Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2011., 00:35   #41
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
mene zanima kako se postaje kompetentno dijete?


hvala.

I mene...

I kakve to ima veze sa ovim dječakom...

Zar kompetentan ne znači biti sposoban za nešto, tj. osposobljen???
__________________
Wanting something is not enough. You must hunger for it. Your motivation must be absolutely compelling in order to overcome the obstacles that will invariably come your way..
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:41   #42
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
mene zanima kako se postaje kompetentno dijete?


hvala.
djeca se rađaju kompetentna

inače, čitala sam knjigu nekoliko puta, a imam i podosta iskustva s vrlo tvrdoglavom djecom i s teško odgojivom djecom. imala bih puno toga za reći, ali zadržati ću se na onome što smatram najvažnijim - da se tvrdom disciplinom i strogošću takva djeca "slamaju" i "ubijaju u pojam".

naravno da je dosljednost neobično važna, ali važno je shvatiti, poslušati i poštivati djecu. objasniti im neke stvari i onda na njih prebaciti odgovornost za koju su spremni, sposobni i kompetentni. i onda djeca stvarno počnu surađivati, kad osjete da su odrasli iskreni i da mogu imati povjerenja u njih.

ne znam, ako sam nejasna, pitajte me
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:41   #43
Quote:
lucylu kaže: Pogledaj post

držim fige da se ne jave neki....da ne kažem što...ali definitivno ne kompetentni
imam klinca koji nije kao tvoj i neznam što bih ti rekla a da neki drugi (kompetentni) nisu...imaj strpljenja i to je najbitnije...ja sam naučila biti strpljiva tek kad sam dobila klince...
I budi... ah da...dosljedna...znaš već sve...izgleda je malo "teži" ali vjerujem da daješ sve od sebe i da mu želiš sve na svijetu najbolje...inače ne bi ni tražila savjet...
ima dobra knjiga...al zbilja dobra sa puuuuuno iskoristivih savjeta...naslov veli da Svako dijete može naučiti pravila, autorice se ne sjećam ali zbilja drži vodu...pa probaj...i tu sam gotova sa savjetima..pozz
Hvala na lijepoj poruci i dobroj preporuci! Nasla sam je odmah na netu, autorica se zove Annette Kast-Zahn.
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:43   #44
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
i kakav je filing imati dijete koje je kompetentno?

eh, da... ko je sve kompetentan sudjelovati u ovoj raspravi?
oni koji imaju kompetentnu djecu ili oni koji nemaju kompetentnu djecu?

znači li to da su i djeca ovih prvih kompetentna sudjelovati u ovoj raspravi ili su samo njihovi roditelji kompetentni?

pa kako su onda ta djeca kompetentna?
procitaj knjigu prije nego se pokakis

In my view, we have made a decisive mistake by assuming that children are not real people from
birth. Both in the scientific and popular literature, we tend to regard children as potential rather
than actual beings, as anti-social "semi-beings." As a result, we assume, first, that they need to
be subjected to massive influence and manipulation from adults and second, that they have to
reach a particular age before they can be regarded as equals and real people.


When I say that children are competent, I mean that they are in a position to teach us what we
need to learn. They give us the feedback that makes it possible for us to regain our own lost
competence and help us to discard our unfruitful, unloving and self-destructive patterns of
behavior. To learn from our children in this way demands much more than that we speak
democratically with them. It means that we must develop a kind of dialogue that many adults
are unable to establish even with other adults: that is to say, a personal dialogue based on equal
dignity.


nasrecu, ja nemam 'taj' problem sa svojim sinom, moj je veseljak
ali mi se knjiga (nisam je procitala do kraja) svidjela, skuzila sam da mi je instiktivno blizu mog razmisljanja i mog odnosa prema malome
ovo mi se dogodilo i sa nekim drugim knjigama o odgoju koje takodjer nisam procitala do kraja
jednostavno vise nije bilo potrebe kad i sam 'osjecas' da je to tako

pogotovo me se dojmila knjiga od Carol Tuttle koja dijeli ljude, u ovom slucaju djecu, na 4 razlicita tipa

i to je nesto sto puno ljudi na ovom podforumu ne razumije i (izgleda) nikada nece razumijeti
IMA NAS SVAKAKVIH, NEKIMA TREBA 12 SATI SNA A NEKIMA SAMO 6 DA POTPUNO ISTO FUNKCIONIRAMO PREKO DANA
NECIJE DIJETE JE ISTO 'NETKO'

i zapravo je vecina tema na ovom podforumu leglo gluposti
jer tu se skupljaju ljudi koji druge idu uvjeravat da njihovo dijete zaista treba spavati na vrijeme
i jesti istu hranu kao i sva druga 'dobra' djeca
i ponasat se na isti nacin
tequila is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:49   #45
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
mene zanima kako se postaje kompetentno dijete?


hvala.

a nemam ni ja pojma,niti sam skužila o kakvoj knjizi priča niti o
kompetentnošću dijeteta.

uglavnom žena ima problem kao i svaki roditelj čije je dijete ponekad manje
ili više poslušno.kod nas isto pali oduzimanje njima vrijednim stvarima i ako
prečesto popuštamo a pogotovo ja.
dijete od nigual je u vrtiću znači sasvim pristojno i zna granice, nije čak ni hiperaktivo okarakterizirano što znači da je ipak u roditeljima problem.
moje dijete ima blažu hiperaktivnost znači ne može mirno sijediti,brzo izgubi koncentraciju,mlati s rukama i nogama dok sjedi,uvijek nešto mora imati po rukama.mislim takav je u školi i doma naravno,samo što doma može naravno neprekidno trčkarati.
i naravno da se doma natežemo s njim oko svakojakih stvari i spavanja i učenja...mislim granice moraju postojati.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:50   #46
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
djeca se rađaju kompetentna

inače, čitala sam knjigu nekoliko puta, a imam i podosta iskustva s vrlo tvrdoglavom djecom i s teško odgojivom djecom. imala bih puno toga za reći, ali zadržati ću se na onome što smatram najvažnijim - da se tvrdom disciplinom i strogošću takva djeca "slamaju" i "ubijaju u pojam".

naravno da je dosljednost neobično važna, ali važno je shvatiti, poslušati i poštivati djecu. objasniti im neke stvari i onda na njih prebaciti odgovornost za koju su spremni, sposobni i kompetentni. i onda djeca stvarno počnu surađivati, kad osjete da su odrasli iskreni i da mogu imati povjerenja u njih.

ne znam, ako sam nejasna, pitajte me
Dobrodosla!

Ne mogu se pohvaliti time da svog sina uvijek shvacam. Ali ga stvarno postujem.
Moze li konkretno pitanje?
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:50   #47
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
djeca se rađaju kompetentna
Da...osposobljena za život...slažem se...gledano na taj način svačije je dijete kompetentno...

I da slažem se i sa ostalim...trebamo ih gledati kao ljude a ne samo kao nekoga koga je pod hitno potrebno nešto naučiti...i sva ta pravila definitivno nemaju smisla ako ih ne tretiramo kao osobe...
__________________
Wanting something is not enough. You must hunger for it. Your motivation must be absolutely compelling in order to overcome the obstacles that will invariably come your way..
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:50   #48
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Dobrodosla!

Ne mogu se pohvaliti time da svog sina uvijek shvacam. Ali ga stvarno postujem.
Moze li konkretno pitanje?
može
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:51   #49
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Hvala na lijepoj poruci i dobroj preporuci! Nasla sam je odmah na netu, autorica se zove Annette Kast-Zahn.

E ta....
__________________
Wanting something is not enough. You must hunger for it. Your motivation must be absolutely compelling in order to overcome the obstacles that will invariably come your way..
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:52   #50
Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
Znam da u vrticu suradjuje ne zato sto tetu postuje vise nego zato sto igra za ekipu ...
igra/ekipa se simulira i doma, ako je do toga
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:54   #51
Quote:
tequila kaže: Pogledaj post


When I say that children are competent, I mean that they are in a position to teach us what we
need to learn. They give us the feedback that makes it possible for us to regain our own lost
competence and help us to discard our unfruitful, unloving and self-destructive patterns of
behavior. To learn from our children in this way demands much more than that we speak
democratically with them. It means that we must develop a kind of dialogue that many adults
are unable to establish even with other adults: that is to say, a personal dialogue based on equal
dignity. [/B]
sa ovim se u potpunosti slažem....puno možemo naučiti od svojih klinaca ako samo na tren zastanemo i gledamo ih kao osobu, kao nekoga...
__________________
Wanting something is not enough. You must hunger for it. Your motivation must be absolutely compelling in order to overcome the obstacles that will invariably come your way..
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:56   #52
Quote:
tequila kaže: Pogledaj post
procitaj knjigu prije nego se pokakis

i zapravo je vecina tema na ovom podforumu leglo gluposti
jer tu se skupljaju ljudi koji druge idu uvjeravat da njihovo dijete zaista treba spavati na vrijeme
i jesti istu hranu kao i sva druga 'dobra' djeca
i ponasat se na isti nacin
ma nek rade što hoće,mogu nam slobodno i srat po glavi a za koju godinu
i stati nas tući,najlakše je delikventa odgojiti ali oni to mogu jer oni su kompetenta djeca ili indigo ili kristal čak
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 00:56   #53
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post


moje dijete ima blažu hiperaktivnost znači ne može mirno sijediti,brzo izgubi koncentraciju,mlati s rukama i nogama dok sjedi,uvijek nešto mora imati po rukama.mislim takav je u školi i doma naravno,samo što doma može naravno neprekidno trčkarati.
ja razumijem kada ljudi 'moraju' imenovati nesto kako bi to nesto postalo razumljivije
i meni se dogodi
ali u slucaju hiperaktivnosti u djece, primjecujem da u zadnje vrijeme dosta ljudi to kaze za svoje nemirno dijete

jesi li ikada razmislila kada odraste, da ce takodjer biti jako nemiran i zbog toga izabrati profesionalno igranje nogometa umjesto faxa
ili ce mozda raditi dva posla samo kako ne bi mirno sjedio i odmarao
u svakom slucaju moze ispasti puno bolje nego se nadas, bas zbog svoje urodjene nemirnoce
tequila is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:02   #54
Quote:
lucylu kaže: Pogledaj post
Da...osposobljena za život...slažem se...gledano na taj način svačije je dijete kompetentno...
samo da se nadovezem, u ovom slucaju kako knjiga opisuje djecu
Da...osposobljena za zivot tako da uvijek, od prvog dana daju feedback roditeljima sto i kako zele i sto i kako je najbolje za njih...
prvo placem, onda rijecima, samo ponekad mi roditelji nemamo vremena da poslusamo sto oni govore
tequila is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:08   #55
Quote:
tequila kaže: Pogledaj post
ja razumijem kada ljudi 'moraju' imenovati nesto kako bi to nesto postalo razumljivije
i meni se dogodi
ali u slucaju hiperaktivnosti u djece, primjecujem da u zadnje vrijeme dosta ljudi to kaze za svoje nemirno dijete

jesi li ikada razmislila kada odraste, da ce takodjer biti jako nemiran i zbog toga izabrati profesionalno igranje nogometa umjesto faxa
ili ce mozda raditi dva posla samo kako ne bi mirno sjedio i odmarao
u svakom slucaju moze ispasti puno bolje nego se nadas, bas zbog svoje urodjene nemirnoce
to su rekli odgajatelji u vrtiću pa i učitelji pa sam i ja tako objasnila

naravno da to ne smatram nikakvom manom i on je nama savršen,sasvim
krivo nagađaš niti sam takav roditelj da očekujem da mi djeca završe ne znam kakav faks,mi samo želimo da su sretni i zdravi
gloria je spomenula nešto da se tvrdom disciplinom i strogošću takva djeca "slamaju" i "ubijaju u pojam" a ovdje o tome nitko nije ni govorio.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:10   #56
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
može
U jutro se spremamo za vrtic i posao. On ne zeli napraviti nista od potrebnog. Nervoza raste. Uglavnom izlazimo iz kuce u placu.

Situacija je takva da muz i ja odlazimo na isto radno mjesto, a dijete vozimo u vrtic.

Od otvaranja ociju do naseg odlaska iz vrtica place da on ne voji vrtic. Smiri se nakon sta odemo.

Znam da mu u vrticu nije lose, znam da ga dira to sto muz i ja odlazimo na isto mjesto, znam da i sama imam problem sa sobom jer ne znam kako to njemu objasnit. I znam da ne znam kako dalje.
nagual is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:10   #57
Imam pitanje. Da meni mama kaže da si pospremim sobu inače nema foruma a meni se tad baš ne posprema soba, ja je ne bih pospremila i predala bih joj router. Djeca su stvarno tako tupava da to pali?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:11   #58
Quote:
tequila kaže: Pogledaj post
samo da se nadovezem, u ovom slucaju kako knjiga opisuje djecu
Da...osposobljena za zivot tako da uvijek, od prvog dana daju feedback roditeljima sto i kako zele i sto i kako je najbolje za njih...
prvo placem, onda rijecima, samo ponekad mi roditelji nemamo vremena da poslusamo sto oni govore
svakako....znaju oni reći šta i kako...neki roditelji skuže prije, neki kasnije a neki nikad...mislim da je veći problem i kamen spoticanja ovdje u tome ili oko toga u kojoj mjeri se može ili treba njima dopustiti da "govore" šta i kako..jer da su kompetentni ne podrazumijeva da ćemo im dopustiti da nam zalupe vratima ili vrište u trgovini ili trče sa nožem u ruci...da ne idem dalje
__________________
Wanting something is not enough. You must hunger for it. Your motivation must be absolutely compelling in order to overcome the obstacles that will invariably come your way..
lucylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:14   #59
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Imam pitanje. Da meni mama kaže da si pospremim sobu inače nema foruma a meni se tad baš ne posprema soba, ja je ne bih pospremila i predala bih joj router. Djeca su stvarno tako tupava da to pali?
glup ti je primjer.
a ti imaš 4 godine i igranje ti je sve na svijetu ili odlazak prijatelju na igru?
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 01:16   #60
Quote:
CosmaShiva kaže: Pogledaj post
to su rekli odgajatelji u vrtiću pa i učitelji pa sam i ja tako objasnila

naravno da to ne smatram nikakvom manom i on je nama savršen,sasvim
krivo nagađaš niti sam takav roditelj da očekujem da mi djeca završe ne znam kakav faks,mi samo želimo da su sretni i zdravi
gloria je spomenula nešto da se tvrdom disciplinom i strogošću takva djeca "slamaju" i "ubijaju u pojam" a ovdje o tome nitko nije ni govorio.
pa ja sam govorila

Quote:
nagual kaže: Pogledaj post
U jutro se spremamo za vrtic i posao. On ne zeli napraviti nista od potrebnog. Nervoza raste. Uglavnom izlazimo iz kuce u placu.

Situacija je takva da muz i ja odlazimo na isto radno mjesto, a dijete vozimo u vrtic.

Od otvaranja ociju do naseg odlaska iz vrtica place da on ne voji vrtic. Smiri se nakon sta odemo.

Znam da mu u vrticu nije lose, znam da ga dira to sto muz i ja odlazimo na isto mjesto, znam da i sama imam problem sa sobom jer ne znam kako to njemu objasnit. I znam da ne znam kako dalje.
i tako svako jutro? jeste li ga pitali zašto ne voli vrtić i da li da ga onda ostavite samoga cijeli dan u kući?
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.