Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2014., 10:32   #1821
Ak netko treba odličnog domaćeg dalmatinskog maslinjaka u staklenim flašama 0,5; 0,75; 1,0 l s dozer čepom i etiketom....nek pogleda post na četeraju.
I potraži nas na malom placu na Tavanu u ZG, Sinkovićeva 8.


ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 11:08   #1822
More tjera crve iz maslina

Nismo ove godine bez razloga krenuli s preradom nešto kasnije i rekli ljudima da plod neko vrijeme drže u moru. Maslina je voće baš kao i jabuka, a kad jabuku zagrizeš, oštetiš je i počinje proces oksidacije, tj. raspadanja. Da bi ga zaustavio, treba plod staviti u more ili vodu kako bi ostao bez kisika. U moru se crv počne gušiti i iziđe nakon tri do četiri dana.

Ove su godine u svakom plodu bila tri do 4 crva, što je puno, ali more je zaustavilo oksidaciju i onaj tko to nije napravio, preradio je i plod i crva u njemu. U tom se slučaju proces oksidacije nastavio u ulju. Držanje maslina u moru običaj je od starine, no prema pravilniku Ministarstva plod ne smije odstajati u moru ili vodi te se savjetuje da se masline najkasnije 24 do 48 sati od berbe dadu u preradu.

Držanjem maslina u moru, miris i okus ulja se mijenja, te nije u kategoriji ekstradjevičanskih, no kemijski sastav takvog ulja je dobar, objasnio je Jadran Zlokić.


http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubr...0/Default.aspx
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:47   #1823
da, time se i tobože "odgorčavau" masline, al čije god znam da je iz mora, a nije išlo odmah u preradu, nije valjalo, nefino..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 18:10   #1824
ove godine nema ulja, tako da ni jedno ne valja, ni ovo iz mora ni ovo iz direktne prerade
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 18:27   #1825
kod mene uljaru nisu niti otvarali ove sezone.
sa crvima ili bez, nitko nema sirovine za preradu
__________________
To die by your side is such a heavenly way to die.
*sara* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 18:31   #1826
Taman sam se navukla na ol dalmatia ulje i sad je uzasno poskupjelo.

Ni ja ne volim iz mora, nikako, ni za kuhanje.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 16:00   #1827
pa sve je poskupilo jer ga NEMA. Samo uvozno će bit jeftinije ali i to je pogodno za špekulacije
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 19:05   #1828
Danas i sutra u slovenskom sparu 30% na maslinova ulja! Ima finih stvari, ja uzela gea avantgarde, grcko ulje, slovenska firma (puna cijena 6 eur za pola litre, vece je rasprodano) i odlican olium iz hrvatske i slovenske istre. One koji vole blaze upozoravam da je olium prilicno gorko i peckavo, intenzivno, s dodatkom crne masline, ali meni jako pase (puna cijena 14 eur za 0,75 l). Olium sam u krskom uzela zadnji s police, ali ima jos dosta zanimljivih ulja. Pa se opskrbite ako mozete. Ne znam kakva je situacija u brezicama.

Ovo s cijenama u hr meni vise nije za izdrzat'. Jedino mi je donekle prihvatljivo marina, a ol istriu i dalmatiu vise nemrem platit'.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje *jezebel* : 22.11.2014. at 19:24.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 22:40   #1829
Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
ove godine nema ulja, tako da ni jedno ne valja, ni ovo iz mora ni ovo iz direktne prerade
Quote:
*sara* kaže: Pogledaj post
kod mene uljaru nisu niti otvarali ove sezone.
sa crvima ili bez, nitko nema sirovine za preradu
od naših dobrih prijatelja i susjeda urod je ove godine tata išao u berbu, dobilo se nakraju 250 l.....prošle je godine bilo samo 70 l, pa sam već na proljeće morala kupovati ol istriu....

uskoro bi mi trebala stići pošiljka od 10 l
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 18:43   #1830
Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
pa sve je poskupilo jer ga NEMA. Samo uvozno će bit jeftinije ali i to je pogodno za špekulacije
Neće, priča mi prijatelj s juga Italije da je i njima ove godine urod maslina totalna katastrofa, i kod njih će cijene gore..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 19:34   #1831
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Neće, priča mi prijatelj s juga Italije da je i njima ove godine urod maslina totalna katastrofa, i kod njih će cijene gore..
u mojoj zoni je loša situacija, ja ove godine nisam ni brala, uslijed kišnog ljeta napad muhe je bio takav da bi se bilo trebalo špricati svakih tjedan dana, tako da smo jedostavno ostavili ono malo maslina što je ostalo na granama. Ono što me straši je činjenica da su neki do zadnjeg trenutka špricali ne vodeći računa o minimalnoj karenci. U našoj uljari neki su odnijeli na obradu masline unatoč tome što su bile jako oštećene i napadnute od muhe i na kraju su ulje bacili jer je bilo crno i nikakve kvalitete, nejestivo.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 10:09   #1832
Molim Vas za preporuku koje maslinivo da kupim u ducanu i gdje?Hitno trebam.
Do domaceg trenutno ne mogu,a znam i da godina nije bila...
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 11:33   #1833
Meni su najdraza ol dalmatia i ol istria, ali su skupa pa mogu podnijeti i marinu. Inace u pravilu ne volim dalmatinska ulja, preferiram istarska, no dalmatia mi je ipak malo draze, zaokruzenije od istrie, a i jeftinije. Napisi kakva ulja volis i za sto ti treba, mozda dobijes bolji prijedlog.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 10:52   #1834
Španjolsko ili talijansko ulje

Pošto je ove godine dosta teško nabaviti domaće ulje (masline su bile u jako lošem stanju jer je godina bila izrazito kišovita) zanima me može li mi netko preporučiti neko dobro talijansko ili španjolsko ulje za kuhanje i salate? Hvala!
Anelej1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 11:02   #1835
Quote:
Anelej1 kaže: Pogledaj post
Pošto je ove godine dosta teško nabaviti domaće ulje (masline su bile u jako lošem stanju jer je godina bila izrazito kišovita) zanima me može li mi netko preporučiti neko dobro talijansko ili španjolsko ulje za kuhanje i salate? Hvala!
Itekako ima domaćeg ulja, Agroprodukt u Vodnjanu ima uvijek odlična ulja i nedavno smo kupovali, imaju dovoljno, 95 kn/l - ako voliš istarska ulja, toplo preporučam - u kontaktima ti je broj njihovog vinskog podruma gdje im je prodaja:

http://www.agroprodukt-pula.hr/maslinarstvo/uljara

Edit: ako su ti draža blaga dalmatinska ulja, Blato ima takvo bilo flaširano, bilo u rinfuzi - npr. na Dolcu u Zg (ne znam gdje si) http://www.blato1902.hr/index.php/pr...maslinovo-ulje
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 11:57   #1836
Ima ulja ali je skuplje. Svakako probati prije kupovine. Jos je mlado i ima dosta taloga, na 5 litara oko 3 deca taloga.

Agroproduktova Salvela je odicna.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 10:15   #1837
Ima li tog Agroproduktova ulja za kupiti u kojem dućanu? Baš bih ga voljela probati.
Anelej1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 10:49   #1838
Quote:
Anelej1 kaže: Pogledaj post
Ima li tog Agroproduktova ulja za kupiti u kojem dućanu? Baš bih ga voljela probati.
Ne znam. Kupujem njihov torčol direktno kod njih u Vodnjanu http://www.agroprodukt-pula.hr/proizvodi/maslinovo_ulje

Nekad se to ulje zvalo salvela pa su ga prije više godina preimenovali u torčol. Imali su i jednosortna ulja u malim pakiranjima.

Imaju zasebni web za salvelu http://salvela.hr/

Najbolje ih nazovi, stavila sam link i uputu u prošlom postu, pa pitaj. Torčol je po 95 kn/l, ne znam imaju li sad salvele i jednosortnih ulja.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 12:39   #1839
Ja u Vodnjanu uzimam od Brista, jako mi je fino. Doduše, malo je i skuplje: ove godine čak 130 kn litra.
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 08:10   #1840
Bez obzira kakva godina bila, više od 80 kn za ulje za svakodnevnu upotrebu ne dam.
Anelej1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.