Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2011., 22:44   #1
Dozvola za upravljanje plovilom

Pozdrav ljudi,
imam kratko pitanje:

Koliko košta tečaj i ispit za stjecanje dozvole za upravljanje manjim plovilom u Hrvatskoj? I gdje se to polaze, ima li netko link od neke skole?

Da pojasnim. Kad zelim unajmiti neku barkicu/brodic u Dalmaciji preko ljeta (na jedan, dva dana), treba mi nekakva dozvola za skipera kako bih ga smio voziti. Dakle, zanima me za tako nesto, ne za Abramovicevu jahtu...

Hvala.
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 12:17   #2
U LALIZAS MARINA d.o.o. Marina stores ducanima imas kupiti prirucnik autora Ivo Slavice a li ne znan kako se tocno zove samo pitas da ti je za ucit za polaganje za A ili B kategoriju i kosta cca 80 tak kn.
Za to sto tebi triba dovoljna ti je A ili b kategorija i za to ti nije potrebna skola i ako oni imaju program za to samo ces potrositi 1000 do 2000 kn na skolu.
Kategorija A ti je upravljanje brodicama do 30ks i kosta ti 350 kn.
Kategorija B ti je upravljnje brodicama neograniceno ks i do 30bt sto znaci da mozes npr iznajmiti jedrilicu do 15-16m i motornjak isto 15tak m bez problema i kosta ti 550kn.
Ne znan od kud si i di dolazis na litovanje ali svaka kapetenija ti ima tjedni termin za polaganje, npr u Zadru ti je polaganje svaka srida i petak u 13h cilu godinu, dodzes s 2 slike za dokument i 550 kn uplatis na salteru i onda te kapetan ispita i ako prodzes vratis se na salter i odma ti naprave dozvolu koju imas za cili zivot i nema produzivanja.
Ja jos ne znan nikoga da je pao sve je pro forma ali ako bas nista ne znas mislin da bi te bacili i nisan siguran samo san tako cuja da ti ne propada 550kn ako padnes nego samo dodzes opet na polaganje.
Preporucam ti B kategoriju i da ides sto prije jer je vec najavljivano drasticno poskupljenje polaganja i uz obavezno skolovanje kao sto je u EU.
Ovo su stvari koje bi mora znat na ispitu: citanje karte, odredzivanje kursa, odredzivanje pozicije na karti i svitla. Sve ovo je jako jednostavno i mores nauciti iz prirucnika ili ti u deset min neko ko zna more pokazati. Znam ovo sve jer iman Rent a boat i do sada sam dao 20tak instrukcija i niko nije pao, gradivo nije veliko npr ljudi su znali doc utorak popodne se nadzemo na picu molo mu pojasnim i dam mu smijernice sto i kako da uci pokazen mu rad na karti i tu vecer i sutradan ujutro uci i u 13h polozi.
Sve je jednostavno samo je stvar volje.
mareta07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 20:51   #3
Vidim da se razumijete u ovo,koja kategorija bi mi trebala za ovo naprimjer,znaci nesta ovakvo klik
Alfa KT is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 03:24   #4
@ mareta07: Hvala, za ovaj prirucnik nisam znao, ali iskreno, ne bih se bunio da je i malo stroza kontrola kod nas. Ovako mogu bez dana provedenog na moru dobit dozvolu za plovidbu. Pa kad sjednem u unajmljenu Dalmatinku u marini i krenem izlazit, da vidis vraga. Trebalo bi bit prakse u vidu odredjenog vremena provedenog s instruktorom na brodu. Ma nek je i Dalmatinka samo da se stekne dojam i osjecaj za upravljanje. Hvala puno za informaciju za prirucnik. Svasta sam procitao ovih dana i saznao, ali ovo nigdje. Internetu, Bog te blagoslovio!


@ alfa 159: Za ovu jahtu ti je B kategorija dosta, mislim, ali s njom onda mozes samo po Hrvatskoj. Zone plovidbe se dijele ovisno o tome koliko se smijes udaljiti od obale i gdje smijes ploviti (I i II za medjunarodne vode, III za teritorijalne vode RH, IV za luke i zaljeve). Ako s jahtom mislis otici do Italije, Malte, Grcke, onda ti treba C kategorija, a za nju je tecaj obavezan. I bio bi kriminal da nije, jer zamisli da u zivotu nisi sjeo u brod i onda sjednes u 15metarsku jahtu i krenes plovit. Nestane struje, ti na pucini, Garmin ne radi, astronomsku navigaciju ne znas, VHF stanicu si vidio samo u filmovima prije...
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 09:48   #5
Quote:
alfa 159 kaže: Pogledaj post
Vidim da se razumijete u ovo,koja kategorija bi mi trebala za ovo naprimjer,znaci nesta ovakvo klik
ako imaš to nečeš ga sigurno sam vozit.......imat ćeš skipera dok češ ti sa severinom bit u kabini
__________________
e moj milanee........
pazdrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 09:57   #6
Quote:
pazdrkan kaže: Pogledaj post
...imat ćeš skipera dok češ ti sa severinom bit u kabini
A što bi on radio s njom u kabini - sve smo već vidjeli
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 11:10   #7
Kad se upise skola ide se samo na nastavu, nikakav prakticni dio nemaju da ti pokazu na brodu vec ti je gradivo iz prirucnika za koji sam ti vec govorio, tu se moras sam snaci i nauciti . Ja polagao za C kategoriju koja ne more bez skole.
Ali ako i kad udzemo u EU biti ce i to da ce skola imati nekakav brod pa ce dozvola kostati i 10 puta skuplje.
mareta07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 12:31   #8
Mareta, skuplje ili ne, ja mislim da treba postrozit pravila. Jer ja sam takav da bi mi bilo neugodno polozit nekakav ispitić u luckoj kapetaniji i onda se pravit Baja i divljat po marini kao da sam popio svu pamet svijeta. Ali to sam ja. Nazalost, vecina ljudi, pogotovo nas hebenih kontinentalaca polozi takav ispit i krene se kurcit s brodom, a bez dana praktičnog iskustva. Takvi ljudi su hazard na moru. U Velikoj Britaniji da bi polozio takav ispit moras upisati školu, proći predavanja i proći praktičnu obuku na brodu i u dnevnim uvjetima i u teškim uvjetima i u noćnim uvjetima. Pa kad vidis Britanca s brodom u Hrvatskoj, znas da je profesionalac, a kad vidis ove nase nemas pojma kako će reagirati i dal uopce zna sta radi i kako radi. Tako da neka bude strogo, ne samo zbog sigurnosti drugih na moru vec i zbog vlastite sigurnosti.

@ pazdrkan: Zasto ga ne bi sam vozio? Meni je san nesto u rangu 8,5m, recimo Rinker 260 EC, i sigurno bi ga sam vozio. Jedini je bed sto to cudo guta cca 50-60l goriva po satu u ekonomičnoj voznji. :-/ A kad mi je do seksa, bacim sidro i to je to. Haha... Lakše je takav brod vozit nego mali. Stabilniji je, sigurniji, imaš sve one điđe-miđe koje ti olakšavaju pristajanje, poput onog Axius sustava (http://mercurymercruiser.com/mercury...s-premier.aspx)
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 13:35   #9
Slazem se da bi trebalo sve to postrozit al fala bogu da na moru nema toliko nezgoda kao na cesti.
Sve ja to jako dobro znam jer mi dodzu ljudi s dozvolom i ne znaju niti di se i kako poli motor, kad vidin da nista ne znaju izgubin po ure pa malo ucimo pristajanje i manevriranje.
Problem je drugi sto je lakse upravljati s brodom s vanbrodskim motorom i z nogom jer kad skreces usmjerava se i propeler pa puno bolje slusa na timunu, pa ti igra ,tezina broda pa visina zbog vitrova koji uvijek pusu iz razlicitih smjerova, pa i dno broda, sve jedan brod je drugciji i drugcije se ponasa na moru i prilikom manevriranja. npr. da imas jako puno iskustva s gliserima na vanbrodski pogon i dodzes na brod s fixnim propelerom teskim 3 tone i moras izaci iz porata di moras malo naprid malo nazad malo livo malo desno mislija bi da se nesto pokvarilo s mehanizmon za upravljanje. zato samo polako bez nervoze smireno i spremno na sve i onda ide i covik sam nauci.
Vjerovatno ce skole morati imati brodove i najvjerovatnije ce kupiti one na kojima ce biti najlakse upravljati.
A najvise se nezgoda na moru desava jer ljdi ne gledaju prognozu prije izlaska na more, nemara, nebrige prave se hrabri pa onda tek zbog neiskustva.
Najveca praksa je ipak sto vise sati na moru i samo se drzati osnovnih upozorenja koje ces nauciti ako budes ici polagati.
Jer svaki dan na moru je drugciji.
Ako si bez iskustva preporucam ti da krenes s gumenim brodovima jer su jako upravljivi,puno stabilniji i sigurniji na nemirnijem moru i ako se molo naslonis na drugi brod ili rivu nece se dogoditi nista. Zato sam se ja na njih odlucija
www.rentaboatzadar.com
mareta07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 13:40   #10
Quote:
..::Zeno::.. kaže: Pogledaj post
@ alfa 159: Za ovu jahtu ti je B kategorija dosta, mislim, ali s njom onda mozes samo po Hrvatskoj. Zone plovidbe se dijele ovisno o tome koliko se smijes udaljiti od obale i gdje smijes ploviti (I i II za medjunarodne vode, III za teritorijalne vode RH, IV za luke i zaljeve). Ako s jahtom mislis otici do Italije, Malte, Grcke, onda ti treba C kategorija, a za nju je tecaj obavezan. I bio bi kriminal da nije, jer zamisli da u zivotu nisi sjeo u brod i onda sjednes u 15metarsku jahtu i krenes plovit. Nestane struje, ti na pucini, Garmin ne radi, astronomsku navigaciju ne znas, VHF stanicu si vidio samo u filmovima prije...
da,znaci B bi bila dostatna za ovdje,a za malo dalju plovidbu C,pošto sam čitao da će cijene kad tad ići gore nekako mi se čini da je sad najbolja prilika za to rješiti.Hvala

Quote:
pazdrkan kaže: Pogledaj post
ako imaš to nečeš ga sigurno sam vozit.......imat ćeš skipera dok češ ti sa severinom bit u kabini
Pametno,možemo ja i skiper na smjenu
Alfa KT is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 13:43   #11
Quote:
..::Zeno::.. kaže: Pogledaj post
... U Velikoj Britaniji da bi polozio takav ispit moras upisati školu, proći predavanja i proći praktičnu obuku na brodu i u dnevnim uvjetima i u teškim uvjetima i u noćnim uvjetima. Pa kad vidis Britanca s brodom u Hrvatskoj, znas da je profesionalac, ...
Možda sam ja nešto krivo shvatio, ali netko mi je pričao o tome kako se u VB ne polaže nikakav ispit za upravljanje brodicama za vlastite potrebe tipa naš voditelj čamca. Školovanje profesionalaca je druga stvar.
Objašnjenje je bilo da nema potrebe jer se u tim vodama nitko ne ide šaliti po moru.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 16:17   #12
Evo za one koje zanima, nasao sam ovo:

Priručnik za voditelja brodice A i B kategorija

Sve zahvale idu uploaderu.
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 16:23   #13
Quote:
zoks kaže: Pogledaj post
Možda sam ja nešto krivo shvatio, ali netko mi je pričao o tome kako se u VB ne polaže nikakav ispit za upravljanje brodicama za vlastite potrebe tipa naš voditelj čamca. Školovanje profesionalaca je druga stvar.
Objašnjenje je bilo da nema potrebe jer se u tim vodama nitko ne ide šaliti po moru.
Možda sam i ja nesto krivo shvatio. Ne znam...
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 16:58   #14
Quote:
alfa 159 kaže: Pogledaj post
da,znaci B bi bila dostatna za ovdje,a za malo dalju plovidbu C,pošto sam čitao da će cijene kad tad ići gore nekako mi se čini da je sad najbolja prilika za to rješiti.Hvala


Pametno,možemo ja i skiper na smjenu
Za malo dalju plovidbu po zonama I i II (međunarodne vode, krstarenja do Italije, Malte...) bih preporučio ipak da se ispraksiraš u teritorijalnim vodama RH. Bar ja bi tako postupio jer ne bi imao muda isploviti predaleko van bez ikakvog iskustva...
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 17:04   #15
Quote:
..::Zeno::.. kaže: Pogledaj post
Za malo dalju plovidbu po zonama I i II (međunarodne vode, krstarenja do Italije, Malte...) bih preporučio ipak da se ispraksiraš u teritorijalnim vodama RH. Bar ja bi tako postupio jer ne bi imao muda isploviti predaleko van bez ikakvog iskustva...
Ma ja mislim da bi B kategorija trebala vrijediti za cijeli Jadran jer ionako svako ljeto dosta njih ide s tom dozvolom po buri preko Kvarnera pa opet završe u Italiji...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 17:21   #16
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ma ja mislim da bi B kategorija trebala vrijediti za cijeli Jadran jer ionako svako ljeto dosta njih ide s tom dozvolom po buri preko Kvarnera pa opet završe u Italiji...
Hahaha, pa to nas opet dovodi na pocetak. Daju se dozvole za litru viskija i onda ljudi bez iskustva izadju na more i zavrse u Italiji... Ili na dnu mora, ovisno o brodici i jacini bure.
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 10:13   #17
Ovo je offtopic, ali ako nekog zanimaju pomorske karte jadrana, ovdje ih moze skinuti u prilicno visokoj rezoluciji:

http://libertasab.hr/html/nkarte/
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 02:41   #18
Pozdrav momci (i cure ako ih ima), evo ja sam novi na forumu, pa me zanima jedna stvar. naime, imam dozvolu za c kategoriju, ali nemam položen vhf. sad me zanima da li stvarno to treba platiti 2000kn??? i da li to moraju polagati i oni koji imaju to položeno od b kategorije, pošto je ovo sad vhf-gmdss
ako neko ovo zna, bilo bi super
dado#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 15:33   #19
Prvi put cujem za ovo. Pa sta ne ucis o VHFu i na tecaju za C kategoriju, a i u skriptama za B kategoriju se prica o tome. Kanali koje koristis, medjunarodna abeceda, nacin razgovora preko VHFa, kanali kapetanija i sl... Mislim ja sad to ucim iz skripte za B kategoriju. Sta mi uz to treba jos 2k kuna ekstra?!
..::Zeno::.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 17:00   #20
ma to je istina, uči se, i ispituju to (točnije, postave to pitanje, ali nije da baš traže odgovor ), ali stvar je u tome da sad svi charteri moraju imati VHF GMDSS, i za taj GMDSS moraš dati još 2000kn. a obični vhf imaš i sa b i sa c dozvolom. ali ovo je istina, danas sam bio u kapetaniji i to su mi potvrdili, samo kao, progledaju kroz prste ako, naravno imaš dozvolu-što uključuje obični vhf. ali ako je tebi za B kategoriju, mislim da se ne moraš bojati toga, osim ako ne misliš voziti manji brod u charteru
dado#7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:23.