Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2013., 20:11   #5901
Hm, ipak je najbolji ciklon, i to DIY.
dimosphobos is offline  
Old 04.12.2013., 20:33   #5902
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Forumaši , molim Vas pomoć.

Vec dugo važem da li staviti klime ili centrometal pelet set.

Ajte molim Vas dajte mi koji savjet koju dobru rijec , odgovor na ovo pitanje :

Zašto je centrometal peletset puno bolji od klima i da li je potrosnja stvarno malena?
Znam da je tesko pitanje ali molim vas pomoc. Hvala
Eto,
ja sam koristio kombinaciju klima/loža dok nisam prešao na pelete. Kuća je u gorskom dijelu Hrvatske.
Moje iskustvo: grijanje na klimu je vjerojatno jeftinije, ali je sam ugođaj koma. Meni je još dobro jer je klima u dnevnom boravku, koji je smješten centralno u stanu od 110 kvadrata. U kupaoni i sobama nikako da ugodiš temperaturu. Problem nastaje ispod 0 kad klima neće da radi. Tu bi riješenje bio inverter,ali....

U svakom slučaju ja sam za centralno!!!
dep is offline  
Old 04.12.2013., 20:47   #5903
Quote:
dimosphobos kaže: Pogledaj post
Taman prije sezone grijanja je moj necak uspio naci vremena da mi napravi taj nosac, preporod.
No, sad mi se s tim malo smanjio otvor i teze mi bude ocistiti pec, pa me zanima kak' ti se (i ostalima) cini ovo:

http://goo.gl/Me98q8

Bi to poteglo mojih par litri pepela bez nekakvih vecih problema? Ne bi moral valjda za jedno ciscenje 3-4x cistiti filter?
iskreno govoreči nemam pojma, nego otidi k cerinu pa posudi i provjeri to ti je najbolje
ivek-k is offline  
Old 04.12.2013., 20:51   #5904
Quote:
drPD kaže: Pogledaj post
Par pitanja pošto razmišljam o preradi ferroli peći na lož-ulje te ugradnju pelet seta:

1. Kako je prošla prerada vratiju - tko i kako to napraviti?
2. Koliki se prostor grije i gdje?
., Koliko često treba čistiti peć od pepela i koliko to traje?

Unaprijed zahvalan na odgovorima.

Poz.

Ajd da i ja rečem koju, kad je čovjek već mene pital:

1. Ko što Ramzay reče: fleksa u ruke. Moja je peć gusnata Buderusica. Veeeelika od 50kw. Ima dugačko ložište, pa je plamenik montiran direktno na vrata. Vrata imaju pante, pa tu nisam imao problema. Montirao sam jedan pelet set i na manju peć, ali sam tu napravio distanc da ga odmaknem malo od vrata (oko15cm mislim). Taj distanc treba izolirati, jer se inače zagrijava senzor na ulazu za pelete u plamenik, pa elektronika baca grešku.

2. grije se 110 kvadrata na granici Gorskog Kotara i Like. Inače grije još 110 kvadrata u prizemlju, ali je taj prostor trenutno negrijan. Tu je naravno i bojler od 100l.

E sad, dok je bilo toplije, oko 5-10 stupnjeva, u spremnik bi ubacio 15 vreća (rukotvorina). Peć tada nisam otvarao 7 dana. Pepela nije bilo puno - oko pol kante od jupola. Rešetka plamenika je bila puna dreka, ali se nije gasio. 15 vreća - 15 dana. Čišćenje...3min.

Sad kako je zazimilo, tih 15 vreća traje 10-tak dana i nisam ju cijelo vrijeme otvarao.

Stan je dobro izoliran 8cm fasada stiropor, pod 5cm, plafon 15-20cm vune, stolarija drvena ne bog zna kakva.

Ako je ovo komu pomoglo, a meni drago.
Živili
ps. ja sam cijevćicu za mjerenje podtlaka ložišta svezal u uzal i ostavio da visi.
dep is offline  
Old 04.12.2013., 22:09   #5905
Gledam po ovim starim postovima, znam da je gospodin ramzay stavljao turtorijal za mjerenje podtlaka u ložištu, ne uspijevam to nikako nać, općenito pitanje za sve..kako mjerite podtlak?
skyman is offline  
Old 04.12.2013., 22:16   #5906
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Gledam po ovim starim postovima, znam da je gospodin ramzay stavljao turtorijal za mjerenje podtlaka u ložištu, ne uspijevam to nikako nać, općenito pitanje za sve..kako mjerite podtlak?
nikak jer nemam aparat, već ako su vrata dimnjaka ispod nivoa uboda cijevi od peći otvorim vrata i ak se ne dimi dok ventilator radi tak ostavim. ak se dimi malo priprem vrata. ušteda 5-15%
ivek-k is offline  
Old 04.12.2013., 22:36   #5907
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Gledam po ovim starim postovima, znam da je gospodin ramzay stavljao turtorijal za mjerenje podtlaka u ložištu, ne uspijevam to nikako nać, općenito pitanje za sve..kako mjerite podtlak?
https://www.forum.hr/showthread.php?t=171564&page=175

https://www.forum.hr/showthread.php?p...8#post47464328

Zadnje uređivanje ramzay : 04.12.2013. at 22:44.
ramzay is offline  
Old 05.12.2013., 01:07   #5908
Treba mi hitan savjet o izboru peleta,koji je bolji pelet s 60% bukovinom,20% hrast. i 20% smrčom ili pelet sa 70 % jelovinom i 30% bukovinom,iako znam da s jelovinom daje više kaloričnosti i potrošnosti,ispravite mi ako griješim,jer sam dobio ponudu za prvi pomenuti pelet,velika je nestašica peleta u Bih,poskupilo je za 30%,uskoro dolazi prava zima,dosad je nabavljeno trečina zaliha u Šuici,nema ga dosta,jer se na veliko izvozi u Italiji i Sloveniji.
dadoposušje is offline  
Old 05.12.2013., 06:22   #5909
Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Ajd da i ja rečem koju,...........................

ps. ja sam cijevćicu za mjerenje podtlaka ložišta svezal u uzal i ostavio da visi.
Kako to onda radi , ta cjevćica mjeri tlak u ložištu ( dva tlaka ) i ako je donji premal kontroler smatra da su vrata otvorena , a ako je prevelik smatra da je upala cigla u dimnjak i u oba slučaja se plamenik gasi , ili ?????
ramzay is offline  
Old 05.12.2013., 07:20   #5910
Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Eto,
ja sam koristio kombinaciju klima/loža dok nisam prešao na pelete. Kuća je u gorskom dijelu Hrvatske.
Moje iskustvo: grijanje na klimu je vjerojatno jeftinije, ali je sam ugođaj koma. Meni je još dobro jer je klima u dnevnom boravku, koji je smješten centralno u stanu od 110 kvadrata. U kupaoni i sobama nikako da ugodiš temperaturu. Problem nastaje ispod 0 kad klima neće da radi. Tu bi riješenje bio inverter,ali....

U svakom slučaju ja sam za centralno!!!
OK, puno hvala na odgovoru.
je , ne moze se usporedit komfor centralnog sa bilo čime.

A sad me zanima ono "najmrže " pitanje.... koliko potrošiš/potrošite peleta po sezoni ? što grijete i koliko dugo. nekakav kratak odgovor....

forum ima 300 strana , stvarno bi mi trebala pomoc nikako nac taj podatak od sviih, ako mozete malo napisat koju rijec stvarno bi mi bilo od pomoci da mi kazete. vidim da su neke druge teme vjerojatno cete zakolutat glavom ali tesko mi je nac od ovih 300 strana.

hvala... :/
Honcherous is offline  
Old 05.12.2013., 16:01   #5911
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
OK, puno hvala na odgovoru.
je , ne moze se usporedit komfor centralnog sa bilo čime.

A sad me zanima ono "najmrže " pitanje.... koliko potrošiš/potrošite peleta po sezoni ? što grijete i koliko dugo. nekakav kratak odgovor....

forum ima 300 strana , stvarno bi mi trebala pomoc nikako nac taj podatak od sviih, ako mozete malo napisat koju rijec stvarno bi mi bilo od pomoci da mi kazete. vidim da su neke druge teme vjerojatno cete zakolutat glavom ali tesko mi je nac od ovih 300 strana.

hvala... :/
ja trosim oko 4-5 tona po sezoni znaci 11-4 mjesec oko 6-8 sati grijanja na dan, ~250 kv metara bez ikakve izolacije
hrvoje_2 is offline  
Old 05.12.2013., 16:32   #5912
Quote:
hrvoje_2 kaže: Pogledaj post
ja trosim oko 4-5 tona po sezoni znaci 11-4 mjesec oko 6-8 sati grijanja na dan, ~250 kv metara bez ikakve izolacije
Ne znam gdje se nalazis, ali ako si kontinentalni dio HR, ovo sto pises ti mozes zagrijati mozda na 16-18 stupnjeva. Ne znam kako bi bez ikakve izolacije sa samo 6-8 sati grijanja dnevno mogao odrzavati neku ugodnu temperaturu 21-22 C recimo . Jedino ako si na moru pa nemas ispod 5 stupnja nikada. I to jos 250 m2 kazes.
dxer is offline  
Old 05.12.2013., 17:34   #5913
Quote:
dxer kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje se nalazis, ali ako si kontinentalni dio HR, ovo sto pises ti mozes zagrijati mozda na 16-18 stupnjeva. Ne znam kako bi bez ikakve izolacije sa samo 6-8 sati grijanja dnevno mogao odrzavati neku ugodnu temperaturu 21-22 C recimo . Jedino ako si na moru pa nemas ispod 5 stupnja nikada. I to jos 250 m2 kazes.
malo sam se preracunao, 200 kv metara je i kolko ja znam nema nikakve izolacije, samo cigla i fasada osim ako se fasada ne smatra pod nekakvu izolaciju
hrvoje_2 is offline  
Old 05.12.2013., 21:19   #5914
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
OK, puno hvala na odgovoru.
je , ne moze se usporedit komfor centralnog sa bilo čime.

A sad me zanima ono "najmrže " pitanje.... koliko potrošiš/potrošite peleta po sezoni ? što grijete i koliko dugo. nekakav kratak odgovor....

forum ima 300 strana , stvarno bi mi trebala pomoc nikako nac taj podatak od sviih, ako mozete malo napisat koju rijec stvarno bi mi bilo od pomoci da mi kazete. vidim da su neke druge teme vjerojatno cete zakolutat glavom ali tesko mi je nac od ovih 300 strana.

hvala... :/
evo ovako je moje iskustvo. moramo uzeti u obzir više činjenica. prvo fasada, područje, vrsta peći i na kraju vrsta i visina dimnjaka. plamenik uopće ne igra ulogu. zatim pufer i eventualno solarna potpora. u SZ HR na običnu fasadu u prosjeku 3-3,5 t na svakih 100 m2ako se očeš grijati i to svu kvadraturu. ali stvarno grijati dnevni boravak, dječje sobe i kupaonu na 25-26°a hodnik, spavače sobe na 21-22°. ako neko tvrdi suprotno neznam odkud mu ti podaci. može eventualno više
ivek-k is offline  
Old 05.12.2013., 22:49   #5915
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
evo ovako je moje iskustvo. moramo uzeti u obzir više činjenica. prvo fasada, područje, vrsta peći i na kraju vrsta i visina dimnjaka. plamenik uopće ne igra ulogu. zatim pufer i eventualno solarna potpora. u SZ HR na običnu fasadu u prosjeku 3-3,5 t na svakih 100 m2ako se očeš grijati i to svu kvadraturu. ali stvarno grijati dnevni boravak, dječje sobe i kupaonu na 25-26°a hodnik, spavače sobe na 21-22°. ako neko tvrdi suprotno neznam odkud mu ti podaci. može eventualno više
Da li netko može ozbaciti konkretne podatke o doprinosu solarnih kolektota kao pripomoći u grijanju recimo u centralnoj Hr?
davor1808 is offline  
Old 06.12.2013., 06:08   #5916
Thumbs up

Quote:
davor1808 kaže: Pogledaj post
Da li netko može ozbaciti konkretne podatke o doprinosu solarnih kolektota kao pripomoći u grijanju recimo u centralnoj Hr?
Ja sam se malo zanimao za pripomoći grijanja kolektorima. odustao sam jer se ne isplati ak nemaš dobru pripremu. Prvo, trebaš cjevaste kolektore jer pločasti najesen i u proljeće neće davati dovoljno. Drugo, trebaš stvarno mali milion kolektora, ispod 6 cjevastih nemaš se što razgovarat za grijanje prostora, i treće, kako ćeš sve te kolektore hladit u ljedi kad bude +40 na suncu? Trebaš malo veći bazen samo da bi u ljeti sustav štitio od zakuhavanja.

S druge strane, ak ti neko to sve dobro posloži, investicija ti se brzo vrati, ali čuvaj se velikih fuš majstora koji znaju sve.
johnden is offline  
Old 06.12.2013., 10:36   #5917
Quote:
johnden kaže: Pogledaj post
Ja sam se malo zanimao za pripomoći grijanja kolektorima. odustao sam jer se ne isplati ak nemaš dobru pripremu. Prvo, trebaš cjevaste kolektore jer pločasti najesen i u proljeće neće davati dovoljno. Drugo, trebaš stvarno mali milion kolektora, ispod 6 cjevastih nemaš se što razgovarat za grijanje prostora, i treće, kako ćeš sve te kolektore hladit u ljedi kad bude +40 na suncu? Trebaš malo veći bazen samo da bi u ljeti sustav štitio od zakuhavanja.

S druge strane, ak ti neko to sve dobro posloži, investicija ti se brzo vrati, ali čuvaj se velikih fuš majstora koji znaju sve.
Inače postoje sustavi sa zaštitom od pregrijavanja. Uglavnom vakumski kolektori su puno puno isplativiji od klasičnih pločastih kolektora za grijanje vode, ali ljudi su općenito neinformirani, susjed je uzeo sustav za grijanje tople sanitarne vode, 10 000kn za sustav s dva pločasta kolektora, bacanje novaca u vjetar...
skyman is offline  
Old 06.12.2013., 11:56   #5918
Malo gledam na youtube ovo http://www.youtube.com/watch?v=AbDMITAMLio

Bi se to moglo iskoristit na peći centralnog grijanja da ispušni plinovi dodatno zagrijavaju vodu sistema?
mito&corup is offline  
Old 06.12.2013., 12:20   #5919
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
...ali ljudi su općenito neinformirani, susjed je uzeo sustav za grijanje tople sanitarne vode, 10 000kn za sustav s dva pločasta kolektora, bacanje novaca u vjetar...
Pozdrav,

A zašto je bacanje novca ?
Ne razumijem na čemu je naglasak u gornjoj izjavi ?
Vrsti kolektora , njihovu broju, stv, opcenito grijanje ptv suncem ili nesto neizreceno ???

Pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 06.12.2013., 12:32   #5920
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Inače postoje sustavi sa zaštitom od pregrijavanja. Uglavnom vakumski kolektori su puno puno isplativiji od klasičnih pločastih kolektora za grijanje vode, ali ljudi su općenito neinformirani, susjed je uzeo sustav za grijanje tople sanitarne vode, 10 000kn za sustav s dva pločasta kolektora, bacanje novaca u vjetar...
Ne bih se složio da je bacio novac u vjetar, dapače, bacanje bi tu bilo da je kupio vakumske. U ljeti kad ima sunca daju isto i vakumski i obični. I ako neko treba kolektore samo za toplu vodu ljeti a zimi se grije npr. na drva, više se isplate obični kolektori. Jer kad će zahladit ionako će naložiti, a kad bude sunca obični će uvijek dati isto kao i vakumski. Vakumski su skoro duplo skuplji, a nedaju duplo više energije, dapače, kad je sunce daju točno isto energije, a samo oko 25% više daju kad je poluoblačno ili oblačno.
johnden is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.