Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2004., 14:26   #41
"Stan služi za stanovanje, a kuća za ŽIVLJENJE!"
Ako dvojite stan ili kuća ...
__________________
I want to believe!
BobeTko69 is offline  
Old 15.04.2004., 14:37   #42
Quote:
BobeTko69 kaže:
"Stan služi za stanovanje, a kuća za ŽIVLJENJE!"
Ako dvojite stan ili kuća ...
stari, za mene tu dvojbe nema....
za mene stan uopce nije opcija jer sam u situciji u kakvoj jesam...imao sam srece da mi starci iskrcaju lovu i to e to.
da nije tako i ja bih morao razmisljat o stancicu....
moja-kucica is offline  
Old 15.04.2004., 15:36   #43
Cinjenica je da je doci do stana puno lakse nego do kuce. Za kucu, ako nemas novaca da sve das drugima da ti rade, treba puno volje i mislim da to covjek stvarno treba zeljeti jer inace ce odustati i prije nego pocne. No oni koji zele kucu, medju koje spadam i ja, spremni su uloziti puno svog vremena i napora da bi dosli do toga. Pri tom ne mislim samo na napor samogradnje. Ja cak veliku vecinu stvari ne mislim sam graditi, ali je potrebno jednostavno sve to poznavati, proucavati, organizirati. No, ja mislim da kad covjek nesto tako radi za sebe da mu onda nije tesko s time se baviti. Ja naime kad bi i mogao financijski sve prepustiti drugima, volio bi znati sve sto oni rade. Jednostavne zelim poznavati tu kucu koja ce biti moja. Mislim da covjek kad nesto stvarno zeli, to ce i ostvaritit, a to vrijedi i za gradnju kuce. Oni koji na to gledaju pesimisticno, pa da imaju i duplo vise novaca nikada nece to ni pokusati jer ce im unaprijed to izgledati neostvarivo.
korisnik is offline  
Old 15.04.2004., 15:56   #44
Quote:
korisnik kaže:
Cinjenica je da je doci do stana puno lakse nego do kuce. Za kucu, ako nemas novaca da sve das drugima da ti rade, treba puno volje i mislim da to covjek stvarno treba zeljeti jer inace ce odustati i prije nego pocne. No oni koji zele kucu, medju koje spadam i ja, spremni su uloziti puno svog vremena i napora da bi dosli do toga. Pri tom ne mislim samo na napor samogradnje. Ja cak veliku vecinu stvari ne mislim sam graditi, ali je potrebno jednostavno sve to poznavati, proucavati, organizirati. No, ja mislim da kad covjek nesto tako radi za sebe da mu onda nije tesko s time se baviti. Ja naime kad bi i mogao financijski sve prepustiti drugima, volio bi znati sve sto oni rade. Jednostavne zelim poznavati tu kucu koja ce biti moja. Mislim da covjek kad nesto stvarno zeli, to ce i ostvaritit, a to vrijedi i za gradnju kuce. Oni koji na to gledaju pesimisticno, pa da imaju i duplo vise novaca nikada nece to ni pokusati jer ce im unaprijed to izgledati neostvarivo.
upravo je to i smisao...da budes tamo i kontroliras, gledas...
ni ja necu sve sam radit. nit mogu sve nit mi se neke stvari da radit a male novce cu dat majstoru i poslje vise nikad taj posao necu vidit.
ak ti das nekoj firmi da ti radi onda i placas sve vrijeme dok su oni tamo a to ukljucuje i razno razne pripreme kao ciscenje gradilista, navazanje sute da ti kamioni ne propadaju i brdo takvih stvari kod kojih bi ti se ovi kilavili. to sve napravis sam a majstora pozoves samo na kvalificirani rad. onda opet napravis druge pripremne radove kao sta su npr. dovoz sirove gradje na gradilise i slaganje da ti se fino osusi koji mjesec jer ces iskilavit ak bus sirovu gradju prtio na krov. onda je prespricas itd. sve to traje....i traje....a zakaj bi za to nekom placao. a ne cini se prekomplicirano, jel da?
moja-kucica is offline  
Old 16.04.2004., 00:58   #45
No, kućice i korisniče, u zadnjim postovima ste ipak napisali nešto pametno, ali se i dalje ne slažem s premisom sfušaj gdje možeš (projekt, radnici fušeri i sl). Meni je to struka i diže mi se kosa na glavi od takvih priča. Zbog takve nelojalne konkurencije cijene i moraju biti visoke jer fušeri kradu posao normalnim radnim ljudima, a da krađu države ne spominjemo. A što se tiče električara i statičara, oni svoju cijenu drže više manje fiksnom, a arhitekt je taj koji u cijeloj priči balansira. Znam da za prosječne obiteljske kuće to nije nikakva mudrost i zato to novi Zakon o gradnji maksimalno pojednostavljuje-smanjuje količinu salate koja prati projekt.
A što se tiče iskustva, pesimizma i sličnih velikih riječi.... Ja se upravo intenzivno bavim traženjem zemljišta za gradnju ili stare kuće za adaptaciju i smišljam kako da rastegnem lovu kojom raspolažem. Da, projektirat ću sama, ali u mom slučaju to će biti legalno, he, he

....a što se tiče izvedbe, građevinske i instalaterske radove kanim prepustiti onima kojima je to posao. Zanatske (podovi, farbanje itd) ćemo vjerojatno odraditi sami.
Što se materijala tiče i cijena, naravno da je preporučljivo i te kako biti u toku, a ne pustit da te drugi maslaju.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.08.2016. at 11:16. Reason: spajanje postova
zara is offline  
Old 16.04.2004., 08:50   #46
Quote:
zara kaže:
No, kućice i korisniče, u zadnjim postovima ste ipak napisali nešto pametno, ali se i dalje ne slažem s premisom sfušaj gdje možeš (projekt, radnici fušeri i sl). Meni je to struka i diže mi se kosa na glavi od takvih priča. Zbog takve nelojalne konkurencije cijene i moraju biti visoke jer fušeri kradu posao normalnim radnim ljudima, a da krađu države ne spominjemo. A što se tiče električara i statičara, oni svoju cijenu drže više manje fiksnom, a arhitekt je taj koji u cijeloj priči balansira. Znam da za prosječne obiteljske kuće to nije nikakva mudrost i zato to novi Zakon o gradnji maksimalno pojednostavljuje-smanjuje količinu salate koja prati projekt.
A što se tiče iskustva, pesimizma i sličnih velikih riječi.... Ja se upravo intenzivno bavim traženjem zemljišta za gradnju ili stare kuće za adaptaciju i smišljam kako da rastegnem lovu kojom raspolažem. Da, projektirat ću sama, ali u mom slučaju to će biti legalno, he, he
mislim da ti mjesas pojmove fus i fuseraj. ak je u fusu ne znaci da je lose.nekad naprotiv... ja pod fusom smatram kad unajmim nekog van sustava. to sta on ne plati porez drzavi odnosno ja mu to ne platim...
primjer izolacije (moja omiljena tema)....zasto bi ti morao doc kod nekog ko se bavi grijanjem i rec mu....evo ovo ti je kuca, kad se ja vratim ocu da u nutra bude 24 stupnja. na kraju kad budes placao oderat ce te ko zeca jer ce ti naplatit egzotiku. ne razumijes se u to i on ti moze rec kaj god oce.to je isto ko kad ja dodjem doma kod nekog da mu sriktam komp.mogu mu napricat kaj god hocu a on sljep i gluh...
ne pravim se pametan al meni se puno bolje cini ovo sta ja radim....iskoristi prijatelje i poznanike, a ak nemas takvih u toj struci vec ces nac nekog ko ce te tu savjetovat (vidi post od rovada) prosurfaj po webu, knjigama i na kraju ces o toj izolaciji znat dovoljno da znas sta radis i sta hoces i kako ces do toga doc.
zakljucak je da do tog proracuna mozes doc sam (with a little help from your friends) a to i je dio s kojim ti mogu najvise zamaglit oci. poslje, ko ce ti spojit cijevi radijatora ili podnog grijanja i dr. i nije tolki problem...
o tom ja cijelo vrijeme pricam. raspodijeli poslove na sto vise manjih dijelova tako da nesto mozes sam.a vecinu toga gdje nije potrebna neka uvjezbanost mozes "sam".... nakon toga cijena izvedbe je puno manja i ne znam gdje je tu fuseraj...
vjeruj mi, ja ne bi nista radio dok se dobro ne raspitam a ne bi ni drugima preporucio....

a ovo, legalno nelegalno....sta da ti kazem. ak se ti bolje osjecas ti napravi legalno jer po novom zakonu o gradnji samogradnja nije dozvoljena, pa cu te onda vidit kad budes morala krecit oces pozvat majstore i to i platit il ces sama... ili bus tu kolicinu licemjerja ipak mogla podnest pa ces sama uhvatit valjak u ruke....
moja-kucica is offline  
Old 16.04.2004., 09:42   #47
Talking Profici & sam svoj majstori

Da i ja malo dosolim pricu

Razumijem zasto neki profesionalci brane ovdje svoju struku, ali bogami razumijem i sam svoj majstore. Ima iskustvo i s proficima ( uredjivali mi lokal) i sam svoj majstor radovima ( uredjivao stan). Iskreno receno, dan danas zajebavam gradjevinarce zbog kvalitete radova koje su izveli u mom lokalu. Familija su mi, navodno su vrhunski majstori ali po mom iskustvu preporucio bih ih samo neprijatelju. Toliko slamperaja, nekvalitete i odugovlacenja radova koje sam dozivio tesko je i zamisliti. A nisu radili za čavle nego za lovu i to unaprijed iskeshiranu do zadnje lipe. Stan sam preuredjivao u sam svoj majstor aranžmanu uz pomoc kuma i napravili smo to brze, neuporedivo kvalitetnije i triput jeftinije nego da su mi radili profesionalci. Uz to bar sam siguran da su ugradjeni najkvalitetniji materijali. Ima stvari u koje se ne bih sam upustao jer ih ne znam dobro i nemam alata ( npr. plinske instalacije, projektiranje kuce, staticki prorachuni etc) ali dobar dio radova na izgradnji kuce ili uredjenju nisu bas vrhunska znanost. Uz to ko zna pitati i traziti moze izuzetno puno informacija dobiti od prodavacha materijala i opreme.

Koliko cujem u zadnje vrijeme ima stravicnih problema s kvalitetom stanova koje se grade. I s POS stanovima i onim za branitelje i onima za trziste. A sve to rade velike i renomirane firme pa opet je kvaliteta bijedna. Kad sam kupovao stan prosle godine vidio sam i hrpu novih stanova i jedino sto mogu reci da je kvaliteta 90% njih upravo jadna, bilo da ih rade mali poduzetnici bilo da ih rade velike firme. O tome da vecina izgradjenog ima malo veze s projektom radije ne bih. O tome da su nadzorni na gradilistima isti lopovi i muljatori kao i izvodjaci isto ne bih. Na kraju je ispalo da je kvalitetniji stan u zgradi staroj 20+ godina nego u vecini novogradnji. A to je otuzno
Imam naravno i suprotnih primjera sjajnih majstora ciji sam rad vidio i divim mu se. Ima jedan keramicar kojeg ja nikad nisam vidio uzivo, ali sam vidio njegov rad na nekoliko lokacija i vrlo rado ga preporucujem kad neko trazi keramicara. I svi su dosad bili zadovoljni Smijesna situacija je bila kad je cuo da ga preporuchuje netko koga on nepozna
Juraj is offline  
Old 16.04.2004., 09:58   #48
Re: Profici & sam svoj majstori

Quote:
Juraj kaže:
Da i ja malo dosolim pricu

Uz to bar sam siguran da su ugradjeni najkvalitetniji materijali. Ima stvari u koje se ne bih sam upustao jer ih ne znam dobro i nemam alata ( npr. plinske instalacije, projektiranje kuce, staticki prorachuni etc) ali dobar dio radova na izgradnji kuce ili uredjenju nisu bas vrhunska znanost. Uz to ko zna pitati i traziti moze izuzetno puno informacija dobiti od prodavacha materijala i opreme.
potpisujem od prve do zadnje....
moja-kucica is offline  
Old 16.04.2004., 23:54   #49
bravo, Juraj, pogodio si u sridu!


Quote:
moja-kucica kaže:
a ovo, legalno nelegalno....sta da ti kazem. ak se ti bolje osjecas ti napravi legalno jer po novom zakonu o gradnji samogradnja nije dozvoljena, pa cu te onda vidit kad budes morala krecit oces pozvat majstore i to i platit il ces sama... ili bus tu kolicinu licemjerja ipak mogla podnest pa ces sama uhvatit valjak u ruke....
To o samogradnji, moram priznat, nije mi baš jasno u novom zakonu. Čini mi se da nije ni donosiocima Zakona previše. Naime, za obiteljske kuće ima puno iznimaka-od izlišnosti lokacijske, preko smanjenog obima glavnog projekta, do mogućnosti da arhitekti i građevinari grade sami za svoje potrebe (he,he,ne treba mi licemjerje) jednom u pet godina i sl. Dotična gospoda koja drže predavanja na pripremnom seminaru za stručni ispit tvrde da će se nejasnoće ispeglati novim pravilnicima koji tek trebaju biti doneseni. A dotad ne znam što da mislim (o samogradnji obiteljske kuće).



Evo dijela u zakonu o gradnji koji mi djeluje kao 'rupa', što se tiče obiteljske kuće:


Članak 127.

Izvođač na gradilištu mora imati:

– rješenje o upisu u sudski registar, odnosno obrtnicu,

– akt o imenovanju glavnog inženjera gradilišta, inženjera gradilišta odnosno voditelja radova,

– akt o imenovanju nadzornog inženjera, odnosno glavnoga nadzornog inženjera, osim na gradilištu građevine za koju se ne provodi nadzor građenja,

– građevinsku dozvolu s glavnim projektom, odnosno glavni projekt s potvrdom tijela graditeljstva,

– izvedbene projekte s mišljenjem projektanta glavnog projekta i ovjerene od revidenta koji je to u izvješću o obavljenoj kontroli glavnog projekta zatražio, za do tada izveden dio građevine i građevinske i druge radove koji su u tijeku sa svim izmjenama i dopunama,

– izvješća revidenata o obavljenoj kontroli ako je propisano,

– građevinski dnevnik,

– dokaze o sukladnosti za ugrađene građevne proizvode, dokaze o sukladnosti prema posebnom propisu za ugrađenu opremu, isprave o sukladnosti određenog dijela građevine bitnim zahtjevima iz poglavlja II. ovoga Zakona i dokaze kvalitete za koje je ovim Zakonom, posebnim propisom ili projektom određena obveza prikupljanja tijekom izvođenja građevinskih i drugih radova kao i obveza provedbe kontrolnih postupaka za do tada izveden dio građevine i građevinske i druge radove koji su u tijeku,

– elaborat o iskolčenju građevine, koji je izradila i potpisala osoba registrirana za obavljanje te djelatnosti prema posebnom propisu, koji je izrađen prema glavnom projektu,

– drugu dokumentaciju te dozvole i dopuštanja za koje je posebnim zakonom ili propisom donesenim na temelju tog zakona propisana obveza da ju izvođač nakon početka građenja građevine mora imati na gradilištu.

Obrazac, uvjete i način vođenja građevinskog dnevnika na gradilištu propisuje ministar pravilnikom.

Dokumentaciju iz stavka 1. ovoga članka nakon završetka građenja trajno čuva investitor, odnosno vlasnik građevine.

Članak 128.

U slučaju kada je investitor fizička osoba koja gradi za svoje potrebe na gradilištu ne mora imati dokumentaciju iz članka 127. stavka 1. podstavka 1., 2., 3., 6. i 7. ovoga Zakona.

U slučaju kada investitor fizička osoba sama provodi stručni nadzor građenja građevine za njene potrebe izvođač, odnosno investitor na gradilištu umjesto akta iz članka 127. stavka 1. podstavka 4. ovoga Zakona mora imati izjavu investitora da sam provodi stručni nadzor i dokaz da ispunjava uvjete za provedbu tog nadzora.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.08.2016. at 11:17. Reason: spajanje postova
zara is offline  
Old 19.04.2004., 10:27   #50
pozdrav svima!

čitao sam ove sve postove i nažalost nisam uspio naći puno korisnih informacija iz jednostavnog razloga.

imam samo jedno za reći.... till i kompanija..... svaka čast


bez vas svjet bi bio jedno dosadno mjesto.

moja kucica, bravo majstore, samo tako
i ja uskoro mislim ulazit u izgradnju. mislio sam ubosti stan, ali kako cijne nemilosrdno rastu, a nije mi baš najbitnija stvar da mi tramvaj drenči pod prozorom, mislim da ću si sagradit moju slobodicu u pravcu zaprešić i okolica.

nadam se da će od ovog topica biti do kraja još pokoji korisni i pokoji smješni topic.

moja kucuca i svi na našoj strani nedajte se naživcirati i smesti od ovih koji nisu nikad u životu čekič u ruku primili.

takvim pametnjakovićima (i nervoznjacima u prometu) imam za pokazat samo jednu stvar od kojih onda tek puknu ko kokice.

__________________
Nekada su konji vukli tramvaje, a danas se voze u njima
bdugorep is offline  
Old 19.04.2004., 12:37   #51
Quote:
bdugorep kaže:
pozdrav svima!



moja kucuca i svi na našoj strani nedajte se naživcirati i smesti od ovih koji nisu nikad u životu čekič u ruku primili.

takvim pametnjakovićima (i nervoznjacima u prometu) imam za pokazat samo jednu stvar od kojih onda tek puknu ko kokice.

svasta, ja znam cekicat, ali taj posao prepustam drugima, cak znam i plocice postavljat, to je oduvijek zanimalo, ali kako me zanima i da bude vrhunski postavljeno radje to prepustam majstorima.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 19.04.2004., 12:49   #52
Za sve one koji su skeptični u fušere;moj stari je napravio kuču prije 35 god,sa par svojih prijatelja-i gle čuda,još se drži i ništa joj ne fali.Redoviti popravci i servisi su svugdje uobičajni.Istina da se onda nije puno znalo o izolaciji kuče ali neke stvari se nisu promjenile ni nakon toliko godina.
__________________
Ja imam jednostavnu filozofiju: Napunite što je prazno. Isprazne što je puno. Posvrbite gdje svrbi.
anabelll is offline  
Old 19.04.2004., 13:09   #53
Quote:
anabelll kaže:
Za sve one koji su skeptični u fušere;moj stari je napravio kuču prije 35 god,sa par svojih prijatelja-i gle čuda,još se drži i ništa joj ne fali.Redoviti popravci i servisi su svugdje uobičajni.Istina da se onda nije puno znalo o izolaciji kuče ali neke stvari se nisu promjenile ni nakon toliko godina.

moj je slucaj potpuno isti samo se radi o nekih 30 godina...
izgleda da je ta samogradnja prenosna....
mislim, ko je sa starim radio puno graditeljskih poslova tokom zivota, mislim da ce se malo teze odlucit da mu neko drugi radi neke debilne poslove koje moze sam napravit...ne znam, napravit barakicu pored kuce za drzat materijal ili sl.
moja-kucica is offline  
Old 19.04.2004., 17:04   #54
ajme sto tu deru s cijenama

nasa kuca kosta 400 CDN po metru kvadratnom, ukljucujuci plac i to kljuc u ruke

mi samo trebamo donijeti namjestaj i kucanske aparate
margarita is offline  
Old 20.04.2004., 11:32   #55
Zainteresirala me tema i sadržaj članka pa sam si dao truda i pročitao ga u cijelosti. Nakon čega nisam mogao ne reagirati. Količina gluposti koju neki olako iznose u javnost upravo je nevjerojatna.
Dakle, ne bih ulazio u to kako se rade projekti za kuće nego ću samo reći da je, naravno, potrebno da ih rade diplomirani inženjeri građevinarstva, što zagovornici samogradnje kuće nisu niti osporavali. Spominjanje dopisnog tečaja kirurgije ovdje je vrlo neumjesno. Treba li možda fakultet za napraviti dijete? Mislim da ne treba, oni koji rade djecu znaju to napraviti bez i najmanjeg poimanja o kompleksnosti fenomena ljudskog organizma. Treba li fakultet za konstruirati automobil? Naravno, i više od toga. Treba li fakultet za popravljati automobil. Naravno da ne treba, to bi bio teški overhead, osim toga rijetki su inženjeri strojarstva koji to znaju. Kako bi rekao jedan od mojih omiljenih profesora (na strojarstvu): ja kad dignem haubu a tamo neki kablovi, cijevi, remeni, sve se vrti i trese. Ako stane, ja ga vozim kod automehaničara.
Analogija sa samogradnjom kuće: projekt radi netko tko možda nikad nije stavio ciglu na ciglu a što u stvari nije niti potrebno jer zna sve o svojstvima materijala i zahtjevima koji se postavljaju na taj materijal. Ali kad je projekt gotov, kuću zidaju ljudi koji nisu došli dalje od osnovne škole (opet bez uvrede svima koji jesu) i koji apsolutno ne znaju ništa o tlačnoj i vlačnoj čvrstoći, krtosti, elastičnosti, proračunu grede, specifičnoj masi, koeficijentu protoka topline, gradijentima, vektorima itd, itd. Jer u projektu piše kakav beton treba upotrijebiti, koju debljinu žice za armaturu, koje dimenzije drvene građe treba upotrijebiti za krovnu konstrukciju itd.

Da rezimiram, podržavam i ohrabrujem ljude koji se usude krenuti u projekt izgradnje kuće u vlastitom aranžmanu.
Tomek is offline  
Old 20.04.2004., 12:10   #56
Mogli bi se malo vratiti na temu cijena gradnje. Ovdje ih ima mnogi sa iskustvom u samogradnji, pa jer mozete sa nekih ciframa. Koliko vas je sve ili neki pojedinacni radovi kostali.
Moje je misljenje da je moguce doci do cifre jedno 30-40% manje nego sto je ključ u ruke.
korisnik is offline  
Old 20.04.2004., 12:20   #57
Quote:
korisnik kaže:
Mogli bi se malo vratiti na temu cijena gradnje. Ovdje ih ima mnogi sa iskustvom u samogradnji, pa jer mozete sa nekih ciframa. Koliko vas je sve ili neki pojedinacni radovi kostali.
Moje je misljenje da je moguce doci do cifre jedno 30-40% manje nego sto je ključ u ruke.
ak nekog zanima ja mu mogu za kucu dimenzija 8x9,5 (nekakvog standardnog oblika, kocka. nema nekih velikih lukova ili ne znam cega. jedan je nosivi zid i ide preko cijele kuce, duzine 9.5 m) poslat cijeli troskovnik sa ponudama nekoliko trgovina. u to su jos ukljuceni temelji koji su kostali nekih 7, 8 tisuca dem, crijep (oko 12 tisuca kuna i pijesak koji nije neka prevelika stavka).ne znam jel se moze ovdje na forum poslat word dokument?
tu se covjek ne moze bas previse provlacit. cijene su vise manje standardne. sad je samo pitanje oces negdje smuljat s pdv-om il negdje nac drvenu gradju jeftinije kao sta sam ja nasao 30 posto manje.
moja-kucica is offline  
Old 20.04.2004., 12:40   #58
Mene zanima,
Word document ako nije prevelik bi se trebao moc ovdje stavit. Ak nejde smislit cemo neki drugi nacin.
Hvala
korisnik is offline  
Old 20.04.2004., 12:49   #59
Quote:
korisnik kaže:
Mene zanima,
Word document ako nije prevelik bi se trebao moc ovdje stavit. Ak nejde smislit cemo neki drugi nacin.
Hvala
morat cemo nesto drugo, jer poruka moze bit dugacka samo 10 k znakova a ova datoteka ima 46 kB.uz to mislim da ne podrzava formatiran tekst nego samo .txt.

ovak....ko hoce pogledat troskovnih nek mi posalje mail na [email protected] i ja cu mu replayat.....

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.08.2016. at 11:17. Reason: spajanje postova
moja-kucica is offline  
Old 20.04.2004., 15:11   #60
Quote:
moja-kucica kaže:
ovak....ko hoce pogledat troskovnih nek mi posalje mail na [email protected] i ja cu mu replayat.....

da se malo dopunim, jel ima dosta ljudi koji se interesiraju pa da svima ne pisem isto....

kuca je na dvije etaze i potkrovlje....(znaci nekakvih 150 m2 plus prostor u potkrovlju).
cijena je za kucu do pod krov (znaci gola cigla i krov) oko 40 tak tisuca maraka. to se odnosi na same troskove gradnje, bez dozvola i zemljista.
u troskovniku je i cijena crijepa (malo sam se zezno da nije...bilo je to pred koji mjesec).

onu cijenu u troskovniku treba uvecat za cijenu temelja (oko 8 tisuca dem), pijesak (nije prevelika stavka) i cijenu rada (zidar, armirac, tesar a najvise sam). sa svim tim trebalo bi doc do kakvih 40 tak tisuca. ne vise.
ak vam koji registrirani gradjevinarac da ponudu na vise od toga, znat cete da to moze i manje (iz mog primjera).


oprez!!! to se odnosi samo na fanatike i fantazere. oni koji bi kucu htjeli, al samo da im neko pokloni, bolje da se ne upustaju jer posla ima dosta.
moja-kucica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.