Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2005., 18:54   #1
o jajnicima i cistama

Za mjesec dana idem na laparoskopsku operaciju jajnika/ciste koji ce biti uklonjen. Sada krecem s pripremom nalaza koji su potrebni.

Zanimaju me Vaša eventualna iskustva i savjeti. Ono bar da znam sto jos pitati dok se pripremam i tako...

Kakva obicno ide anestezija za takav zahvat?
Koliko ste se oporavljali nakon operacije? (rekli su mi 1. dan dodjes, 2. dan je operacija i 4. dan ides doma na oporavak, uobicajeno bolovanje je 2 tjedna)
Ako sve prodje OK, koliko brzo nakon operacije mogu ocekivati da cu moci putovati autom 3 sata, ne voziti osobno, vec da me netko vozi? Recimo tjedan nakon operacije bez problema?
Čitala sam da se očekuju i karakteristični bolovi gornjem dijelu tijela kao posljedica zaostalog CO2, to točno?

Hvala.
Tremor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 22:22   #2
Ja sam imala laparoskopsku operaciju ali ne jajnika nego maternice; anestezija je bila opća, operirana sam u četvrtak a kući išla u subotu, oporavljala sam se dugo i temeljito jer sam lijena i razmažena, a stvarno oporavak ide brzo, ovo za bolove u ramenima i prsima je točno.

Mislim da ćeš moći putovati bez ikakvih problema, ja sam poslije ove laparoskopije imala puno težu operaciju pa sam se oporavila u roku od tjedan dana - kaj bi se reklo, sve ti je to u glavi
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 22:26   #3
Bila sam prije dva mjeseca na laparoskopskoj operaciji - zbog ciste mi je uklonjen jajnik. Dakle, preoperativne nalaze sredila vrlo brzo - u Domu zdravlja laboratorijske pretrage, EKG, rentgen pluća i srca, tumorske markere u privatnom labu.

Operacija se radi u punoj anesteziji /pročitaj postove, nije ništa strašno/. Došla sam u bolnicu večer prije operacije, operirana oko podne, na nogama dva sata nakon što su me vratili u sobu. Bolova gotovo da i nije bilo. Prenoćila sam u intenzivnoj, drugi dan na odjelu /jedini je bad što ti ne daju jesti - samo juhu/, treći dan sam išla kući. Auto sam vozila nakon tjedan dana, osmi dan su mi izvadili konce, na posao se vratila nakon dva tjedna /iako mi je moja doktorica preporučila da ostanem tri tjedna na bolovanju, ali bilo mi je stvarno dobro./

Nakon operacije izbjegavala istezanje, podizanje teških tereta... nakon mjesec dana sve u normali.

Dobra posljedica - skinula ukupno 5 kg - sada sam na 60, s mojih 1,70, i nisam vratila težinu.

Ako te još što zanima...
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 22:49   #4
Re: Operacija jajnika

Quote:
Tremor kaže:
Čitala sam da se očekuju i karakteristični bolovi gornjem dijelu tijela kao posljedica zaostalog CO2, to točno?

Hvala.
Na žalost točno. Barem su mene leđa boljela za poludit, ali to brzo prođe. A rez me uopće nije bolio, odnosno naprave ti samo tri rupice i jedan mali rezić od 2-3 cm. Poslije se skoro da ne vidi.

Oporavak je brz.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2005., 22:51   #5
To je najbolji dio, što nema pravog velikog reza pa te nema što boliti - najgora stvar kod operacija je rez (ako je na trbuhu).
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 12:19   #6
Hvala svima na odgovorima, puno znaci cuti iskustva drugih. Meni su rekli da dodjem dan prije operacije ujutro u 9 na odjel. Dali su mi popis nalaza za pripremu i to cu raditi sljedeci tjedan (krvne pretrage, markeri, RTG srca i pluca, EKG i mali koagulogram).

Moja dr. opce medicine me pitala gdje cu ici na pregled kod anesteziologa jer da mi je i to potrebno a na onom popisu koji sam dobila nema nista o tome. Na operaciju idem na Sv.Duh, zna li mi netko reci u vezi tog pregleda, dali to obave tamo kad dodjes ili treba prije? Hvala.
Tremor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 17:33   #7
I ja sam bila na Sv. Duhu, ekipa je super! Ujutro u 9 ćeš se javiti na šalter, upisati u bolnicu, onda će ti dati formular - bolesti i sl., pa ćeš pričekati da ti uzmu anamnezu...

S anesteziologom sam razgovarala večer prije u bolnici - mjerenje tlaka, pregled nalaza. Ali imaš i anesteziološku ambulantu - mislim da primaju iza 13 sati, s uputnicom opće prakse. Najbolje nazovi odjel gdje ćeš biti operirana i pitaj - ako je to Ginekologija 1, znam da su vrlo ljubazni!

I BTW - što se tiče bolova u ramenu od plina, to uopće nisam osjećala.

Sve u svemu, prema mom iskustvu, u dobrim si rukama Hrabro, i javi kako je prošlo!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 16:10   #8
Evo javljam se nakon i sve je dobro prošlo kao što je i planirano. Vaša iskustva i savjeti su mi dobro došli za pripremu. HVALA.

Bila sam na GIN I na Sv.Duhu i zbilja moram reći da su svi bili jako ljubazni i dobri prema nama.

Dosla u utorak, operirana u srijedu, u petak isla doma, nakon 8 dana skinula savove, sveukupno 3 tjedna bolovanja... krastice otpale nakon prekjucerasnjeg kupanja u moru od 10 minuta. Rez na pupku se uopce ne vidi, lijevi je 1 cm i isto je ok a desni oko 3 i malo je zadebljan ali ok.

Jedino sto menga jos nije dosla, je li moguce da je jedan ciklus samo preskocen? Kakva ste iskustava imali s tim? Sada kasni 15 dana i prakticki za 10 dana je po 'rasporedu' novi ciklus... a tada bi trebala i na kontrolu... da cekam do tada?

I da, primijetila sam u tih 3-4 dana da sve koje su došle skinuti cistu jajnika su to imale na DESNOM jajniku. Je li to slučajno ili...?
Tremor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 17:48   #9
Da, i kod mene je jajnik bio desni.... sram nas bilo, desničarke nijedne

Prvu menstruaciju sam dobila 24 dana nakon operacije (dakle, ukupno nakon 36 dana). Zato je iduća kasnila, i došla tek nakon Dabrostona, uz čudne nalaze FSH (visok nalaz, što govori da mi se jajnik ili još nije snašao, ili sam preko noći lavovski korak prema menopauzi.) Sada sam na Yasminu, ciklus se ustalio, sjajno ga podnosim, i čekam jesen da s mojim ginekologom, te pametnim endokrinologom dogovorim što i kako dalje.

Drago mi je da je sve dobro prošlo Moji ožiljci se uopće ne vide - nakon tri tjedna mora sasvim su svjetli i neprimjetni i ispod najmanjeg bikinca.


Pozdrav
BB
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!

Zadnje uređivanje BBlue : 16.08.2005. at 18:49.
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 18:02   #10
Quote:
Tremor kaže:

I da, primijetila sam u tih 3-4 dana da sve koje su došle skinuti cistu jajnika su to imale na DESNOM jajniku. Je li to slučajno ili...?

evo, kod mene je bio u pitanju lijevi jajnik.


zanimljivo da mi je taj predstavljao problem od moje 13-te godine kad sam prvi put dobila menstruaciju. uvijek i samo lijevi.

shto se tiche kashnjenja menstruacije, meni su objasnili na nachin shto su jedan od instrumenata morali zavuci kroz ushce maternice, pa se zapravo sluznica djelomichno vec oljushtila. ja sam i krvarila nekoliko dana nakon zahvata.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 18:16   #11
I ja sam krvarila 2 dana, ali svjetlu krv, ne menstruacijsku. OK, onda cu ja pricekati do sljedeceg termina pa ako ne bude nista vec ce dr. na kontroli nesto predloziti za rjesenje.

A inace, moram i ti podijeliti s nekim , najcudniji je osjecaj kada dobivas narkozu u žilu i ona se polako širi rukom pa tijelom... i kada prestanes disati...
Tremor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 18:48   #12
Quote:
Tremor kaže:

A inace, moram i ti podijeliti s nekim , najcudniji je osjecaj kada dobivas narkozu u žilu i ona se polako širi rukom pa tijelom... i kada prestanes disati... [/B]
Ajme, ja se uopće toga ne sjećam.... bocnuli se me u ruku i ja sam za trenutak spavala.... sljedeća slika mi je intenzivna... kako listam papire i shvaćam da je na jajniku zaista bila samo cista.... a u sljedećoj slici se dižem iz kreveta, sestre me love, a ja brišem u WC na čik-pauzu
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 20:36   #13
provela sam nakon operacje 48 sati na intenzivnoj (kompliciraniji sluchaj, nije bila samo cista u pitanju) i to mi je bilo najgorih dva dana u zhivotu.


kad su me nakon toga premjestili na normalan odjel, suze su mi krenule od srece.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 11:45   #14
Joj, sad ste me splašile! Ja se moram preksutra javiti na SD, isto lapar. operacija ali mioma. Nije jako strašno ili?Do sad sam se dobro držala, skoro da i nisam mislila o tome al kak se bliži petak sve je gore.Najrađe bih
smiljana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 20:53   #15
Ma pobjegla od čega.... jesi li sve dobro pročitala? Velim ti da je sve bilo savršeno OK, a vadili su mi ne samo cistu već i jajnik. Ponavljam da te umirim - na nogama odmah, kući treći dan, na poslu nakon dva tjedna! Ne boj se, sve će biti u redu, ekipa je i stručna i ljubazna.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 23:01   #16
Ma BBlue, znam da su ljubazni i stručni,nažalost, ležala sam na tom odjelu u 6. mj. Al nije mi baš svejedno, još nikad nisam bila na operaciji.I još dok si zamislim osječaj koji Tremor navodi, dok "prestaješ disati" Jezuš i Marija, valjda mi bu tlak narasel tak da me i nebudu mogli operirati! Hvala ti na umirivanju
smiljana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 23:29   #17
I ja sam ležala na tom odjelu i zaista mogu uputiti same pohvale osoblju, a posebno sestrama na intenzivnoj njezi koje su jako nježne i brižne. A operirala sam i miom laparoskopski (u drugoj bolnici) pa te i sa te strane mogu utješiti, oporavak je stvarno brz i bezbolan, evo, već sam napisala da sam operirana u četvrtak a kući sam išla u subotu. Osjećaj pred operaciju nije baš sjajan, naravno da se malo bojiš, pa nemoj oklijevati uzeti nešto za smirenje - ja u takvim situacijama uvijek popijem Apaurinčić bez puno razmišljanja.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 12:38   #18
Hvala Verica . Dok sam ja ležala, na krevetu do mene žena je čekala operaciju, trebali su joj izvaditi maternicu. Došao joj je anesteziolog i rekao da će prije nego počnu bilo što raditi dobiti injekciju od koje će joj biti sve svejednoJa bih tak rado već sad tu injekciju!
smiljana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 15:13   #19
Smiljana samo bez straha... normalno je da nikom nije svejedno, ali ne treba se bojati. Inače dok si još u sobi dođe ti teta dati inekciju za smirenje, a onda te nakon 15-20 min voze u salu, tamo se skidas i ides na stol i onda te lijepo uspavaju.

Poslije sam pricala s nekoliko cura i zena i nitko se ne sjeca prestanka disanja osim mene, tako da vjerojatno neces ni ti.

Noc prije ti daju tableticu za spavanje ako hoces... ako te je frka, mozda je dobro to uzeti da se bar naspavas.
Tremor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 15:17   #20
E da meni je odlicno dosao savjet za SKIDANJE LAKA S NOKTIJU prije operacije koji sam nasla na forumu. Naime to je obavezno a na odjelu nemaju acetona tako da je najbolje to obaviti doma prije.
Druga stvar koju nisam znala je da je u skopu obavezne pripreme i FRIZURA. Dakle, komplet brijanje dole i donjeg dijela trbuha tko ima dlacice. Ako to ne ucinis sama onda ti to sestra obavi u ambulanti vecer prije. Nista stasno ali da sam znala obavila bi to doma sama.
Tremor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.