Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2009., 15:15   #81
Quote:
Eklektika kaže: Pogledaj post
Pa bilo mi je smiješno što brineš da moj muž fino spava preko noći, dok se ja bavim s bebom (po mogućnosti dalje od spavaće)! Muž će ostati mjesec dana s nama doma, neće ići ujutro raditi, već će se baviti s nas dvoje. .
Proci ce tih mjesec dana.
Nisam mislila "po mogucnosti dalje od spavace". Uglavnom se ipak sve svodi na dojenje u bracnom krevetu.
Kasnije se ipak mozda moze desiti (u slucaju da bebac place) da mu (ako je premoren i mora na posao) pozelis priustiti malo mira. Naravno, ako nisi i ti premorena. U tom slucaju je obratno - on moze malo prosetati po (toplom) dnevnom boravku.
Sretno s bebom, a i s grijanjem.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 21:58   #82
pozdrav... da ne otvaram post sa sličnom tematikom.. nastavljam ovaj....pročital ovaj cijeli post nekoliko puta i nikako da baš sve povežem... da je odmah jasno - u centralno se jako malo kužim, ali kužim da mi neke stvari ne funkcioniraju kak bi trebale prema ovom pisanju.
Koji je moj problem. Centralno na plin je napravljeno u kući koja ima termo fasadu, prozori su novi, ali drveni, izolacija podova - solidna.
ukupno imam 12 radijatora, tj. 114 članaka lipovica solar (500 odnonso 600)
Kupaona mi je u potkrovlju kuće i nju i susjednu spavaću sobu nikako ne mogu dovoljno zagrijati da bi mogel kupati malu bebu. Dogrijavam na struju! Komaaaa.... Prema proračunima koje ste naveli u ovom postu ispada da bi u kupaoni koja je 10m2 trebao imati 10 članaka. Spavaća soba 12m2 - 12.ž Meni su ih meštri postavili u kupaoni 8 + lojtra na zidu, a u sobi 11. Ventili su obični, dok su svi ostali na katu termostatski.
u te tvije prostorije ne mogu dobiti ni 20 stupnjeva C.
Da li predlažete da povećam broj članaka u tim prostorijama?
i još jdno... zidni termostat je u dnevnom boravku na srednjem katu u kojem imam kamin na drva i trenutno grijem na njega pa u toj prostoriji imam tem kakvu želim. Naravno. Zidni termsotat onda prekida grijanje pa sad razmišljam da ga preselim u spavaću sobu. Da li je udaljenost termostata od bojlera ogranićena? Meni bi to bilo cca 10m jer je bojler u podrumu.
Lagano me izluđuje ova situacija oko tog grijanja, a meštar koji mi je to radio veli da je sve ispravno i ok.. i kaj da onda velim...
Što predlažete?
pozdrav
ZagorecForEver
zagorecForEver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 09:06   #83
Ovako na prvu da ne ulazimo u proračun broja članaka problem bi mogao biti u termostatu koji se nalazi u prostoriji koju griješ kaminom. Predlažem da termostat prebaciš u neku drugu prostoriju (ovisi kakav je termostat ali u kući udaljenost termostata od bojlera ne bi trebao biti problem to su sve udaljenosti do cca 30m) a na radijatore u prostoriji gdje imaš kamin staviš obavezno termostatske ventile.

Na tm ventilima podesiš željenu temperaturu u prostoriji te ako kamin ne bude dovoljan dogrijati će radijatori.

Termostat stavi u neku od tih najhladnijih prostorija a bilo bi odobro onda i ostale prostorije staviti termostatske ventile ili barem "uštimati" sa običnim ventilima omjere - kada je u kupaonica zagrijana dovoljno da u ostalim prostorijama ne bude prevruće.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 09:26   #84
Uz odabir ispravnog smještaja termostata - dodao bih i ovo:

Problem da najzadnji radijatori ne griju dovoljno je ili u lošem odabiru cirkulacione crpke (rijedak slučaj - no može se provjeriti matematički prema karakteristici cjevovoda i crpke) ili u ne-balansiranju sustava (čest slučaj) ili je snaga kotla premala (rijedak slučaj).

Da bi svaki radijator odavao željenu projektiranu toplinu - kroz njega treba ići određeni protok vode na od bojlera (tj. termo-bloka) definiranom temperaturnom režimu.
Kako voda struji, ko i sve u prirodi, linijom manjeg otpora i teži izjednačenju otpora (slučaj spojenih posuda)- kod hidraulički nebalansiranog sustava može se dogoditi da se protok kroz bliže radijatore poveća i za 300%. No oni neće pojačati odavanje topline za 300%, već za cca. 10% (veza protok - odavanje topline je parabolne prirode), ali će drastično smanjiti protok u zadnjim radijatorima.

Upitajte majstora koji Vam je postavljao grijanje jel napravio raspored potrebnih protoka, raspored padova tlakova, odabir radne točke crpke, kv veličinu regulacijskih ventila i ono najbitnije preddefinirane položaje regulacijskih ventila (npr. prigušnica ili predregulacije ventila na radijatorima). Ukoliko je to sve odradio i po tome složio sustav i podesio regulacijske ventile (vjerojatno prigušnice na radijatorima) - ne bi trebalo biti većih problema.

Zadnje uređivanje viz : 04.11.2009. at 09:49.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 11:33   #85
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
....
Upitajte majstora koji Vam je postavljao grijanje jel napravio raspored potrebnih protoka, raspored padova tlakova, odabir radne točke crpke, kv veličinu regulacijskih ventila i ono najbitnije preddefinirane položaje regulacijskih ventila (npr. prigušnica ili predregulacije ventila na radijatorima). Ukoliko je to sve odradio i po tome složio sustav i podesio regulacijske ventile (vjerojatno prigušnice na radijatorima) - ne bi trebalo biti većih problema.


Viz svaka čast na iznesenim informacijama ali IMHO biti će dobro ako majstor bude uopće znao što ga pita (radna točka crpke hmmmmm)

Ne znam kakva su tvoja iskustva sa instalaterima centralnog ali mislim da je ovo je malo previše za očekivati
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 12:14   #86
Rijetki su majstori koji to odrade, ali je bitno da ih većina uvjeri kupca kako mu ne treba strojarski projekt sustava grijanja. Sve se može i naknadno podesiti, a najčešće se to radi prema osjećaju topline koji radijator isporučuje - što je još uvijek bolje od nepodešenog sustava.
Znam mnoge majstore koji ostave sustav kakav je (sve prigušnice otvorene) misleći da će termostatski ventili na radijatorima napraviti cijelu regulaciju i balans sustava. No takvih termostatskih ventila nema.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 14:42   #87
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Proci ce tih mjesec dana.
Nisam mislila "po mogucnosti dalje od spavace". Uglavnom se ipak sve svodi na dojenje u bracnom krevetu.
Kasnije se ipak mozda moze desiti (u slucaju da bebac place) da mu (ako je premoren i mora na posao) pozelis priustiti malo mira. Naravno, ako nisi i ti premorena. U tom slucaju je obratno - on moze malo prosetati po (toplom) dnevnom boravku.
Sretno s bebom, a i s grijanjem.
Puno hvala! Evo, gasim palim taj radijator u spavaćoj. Sad sam skužial da je najbolje da su preko dana od spavaće vrata otvorena, ali s ugašenim radijatorima. Onda ostatak stana pomalo temperira i spavaću. Ako zatvorim vrata od spavaće bude navečer dobrano rashlađena. Preko noći imam sve radijatore u pogonu, ali stavim na 19.


Kad dođe bebica više ništa nećemo gasiti 24h. Eto, za sada neka bude tako... pa ćemo vidjeti...

Puno hvala svima na novim informacijama o dodatnoj edukaciji o grijanju.
Eklektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 20:00   #88
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post


Viz svaka čast na iznesenim informacijama ali IMHO biti će dobro ako majstor bude uopće znao što ga pita (radna točka crpke hmmmmm)

Ne znam kakva su tvoja iskustva sa instalaterima centralnog ali mislim da je ovo je malo previše za očekivati
SALŽEM SEEE... Falim na savjetima... idem bušit rupe i selim termostat u sobu, ali nekak sebi "za dušu" mislim da ću dodati "par rebri" u sobu i kupijonu..
Falim još jendom pa se hjavim kaj bude za rezultat.
zagorecForEver is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 17:49   #89
trebao bih vasu pomoc... razmisljam zamijeniti one obicne ventile sa termostatskim u svrhu ustede. prvo cu opisati svoju situaciju(vidi slike)

u prizemlju mi je bojler u kupaoni, i tamo je jedan radijator. u dnevnoj sobi su 2 radijatora(koji su vecinom ugaseni) i termostat, no tu je i kamin koji zagrijava tu prostoriju, a s otvorenim vratama i hodnik(pa je tamo radijator ugasen). gore na katu su 3 soba, i kupaona i hodnik(ventil malo odvijen).

sto se sve treba zamijeniti? dal svi ventili sa termostatskim i dal termostat treba premjestiti(npr. u prizemlje u hodnik) ili ga potpuno izbaciti?

hvala vam...
martin00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:10   #90
Quote:
martin00 kaže: Pogledaj post
trebao bih vasu pomoc... razmisljam zamijeniti one obicne ventile sa termostatskim u svrhu ustede. prvo cu opisati svoju situaciju(vidi slike)

u prizemlju mi je bojler u kupaoni, i tamo je jedan radijator. u dnevnoj sobi su 2 radijatora(koji su vecinom ugaseni) i termostat, no tu je i kamin koji zagrijava tu prostoriju, a s otvorenim vratama i hodnik(pa je tamo radijator ugasen). gore na katu su 3 soba, i kupaona i hodnik(ventil malo odvijen).

sto se sve treba zamijeniti? dal svi ventili sa termostatskim i dal termostat treba premjestiti(npr. u prizemlje u hodnik) ili ga potpuno izbaciti?

hvala vam...
Ako mislite i dalje grijati dn. boravak preko kamina onda iz te prostorije obavezno izbacite termostat i montirajte ga u prostoriji u kojoj se poslije dn. boravka najviše boravi. Razmislite i o bežičnom termostatu koji je jako praktičan jer ga uvijek možete postaviti u onu prostoriju koju mislite grijati preko centralnog grijanja.
Termostatske ventile ugradite na sve radijatore (u dn. boravku kada grijete preko kamine obavezno ih zatvorite) osim na onom u kupaonici gdje se u pravili ugrađuje obični koji uvijek treba biti max. otvoren (temp. u kupaonici trebalaq bi biti nekig 2-3 stupnja viša nego u ostalom dijelu kuće - razloge potražite u mojim prijašnjim postovima).
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:32   #91
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Ako mislite i dalje grijati dn. boravak preko kamina onda iz te prostorije obavezno izbacite termostat i montirajte ga u prostoriji u kojoj se poslije dn. boravka najviše boravi. Razmislite i o bežičnom termostatu koji je jako praktičan jer ga uvijek možete postaviti u onu prostoriju koju mislite grijati preko centralnog grijanja.
Termostatske ventile ugradite na sve radijatore (u dn. boravku kada grijete preko kamine obavezno ih zatvorite) osim na onom u kupaonici gdje se u pravili ugrađuje obični koji uvijek treba biti max. otvoren (temp. u kupaonici trebalaq bi biti nekig 2-3 stupnja viša nego u ostalom dijelu kuće - razloge potražite u mojim prijašnjim postovima).
hvala na odgovoru. najprakticnije bi bilo premjestiti termostat u hodnik. dal ga onda postaviti na max temperaturu, a posto imamo dvije kupaone, dal u svakoj treba biti ventil max otvoren? ili u onoj u kojoj je bojler?
martin00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 19:12   #92
Quote:
martin00 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru. najprakticnije bi bilo premjestiti termostat u hodnik. dal ga onda postaviti na max temperaturu, a posto imamo dvije kupaone, dal u svakoj treba biti ventil max otvoren? ili u onoj u kojoj je bojler?
Termostat postavite u prostoriju u kojoj nema utjecaja temp. od kamina. I dalje vam predlažem bežični termostat koji je jako praktičan jer ga možete postaviti u bilo koju prostoriju pa čak i u dn. boravak kada ga nečete iz nekog razloga grijati pomoću kamina.
Ventil otvorite do kraja u onoj kupaonici koju najviše koristite. U onoj u kojoj je bojler obavezno pazite na dotok kisika (zraka) kako bi ga bojler imao u dovoljnoj količini.
Kod bojlera obavezno obratite pozornost na ispravnost dimnjaka koji može biti uzrok isticanja produkta izgaranja tj CO (ugljični monoksid). CO je plin bez okusa i mirisa i isto tako smrtonosan, iste je težine kao kisik pa se iz toga razloga detektor CO montira u visini udisaja (150-160 cm od poda). CO2 (ugljični dioksid) je plin koji je lakši od zraka pa se detekori CO2 montiraju uvijek nekih 30 cm od stropa.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 19:41   #93
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Termostat postavite u prostoriju u kojoj nema utjecaja temp. od kamina. I dalje vam predlažem bežični termostat koji je jako praktičan jer ga možete postaviti u bilo koju prostoriju pa čak i u dn. boravak kada ga nečete iz nekog razloga grijati pomoću kamina.
Ventil otvorite do kraja u onoj kupaonici koju najviše koristite. U onoj u kojoj je bojler obavezno pazite na dotok kisika (zraka) kako bi ga bojler imao u dovoljnoj količini.
Kod bojlera obavezno obratite pozornost na ispravnost dimnjaka koji može biti uzrok isticanja produkta izgaranja tj CO (ugljični monoksid). CO je plin bez okusa i mirisa i isto tako smrtonosan, iste je težine kao kisik pa se iz toga razloga detektor CO montira u visini udisaja (150-160 cm od poda). CO2 (ugljični dioksid) je plin koji je lakši od zraka pa se detekori CO2 montiraju uvijek nekih 30 cm od stropa.
ah, bas sad nemam para da kupujem jos i te bezicne termostate. bojler ima dovoljno kisika, imamo one otvore na vratama... nego, u slucaju da postavimo termostat u hodnik ili sobu, na koju temperaturu se njega postavlja, na maksimum?
martin00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 19:56   #94
Quote:
martin00 kaže: Pogledaj post
ah, bas sad nemam para da kupujem jos i te bezicne termostate. bojler ima dovoljno kisika, imamo one otvore na vratama... nego, u slucaju da postavimo termostat u hodnik ili sobu, na koju temperaturu se njega postavlja, na maksimum?
Ne radi se o bežičnim termostatima nego jednom bežičnom termostatu. On se sastoji od baze koja se spoji bojler/kotao i bežične stanice/termostata kojeg možete postavit gdje želite i u koju prostoriju želite.
Ako termostat postavite u hodnik ili sobu podesite na temp. koju želite (prostorija u kojoj se duže boravi od 21 do 22/23 stupnja),a temp. u ostalim prostorijama regulirate pomoću termostatskih glava na radijatorima (spavaće sobe 19 stupnjeva, hodnici 20 stupnjeva, sobe za boravak 22 stupnjeva, kuhinja 20 stupanj,......)
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 20:09   #95
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Ne radi se o bežičnim termostatima nego jednom bežičnom termostatu. On se sastoji od baze koja se spoji bojler/kotao i bežične stanice/termostata kojeg možete postavit gdje želite i u koju prostoriju želite.
Ako termostat postavite u hodnik ili sobu podesite na temp. koju želite (prostorija u kojoj se duže boravi od 21 do 22/23 stupnja),a temp. u ostalim prostorijama regulirate pomoću termostatskih glava na radijatorima (spavaće sobe 19 stupnjeva, hodnici 20 stupnjeva, sobe za boravak 22 stupnjeva, kuhinja 20 stupanj,......)
dobro, fuljal sam jedninu/mnozinu, znam da se radi o jednom...

uglavnom, taj termostat treba biti postavljen na visu temperaturu od termostatskog ventila u toj prostoriji?
martin00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 23:51   #96
Quote:
martin00 kaže: Pogledaj post
dobro, fuljal sam jedninu/mnozinu, znam da se radi o jednom...

uglavnom, taj termostat treba biti postavljen na visu temperaturu od termostatskog ventila u toj prostoriji?
U prostoriji gdje se nalazi termostat ako postoje termostatski ventili, ventili moraju biti podešeni na največu temp. kako se nebi kosili sa termostatom.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 19:28   #97
Pozdrav.
Imam par pitanja oko centralnog grijanja i stvarno mi je jako hitno pa ako možete pomoći bio bi vam jako zahvalan.
Naime... Radi se o kući od 100m2 što je u principu nekih cca 80m2 unutarnjeg prostora. Prije nekih dva, tri mjeseca smo dali napraviti centralno grijanje sa Junkersovim 18KW kombo bojlerom. Svi radijatori nam imaju termoventile (Herz) i nemamo nikakav zidni termostat...
E sad, moje pitanje je kako se zagrijati uz minimalnu potrošnju plina ?
Prošli mjesec smo na bojleru držali temperaturu vode do nekih 60 C a ventile na radijatorima na 4 (što bi trebalo niti nekih 20 C ). Za takvo reguliranje smo dobili potrošnju od 600 "kubika" plina...

Jel me može netko savjetovati kako uopće sa tim termo ventilima pošto ih u prijašnjim kućama nisam ni imao tako da ni ne znam s njima ?
strat04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 02:20   #98
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Može ali nije preporučljivo.

Bolje rješenje

A mogu se i staviti i podesiti na max što isto nema smisla ali tko zna jednog dana....

Ako staviš termostat u hodnik u kojemu temperatura nikada ne prelazi 20 st. zbog gubitaka topline a ne termostatu podesiš npr. 21 a u drugaoj sobi je termostatski ventil na radijatoru postavljen na 25 a snaga postavljenih radijatora i kompletnog sustava mogu zagrijati taj prostor na 25 st onda će to i učiniti dakle sobni termostat neće isključiti "grijanje"

Ne zato se zove "centralno grijanje" grije se sa jednog centralnog mjesta a taj termostat upravlja sa istim, kada on kaže "toplo je"---> "grijanje" se gasi dok on ne zaključi "hladno mi je"
Znaci li to ako postavim u zidni termostat na 22 da ne mogu u ostalim prostorijama zagrijati npr na 25
cupkoba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 08:21   #99
Quote:
cupkoba kaže: Pogledaj post
Znaci li to ako postavim u zidni termostat na 22 da ne mogu u ostalim prostorijama zagrijati npr na 25
Toćno,zato se termostat u pravilu postavlja u najtopliju prostoriju,i njime se određuje maksimalna temp grijanja,a ostale prostorije isto ili manje,pomoću termostatskih ventila.Naravno ovo nemože pokriti sve moguće kombinacije zahtjeva,ali je neko osnovno pravilo.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 12:24   #100
Kako postupati s termostatskim ventilima na radijatorima?
U jednoj od prostorija u stanu,obično je to u dnevnom boravku postavljen je termostat na zidu sa kojim se regulira uključivanje bojlera.
Termostat treba postaviti na maksimalnu temperaturu,a termostatskim ventilima namjestiti željenu temperaturu pojedine prostorije.
Kako se u kojoj prostoriji zrak zagrije ,tako će ventili polako smanjivati protok vode kroz radijatore tako dugo dok se polako ne ohladi. Kada se prostor ohladi ventili se polako otvaraju i povećava se protok ,ponovno dolazi vruća voda iz bojlera i prostor se zagrijava.
Dakle bojler mora biti stalno uključen (odnosno termostat na Marx.),a jedan od svih radijatora mora imati običan ventil da se osigurava stalan protok . Ukoliko su svi ventili na radijatorima s termostatskim glavama,može doći do pregarane pumpe na bojleru. U jednom momentu može se dogoditi da su svi radijatori postigli željenu temperaturu i zatvoren je protok,a pumpa cijelo vrijeme i dalje radi,rezultat pregori cirkulaciona pumpa.
Zbog toga se na jedno radijatoru mora postaviti običan ventil da se može osigurati stalni protok.
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.