Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2015., 13:19   #201
Quote:
Kmiček kaže: Pogledaj post
A što onda s važećim certifikatima? U smeće, pa ponovo?
Naravno da ne.
Svi certifikati Vam vrijede 10 godina, bez obzira do kakve je promjene u međuvremenu došlo u samom formatu certifikata ili na vašem certificiranom objektu.
Osim ako nisu napravljeni od strane nestručnih osoba ili suprotno Metodologiji i pravilima struke, tada ih Ministarstvo može poništiti, a certifikator koji vam je takav certifikat napravio dužan Vam je napraviti novi bez naknade!

Zato bi i novi certifikati imali dvije skale, kako bi bili usporedivi sa starima koji imaju samo Qhnd razrednu skalu.

Ono što se može desiti s novim certifikatima jest cijena njihove izradbe, jer će takvo certificiranje biti jedno 20% složenije i shodno tome nešto skuplje.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:00   #202
iznajmljujem stan na ugovor, sve prijavljeno u poreznu, od veljače ove godine na duži rok (ostat će žena godinama, ako Bog da ...) . Žena je iskusila i zimski ciklus (grijanje) i ljetni (hlađenje) , i kišu i sunce ... njoj nikakav certifikat ne treba

e sad; jel' postoji neko "tijelo" , nekakva inspekcija ili štatijaznam koji bi mogli zakucat na vrata i pitat za EC, a sve u svrhu punjenja rupe na poderanim gaćama ove države ?
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:09   #203
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
iznajmljujem stan na ugovor, sve prijavljeno u poreznu, od veljače ove godine na duži rok (ostat će žena godinama, ako Bog da ...) . Žena je iskusila i zimski ciklus (grijanje) i ljetni (hlađenje) , i kišu i sunce ... njoj nikakav certifikat ne treba

e sad; jel' postoji neko "tijelo" , nekakva inspekcija ili štatijaznam koji bi mogli zakucat na vrata i pitat za EC, a sve u svrhu punjenja rupe na poderanim gaćama ove države ?
Prilikom ugovaranja najma mogla bi za EC pitati Porezna uprava u smislu da joj uz kopiju ugovora dostavite i EC nekretnine.
Nisam baš uvjeren da će Vam netko kucati na Vaša vrata od strane raznoraznih inspektorijata, jer niti još nije definirano pod čiju bi nadležnost to trebalo spadati. Navodno pod Ministarstvo financija jer ono vodi poreze pri kupoprodaji i najmu. No, da bi netko upadao u Vaš stan bez vaše privole trebao bi imati sudski nalog.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 21:19   #204
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Prilikom ugovaranja najma mogla bi za EC pitati Porezna uprava u smislu da joj uz kopiju ugovora dostavite i EC nekretnine.
Nisam baš uvjeren da će Vam netko kucati na Vaša vrata od strane raznoraznih inspektorijata, jer niti još nije definirano pod čiju bi nadležnost to trebalo spadati. Navodno pod Ministarstvo financija jer ono vodi poreze pri kupoprodaji i najmu. No, da bi netko upadao u Vaš stan bez vaše privole trebao bi imati sudski nalog.
kako je ugovor već sklopljen i to na neodređeno, rješenje od porezne po kojem plaćam porez izdato je na 5 godina ...dakle, ako se ovaj ugovor ne raskine neće se mijenjati niti rješenje do 2020. , a porezna će uredno slati uplatnice, koje ja uredno plaćam (i to je sve šta njih zanima)
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 22:26   #205
Da, tako bi trebalo biti. No saznam li neku novotariju koja bi mogla zadesiti i postojeće ugovore, svakako ću javiti ovdje.
__________________
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 10:44   #206
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
kako je ugovor već sklopljen i to na neodređeno, rješenje od porezne po kojem plaćam porez izdato je na 5 godina ...dakle, ako se ovaj ugovor ne raskine neće se mijenjati niti rješenje do 2020. , a porezna će uredno slati uplatnice, koje ja uredno plaćam (i to je sve šta njih zanima)
Dakle, provjerih danas na Ministarstvu i ono u vezi najma nekretnina kaže slijedeće:

Bez obzira na postojeći ugovor o najmu i da li trenutno najmodavac ima podstanare, energetski certifikat mora se imati od 1.1.206. godine!

Naravno, tijelo kontrole da li najmodavac ima certifikat trenutno ne postoji, niti se zna pod čijom bi to nadležnošću trebalo biti.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 13:19   #207
ima li netko iskustva sa certificiranjem preko crnog jajeta,čujem glasine da tim firmama ministarstvo odbija certifikate
 
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 13:43   #208
Quote:
rifer kaže: Pogledaj post
ima li netko iskustva sa certificiranjem preko crnog jajeta,čujem glasine da tim firmama ministarstvo odbija certifikate
Da, bilo je ranije od Ministarstva dopis prema Hrvatskoj udruzi energetskih certifikatora kojim se Ministarstvo obvezalo da će kontrolirati što to te firme rade.
Dopis je na ovoj poveznici

Kako Ministarstvo više ne objavljuje poništene certifikate, teško je reći što se s tim certifikatima dešava.

Kao stručnjak iz tog područja mogu samo reći kako su ti certifikati sumnjivo jeftini da bi bili kvalitetno odrađeni ili postoje skriveni troškovi koje tamo ne navode.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 18:42   #209
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Da, bilo je ranije od Ministarstva dopis prema Hrvatskoj udruzi energetskih certifikatora kojim se Ministarstvo obvezalo da će kontrolirati što to te firme rade.
Dopis je na ovoj poveznici

Kako Ministarstvo više ne objavljuje poništene certifikate, teško je reći što se s tim certifikatima dešava.

Kao stručnjak iz tog područja mogu samo reći kako su ti certifikati sumnjivo jeftini da bi bili kvalitetno odrađeni ili postoje skriveni troškovi koje tamo ne navode.
kao stručnjak,koja je realna cijena za kuću do 250 kvadrata u Biogradu na moru,s tim da bi nas se desetak skupilo za certificiranje
 
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 21:57   #210
Quote:
rifer kaže: Pogledaj post
kao stručnjak,koja je realna cijena za kuću do 250 kvadrata u Biogradu na moru,s tim da bi nas se desetak skupilo za certificiranje
Poslah Vam privatnu poruku u vezi certificiranja.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 18:50   #211
Zgrada u kojoj živim (2007.god izgradnje) nedavno je dobila certifikat. Međutim, cijelo vrijeme prije toga suvlasnik stanara govorio je da će za certifikat biti potrebni računi vode, plina, struje za zadnje 3 godine.

Certifikat je dobiven, a od prilaganja računa ništa. Kad sam suvlasnika upitao za to, kaže, ma svi računi koji su potrebni ionako su dostupni svima na uvid

Još ću samo reći da je suvlasnik jako dobar prijatelj sa vlasnikom tvrtke koja je provela cijeli postupak.

Uglavnom, neki dan je došao sa obavjesti da smo dužni u roku mjesec dana zamjeniti fluo rasvijetu zgrade sa LED (cca 12 000kn).
Kako sad to, kad je certifikat već dobiven?
tomios is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 19:03   #212
Quote:
tomios kaže: Pogledaj post
Zgrada u kojoj živim (2007.god izgradnje) nedavno je dobila certifikat. Međutim, cijelo vrijeme prije toga suvlasnik stanara govorio je da će za certifikat biti potrebni računi vode, plina, struje za zadnje 3 godine.

Certifikat je dobiven, a od prilaganja računa ništa. Kad sam suvlasnika upitao za to, kaže, ma svi računi koji su potrebni ionako su dostupni svima na uvid

Još ću samo reći da je suvlasnik jako dobar prijatelj sa vlasnikom tvrtke koja je provela cijeli postupak.

Uglavnom, neki dan je došao sa obavjesti da smo dužni u roku mjesec dana zamjeniti fluo rasvijetu zgrade sa LED (cca 12 000kn).
Kako sad to, kad je certifikat već dobiven?
1. Računi: Tu bih se složio s tvrdnjom kako računi nisu potrebni. Dapače, reverzno izvlačenje energije iz računa može biti pogrešno u koliko se cijena energenta u te tri godine mijenjala, a to se nije uzelo u obzir ili nisu uzeti baš svi parametri koji čine cijenu energenta (paušal, razni dopinosi i porezi i točna cijena po kWh). Kod električne energije stvar je još gora jer se preko računa nikako ne može točno ustvrditi koliko je potrošeno struje po nižoj i višoj tarifi.
Stoga, osobno kada radim certifikat nikada ne uzimam račune od klijenta (jer su povrh svega napisanog oni i jedini dokaz da je klijent ikada platio energent i ne bi bilo dobro da isti nestanu), nego tražim od njega punomoć i temeljem punomoći dobivam stvarnu potrošnju direktno od distributera.
Kada je riječ o cijeloj zgradi, svi suvlasnici, kao i predstavnik stanara zgrade imaju pravo tražiti iste te podatke od distributera, pa ova priča drži vodu. Dapače!

2. LED za fluo: Obaveznost zamjene rasvjete nije propisana nikakvim certifikatom! Certifikat samo propisuje mjere poboljšanja isključivo kao preporuke, a ne kao obvezujuću radnju! E sada, fluo cijevi su kao takve već "štedne", pa ne vidim tu "nasilnu" potrebu da se štedno zamjeni sa nečim, ajde reći ću malo više štednim.
Ako se još i radi o rasvjeti stubišta koja ima veliki broj pali-gasi ciklusa, onda treba dodatno tražiti posebno kalitetne LEd-ice koje mogu izržati veliki broj upravo pali-gasi ciklusa, a ne isključivo radnih sati samog svijetljenja.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 10:14   #213
Stan je u najmu cca. 2g. Vidim da zakon propisuje da je od 01.01.2016 potreban certifikat za najam stana >50m2. Da li se to odnosi samo za novi najam ili je potreban EC i za stanove koji su već u najmu. Vidim da na portalima za grupnu kupovinu ima ponuda za 499kn za stan do 60m2. Pretpostavljam da je to najpovoljnija varijanta? Lokacija je Zagreb.
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 10:24   #214
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Stan je u najmu cca. 2g. Vidim da zakon propisuje da je od 01.01.2016 potreban certifikat za najam stana >50m2. Da li se to odnosi samo za novi najam ili je potreban EC i za stanove koji su već u najmu. Vidim da na portalima za grupnu kupovinu ima ponuda za 499kn za stan do 60m2. Pretpostavljam da je to najpovoljnija varijanta? Lokacija je Zagreb.
Potreban je EC i za stanove koji su već u najmu (osobno sam provjerio u Ministarstvu).

Certifikati preko portala grupnih kupovina jesu najjeftinija varijanta, ali nemojte da vam se desi da postane najskuplja, jer se po tako niskim cijenama nađe svačega. Koliko znam, firme koje rade preko grupnih kupovina su samo posrednici koji na lokacije šalju druge certifikatore i "certifikatore". (ako želite mogu vam u privatnu poruku poslati link na što trebate paziti pri certificiranju)
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 10:28   #215
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Potreban je EC i za stanove koji su već u najmu (osobno sam provjerio u Ministarstvu).

Certifikati preko portala grupnih kupovina jesu najjeftinija varijanta, ali nemojte da vam se desi da postane najskuplja, jer se po tako niskim cijenama nađe svačega. Koliko znam, firme koje rade preko grupnih kupovina su samo posrednici koji na lokacije šalju druge certifikatore i "certifikatore". (ako želite mogu vam u privatnu poruku poslati link na što trebate paziti pri certificiranju)
Slobodno mi pošaljite na što treba paziti, gledam ovu ponudu na portalu grupne kupovine i vidim da se radi o tvrtci koja je upisana u registar ovlaštenih certifikatora. Jedino što mi se baš ne sviđa vidim da su stavili rok do 31.12.2015 da se obvezuju da će odraditi posao
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 10:31   #216
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Potreban je EC i za stanove koji su već u najmu (osobno sam provjerio u Ministarstvu).

Certifikati preko portala grupnih kupovina jesu najjeftinija varijanta, ali nemojte da vam se desi da postane najskuplja, jer se po tako niskim cijenama nađe svačega. Koliko znam, firme koje rade preko grupnih kupovina su samo posrednici koji na lokacije šalju druge certifikatore i "certifikatore". (ako želite mogu vam u privatnu poruku poslati link na što trebate paziti pri certificiranju)
Slobodno mi pošaljite na što treba paziti, gledam ovu ponudu na portalu grupne kupovine i vidim da se radi o tvrtci koja je upisana u registar ovlaštenih certifikatora. Jedino što mi se baš ne sviđa vidim da su stavili rok do 31.12.2015 da se obvezuju da će odraditi posao
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2015., 10:45   #217
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Slobodno mi pošaljite na što treba paziti, gledam ovu ponudu na portalu grupne kupovine i vidim da se radi o tvrtci koja je upisana u registar ovlaštenih certifikatora. Jedino što mi se baš ne sviđa vidim da su stavili rok do 31.12.2015 da se obvezuju da će odraditi posao
Da, nedavno mi je poznanik napravio certifikat preko Crnog Jajeta i kaže da mu certifikat uopće nije napravila firma koja se spominje na CJ, nego neka treća, što je i logično, jer kako može mala firmica iz npr. ZG raditi po cijeloj Hrvatskoj, a da joj se to isplati?? Pa putni troškovi će joj pojesti i tih 500 kn i još će morati platiti za troškove. Dakle, mora imati raznorazne suradanike po županijama koji onda to odrade za nju.
Prije, dok Ministarstvo nije malo prošvrljalo po certifikatima, slali su nekakve generičke certifikate poštom, bez obilaska objekta, no sada izgleda da nekog pošalju.

S druge strane priče, ako radite po tako niskim cijenama, a da vam se to kako-tako isplati onda morate raditi na količinu. Ako radite na količinu onda vas morate imati ili dovoljno certifikatora, pa dijeliti taj i tako mizerni kolač ili raditi s duljim vremenskim rokovima izrade.
Realno vrijeme za izradu certifikata stana vam je nekih 2-4 dana, ovisi što još radite uz certificiranje, te da li čekate i neke podatke od distirbutera energenata. Plus, što kada radite na količinu (brzinu), onda kvaliteta odrađenog posla pada, no kako svi EC-ove doživljavamo kao parafiskalni namet (što no, nažalost i jest), onda klijentu uopće nije bitno što u EC-u piše, nego samo da za što manje novca zadovolji državnu formu.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 14:22   #218
Quote:
Branke kaže: Pogledaj post
Slobodno mi pošaljite na što treba paziti, gledam ovu ponudu na portalu grupne kupovine i vidim da se radi o tvrtci koja je upisana u registar ovlaštenih certifikatora. Jedino što mi se baš ne sviđa vidim da su stavili rok do 31.12.2015 da se obvezuju da će odraditi posao
Problem sa registrom je da je javan pa nekad i drugi ljudi koriste tuđe podatke iz njega i tvrde da imaju ovlaštenje.
Najsigurnija je provjera nakon što se certifikat izradi nazvati ministarstvo graditeljstva i provjeriti da li postoji kod njih u bazi pod tim brojem certifikat i na koga on glasi.
Ako je certifikator ovlašten on mora poslati primjerak svakog izrađenog certifikata i izvješća na ministarstvo.
mtbxc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 14:49   #219
Quote:
mtbxc kaže: Pogledaj post
Problem sa registrom je da je javan pa nekad i drugi ljudi koriste tuđe podatke iz njega i tvrde da imaju ovlaštenje.
Najsigurnija je provjera nakon što se certifikat izradi nazvati ministarstvo graditeljstva i provjeriti da li postoji kod njih u bazi pod tim brojem certifikat i na koga on glasi.
Ako je certifikator ovlašten on mora poslati primjerak svakog izrađenog certifikata i izvješća na ministarstvo.
Slažem se, s time da ne treba zvati odmah, jer certifikatori imaju rok od 15 dana za slanje certifikata na Ministarstvo od datuma važenja certifikata.
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 12:05   #220
Kada Ministarstvo pošalje ovakav dopis, onda očito nešto nije u redu s prejeftinim energetskim certifikatima.
http://www.mgipu.hr/doc/EnergetskaUc...g.kontrola.pdf
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.