Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2010., 10:03   #21
Quote:
mehrpreiss kaže: Pogledaj post
Objektivnost se u Hrvatskoj plaća ispod stola u plavoj kuverti.točka. U pravnim državama ako napišeš da si stavio nešto što nisi i ako postoji sumnja da si tako postupio postoji kazna i postoji tužba od strane oštećenih koja se ne rješava godinama nego u par mjeseci. Treba samo utvrditi koje dokumente investitor mora priložiti kao vjerodostojne i da nadzor i izvođač za potpise na tom papiru snose odgovornost za svoj potpis.
Vlasnici postojećih stanova mogu doći do projekta i do građevinskog dnevnika ili im to baš zakon vezan za energetsku učinkovitost dakle Zakon o građenju ( ili kako se sad već podulje zove) treba omogućiti. Mislim da struka ovdje treba jako inzistirati na logici, na maksimalnom iskorištavanju postojeće obavezne dokumentacije, da građevinski inžinjeri ne moraju polagati dodatne programe za nešto što su svojom diplomom već stekli, i da certificirajuće tvrtke iz ovoga izvuku vrhnje a da enegetska učinkovitost bude u drugom planu kao i stvarno smanjenje potrošnje koje je malom čovjeku skupo jer to je upravo ono da većina ljudi kad se skućuje ne može kupovati ono najbolje jer je to u startu najveća investicija, nego kupuju osrednje ili loše što u konačnici jest skuplje ali na rate.
Kad radimo propise i zakone treba dobro pogledati kakva je većina hrvatskih domaćinstava-bez love za takve dugoročne investicije, pa neka HEP ne donira sportskim klubovima nego neka donira sredstva za energetsku učinkovitost u siromašnim sredinama.
Što se tiče starih zgrada dokumentacija za svaki izgrađeni objekt postoji u raznim arhivima, znači samo treba otići do arhiva i zatražiti uvid u postojeću dokumentaciju i zatim fotokopirati ono što ti treba.
Što se tiče novogradnje u građevinskoj dozvoli mora biti projekt fizike zgrade koji mora zadovoljavati određene norme.

Stari objekti su građeni prema nekoj staroj normativi prema tome vjerovatno (ali ne nužno) ne zadovoljavaju današnje standarde.
Novi objekti bi trebali biti građeni prema projektima koji su odobreni - nažalost zna se dogoditi da izvođač/invetitor štedi na materijalu kako bi povećao svoj profit pa se događa da padaju balkoni i slično ... ako se vara u količini armature mislite da se ne vara u tipu/debljini/gustoći stiropora za fasadu?

Ja bi prvi napravio certifikat za svoj stan kako bi doznao koliko realno bacam novaca na grijanje - ne zbog neke EU normative već zbog sebe samog.
Ali, po meni, certifikat vrijedi jedino ako se proračun radi na način da se ima uvid u realnu kompoziciju zida (znači negdje treba bušit, štemat...), i da se termalnim kamerama dodatno radi analiza u različitim razdobljima. Znači vrlo precizno mjerenje a ne taksativan proračun koji može imati ogromna odstupanja i zapravo nikakvu svrhu.
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 09:12   #22
nije arhiva u RH potpuna

mislim da nije fer kažnjavati porezom kuće koje su dobile i sagrađene po dozvoli iz vremena kada je toplinska žbuka bila dovoljna, pa eto i i mjenja se u zadnjih 4 godine , svaki pravilnik je stroži, traži bolju izolaciju ...
i šta onda: imaš 2 kuće skroz sagrađene po dozvoli, samo nekoliko godina razlike, i razlika u izolaciji dupla
i starija je kuća u nepovoljnom položaju

termalne, kamere, štemanje , ... meni to zvuči kao puno para
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 14:46   #23
"Iskaznicu energetskog promašaja "

Baš me zanima kakvu će energetsku iskaznicu dobiti novi muzej "Suvremene umjetnosti" u Zagrebu izgrađen od betona i karbonatnih ploča kada slova idu samo od A-D a ovo bi po slici bilo negdje K ili L treba jedna malo termocentrala da ga ugrije , a nuklearka da ga ohladi. Svaka čast arhitektima dodjelio bi im "Iskaznicu energetskog promašaja " al nema veze možda su na tečaju za cerifikatora.
http://www.interkonzalting.hr/images/msu6.jpg

Nisu jedinini ima još puuuno takvih "energetski učinkovitih" zgrada kod nas
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 22:12   #24
računa se ukupan gubitak kuće, tako da se površine pod staklima kompenziraju sa zidanim djelovima, krovovima i sl...
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 23:32   #25
Thumbs down ne računa se

Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
računa se ukupan gubitak kuće, tako da se površine pod staklima kompenziraju sa zidanim djelovima, krovovima i sl...
Kod staklene kuće ukupna površina stakla se kompenzira sa " 0 %" površine zidanih dijelova. Teorija ti ima mali koeficijent prolaza , nemaš što kopenzirati , nije to ekonomija nego fizika , gubitak je gubitak ,može biti enorman , kao u ovom slučaju,velik, mali ili zanemariv.

Osim toga ovo i nisu staklene površine nego Lexan , sa lowe end premazom - moš si misliti

http://geoterma.blog.hr/

Zadnje uređivanje geoterm : 30.03.2010. at 23:38.
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 23:40   #26
Thumbs down ne računa se

Zamisli kod tebe u Šibeniku :kuću koja sa južne strane ima otvorenu stakenu stijenu umjesto zida , pa to onda "kompenziraj" sa ostalim zidovima , tu kuću možeš kompenzirati jedino sa nekom drugom manje lošom koncepcijom ili buš sve kompenzirao sa klima uređajem od par stotina kilovata i adekvatnim računom za el.energiju.

Zadnje uređivanje geoterm : 30.03.2010. at 23:46.
geoterm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:29   #27
Quote:
geoterm kaže: Pogledaj post
Baš me zanima kakvu će energetsku iskaznicu dobiti novi muzej "Suvremene umjetnosti" u Zagrebu izgrađen od betona i karbonatnih ploča kada slova idu samo od A-D a ovo bi po slici bilo negdje K ili L treba jedna malo termocentrala da ga ugrije , a nuklearka da ga ohladi. Svaka čast arhitektima dodjelio bi im "Iskaznicu energetskog promašaja " al nema veze možda su na tečaju za cerifikatora.
http://www.interkonzalting.hr/images/msu6.jpg

Nisu jedinini ima još puuuno takvih "energetski učinkovitih" zgrada kod nas
pa da bi projekt dobio građevinsku dozvolu zgrada je morala zadovoljiti određene norme ... e sad da li je tako i građeno, tj. šta je sve potrebno (energija...) da bi se zadovoljile norme to je druga priča
emulator is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:44   #28
josh jedna dobra ideja( a dobrim idejama je poplochen put do pakla, parafraziram)..koja se izvodi navrat na nos...ajde da josh to nekako rijesheno tako da samo ukljuchi neku buducu gradnju...i da objekti u zatechenom stanju imaju neki vremenski interval od desetak godina i vishe, da se priblize nekom standardu...ali ne...sad cemo vam uvesti josh jednu stvar ...preko koje cemo vam uvesti josh poreza...

velim vam ja..prisjest ce vam svima EU...

cijena nije definirana...ideshhh
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 10:47   #29
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
nije arhiva u RH potpuna

mislim da nije fer kažnjavati porezom kuće koje su dobile i sagrađene po dozvoli iz vremena kada je toplinska žbuka bila dovoljna, pa eto i i mjenja se u zadnjih 4 godine , svaki pravilnik je stroži, traži bolju izolaciju ...
i šta onda: imaš 2 kuće skroz sagrađene po dozvoli, samo nekoliko godina razlike, i razlika u izolaciji dupla
i starija je kuća u nepovoljnom položaju

termalne, kamere, štemanje , ... meni to zvuči kao puno para
ma upravo to...ali idemo mi kemijat i strigati ovce..a ljudi nek keshiraju...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 13:55   #30
Sa www.mzopu.hr:

01.04.2010. - Priopćenje o stupanju na snagu obveze posjedovanja energetskog certifikata za nove objekte
Sve zgrade za koje se od 1. travnja 2010. godine podnosi zahtjev za izdavanje akta temeljem kojega se može graditi moraju imati energetski certifikat izdan prema odredbama pravilnika koji se odnose na energetsko certificiranje novih zgrada. Investitor nove zgrade dužan je osigurati energetski certifikat prije početka njezine uporabe odnosno puštanja u pogon.

Za zgrade čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m2 i zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m2, investitor je dužan energetski certifikat dostaviti tijelu koje je izdalo rješenje o uvjetima građenja zajedno sa završnim izvješćem nadzornog inženjera.
Za ostale zgrade energetski certifikat se prilaže zahtjevu za izdavanje uporabne dozvole.

Što se tiče postojećih zgrada koje se prodaju, iznajmljuju ili daju na leasing, one moraju imati energetski certifikat dostupan na uvid kupcu ili najmoprimcu najkasnije danom pristupanja Republike Hrvatske u članstvo EU.

Sve zgrade javne namjene za koje je obvezno javno izlaganje energetskog certifikata moraju imati izrađen i javno izložen energetski certifikat u roku od najdulje 36 mjeseci od objave Odluke Ministrice kojom se utvrđuje Metodologija za provođenje energetskih pregleda. Metodologija je objavljena 10. lipnja 2009.

Sektor zgradarstva posebno je značajan kao potrošač energije jer u ukupnoj potrošnji energije sudjeluje s oko 40%, sa stalnim porastom potrošnje kao odrazom povećanja životnog standarda. Najnovija povećanja potrošnje energije u ovom sektoru naročito su vezana uz povećanu uporabu sustava za klimatizaciju. Od ukupne potrošnje energije u zgradarstvu najveći udio čini potrošnja energije za grijanje i klimatizaciju zraka i to oko 57% ukupne potrošnje energije. Za pripremu tople vode troši se 11%, rasvjetu i uređaje 25%, te za kuhanje 7% finalne energetske potrošnje.

Investicijom u izolaciju svih dijelova objekta mogu se postići značajne uštede za troškove grijanja i hlađenja prostora. Za toplinski neizoliranu obiteljsku kuću korisne površine 143 m2 na području Zagreba specifična godišnja potrošnja toplinske energije iznosi 182 kWh/m2, dok za isti takav objekt izoliran prema odredbama Tehničkog propisa o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 110/08, 89/09) iznosi 50 kWh/m2. To znači da se godišnje može uštedjeti 18913 kWh ili 72 % godišnje potrebne energije za grijanje.
Za obiteljsku kuću iste kvadrature na području Splita potrošnja se kreće od 121 kWh/m2 za neizolirani objekt do 45 kWh/m2 za izolirani, te ušteda iznosi 10877 kWh ili 63% godišnje potrebne energije za grijanje.

Temeljem Pravilnika o uvjetima i mjerilima za osobe koje provode energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada (NN 113/08 i 89/09) obavljena je obuka osoba koje će provoditi energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada. Suglasnost za obuku trenutno u Hrvatskoj ima 8 javnih znanstvenih i stručnih institucija.


Zagreb, 01. travnja 2010. godine

Odjel za odnose s javnošću
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 19:28   #31
Meni je ovo super ideja, nadam se samo da ce biti implementirano kako spada, a ne kako to već obično kod nas biva...

Kao što je netko već spomenuo, kad kupuju auto, svi gledaju potrošnju i troškove održavanja, a nitko ne gleda energetsku učinkovitost pri kupnji kuće ili stana. Pogrešno, potpuno pogrešno.

Prije jedno dvije godine sam počeo voditi računa o energetskoj učinkovitosti svog stana i o potrošnji uređaja koje koristim, te se ponašati u skladu sa idejama energetske učinkovitosti, a opet na način da to ni malo ne utječe na kvalitetu života. Rezultat: iako je u ove dvije godine došlo do povećanja cijene ctruje, meni je mjesečna rata koju plaćam čak za nešto sitno i pala.

Dakle, može se na tome uštediti dosta novca ,ako je čovjek pažljiv i discipliniran.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 19:48   #32
Sada sam vidio članak http://www.jutarnji.hr/energetsko-ce...rosnje/686240/

Ja mislim da je ovo glupa ideja. Zašto svi moraju napraviti te certifikate energetske učinkovitosti - ako te zanima koliko ti je stan energetski učinkovit, onda si sam napravi tu iskaznicu, a ne sada siliti sve ljude da to moraju raditi.
Svatko vidi koliko troši energije kroz račun za struju/plin.

Nažalost izgleda da će to biti osnova za oporezivanje nakon što uđemo u EU, sada prodaju neku jeftinu foru da kao ljudi mogu vidjeti kako je energetski učinkovit stan kada ga kupuju... a onda će za par godina početi oporezivati sve, sa izgovorom da će potaknuti ljude da naprave svoje stanove više energetski efikasnijim. Ja mislim da je ovo još jedan način da uvedu novi porez.

Pitanje, vidim da piše zgrade moraju imati tu iskaznicu, a što sa kućama?
_N_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 12:26   #33
pa ako je vjerovati http://www.eihp.hr/hrvatski/pio.htm onda copy paste:
Da li se Energetski certifikat treba izdavati za privatne kuće ?
Da, Energetski certifikat se izdaje za sve zgrade, stanove i obiteljske kuće na tržištu,dakle prilikom prodaje ili iznajmljivanje zgrade u cjelini ili njezinog dijela koji je samostalna uporabna cjelina (pojedini stan, pojedinačni uredski prostor i sl.), odnosno leasinga.

nego, mene zanima kako će se to sprovoditi?
doći će mi u stan energetski inspektori pa će..što?
pa svi bi mi htjeli živjeti u uvjetima gdje ćemo što manje
trošiti struje i koristiti se što više obnovljivim izvorima energije.
a tko bi onda namirivao hep?
i još nešto..
hoće li se to sprovoditi na lokalnoj razini pa će ići opet pričica
'daj ti meni zalijepi slovo A na zgrade, a od prodaje tebi ide pet posto'
ili će to ipak netko kontrolirati?
malo je čudno sprovoditi ovakve zakone u društvu koje nije razvilo svijest
za očuvanje okoliša. ne toliko što ljudi to ne žele, već više zbog toga što
imaju bitnije probleme i moraju pronaći način kako da prežive iz dana u dan.
__________________
It's a beautiful day..Don't let it get away..
NatriX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 12:10   #34
Jel netko u zadnje vrijeme vadio taj papir o energetskoj vrijednosti kuće?
Pošto sam ja pri kraju radova tj. na proljeće stavljam završni sloj na kuću, kaže mi moj projektant da izvadim taj papir koji košta 1700kn!
Njemu je plaćeno 20 000kn za statički projekt i nadzor, a ujedno treba napraviti papire za uporabnu ( u toj cijeni), da bi mi jučer plasirao i taj podatak!
Dokle ta plaćanja i šta sad da radim? Da li je on to trebao riješiti?
Humana dolina is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 20:42   #35
@Humana dolina
Glavni projektant (=arhitekt) je dužan sve nove projekte zgrada izraditi sa energetskim certifikatom zgrade. Arhitekt ga ne izrađuje, nego ovlašteni projektant (obično strojar) registriran pri komori projektanata i za djelatnost certificiranja zgrada.
Arhitekt vas je trebao uputiti u te stvari već prije dobivanja građevinske dozvole. Ako se niste o tome prije dogovorili, to ćete trebati sami nabaviti. Izrada proračuna i samoga Certifikata naplaćuje se u ovisnosti o kvadraturi korisne površine zgrade. Imate na internetu i propis iz kojega se možete uputiti u max cijenu prema kvadraturi. Možete se i cjenkati i dogovoriti za manju cijenu.

Certifikat vam može biti gotov u par dana ako projektantu (za certifikate) date potrebne dokumente o građevini na osnovi kojih će moći izraditi Energetski Certifikat. Radi se o podacima iz arhitektonskoga projekta o proračunu potrebne topline za grijanje zgrade na osnovi građe slojeva zidova, podova i krovova zgrade. Ako ih nemate, koštat će vas prvo analiza objekta, tzv. "pregled građevine", a uz to tek onda ide izrada Certifikata. Možete na netu sami naći poduzeće ili projektanta ovlaštenog za izradu Energetskog Certifikata, pa se s njima konzultirajte i dogovorite o svemu.

Zadnje uređivanje Shwake : 09.02.2013. at 20:48.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 00:41   #36
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
@Humana dolina
Glavni projektant (=arhitekt) je dužan sve nove projekte zgrada izraditi sa energetskim certifikatom zgrade.
.........
a kako je kad si sam to izračunaš na osnovu izvedenog(ugrađenog) stanja
fergol is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 10:10   #37
Quote:
fergol kaže: Pogledaj post
a kako je kad si sam to izračunaš na osnovu izvedenog(ugrađenog) stanja
A što mislite da bi trebalo biti?
Nevažeće je takvo što, razumije se.
Kao i bilo koja i bilo čija samovolja od koje bi društvo moglo imati štete.

Energetski certifikat je javna isprava, a ne nekakav običan privatni papir.
Certifikat (čak bilo koji) ima težinu vjerodostojne isprave o nečemu, i to tek ako je i potvrđen od za to određene, ili ovlaštene, institucije ili pravne osobe.

Certificiranje je propisano zakonom, pa nema mjesta privatnoj samovolji.
Certificiranje se unosi u registar certifikata, pa ni krivotvorine neće proći.

Sami sebi možete izraditi proračun toplinskih gubitaka vaše kuće/stana, odn. "iskaznicu potrebne topline" potrebnu za certificiranje vaše zgrade/kuće/stana, ako znate. No, potvrdu valjanosti vašega proračuna morate ipak tražiti i dobiti od ovlaštene pravne osobe, odn. od projektanta za certificiranje zgrada, a ne možete vlastiti proračun shvaćati kao Energetski Certifikat vaše zgrade/kuće/stana i istaknuti ga na zgradi.

Projektant vam uvjetno čak može potvrditi vaš proračun, ukoliko je stvarno vaš proračun sukladan pravilima struke i propisima s kojima se proračunava i izrađuje energetski certifikat. No, da bi vam potvrdio vaš proračun valjanim, projektant mora i sâm provjeriti karakteristike vaše zgrade/kuće/stana i sâm utvrditi činjenice o toplinskim gubitcima za vaš objekt, te tek onda izraditi vam energetski certifikat (onu oznaku za staviti na zgradu, uokvirenu i ostakljenu).

Projektant je odgovorna osoba u procesima oko gradnje, i za podatke koje navodi u bilo kojoj tehničkoj dokumentaciji koju izrađuje, projaktant odgovara i moralno i materijalno, te za krive podatke može biti i kažnjen (novčano ili s kaznom zatvora) i suspendiran iz struke. Njegova potvrda zato i ima posebnu vrijednost, a nije to birokratska kvaka da se morate obratiti projektantu.
Eventualnu štetu koju bi korisniku ili društvu prouzročio projektant zbog nemara ili nesavjesno obavljenog posla, zato je lako i naplatiti od njega kao pravne osobe, a ne od nekakvog tajnog "nadricertifikatora" bez stručnih referenci (dokaza rada) potrebnih za zakonito i dobro obavljanje toga odgovornoga posla.

Zadnje uređivanje Shwake : 10.02.2013. at 10:28.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 15:46   #38
Energetski certifikat stambenih objekata

Ulaskom u EU stupa na snagu zakon da stambeni objekt mora imati energetski certifikat ako ide u prodaju.Postojeći stanovi tj. već useljeni ne trebaju ishoditi taj certifikat, već samo u slučaju ako se isti želi prodati.To bi moglo drastično smanjiti ponudu stanova ili im podignuti cijenu jer navodno postupak ishođenja je dosta skup, a zapriječene su dosta visoke kazna za nepridržavanja odredbi zakona.
B-118 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 15:25   #39
Može li mi netko protumačiti podatak koji se često spominje u medijima a koji tvrde da nije potrebno certificirati stan površinom manji od 50 m2? Nije mi jasno zašto bi npr. garsonijera od 35m2 u stambenoj zgradi bila izuzeta od certificiranja. Čitao sam Pravilnik o energ. certificiranju zgrada i čini mi se da mediji krivo tumače članak 6. u kojem stoji:

Energetski certifikat nije potreban za:
1. nove zgrade i postojeće zgrade koje se prodaju, iznajmljuju ili daju na leasing, koje imaju uporabnu korisnu površinu manju od 50 m2;


Ako sam dobro shvatio, ovo vrijedi za objekte koji su ukupne površine do 50 kvadrata, a ne za stanove do 50 m2 koji su recimo dio zgrade od ukupno 400 m2 stambene površine, jesam li u pravu?
CabDriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 17:19   #40
ne, stanovi ispod 50m2 za sada netrebaju energetski certifikat. nazovi pa pitaj u ministarstvu graditeljstva http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=14522
uostalom kakva bi to bila "zgrada" do 50 kvadrata???
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.