Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2018., 15:57   #1
Kopanje u dubinu na vlastitom zemljištu

kolika je maksimalna dubina do koje se smije kopati bez pitanja i eventualno eksploatirati? kako je reguliran eventualni pronalazak vrijednih sirovina? Kako je regulirano crpljenje vode u obliku pumpi, hidrofora ili bunara, fontana? drugo, koje su potrebne dozvole za gradnju privatne podzemne garaže, vinskog podruma i sl? ekstremni primjer bi bila gradnja bunkera ili skloništa na još većim dubinama. Možete me uputiti, linkati stranice narodnih novina ili zakon.hr pa ću istražiti. Vrlo vjerojatno postoji više zakona i propisa kojima se definira i regulira sve navedeno.
tepo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 20:34   #2
Što se tiče gradnje, pogledaj Zakon o prostornom uređenju, Zakon o gradnji, Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, Pravilnik o sadržaju i opremanju projekata građevina.

Ne može ti nitko tako puno pomoći, moraš biti određeniji.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 21:55   #3
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
moraš biti određeniji.
što nije jednostavno definirano do koliko metara dubine je privatno ili nakon koliko je državno?

mogu li prodati cjelokupni iskop?

koliko smijem "spustiti" svoj teren tj, jel mogu cijelu razinu zemljišta spustiti za 10m ?

kakve su dozvole potrebne za radove ispod zemlje / u zemlji?
tepo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 09:21   #4
Quote:
tepo22 kaže: Pogledaj post
kolika je maksimalna dubina do koje se smije kopati bez pitanja i eventualno eksploatirati? kako je reguliran eventualni pronalazak vrijednih sirovina? Kako je regulirano crpljenje vode u obliku pumpi, hidrofora ili bunara, fontana? drugo, koje su potrebne dozvole za gradnju privatne podzemne garaže, vinskog podruma i sl? ekstremni primjer bi bila gradnja bunkera ili skloništa na još većim dubinama. Možete me uputiti, linkati stranice narodnih novina ili zakon.hr pa ću istražiti. Vrlo vjerojatno postoji više zakona i propisa kojima se definira i regulira sve navedeno.
Za korištenje vode na svojem zemljištu za svoje potrebe ne treba dozvola, ali treba dozvola za bušenje/kopanje od H. voda. Za korištenje te vode za daljnju prodaju potrebna je koncesija, neovisno što ju imaš na svome zemljištu.
Eksploatacija mineralnih sirovina je regulirana zakonom o rudarstvu, ali je tamo regulirano i što je mineralna sirovina. Zemljište nije mineralna sirovina, ali kada spominješ gradnju, tada za to što si nabrojao trebaš građevinsku dozvolu, kojom se dalje regulira i pitanje viška materijala od iskopa.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 09:39   #5
Do pola metra je tvoje!
Nađeš li ispod toga pijesak ne smiješ ga vaditi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 13:07   #6
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Do pola metra je tvoje!
Nađeš li ispod toga pijesak ne smiješ ga vaditi!
Gdje to piše?
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 14:29   #7
Ne znam gdje piše, ali jedan znanac nije smio na svojoj njivi vaditi pijesak (nešto sličan dravskom)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 15:38   #8
Čuj, npr. radiš zgradurinu sa 3-4 podzemne etaže za garažna mjesta, dubina cca. 8-10 metara, upisuješ se kao vlasnik ti, a ne država. Dobiješ dozvolu za gradnju i gradiš. Što se tiče tog nekog građevinskog dijela to je uređeno prostornim planovima, tamo je navedeno što i koliko možeš graditi, pa npr. ići u dubinu.
Kaj se tiče eksplotiranja i ostaloga vezano uz taj dio, najbolje poslati upit u ministarstvo da te upute na važeće zakone.

Poslano sa mog LG-M160 koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 21:37   #9
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Gdje to piše?
u zakonima,baš pola metra nije ali smo blizu
https://www.zakon.hr
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2018., 20:33   #10
pozdrav ljudi od polupismenog bedaka...
trazim konkretnu informaciju a ne individualna misljenja jel i ja imam svoje...al to tako nejde samo zato kaj bi ja to htio...ugl...
jednog dana bi htio kupit komad poljoprivrednog zemljista (nebi opg niti proizvodnju nego tak za sebe vocnjak eventualno malo vinograda)...500m2-1000m2 sto manje to bolje...al da mogu...
iskopat rupu 6x6m,dubine 3 m, stavit 3 kontejnera standardnih dimenzija ali isključivo skladišnog tipa, nikakve instalacije niti betoniranje. iskop,drenaza s cijevima i šodrom na to, kontejneri pod blagim nagibom samo da stavim kakti krov, tj stavio bi samo ploce na kontejner da mi voda otjece na jednu stranu i tu kakti odvodnju spojit na neku cisternu za sakupljanje tek tolko da imam ak zatreba nesto zalit...naravno rijesio bi i ventilaciju. to sve bi zatrpao sa zemljom max 20cm da ne gubim na iskoristivoj povrsini za poljoprivredu, ali i da imam stabilnu temperaturu. gore bi posadio recimo jagode il nesto plitkog korjena...nebitno...

trazio sam po pravilnicima i zakonima...pol tog ne razumijem, pol su brojevi koji vode na drugu stranicu ili nekaj deseto..
.
nebi htio betonirat,gradit,niti zivjet tamo. samo da kad dodem imam tam sav alat i sve kaj mi treba bez da mi svi susedi znaju inventar niti kolko mi je vina ostalo u bacvi, osim ako ja to zelim...

poanta je, smijem li to napravit?
ako ne, zasto?
konkretan razlog?

s poštovanjem
brga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.