Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2021., 00:11   #1
Kako mortom zatvoriti vertikalni UNP čelični profil?

Planiram napraviti otvor u zidu od pune cigle. Po projektu statičara, osim profila u nadvoju, staviti ću i vertikalne UNP profile.
UNP profili bi trebali biti okrenuti sa "dnom" prema zidu, dakle "otvoreno".

Nakon ugradnje profile treba zatvoriti - prema preporuci statičara "jakim cementnim mortom M 30 i rabic mrežicom".

Kako se to, u stvari, izvodi?

UNP 120 profil ima visinu stranica 55 mm. To je dosta za zapuniti mortom ...
Kako postaviti mrežicu? Preko profila? Za što se ona učvršćuje?

Ako je bitno: U otvor idu PVC balkonska vrata 220 x 100 cm.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 00:17   #2
Ja bi ugradio siporex ili stiropor u otvore sa pomoću ljepila u šupljinu UNP- a
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 00:34   #3
OK, no zašto je statičar preporučio jaki cementni mort? Mrežica je u tom slučaju jasna.
Da mort ojača špalete?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 00:45   #4
To je bila stara škola . Tako smo se svi hebali sa učvršćivanjem metalnim mrežicama. Ali najvažnije je - popuniti šupljinu i priča je gotova iako možeš i utisnuti i kamenu vunu zbog hladnog mosta- izaberi .
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 01:03   #5
Ne brinem se ja zbog hladnog mosta, popunjavanjem U profila izolacijom se hladni most neće popraviti kad čelik provodi toplinu oko te izolacije. To će riješiti izolacija/fasada s vanjske strane.

Ono što me brine je - zašto je preporučio jaki mort?
Zašto ne obični mort, na primjer?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 10:39   #6
Jaki mort- to je jako čudno pitanje.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 11:22   #7
Kao što Kanjar kaže, to s rabicom je stara škola. Rabic se stavlja da ne ispuca mort, nekad bi se taj čelik ožbukao, a ako ne želiš da spojevi popucaju ide rabic. Danas ćeš vjerovatno sve obložiti knaufom, i gotov si za jedan dan. A rabic i mort, imaš 5 dana posla.
Bitno je staviti cementni mort između UNP profila i cigle, da to bude popunjeno.

Nego, taj vertikalni UNP profil, kako je spojen sa čeličnim nadvojem i zidom? Da bi imao smisla mora biti solidno spojen.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 11:57   #8
OK, vjerojatno je "jaki" mort samo kao dodatna margina na čvrstoću isključivo te žbuke (ne i cijelog tog "stupa").

Ne znam da li ću zatvarati knaufom, to je brzo samo za one koji znaju raditi s knaufom ... ima tu rezuckanja i mali su to komadi ... treba to spojiti sa zidom ... Pored toga knauf bi mi uzeo još po 2 cm sa svake strane, a knap smo sa širinom.
Profile u nadvoju sam mislio zatvoriti sa stiroporom, možda napravim tako i sa vertikalnim profilima. Ne zbog izolacije nego zbog jednostavnosti (barem meni ).

Ispod i iznad vertikalnih profila bi trebale doći čelične pločice 100 mm x 200 mm x 8 mm.
Statičar nije napisao, ali pretpostavljam da se vare na vertikalni profil. Ne znam da li se vare i na profile u nadvoju, vjerojatno da.
U svakom slučaju, planiram to dati zavariti.

Kad smo već kod toga, može/smije li se te pločice spojiti s profilima u nadvoju vijcima?
To bi pojednostavilo montažu, nema varenja na licu mjesta (soba, parket itd.).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 12:08   #9
Ček, statičar ti je rekao da staviš te UNP profile a nije riješio detalj kako ćeš ih spojiti ??

Na kojoj je to etaži, tj koliko daleko od zemlje?

Kako ćeš riješiti detalj spoja balkonskih vrata i UNP-a? Ili je UNP prema sobi a vrata uz vanski rub zida (ne znamo debljinu zida)


edit: pričekajmo projekt
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 12:14   #10
Da rekao, napravio "projekt"

Prizemlje iznad poluukopanog podruma - pod sobe ja na cca 3 m iznad zemlje.
Kuća je prizemnica s otvorenim tavanom. Iznad tog zida je samo zabatni zid.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 12:48   #11
U projektu nema detalja jer je vjerojatno računao da će to raditi izvođač preko kojeg sam došao do njega (firma koja reže zidove i stavlja profile).

Projekt je očigledno copy/paste/edit, matematika proračuna mu štima za konkretne mjere, ja provjerio . U ispravnost proračuna nisam ulazio, to je van mojeg znanja, no izgleda logično.
Napravio je taj "projekt" za dodatnih 200 kn na izlazak na teren i "usmeno savjetovanje".
Drugi statičar je usmeno potvrdio princip izrade otvora na tom mjestu.

Dakle, otvor i način izrade imaju zeleno svjetlo dvaju stručnjaka.
Projekt je jeftinjak, nisam niti očekivao nešto specijalno. Faktori sigurnosti su po brojkama x 3 za nadvoj i x 5 za vertikale.
Samo fale detalji spajanja profila. Pokušavam ga nazvati, ali njega je nemoguće dobiti, obično on zove natrag
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2021., 12:57   #12
Nego, dok ja njega ne uspijem to pitati , jel se mogu/smiju nadvojni profili spajati vijcima sa (zavarenim) pločicama na vertikalnim profilima?

Taj spoj, pretpostavljam, nema ulogu u statici nego samo kod dinamičkih opterećenja - da li su vijci jednako/dovoljno dobri kao i var za to?
Recimo 2 x M8 ili 2 x M10 po UNP 120 profilu. Ili što već. Nije beg cicija
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2021., 16:28   #13
Napokon sam se čuo sa statičarom:
Potvrdio je da je to zatvaranje mortom je samo "za ukras."

Što se tiče spajanja čeličnih profila na nadvoj:
- čelične pločice treba zavariti na vertikalne profile
- čelične pločice je dovoljno točkasto zavariti na profile nadvoja, a može spajanje vijcima umjesto varenja
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:37.