Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2010., 14:33   #1
Svađa - što je ok za reći, a preko čega se ne može prijeći?

Mi smo u problemima već neko vrijeme.

Puno se svađamo, još uvijek mislimo da možemo nesto nešto riješiti. Zanima me kako se vi svađate. Što je u svađi dozvoljeno, a što je previše, kako izlazite na kraj s onim što je previše, boli vas pa proutate, vratite li istom mjerom, nakon koliko se pomirite?

Primjer - meni nikad u životu nisu rekli kao mojoj prijateljici "glupa kravo". Ali sam čula neke druge gadarije. Onda pitam kako je to mislio. Kaže - upravo tako. Govori sto god mu padne na pamet. Ja jako pazim što ću reći. Pređete li kad granicu dobrog ukusa? Gdje je ta granica za vas? Ima li nešto što bi vas povrijedilo tako da veza vise nikad ne bi bila ista? Kako zivite s tim?
ninocka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 14:51   #2
Poanta svađe je na neki način poniziti protivnika, inaće ne bi bila svađa, nego rasprava. A gdje je granica? Pa nema granice. Ustvari ne bi trebalo uopće biti svađe ni vrijeđanja.

Ja obično pokušavam šutjeti koliko god mogu, a onda kad puknem onda častim svime i svačime a i bivam počašćen, tak da me obično kad se smirim, sram tih riječi. Al jebi ga, onda je kasno za kajanje.
baboon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 14:55   #3
Treba se znati svađati, jer jednom kad se nešto kaže u ljutnji to ne nestaje makar se poslije sto puta ispričali!
Mi se ne svađamo, prije bih rekla raspravljamo,ako je potrebno pričekamo par sati ili dan da se oboje ohladimo i onda mirno kažemo kaj nas mući!
Nikad mužu ne bih mogla reći jako ružno, jednostavno ga volim previše i meni je teško reći mu tako nešto čak i u afektu,a bome ni on meni nije nikada rekao "glupa kravo" ili nekaj slično..bar se ne sjećam
__________________
"Nitko te ne može natjerati da se osjećaš manje vrijednom bez tvog dopuštenja" - Eleanor Roosevelt
optimistična+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 14:59   #4
Quote:
ninocka123 kaže: Pogledaj post
Mi smo u problemima već neko vrijeme.

Puno se svađamo, još uvijek mislimo da možemo nesto nešto riješiti. Zanima me kako se vi svađate. Što je u svađi dozvoljeno, a što je previše, kako izlazite na kraj s onim što je previše, boli vas pa proutate, vratite li istom mjerom, nakon koliko se pomirite?

Primjer - meni nikad u životu nisu rekli kao mojoj prijateljici "glupa kravo". Ali sam čula neke druge gadarije. Onda pitam kako je to mislio. Kaže - upravo tako. Govori sto god mu padne na pamet. Ja jako pazim što ću reći. Pređete li kad granicu dobrog ukusa? Gdje je ta granica za vas? Ima li nešto što bi vas povrijedilo tako da veza vise nikad ne bi bila ista? Kako zivite s tim?
Svadjaj se preko maila. Uvijek stignes razmisliti prije Send
xcal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:01   #5
Znati se svađati - lijepo za reći, ali što to konkretno znači?

To znači reći nešto užasno čega me poslije sram, svađa je pa se ne broji ili uvijek paziti i nikad ne reći ono što mi je tog trena na srcu koliko god to pretjerano zvučalo?
ninocka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:09   #6
na glas pazim sto cu reci, ali kao klasican "strijelac" ostavljam oziljke ostrog jezika.
jer uvije reagiram kad iz case izadju posljednje litre kapljica.
trpim do iznemoglosti, sto nije bas uputno.
a kada sam sama, onda sam glasna i ljuta i ispusem se, i svasta kazem i ispraznim se i onda ponovno nalijevam svoje litre kapljica...
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:26   #7
Recimo, vaz partner vam mirno kaze kako uočava da vi niste neka moralno uzorna osoba kako je ranije mislio - o pokvarenosti, podlosti i to... kao one ljudske osobine koje je ranije cijenio, sad primjećuje da je to upitno?!

A??? Meni na to pada roleta. Ako bih ja u nekom trenutku pomislila da je moj partner pokvarenjak, lopov, ili nešto treće što je na vrhu moje ljestvice vrijednosti - što bih radila s njim? Kad do toga dođemo, zar ima još nešto gore? Ne znam što bih na to rekla.
ninocka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:34   #8
Ja kad se svađam,svađam se konstruktivno.Toj svađi uvik prethodi mirno,argumentirano uvjeravanje.Ako ne da ploda,prelazim na povišenije tonove i lupanje šakom o stol.Dosad rezultati nisu izostali.Per amore o per forza!
__________________
Biće kako ja hoću ili neće nikako!
naomi.petric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:51   #9
Quote:
ninocka123 kaže: Pogledaj post
Recimo, vaz partner vam mirno kaze kako uočava da vi niste neka moralno uzorna osoba kako je ranije mislio - o pokvarenosti, podlosti i to... kao one ljudske osobine koje je ranije cijenio, sad primjećuje da je to upitno?!
Ovo bih rekla eventualno kao dio obrazloženja zašto ga ostavljam. Ne znam što bih radila u vezi s nekime o kome to mislim (ili tko to misli o meni).
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:53   #10
da, treba se znati svadjati.
tocnije, raspravljati. konstruktivno. probati rijesiti problem, na najbezbolniji moguci nacin za oboje. i treba to i zeljeti.

no, najcesca pogreska koju ljudi u raspravi cine jest ta da se izvlace sva ona prijasnja sranja, sto raspravu pretvara u svadju. iako su se ona, recimo, rijesila. to nikada necu razumijeti. tako da iz nekakve sitnice koja bi se mogla rijesiti vrlo brzo nastane jos jedno sranje, potpuno nepotrebno.

pa krenu vrijedjanja, jako ruzne rijeci, ponizavanja...

i iako se mozda inace tako ne misli i te rijeci budu produkt trenutne ljutnje, one su ipak izrecene, i bole. to sto se poslije ipak isprica ih ne brise. niti tu bol.

za mene su takvi ljudi najobicnija zlopamtila, koji ne znaju biti sretni i zive samo u proslosti. i te svadje ih hrane.

e sad, koliko netko moze to sve tolerirati, i preko cega sve moze prijeci, je sasvim individualno.
__________________
svi cemo umrijeti.
nata_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:03   #11
Svađa je pljuvanje riječima.

Sve ostalo je razgovor, uvjeravanje, rasprava.

Jedan od mogućih kriterija za famoznu granicu koju ne bi trebalo prelaziti (ili, čije prelaženje ne bi trebalo trpjeti) je kad umjesto "to je tako-i-tako" počnu letjeti rečenice "ti si takav-i-takav".

Od svega vezanog uz svađu, najodvratnije mi je uvjerenje da je u svađi sve dopušteno, da se čovjek poslije može vaditi na trenutnu neubrojivost - ona famozna "ah, ne budi zlopamtilo, kad se naljutim ja svašta kažem".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:05   #12
Quote:
ninocka123 kaže: Pogledaj post
...Što je u svađi dozvoljeno, a što je previše, kako izlazite na kraj s onim što je previše, boli vas pa proutate, vratite li istom mjerom, nakon koliko se pomirite?

Primjer - meni nikad u životu nisu rekli kao mojoj prijateljici "glupa kravo". Ali sam čula neke druge gadarije. Onda pitam kako je to mislio. Kaže - upravo tako. ...
Tema je naslovljena zanimljivo, no primjer je totalno promašen.
U svađi među dvoje ljudi u vezi nisu bitne riječi, ali je jako bitno koje teme se načimaju i dovode u kontekst svađe, a onda se preko nekih stvari ne može priječi, a s vremenom više niti preko sitnica koje nikako da se riješe.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:08   #13
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Od svega vezanog uz svađu, najodvratnije mi je uvjerenje da je u svađi sve dopušteno, da se čovjek poslije može vaditi na trenutnu neubrojivost - ona famozna "ah, ne budi zlopamtilo, kad se naljutim ja svašta kažem".
Ja sam čak znao čuti izjave kad bi bilo sve ok "... joj znaš ja se nekad ne mogu kontrolirati, pa eto svašta kežem, al ja tebe puno volim......."
baboon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:10   #14
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Svađa je pljuvanje riječima.

Sve ostalo je razgovor, uvjeravanje, rasprava.

Jedan od mogućih kriterija za famoznu granicu koju ne bi trebalo prelaziti (ili, čije prelaženje ne bi trebalo trpjeti) je kad umjesto "to je tako-i-tako" počnu letjeti rečenice "ti si takav-i-takav".

Od svega vezanog uz svađu, najodvratnije mi je uvjerenje da je u svađi sve dopušteno, da se čovjek poslije može vaditi na trenutnu neubrojivost - ona famozna "ah, ne budi zlopamtilo, kad se naljutim ja svašta kažem".
Slazem se u potpunosti, meni je jedan bivsi u svadi rekao da sam govno od covjeka, to "govno" toliko me je povrijedilo i uvijek cucalo u zapecku mozga i nije se dalo vise izbrisati ili povuci natrag.... Ne vrijedam i pazim na ljude koje volim da ne povrijedim rijecima jer one su neizbrisive one sekunde kad predu preko jezika...
biancha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:13   #15
Quote:
biancha kaže: Pogledaj post
Slazem se u potpunosti, meni je jedan bivsi u svadi rekao da sam govno od covjeka, to "govno" toliko me je povrijedilo...
Ne radi se samo o povrijeđenosti - potpuno je besmisleno biti s nekim tko nas takvima vidi. Nema tu veze ljut/neljut - mislikm, WTF, "draga, ti si govno od čovjeka samo kad sam ljut, inače si mi super osoba."?

Još je gora opcija ako se te odurne kvalifikacije fakat ne misle, nego nas se želi na bilo koji način povrijediti - što je onda sljedeće (kad/ako riječi ne budu djelovale), šaka? Vatreno oružje?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:14   #16
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ovo bih rekla eventualno kao dio obrazloženja zašto ga ostavljam. Ne znam što bih radila u vezi s nekime o kome to mislim (ili tko to misli o meni).
To sam ga ja pitala nekoliko puta i na to čula - tebi je sve prekid i rastava??? Ja to iskreno ne razumijem. Ako bi stvarno dovela u pitanje njegov sustav vrijednosti otišla bih. Stalno sebi pokušavam opravdati i razumijeti te riječi i staviti ih u neki prihvatljivi kontekst.

Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Tema je naslovljena zanimljivo, no primjer je totalno promašen.
U svađi među dvoje ljudi u vezi nisu bitne riječi, ali je jako bitno koje teme se načimaju i dovode u kontekst svađe, a onda se preko nekih stvari ne može priječi, a s vremenom više niti preko sitnica koje nikako da se riješe.
Neki tvoji primjeri?

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Najodvratnije mi je uvjerenje da je u svađi sve dopušteno, da se čovjek poslije može vaditi na trenutnu neubrojivost - ona famozna "ah, ne budi zlopamtilo, kad se naljutim ja svašta kažem".
Slažem se. Ali šta kad do toga dođe? Imate neke taktike da do toga ne dođe? Ako ne, kako postupate s tim?
ninocka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:17   #17
Quote:
ninocka123 kaže: Pogledaj post
. Stalno sebi pokušavam opravdati i razumijeti te riječi i staviti ih u neki prihvatljivi kontekst.
U kojem ti je kontekstu prihvatljiv brak s nekim tko misli da si pokvarena i podla osoba?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:18   #18
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Tema je naslovljena zanimljivo, no primjer je totalno promašen.
U svađi među dvoje ljudi u vezi nisu bitne riječi, ali je jako bitno koje teme se načimaju i dovode u kontekst svađe, a onda se preko nekih stvari ne može priječi, a s vremenom više niti preko sitnica koje nikako da se riješe.
Jako dobro rečeno...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:20   #19
Quote:
ninocka123 kaže: Pogledaj post
Ali šta kad do toga dođe?
Pričekaj dok budeš potpuno mirna i potpuno sama, i onda si odgovori na nekoliko jednostavnih pitanja.

Treba li ti to i zašto? Kako zamišljaš vaše svađe, kako zamišljaš njega u tim svađama za 5, 10, 50 godina? Vjeruješ li da će se on promijeniti? Kako i zašto će se promijeniti?

Ako nakon svih tih pitanja i dalje imaš neke jake razloge za ostajanje uz njega (a nije nemoguće, ljudi se vole na razne načine), onda ostani uz njega - samo, zajeb je u tome što si onda izgubila legitimitet na bilo kakve žalbe zbog njegovof vokabulara. Ne možeš reći da te on nije upozorio.

Quote:
Imate neke taktike da do toga ne dođe?
Jedina "taktika da do toga ne dođe" je nebivanje s pogrešnima. Jedino "nošenje s tim" je jednostavna istina da čovjeka upoznaš tek kad s njim upadneš u konflikt.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 16:22   #20
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
U svađi među dvoje ljudi u vezi nisu bitne riječi...
Znači, nebitno je ako joj on, naprimjerprimjera, kaže da je pokvarena, podla drolja, glupa frigidna kravetina i govno od čovjeka, sve dok ne načima i dovodi u kontekst svađe "pogrešne teme"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.