Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2010., 02:20   #21
moj je prijavljen na minimalcu u svojoj firmi. jadnicak, zapravo bi ja njemu trebala slati lovu, ipak on jedva krpa kraj s krajem. bljuje mi se od ove drzave i generalno od muskaraca. toliko prica cujem i na sta su sve muskarci spremni samo da bi izbjegli obvezu placanja alimentacije za svoju djecu. rekla mi je neki dan frendica - znas, ti dosta imas negativan stav prema muskarcima. a ja joj velim - a kakav bi trebala imati kada znam da postoji jedan koji nije svoje dijete vidio godinama, kupio mu gace u zivotu ili cestitao rodjendan. ak znam da postoji jedan takav - onda ih sigurno ima jos. a to mi je sasvim dovoljna informacija...
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 00:00   #22
Moj bivši u ovih 6 mjeseci, koLiko maLi sada ima, nije pLatio niti Lipe, za išta, niti mu je išta kupio.
Nisam ga ni tužiLa. On kao nem para, a svu Lovu koju mukotrpno zarađuje troši na svoju sadašnju, njoj je super jer zna da on ima maLog sina aLi da nikad ništa za njega neda, bitno da uvijek za nju ima, a za njega nikad ništa...
Nisam ga tužiLa, a po ovom što ovdje piše nema ni smisLa...ionako ne misLim nikog moLjakat za ništa, on će jednog dana požaLit što se tako ponio prema svom sinu..kad ga ova iscijedi ko Limun i nađe drugog mangupa koji će svu Lovu potrošit na nju i njene potrebe..ako više nađe takvog...
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 13:56   #23
a gle, moljakanje nije traženja prava za svoje dijete. alimentacija nije nešto za roditelja, već za dijete. i zapravo, kako mi je pravnik iz CZSS jednom prilikom napomenuo moglo bi se čak tužiti (!!) roditelja koji ne traži alimentaciju za svoje dijete. zvuči suludo? možda ipak ne, jer ako si ti skrbik dužan si štiti prava svog djeteta, a jedno od tih prava je i alimentacija.
ako je gospon otac (ili majka) bio u stanju napraviti dijete onda je dužan i skrbiti o njemu
a to hoće li on/ona osjećati neku grižnju savjesti, jednog dana, kad bi im valjda iz donje glave nešto trebalo doći u gornju, to objesi mačku o rep. dijete to treba sada, a ne jednog dana kad/ako....
ja bih prijavila onog tko ne plaća alimentaciju, onako sve uredno - od obavijesti Centru, do pokretanja tužbe. i to ne zato jer nemam pametnijeg posla pa želim naudit drugoj strani i jer sam tvrdoglava, već zato što je to pravo mog djeteta. a taj iznos koji ide od alimentacije mogu slobodno staviti puta dva i tek sam onda negdje realno oko one cifre koja uistinu mjesečno treba djetetu....hoću reći, među nama običnim smrtnicima, malo je onih koji žive na visokoj nozi na račun alimentacije.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 22:51   #24
Jedino što imam od kada sam rastavljena je pravo da mi dijete dobiva besplatnu školsku marendu.
@split@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 11:46   #25
Sad ću vam reć šta mi je jedan "gospodin" u državnoj službi rekao kad sam tražila nešto na što imam pravo kao samohrani roditelj..

"-Gospodjo,da li vi imate doma internet,znate da se danas i preko toga može muža novog naći?-"

Da nije tužno bilo bi smješno i obrnuto
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 00:51   #26
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
Sad ću vam reć šta mi je jedan "gospodin" u državnoj službi rekao kad sam tražila nešto na što imam pravo kao samohrani roditelj..

"-Gospodjo,da li vi imate doma internet,znate da se danas i preko toga može muža novog naći?-"

Da nije tužno bilo bi smješno i obrnuto
šteta što nisi imala diktafon kod sebe!!
__________________
Prodajem cipele
emanuela55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 01:52   #27
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
Ja imam status samohranog roditelja pošto je ocu mom djece oduzeta poslovna sposobnost i nije se sposoban skrbiti za djecu..
Nikakva prava i povlastice,nedavno je završena brakorazvodna parnica koja je 5 god trajala,ni kune alimentacije niti zaostataka za sve ove godnie.
Da,nije sposoban za život i rad pa ne mora plaćat alimentaciju,bitno da ima dvije vile na moru,u garaži mercedese i šta ti ja znam..Ma kakva prava i zakon
Ako mu je oduzeta poslovna sposobnost onda on ima i skrbnika,a taj skrbnik je odgovoran umjesto njega!
Zar ti nemaš odvjetnika?
Skrbnik mora osigurati sredstva iz njegove imovine za alimentaciju.
Ako je to samo lažirano proglašenje da bi se oslobodio plačanja,uz dobrog odvjetnika mu to dođe kao bumerang...
Ako su mu roditelji skrbnici baš zgodno,oni su tako i tako po zakonu sljedeći koji su dužni plačati za unuče...

Jesi li se informirala glede toga?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 02:12   #28
Quote:
skorpionka87 kaže: Pogledaj post
Moj bivši u ovih 6 mjeseci, koLiko maLi sada ima, nije pLatio niti Lipe, za išta, niti mu je išta kupio.
Nisam ga ni tužiLa. On kao nem para, a svu Lovu koju mukotrpno zarađuje troši na svoju sadašnju, njoj je super jer zna da on ima maLog sina aLi da nikad ništa za njega neda, bitno da uvijek za nju ima, a za njega nikad ništa...
Nisam ga tužiLa, a po ovom što ovdje piše nema ni smisLa...ionako ne misLim nikog moLjakat za ništa, on će jednog dana požaLit što se tako ponio prema svom sinu..kad ga ova iscijedi ko Limun i nađe drugog mangupa koji će svu Lovu potrošit na nju i njene potrebe..ako više nađe takvog...
Varaš se itekako ima smisla!
Ako je zaposlen,tuži ga!
Neće se pitati za potrebe njegove sadašnje već potrebe djeteta.
Sjest će mu na plaću,a ako napusti posao onda može i u zatvor.
Zašto vjeruješ u njegove riječi da siromak nema.
I još nešto strogo razdvoji bilo kakvu ljubomoru ili predbacivanje glede te sadašnje,jer prvenstveno zastupaš interes i potrebe svog djeteta.
I ne popuštaj!

Dijete ti je tek 6 mjeseci,a što misliš kakve će mu biti potrebe u sljedećih 20 godina?Hoćeš li biti u stanju financijski izdržati?

Nemoj ni pomišljati da je lako podizati i uzdržavati dijete,a vremena su sve teža.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 02:41   #29
Quote:
@split@ kaže: Pogledaj post
Jedino što imam od kada sam rastavljena je pravo da mi dijete dobiva besplatnu školsku marendu.


kakve to dvoje ima veze?
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 21:05   #30
zajedničko skrbništvo

Zanima me da li mi netko može objasniti što bi to točno značilo za mene kao majku? Beba živi samnom i sada bi otac htio da se dogovorimo oko zajedničkog skrbništva. Nisam još bila na socijalnom jer za sada nemam problema oko dogovora za viđanje djeteta niti oko davanja novca ali vjerujem da je bolje neke stvari papirnato riješiti jer život može svašta još donijeti..
__________________
moja mala mišica
25.08.2010.
BENY is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 00:29   #31
meni moj ex ne radi a kad radi,radi na crno u nekoj praonici ili sl pa da otkaz nakon 10 dana i tako oduvjek mjenja poslove ko carape prije se mozda na osnovu toga probao izvuci od placanja alimentacije ali se ja nisam dala,ukazala sam mu na to da ako on nije sposoban neko vrjeme davat za alimentaciju da ce mi placat drzava neki postotak te ce on time biti duzan drzavi i otad ga je malo postalo trta pa se trudi nekako placat doduse u zadnje vrjeme sve nesto na kapaljku i neredovito-na pocetku mjeseca 500kn a drugih 500 na kraju mjeseca ako uspije skupit ako ne to prelazi u drugi itd...ali ajde bar ne okrece potpuno glavu od obveza prema malome,mali sad ima 5 god a sto ce biti sa 6 ili 7 kad krene u skolu i kad mu potrebe budu sve vise rasle neznam,..mada je moj ex takav da svaki put kad da za alimentaciju njurga da ja to na sebe trosim ali postala sam imuna na to,nema smisla objasnjavat,pa da on ga viđa dvaput mjesecno pa misli da je djete igracka kojoj nista ne treba...
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 23:50   #32
Samohrani sam roditelj, i slažem se načelno sa škorpionkom87. Ja isto nisam tražila alimentaciju, djelomično jer smatram da bi otac sam trebao željeti financijski pripomoći u brizi za dijete, a ako ne želi ... o čemu pričamo. Naravno tu su sudovi i ovrhe za alimentaciju. Ali otac moj djeteta je samo na minimalac prijavljen, kada radi. I ja alimentaciju ionako ne bi vidjela, jer bi onda on tražio isplatu na ruke ( znam ga), a koga bi zvao kada mu blokiraju račun. Alimentaciju tražiti preko Centa znači povlačenje (po vašim postovima i godine) po sudovima i živciranje oko možebitnih nekoliko stotina kuna koje ionako u konačnici neću dobiti. Meni je naš mir vrijedniji. I činjenica da mi dijete ne gleda ni sluša svađe.
anomalija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 23:39   #33
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
alimentacija nije nešto za roditelja, već za dijete.
De iure-jest.
De facto-ne mora baš uvijek biti tako.Gdje piše da majka MORA iznos alimentacije potrošiti na dijete?
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 23:27   #34
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Gdje piše da majka MORA iznos alimentacije potrošiti na dijete?
Nažalost, imam veze s pravdom, ali ne i pravom, tako da po mojim skromnim saznanjima, tim riječima sigurno nigdje ne piše. No djetetov skrbnik ima obaveze (nebitno jel to majka/otac/netko treći). A obaveze su hranjenje, oblačenje, higijena, kupovina ljekova kad zatreba, odvoženje liječniku ...a te stvari - koštaju.
Znači, ako skrbnik pruža adekvatnu skrb djetetu, onda je sigurno i da će alimentaciju potrošiti na dijete.

Koliko čujem u okolini, mnogima je određena ta cifra od 1000 kn za plaćanje alimentacije. Što misliš koliko je to dovoljno za ono što djetetu treba mjesečno? I koliko će onaj koji raspolaže sa djetetovom alimentacijom od toga staviti sa strane? Nula. Dapače, dati će još mnogo više.
(ovdje sam uzela u obzir normalne ljude, a ne jebivjetre koji će po cugu i duvan, a dijete će im hodati boso i gladno po ulici, isto tako uzela sam primjer visine alimentacije koji je u mojoj oklini. Ne poznajem, odnosno, u svojoj okolini nemam one koji potražuju/imaju alimetaciju od 2, 3, 4 il više tisuća kn. )
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 08:39   #35
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
Nažalost, imam veze s pravdom, ali ne i pravom, tako da po mojim skromnim saznanjima, tim riječima sigurno nigdje ne piše. No djetetov skrbnik ima obaveze (nebitno jel to majka/otac/netko treći). A obaveze su hranjenje, oblačenje, higijena, kupovina ljekova kad zatreba, odvoženje liječniku ...a te stvari - koštaju.
Znači, ako skrbnik pruža adekvatnu skrb djetetu, onda je sigurno i da će alimentaciju potrošiti na dijete.

Koliko čujem u okolini, mnogima je određena ta cifra od 1000 kn za plaćanje alimentacije. Što misliš koliko je to dovoljno za ono što djetetu treba mjesečno? I koliko će onaj koji raspolaže sa djetetovom alimentacijom od toga staviti sa strane? Nula. Dapače, dati će još mnogo više.
(ovdje sam uzela u obzir normalne ljude, a ne jebivjetre koji će po cugu i duvan, a dijete će im hodati boso i gladno po ulici, isto tako uzela sam primjer visine alimentacije koji je u mojoj oklini. Ne poznajem, odnosno, u svojoj okolini nemam one koji potražuju/imaju alimetaciju od 2, 3, 4 il više tisuća kn. )
Ili bi svi ti koji ganjaju po alimentaciji, u slučajevima gdje je to opcija, mogli porazmisliti da podjele brigu i skrb o djetetu/djeci sa bivšim spuružnikom/icom.
No kad to pokušaju, pod vlastitiom uvjetima, ne poštujući razlike jer mora biti kako roditelj koji je dobio dijete na odgoj i skrb zamislio i - točka.Pa još shvate da je zakonski okvir okrenut nakaradno i onda čitamo o emocionalnim otuđenjima i raskidanjima odnosa na raznoraznim topicima.
Mislim da bi se mnogi iznenadili koliki je % roditelja koji žele sudjelovati u dječijim životima ravnopravno, no ne pod nametnutim uvjetima.
No kako se kaže, doći će iz guzice u glavu a ionako svima će nam suditi vlastita djeca.

i još 1X, samohrani roditelj ima sasvim drugačiju definiciju od one koja se ovdje učestalo navodi.
Ergo: Termin samohrani roditelj se odnosi na roditelje koji samostalno, bez drugog roditelja skrbe o djetetu.

Ovdje to u 95% nije slučaj. Pitanje je li to zadovoljavajuće ili ne, druga je stvar ali samohrano nije sigurno. Samo je lakše.
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 09:25   #36
Quote:
zodax kaže: Pogledaj post
Ili bi svi ti koji ganjaju po alimentaciji, u slučajevima gdje je to opcija, mogli porazmisliti da podjele brigu i skrb o djetetu/djeci sa bivšim spuružnikom/icom.
To ponekad zaista nije u interesu djeteta, iz više razloga.

Zajedničko skrbništvo može biti jako dobro rješenje, ali ponekad nije izvedivo, barem ne na dovoljno dobar način.

Što se financiranja djeteta tiče, bilo bi malo teže da roditelj koji nije skrbnik samo kupuje potrebito jer je također teško uskladiti, a ponekad i znati unaprijed, sve potrebe djeteta. A tu su i ostali troškovi života u kojima sudjeluje i dijete, a nije da onaj drugi roditelj može dati pola struje.

Financirati troškove je praktičnije, brže, ustaljeno. Ali počesto nije dovoljno jer djetetu uglavnom treba više nego što je iznos alimentacije.

Quote:
Mislim da bi se mnogi iznenadili koliki je % roditelja koji žele sudjelovati u dječijim životima ravnopravno, no ne pod nametnutim uvjetima.
Roditelja ništa ne bi trebalo spriječiti da sudjeluje u životu vlastitog djeteta, bez obzira na uvjete. Ako mu se ne sviđaju može ih pokušati mijenjati, ali i viđati dijete usporedo.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 09:34   #37
Quote:
zodax kaže: Pogledaj post
Ili bi svi ti koji ganjaju po alimentaciji, u slučajevima gdje je to opcija, mogli porazmisliti da podjele brigu i skrb o djetetu/djeci sa bivšim spuružnikom/icom.
No kad to pokušaju, pod vlastitiom uvjetima, ne poštujući razlike jer mora biti kako roditelj koji je dobio dijete na odgoj i skrb zamislio i - točka.Pa još shvate da je zakonski okvir okrenut nakaradno i onda čitamo o emocionalnim otuđenjima i raskidanjima odnosa na raznoraznim topicima.
Mislim da bi se mnogi iznenadili koliki je % roditelja koji žele sudjelovati u dječijim životima ravnopravno, no ne pod nametnutim uvjetima.
A zodax, neću niti ulaziti u ta, po meni, "patološka stanja". Imaš prav, mnogo je loših primjera i sama ih vidim u toj svojoj okolini, ali to nisu normalni ljudi. Onaj (meni je uvijek nebitno jel to majka/otac) roditelj koji djetetom ucjenuje i na bilo koji način lobira protiv druge strane, podmeće, otežava....to jednostavno nije normalan roditelj. Znači, sad ću ja tebi zabiti čavlinu i nećeš ti sina vidjeti tako lako, a kamoli sudjelovati u njegovu odgoju, pa ćeš ti patiti, hehe. Mislim, ako ovo nije razmišljanje bolesne glave, ne znam što je. Jer jedinu čavlinu koju se s takvim bolesnim scenarijom može zabiti je na štetu, prvenstveno, djeteta.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 11:16   #38
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
To ponekad zaista nije u interesu djeteta, iz više razloga.Zajedničko skrbništvo može biti jako dobro rješenje, ali ponekad nije izvedivo, barem ne na dovoljno dobar način.
Što se financiranja djeteta tiče, bilo bi malo teže da roditelj koji nije skrbnik samo kupuje potrebito jer je također teško uskladiti, a ponekad i znati unaprijed, sve potrebe djeteta. A tu su i ostali troškovi života u kojima sudjeluje i dijete, a nije da onaj drugi roditelj može dati pola struje.
Financirati troškove je praktičnije, brže, ustaljeno. Ali počesto nije dovoljno jer djetetu uglavnom treba više nego što je iznos alimentacije.
Roditelja ništa ne bi trebalo spriječiti da sudjeluje u životu vlastitog djeteta, bez obzira na uvjete. Ako mu se ne sviđaju može ih pokušati mijenjati, ali i viđati dijete usporedo.
Zaista i nije. Da sad ne ulazimo u ekstreme, uzmimo činjenice i praksu poradi razložnosti.
1.Većina roditelja nakon razvoda ostaje živjeti u istoj sredini ( cca.80 - tak% ),
2. prema zadnjim statistikama negdje oko 89% djece dodjeljuje se ženskom roditelju na odgoj i skrb,
3.OZ nalaže da je skrb o djetetu/djeci zajednička,
4.OZ nalaže da je briga i skrb za dijete izjednačena sa materijalnim ( financijskim ) iznosom kojim pridonosi roditelj koji ne živi s djetetom,

Ne znam da li bih smio linkati izvještaj o radionici i okruglom stolu na kojem su sudjelovali osim socijalnih radnika i suci kao i predstavnici udruga civilnog društvo pa ako smeta neka adminitrator makne cijeli dio posta sa linkom:
http://www.udruga-dijete-razvod.hr/c...nakon-razvoda/

Dakle, meni izgleda ( neka me se ispravi ako griješim ) da se interes djeteta poistovjećuje sa interesom roditelja kojemu je dijete dodjeljeno na odgoj i skrb.
Što, po prirodi stvari, nije i ne bi trebao biti. Jer da su istovjetni, roditelji bi ostali u bračnoj zajednici.
No više nisu - i what? Institucionalno, stvara se generacija pa među ostalim i ljudi koji ovdje iznose svoja iskustva, koja su ponekad, uistinu tragična.
E sad koliko je tu kvalitete roditeljstva - ponavljam, kad ne govorimo o ekstremima - kad se interes pretpostavlja interesu djeteta/djece pa se isto opravdava - intereom te iste djece.
No gdje tu idu svi oni roditelji koji su u takvim situacijama? Trče u samohranost, u traganju za alimentacijom ( koje je postalo važnije od životnih potreba i mogućnosti kako djeteta tako i roditelja ) ili u emocionalne brane sa racionalizacijom želje za zaštitom djeteta/ce.

Da ne palamudim u duggggggi post.
Po meni, glavni problem je poistovječivanje interesa djeteta sa interesima roditelja kojem je dijete dodjeljeno na odgoj i skrb. Da je tomu tako i da se ide u zaštitu interesa djeteta/ce - ne bi se pogodovalo odgoju gdje 1 roditelj preuzima odgovornost o odgoju a drugi postaje finacijski oslonac već bi se balansiralo između emocionalne potrebe djeteta/ce o oba roditelja i financijske odgovornosti oba roditelja.
Di je to od ravnopravnosti, dalo bi se, no kako smo kod interesa djece, gdje je on?
.
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:16   #39
Quote:
zodax kaže: Pogledaj post

Di je to od ravnopravnosti, dalo bi se, no kako smo kod interesa djece, gdje je on?
.
Mudro zboriš .
Međutim maloljetnu djecu se tu ništa ne pita.Ona su s materom i mogu ,ali i ne moraju vidjeti oca koliko ono 2X tjedno po 5 ura.Ravnopravnost i emancpacija (po men)i ne idu u istu rečenicu.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:53   #40
Quote:
BENY kaže: Pogledaj post
Zanima me da li mi netko može objasniti što bi to točno značilo za mene kao majku? Beba živi samnom i sada bi otac htio da se dogovorimo oko zajedničkog skrbništva. Nisam još bila na socijalnom jer za sada nemam problema oko dogovora za viđanje djeteta niti oko davanja novca ali vjerujem da je bolje neke stvari papirnato riješiti jer život može svašta još donijeti..
Sve na papir obavezno!!! Vjeruj mi sva sam ta sranja prosla.Upocetku sve divno krasno se dogovorimo al onda se gospodin ozenio,dobio novu djecu pa je poceo lagano pravit probleme...Teskom mukom izdvoji 500 kn za malog i uvijek prigovara kak "njegovi" doma nemaju ni tolko....Mos mislit.Sto se tice zajedniickog skrbnistva moj odgovor je NE! Ali opet,to je moja situacija.Ako mislis da ces sa ocem svog djeteta moc sve dogovarat iducih 18 godina onda mozes,ali racunaj na to ako imate zajednicko skrbnistvo on ima pravo glasa kao i ti.Npr.zelis s djetetom na put u inozemstvo al nema sanse da dijetetu napravis putovnicu i izvedes ga iz zemlje bez njegovog zelenog svijetla....to je samo jedan primjer.Ja sam imala i oko prezimena problema jer sam,glupaca djetetu dala njegovo prezime i naravno,ne mogu tu gresku ispravit bez njegove suglasnosti.Ako ce on vidat dijete svake prijestupne i ne prisustvovat aktivno u njegovo zivotu(tu ne mislim na alimentaciju) onda ne vidim smisla u zajednickom skrbnistvu...Kak moj pametnjakovic kaze da se on "brine" o djetetu jer mu placa 500 kn alimentacije.......a nije ga vidio mjesecima...
__________________
[
latica01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.