Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2007., 19:52   #21
Ne znam postoji li objektivno utemeljen razlog za takav optimizam, ali neke stvari sigurno idu na bolje... Ali s druge strane, stvar je u tome da moramo sami uzeti stvari u svoje ruke, a ne previše vjerovati raznim "stručnjacima" i ekspertima, inkvizitorima s diplomom i ljudima koji zapravo samo hrane već postojeći status quo društveno-političkog sustava u kojem živimo...

Što se tiče čarobnih tableta, ne znam jel jedna za deset različitih poremećaja, prije bih rekao da je deset za jedno te isti. Na kraju krajeva broj famoznih "F"-ova u Rusiji je različitih nego u SAD-u. Smrdi na biznis, naravno, jer što je više poremećaja i bolesti, više će se prodavati lijekova. A tu se okreću velike pare i nema tu govora o "h" od humanizma. Kad izmisliš problem, i imaš već ponuđeno rješenje za njega, stvar biva unosna. Dobar dio današnjeg sustava upravo počiva na "otrovima" koji u sebi već imaju ugrađen "protu-otrov".
Primjer koji mi pada na pamet, imaš pult sa cigaretama u dućanu, a odmah pokraj knjiga za 29kn u sklopu nekih novina - kako prestati pušiti u 10 dana. Živio neoliberalizam i iracionalnost tržišta.

Bila je korisnica "outoftheblue" koja je prepričavala svoja iskustva. U jednom navratu je spomenula da je bila na CT-u ili EEG-u (ili oboje) i da su snimke savršeno dobre. Tj. nema nikakvih vidljivih ili "objektivnih" znakova da je "bolest" nozološki utemeljena. A dijagnosticirana joj je odavno shizofrenija.
Ali govorila je stalno i o nekim seksualnim uobraziljama da je umisljala da je neka glumica i tako i iz njenih postova se mogla naslutiti, pa možda određena seksualna frustriranost. Što je zanimljivo, jer Reich tvrdi da nema neurotičnih pa onda i psihotičnih poremećaja koji nemaju svoj korijen u seksualnosti. Itd. itd. To je naravno kontroverzna tvrdnja i otvorena za diskusiju, ali sigurno da ima nešto u njoj. Čak i ako nisu sve neuroze pa onda i psihoze utemeljene u poremećaju seksualnosti, jedan dobar dio ili barem jedan dobar dio jednog dobrog djela jest. Jer odnosi su ovdje kompleksniji i ima previše faktora i varijabla da bi se koncentrirali samo na jedan.
Zato je u dvadesetom stoljeću nastao cijeli niz različitih psiholoških škola, od kojih je svaka bila koncentrirana samo na jedan aspekt, na jednu varijablu tako reći, u jednom puno kompleksnijem zbroju fenomena (koji su opet svaki za sebe dovoljno komplicirani i složeni od utjecaja sa svih strana) kakav je, između ostalog, čovjek.
Nijedna od tih škola nije bila posve u pravu, ali svaka je obuhvatila jedan segment i od svake se ponesto moze nauciti. Pa makar i neki mali dio. Zato Reich i kaze meni, iako vrlo jednostavnu, potpuno genijalnu tvrdnju - "Svatko je na neki način u pravu. Mi samo moramo otkriti koji je to način."...

Itd. itd., a sad moram gibat, mah-mah svima.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 00:46   #22
zanimljivo, prokljuvat ću tu literaturu kaj si nabrojal.
zanima me ustvari koliko se on bavio konkretno bolesnicima, a koliko samo filozofski kritizirao psihoanalizu. jer kaj, ak je čovjek bolestan, moraš mu nekak pomoć,kaj ne, tj mora postojat neka obuka ljudi koji će takvom pojedincu pokušat dat adekvatnu pomoć ili u vidu lijekova ili u vidu psihoanalitičkog pristupa.mora postojat sistem.

cocaine je rekao kak se sve više koriste lijekovi umjesto psihoterapije, kaj je točno al nekako kak ja na to gledam,nije dobro. treba mjenjat ne samo kemijsku ravnotežu u mozgu već i poimanje koje bolesnici imaju naspram sebe i svoje realnosti. idealno bi bilo da to ide ruku pod ruku, iako bi naglasak više opet stavila na psihoterapiju.
jer se sad događa, upravo to da istraživanja koja se vrše na xy obrascima ljudi u svezi učinkovitosti nekog lijeka su pod sponzorstvom firmi, tj farmaceutskih tvrtki,mislim da to dovoljno za sebe govori.
baš kaj i druid kaže, razlika koja je evidentna u rusiji i sad-u je upravo rezultat nemislosrdnog zapadnjačkog tržišta, u rusiji koliko toliko još država sudjeluje u takvim stvarima. malo nam kvare pogled općenito na rješavanje problema vezanih uz poremećaje i učinkovit tretman, u pozadini je profit i niš drugo
__________________
1❤
desetipedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 02:47   #23
Čitao sve što se moglo pronaći od R. Lainga
Iskreno...antipsihijatrija baš i nije uspjela...ali on je bio briljantni univerzalni mislilac, i svojim genijalnim uvidima dobrano je uzdrmao i sociologiju, politologiju, filozofiju....
A sjajan je kao književnik također....divan zločesti stil...fakat ono..."a brilliant mind"
Nedavno su u jednom od brojeva Europskog glasnika objavljeni njegovi "Razgovori s djecom". Ukratko, tip vidi i čuje ono što drugi baš i ne mogu...!
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 07:51   #24
Quote:
desetipedeset kaže: Pogledaj post
zanima me ustvari koliko se on bavio konkretno bolesnicima
On je zapravo jedan od rijetkih (iako ih ima puno) koji su se zapravo BAVILI bolesnicima, a zato sam upravo i naveo EKSPERIMENTALNU kliniku Villa21. Guglaj, ali moj savjet ti je da pročitaš što više od navedenih. Itd.

Knjiga "Jezik ludila" je po mom vrlo skromnom mišljenju jedna od knjiga koju svaki današnji filozof, kakve god afinitete imao, mora pročitati. Nije toliko filozofska u smislu nekih današnjih pravaca i sličnih gluposti, koliko direktna i povezujuća. Ono što povezuje su jezik (lingvistika u neku ruku, ok, ja sam tu pristran jer se sam bavim znanstvenom istom), psihologija, psihopatologija, društvo, politika i filozofija. A uz sve to ne manjka mu toliko genijalnih metafora da bi mu svaki prosječni pjesnik i prozaist koji pretendira na umjetnost pozavidio.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 00:48   #25
Evo o nešto o glasovitom Rosenhanovom eksperimentu "On being sane in insane places":

http://en.wikipedia.org/wiki/Rosenhan_experiment

Napisao bih više sada nešto ukratko i koncizno, ukoliko netko treba prijevod, ali ne stignem sada... Al' ako netko slučajno ne razumije engleski i zanima ga, mogu se potrudit...

Ali sigurno ima nešto i na hrvatskom webu o tome, samo treba malo pročačkati. David Rosenhan je ključno ime.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 11:37   #26
Na podizanje ove teme me potaknula 'rasprava' o Viktoru Tausku na Psihologiji, kao i članak koji je linkao nepoznat netko na podrugljivcima.

A koji me pak sjetio na nešto što sam iskopala dok sam istraživala šamanizam.

Eto, možda je došlo vrijeme da se opet zapitamo tko je ovdje lud, budući da su se na Filozofiji okupili novi diskutanti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 00:58   #27
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Na podizanje ove teme me potaknula 'rasprava' o Viktoru Tausku na Psihologiji, kao i članak koji je linkao nepoznat netko na podrugljivcima.

A koji me pak sjetio na nešto što sam iskopala dok sam istraživala šamanizam.

Eto, možda je došlo vrijeme da se opet zapitamo tko je ovdje lud, budući da su se na Filozofiji okupili novi diskutanti.
Svi pomalo

Quote:
Glavna teze i karakteristike, ajmo reći, bi bile sljedeće: 1. psihijatrija danas (tada kada je "pokret" bio najjači) ima sličnu ulogu kakvu je inkvizicija imala nekad – etiketiranje i žigosanje društveno nepoželjnih ponašanja koji su potencijalno opasni i subverzivni po sustav. Svako je ludilo politički subverzivno (a samim time i potencijalno revolucionarno).
U ovom slučaju danas isto ima visoke politike. A to je da policija ganja bezveznjake koji pišu pizdarije po facebook-ima , a luđake sa arsenalom oružja puštaju na miru !

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...njega/6326902/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:31   #28
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Svi pomalo



U ovom slučaju danas isto ima visoke politike. A to je da policija ganja bezveznjake koji pišu pizdarije po facebook-ima , a luđake sa arsenalom oružja puštaju na miru !

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...njega/6326902/
Pa zato što je taj bio bivši branitelj, a oni smiju bit ludi. Dapače, ludilo im donosi i nezanemarivu novčanu nagradu.

Ovi što pišu pizdarije samo su naivci koji ne kuže da verbalni delikt ponovno jaše. Ovoga puta, uz pomoć "policijske znanosti".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.