Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 17:50   #3141
Da upravo ta kvaliteta života...

Evo npr...

Pojedem zadnji obrok u 6 popodne, legnem u ponoć, i probudim se oko 3 napuhanog stomaka, s osjećajem knedle u grlu. U stvari taj me osjećaj i probudi. I onda podrigujem cijelu večer, a ujutro treba ići raditi...
Kronično sam neispavan, jer me više strah i leći navečer...
I kad ležim na lijevoj strani, kad dobijem taj osjećaj pritiska (knedle) iza prsne kosti, srce mi lupa tako jako, da svaki otkucaj srca osjetim u cijelom tijelu. nema šanse da zaspem...

Imam osjećaj da je uzrok tome (mislim ovome gore navedenom problemu) hijatalna hernija, a ne oštećenje sluznice jednjaka, a ona neće nestati od ne znam kakve doze IPP-a.

A sad, to što će sluznica od visoke doze IPP-a zacijeliti sluznica, to je super, ali...

Također, vidim da je problem sa hijatalnom hernijom (moj osobni problem) veći kad su mi napuhnuta crijeva. Čim legnem, doslovno osjetim kako mi se pomakne želudac prema ustima, a podrigivanje je nemoguće. Rekao bi netko... možda gutaš puno zraka... ali ne, uvijek gutam jednako zraka, pa nekad imam takvih problema, a nekad nemam.

Isto tako stres, pa nisam baš pod nekim posebnim stresom, iskreno...

Isto tako, ja znam ljude koji su imali dijagnozu ezofagitisa, pa su se IPP-ima izliječili, i godinama nemaju problema, niti su na ikakvoj terapiji. Kod njih možda i je bio uzrok GERB-a stres, pa kad su ga otklonili iz svojeg života, došlo je i do izliječenja.

Mislim da možemo mi svi imati istu dijagnozu, ali ipak je svako slučaj za sebe. Svačija anatomija, biokemija, genetika, štojavišeznam je različita. Nije to baš tako jednostavno da se:
1. postavi dijagnoza
2. daju se "upute" za tu i takvu dijagnozu
3. problem riješen

Kod nekoga takav algoritam možda pali (možda i kod većine) ali kod nekoga i ne.

Da me se ne bi napalo da omalovažam doktore, pogotovo gastroenterologe, ne, ne radim to, samo razmišljam (laički) o svome problemu, i na osnovu svog iskustva.

Uostalom, jedan ortoped mi je rekao, vezano za sportske ozljede (kod trčanja npr.) da ono što on utvrdi na pregledu (njegov nalaz) ne mora uopće značiti kakva i kolika je jačina simptoma kod bolesnika. Kod većine pacijenata to možda i je tako, ali ne kod svih...

Imam osjećaj da je kod mene osobno uzrok problema baš ta hijatalna hernija i otvorena kardija. Odnosno čisto mehanički problem. Kad bih povisio dozu IPP-a, sluznica bi bila bolje zaštićena, ali to je samo djelomično rješenje (moga) problema, i privremeno, jer bi trajalo samo dok ne bih prestao sa izimanjem IPP-a. Čim bih prestao, vratila bi se žgaravica,i to vrlo brzo...
viktorward is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 21:27   #3142
Quote:
viktorward kaže: Pogledaj post
Da upravo ta kvaliteta života...

Evo npr...

Pojedem zadnji obrok u 6 popodne, legnem u ponoć, i probudim se oko 3 napuhanog stomaka, s osjećajem knedle u grlu. U stvari taj me osjećaj i probudi. I onda podrigujem cijelu večer, a ujutro treba ići raditi...
Kronično sam neispavan, jer me više strah i leći navečer...
I kad ležim na lijevoj strani, kad dobijem taj osjećaj pritiska (knedle) iza prsne kosti, srce mi lupa tako jako, da svaki otkucaj srca osjetim u cijelom tijelu. nema šanse da zaspem...

Imam osjećaj da je uzrok tome (mislim ovome gore navedenom problemu) hijatalna hernija, a ne oštećenje sluznice jednjaka, a ona neće nestati od ne znam kakve doze IPP-a.

A sad, to što će sluznica od visoke doze IPP-a zacijeliti sluznica, to je super, ali...

Također, vidim da je problem sa hijatalnom hernijom (moj osobni problem) veći kad su mi napuhnuta crijeva. Čim legnem, doslovno osjetim kako mi se pomakne želudac prema ustima, a podrigivanje je nemoguće. Rekao bi netko... možda gutaš puno zraka... ali ne, uvijek gutam jednako zraka, pa nekad imam takvih problema, a nekad nemam.

Isto tako stres, pa nisam baš pod nekim posebnim stresom, iskreno...

Isto tako, ja znam ljude koji su imali dijagnozu ezofagitisa, pa su se IPP-ima izliječili, i godinama nemaju problema, niti su na ikakvoj terapiji. Kod njih možda i je bio uzrok GERB-a stres, pa kad su ga otklonili iz svojeg života, došlo je i do izliječenja.

Mislim da možemo mi svi imati istu dijagnozu, ali ipak je svako slučaj za sebe. Svačija anatomija, biokemija, genetika, štojavišeznam je različita. Nije to baš tako jednostavno da se:
1. postavi dijagnoza
2. daju se "upute" za tu i takvu dijagnozu
3. problem riješen

Kod nekoga takav algoritam možda pali (možda i kod većine) ali kod nekoga i ne.

Da me se ne bi napalo da omalovažam doktore, pogotovo gastroenterologe, ne, ne radim to, samo razmišljam (laički) o svome problemu, i na osnovu svog iskustva.

Uostalom, jedan ortoped mi je rekao, vezano za sportske ozljede (kod trčanja npr.) da ono što on utvrdi na pregledu (njegov nalaz) ne mora uopće značiti kakva i kolika je jačina simptoma kod bolesnika. Kod većine pacijenata to možda i je tako, ali ne kod svih...

Imam osjećaj da je kod mene osobno uzrok problema baš ta hijatalna hernija i otvorena kardija. Odnosno čisto mehanički problem. Kad bih povisio dozu IPP-a, sluznica bi bila bolje zaštićena, ali to je samo djelomično rješenje (moga) problema, i privremeno, jer bi trajalo samo dok ne bih prestao sa izimanjem IPP-a. Čim bih prestao, vratila bi se žgaravica,i to vrlo brzo...
Svima je otvorena kardija kod GERB-a...pitanje je kakva je hernija...Klizne hernije najcesce nisu problem i takve su najcesci nalaz ...Problem su vece hernije (granica je ja mislim 2cm-manje hernije ispod 2cm, vece hernije su one preko 2cm) ili paraezofagelna koje su jako rijetke..Samo je pitanje da li lijekovi pomazu ili ne...Ako pomazu ljudi moraju stalno uzimati..niti jedan doktor nece napisati dozivotno uizmati lijekove vec po potrebi a ta potreba je drugacije interpretirana...I dalje ostaje problem otvorene kardije samo pacijent ne osjeti vise tegobe jer su lijekovi dignuli ph! Ako vi ne zelite vise uzimati lijekove ucestalo iz bilo kojeg razloga onda se to mora reci...

Zadnje uređivanje Goran T : 15.01.2018. at 21:47.
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 23:51   #3143
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Svima je otvorena kardija kod GERB-a...pitanje je kakva je hernija...Klizne hernije najcesce nisu problem i takve su najcesci nalaz ...Problem su vece hernije (granica je ja mislim 2cm-manje hernije ispod 2cm, vece hernije su one preko 2cm) ili paraezofagelna koje su jako rijetke..Samo je pitanje da li lijekovi pomazu ili ne...Ako pomazu ljudi moraju stalno uzimati..niti jedan doktor nece napisati dozivotno uizmati lijekove vec po potrebi a ta potreba je drugacije interpretirana...I dalje ostaje problem otvorene kardije samo pacijent ne osjeti vise tegobe jer su lijekovi dignuli ph! Ako vi ne zelite vise uzimati lijekove ucestalo iz bilo kojeg razloga onda se to mora reci...
E sad.... Rekao sam već dosta toga, ali ništa što bi sugeriralo ovo boldano.
Ne da mi se ponavljati neke stvari, opet ih objašnjavati, a još manje ulaziti u neke rasprave za koje nemam volje niti vremena.

Ja sam rekao svoje mišljenje, Vi svoje, i stvarno mi ga ne trebate dalje obrazlagati, razumjeli smo se. Ali stvarno.

Hvala lijepa i svako dobro!


Zadnji put:
Uzimam lijekove konstantno godinama, i pridržavam se svih uputa. I nisam zadovoljan sa svojim stanjem.
Razmišljam o operaciji.
Kraj priče.

Tko je u sličnoj situaciji kao ja, ima GERB, razmišlja o operaciji, već ju je odradio, ili zna nekoga takvog, slobodno mi se može javiti na PM. Hvala!

Zadnje uređivanje viktorward : 16.01.2018. at 00:50.
viktorward is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 12:46   #3144
Quote:
viktorward kaže: Pogledaj post
E sad.... Rekao sam već dosta toga, ali ništa što bi sugeriralo ovo boldano.
Ne da mi se ponavljati neke stvari, opet ih objašnjavati, a još manje ulaziti u neke rasprave za koje nemam volje niti vremena.

Ja sam rekao svoje mišljenje, Vi svoje, i stvarno mi ga ne trebate dalje obrazlagati, razumjeli smo se. Ali stvarno.

Hvala lijepa i svako dobro!


Zadnji put:
Uzimam lijekove konstantno godinama, i pridržavam se svih uputa. I nisam zadovoljan sa svojim stanjem.
Razmišljam o operaciji.
Kraj priče.

Tko je u sličnoj situaciji kao ja, ima GERB, razmišlja o operaciji, već ju je odradio, ili zna nekoga takvog, slobodno mi se može javiti na PM. Hvala!

Mora se reci gastroeneterologu! Na to sam mislio...uzimate lijek 10 godina a niste zadovoljni ucinkom istog..Da li ste isli na kontrole svih ovih 10 godina koliko uzimate lijek? Ili ste mijenjali doktore? Gdje god dodete proci cete prakticki sve isto..dugotrajno uzimanje terapije pa i odredenih testova cete se naraditi vise puta! Sretno dalje..
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:33   #3145
Gorane, mislim da je neke stvari lakše reći, a teže učiniti. Mislim da su svi članovi foruma zahvalni na korisnim savjetima, ali ponekad nam samo treba da nas netko sasluša i razumije. Bez dodatnih komentara.
Ja prva nisam zadovoljna terapijom. Ali ima tu niz okolnosti koje utječu na cjelokupnu situaciju, nikad nije tako jednostavno. Doktor je na prošloj kontroli rekao da dođem za 6 mjeseci, valjda zna svoje. Pa sam ja odlučila dati priliku lijeku. I ne mogu reći da mi nije bolje. Ali nije mi dobro. Nisam zdrava. Evo upravo napuhnuta ko žaba. A jela kao ptičica, sve zdravo, pila malo tekućine. Takvih primjera milijardu. Može mi promijeniti lijek, ali nekoliko smo već probali i nisu mi nikako sjeli. A iskreno, mislim da ako je kila velika, da nikakav lijek ne može u potpunosti popraviti situaciju. Ok, smanjit će nešto kiselinu, možda i u potpunosti, nestat će žgaravica u većini slučajeva. Ali gerb i kila na želucu su puno više od toga. Bolest sa tisuću lica ako se mene pita.
Svi bi mi tu pili tablete bez pardona cijeli život da smo to u mogućnosti i da nam stvarno otklanjanju sve simptome. Ali kao što sam već spomenula, ja se spremam za trudnoću i kako ću to preživjeti ne znam. Nije mi ni sad sa tabletama dobro. A koliko je bezopasno uzimati ih, mislim da to nitko zasad još sa sigurnošću ne zna. Ima tu jako puno vaganja, da li ići na operaciju ili ne i kada, pa pitanja dal stvarno poduzimam sve što mogu da mi bude bolje, pa dal želim takav život.. lako je nekome kome pomažu tablete sa strane pametovati. Ja nemam vremena ni stalno visjeti kod doktora, a k tome, stvarno mislite da će se oni pretrgati da vam pomognu. Iz početka uvjeravaju kako će sve biti ok, daju lijek, povise dozu, pošalju na par pretraga.. I svaki puta kada dođete i njihov entuzijazam da će biti bolje postaje sve manji. TRPI I ŠUTI...
pregracanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 17:46   #3146
Quote:
pregracanka kaže: Pogledaj post
Gorane, mislim da je neke stvari lakše reći, a teže učiniti. Mislim da su svi članovi foruma zahvalni na korisnim savjetima, ali ponekad nam samo treba da nas netko sasluša i razumije. Bez dodatnih komentara.


I bez patronizirajućeg stava, predstavljanja sebe kao sveznajućeg i neupitnog autoriteta na području gastroenterologije, te u slučaju da sugovornik izražava neslaganje, ponekad nervozne ili čak pomalo i agresivne reakcije, te postavljanja nekih dodatnih potpitanja da bi se kao našla "rupa" u sugovornikovoj "priči" i da bi se dokazalo da nešto mulja i laže o svojoj bolesti i tijeku svojeg liječenja, ili se čak pretvara samo da je bolestan , a da bi se na taj način valjda odbranila medicinska struka i vlastiti stav o pravilnom načinu liječenja i o nečijoj (tuđoj) bolesti

A i ovo propisivanje potrebne terapije ljudima, koliku dozu IPP-a trebaju piti, te koje pretrage trebaju izvršiti, i to na način kao da to ima snagu izvšnog akta, u smislu da ja mogu isprintati post od odobe XY sa foruma.hr i s time odem svome osobnom liječniku, i on na osnovu toga da recept za lijekove, i uputnice za daljnje pretrage
Koliko ja znam, to može raditi samo liječnik (ovlašteni), a kad radi netko tko to nije, e onda to već podsjeća na nadriliječništvo.

http://medicinski.lzmk.hr/nadrilijecnistvo/

Svašta sebi ljudi dopuštaju

Mi možemo jedni drugima pomagati, djeliti vlastita iskustva i davati savjete, ali ne na ovaj način.


Ja se liječim onako (doze koje pijem, pretrage koje sam izvršio) kako mi propisuju moj liječnik i gastroenterolog, odnosno gastroenerolozi. Drugačije i ne mogu. Ali imam valjda pravo biti nezadovoljan svojim zdravstvenim stanjem


Čitam malo ovu temu zadnjih nekoliko mjeseci, i ne sviđa mi se uopće u što se to pretvorilo. Jako nelagodna atmosfera je zavladala ovdje.

Ljudi se boje više išta i napisati ovdje javno, da ne bi ispali ili glupi, ili jednostavno umišljeni bolesnici.
A to je zbilja šteta.
viktorward is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:04   #3147
Mislim da treba potražiti neko rješenje kada dugotrajna terapija ne djeluje.

Mislim da nema smisla raspravljati o tome tko na koji način uzima lijek. Svaki čovjek ima pravo na svoj život i na brigu o svome zdravlju. I naravno da traži najbolje i najviše. Ovi simptomi nisu ugodni i nemože ih se tek tako ingorirati. Čim nešto narušava kvalitetu života mora se jednostavno pronaći rješenje.

Problem su liječnici koji ne posvećuju dovoljno vremena pacijentu. U početku to bude rješavanje lijekovima, pa su nedorečeni, otprate vas za minutu, dvije a ti dalje budi sam sa sobom i svojim problemima.

Osobno mislim da doživotno kljukanje raznim lijekovima nije rješenje. Ja osobno se pitam gdje sam pogriješio, što krivo radim i što mogu napraviti da popravim svoje zdravstveno stanje.

Znam da ima drugih ljudi sa znatno težim simptomima, ali evo meni ovaj moj, osjećaj stranog tijela u grlu s podrigivanjem i to konstantno stvara takvu nelagodu da ne mogu to opisati.

Promijenio sam kompletnu prehranu, pijem redovito lijekove, mijenjali su mi terapiju, no promjene na bolje nema. Ne znam što mi je činiti jer me ovo izluđuje.

Vidim da i po pitanju prehrane ima mnogo različitih mišljenja. Dakle, nije do prehrane. Negdje i u nečemu griješimo. Samo u čemu.
pospani lav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:39   #3148
Quote:
pospani lav kaže: Pogledaj post
Mislim da treba potražiti neko rješenje kada dugotrajna terapija ne djeluje.

Mislim da nema smisla raspravljati o tome tko na koji način uzima lijek. Svaki čovjek ima pravo na svoj život i na brigu o svome zdravlju. I naravno da traži najbolje i najviše. Ovi simptomi nisu ugodni i nemože ih se tek tako ingorirati. Čim nešto narušava kvalitetu života mora se jednostavno pronaći rješenje.

Problem su liječnici koji ne posvećuju dovoljno vremena pacijentu. U početku to bude rješavanje lijekovima, pa su nedorečeni, otprate vas za minutu, dvije a ti dalje budi sam sa sobom i svojim problemima.

Osobno mislim da doživotno kljukanje raznim lijekovima nije rješenje. Ja osobno se pitam gdje sam pogriješio, što krivo radim i što mogu napraviti da popravim svoje zdravstveno stanje.

Znam da ima drugih ljudi sa znatno težim simptomima, ali evo meni ovaj moj, osjećaj stranog tijela u grlu s podrigivanjem i to konstantno stvara takvu nelagodu da ne mogu to opisati.

Promijenio sam kompletnu prehranu, pijem redovito lijekove, mijenjali su mi terapiju, no promjene na bolje nema. Ne znam što mi je činiti jer me ovo izluđuje.

Vidim da i po pitanju prehrane ima mnogo različitih mišljenja. Dakle, nije do prehrane. Negdje i u nečemu griješimo. Samo u čemu.
Meni kad je počela ova muka, isto mi je ovo bilo najgore. Ali onda sam donekle uspio to riješiti kad sam sam skinuo 7-8 kg. E sad, ne znam je li mi to prestalo od mršavljenja, eli eto poklopilo se jedno s drugim

I godinama je bilo donekle ok, periodično se vraćalo, sve do prošle godine kad se sve vratilo gore nego ikad A nemam više kilograma viška, niti sala. Mršaviji sam nego ikad.

Ne spavam zadnjih dva dana od tog podrigivanja. Užas. Usred noći se probudim, gadan okus i čudan osjećaj u ustima, popijem 2-3 gutljaja vode, to mi prvo kao stoji u jednjaku, i onda doslovno čujem kako se prelijeva u želudac. I onda krene podrigivanje.... Lud sam više.

Bilo mi je dobro 10 dana, ali cijela jesen je bila katastrofalna po tom pitanju. 9 kg sam smršavio u 4 mjeseca, jer me bilo strah i vode piti, a kamoli jesti. Sve sam probao. 10 obroka dnevno po zalogaj, 5 obroka dnevno, 3 oboroka. Čak je bilo dana kad nisam uopće jeo.

Tko to nema, ne može razumjeti
viktorward is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:45   #3149
Quote:
viktorward kaže: Pogledaj post


I bez patronizirajućeg stava, predstavljanja sebe kao sveznajućeg i neupitnog autoriteta na području gastroenterologije, te u slučaju da sugovornik izražava neslaganje, ponekad nervozne ili čak pomalo i agresivne reakcije, te postavljanja nekih dodatnih potpitanja da bi se kao našla "rupa" u sugovornikovoj "priči" i da bi se dokazalo da nešto mulja i laže o svojoj bolesti i tijeku svojeg liječenja, ili se čak pretvara samo da je bolestan , a da bi se na taj način valjda odbranila medicinska struka i vlastiti stav o pravilnom načinu liječenja i o nečijoj (tuđoj) bolesti

A i ovo propisivanje potrebne terapije ljudima, koliku dozu IPP-a trebaju piti, te koje pretrage trebaju izvršiti, i to na način kao da to ima snagu izvšnog akta, u smislu da ja mogu isprintati post od odobe XY sa foruma.hr i s time odem svome osobnom liječniku, i on na osnovu toga da recept za lijekove, i uputnice za daljnje pretrage
Koliko ja znam, to može raditi samo liječnik (ovlašteni), a kad radi netko tko to nije, e onda to već podsjeća na nadriliječništvo.

http://medicinski.lzmk.hr/nadrilijecnistvo/

Svašta sebi ljudi dopuštaju

Mi možemo jedni drugima pomagati, djeliti vlastita iskustva i davati savjete, ali ne na ovaj način.


Ja se liječim onako (doze koje pijem, pretrage koje sam izvršio) kako mi propisuju moj liječnik i gastroenterolog, odnosno gastroenerolozi. Drugačije i ne mogu. Ali imam valjda pravo biti nezadovoljan svojim zdravstvenim stanjem


Čitam malo ovu temu zadnjih nekoliko mjeseci, i ne sviđa mi se uopće u što se to pretvorilo. Jako nelagodna atmosfera je zavladala ovdje.

Ljudi se boje više išta i napisati ovdje javno, da ne bi ispali ili glupi, ili jednostavno umišljeni bolesnici.
A to je zbilja šteta.
O cemu vi pricate molim lijepo? Govorim iz vlastitog iskustva i prave strucne literature koju godinama proucavam (ja ne citam glupa portala i stranice) da li to razumijete? Vi nemate blage pojma koliko je tu truda ulozeno, koliko sam samo to sve proucavao da bih mogao komnicirati i obrazovati se.. i onda mi tu stavljate glupu definiciju nadrilijecnistva! Vi ste jos jedan primjer nestrucne i nevoljne osobe da ista nauci..ili vas nije briga jer nemate vremena ili sta ja vec znam..e vidite ja tako vas dozivljavam kao sto i vi mene ovako kako ste napisali.. Ja nista izvan okvira medicinske literature i sto sam kroz pricu sa gastroenterolozima nisam iznio niti napisao... ali apsolutno nista!! I zasto uostalom trazite savjete na forumu kada niste spremni na diskusiju po tom pitanju ili podpitanja?? Postavljam pitanja da pomognem a to kako vi shacate stvari to je vas problem! dajem ruku u vatru da se vise trudim nego pola lijecnika kod kojih ste bili!! Da ispitujem jer ima dosta nelogicnosti koje pacijenti iznose!
Rekao sam sve kako treba u vezi vas! jednostavno ako vam nije terapija pomogla probajte nissena napraviti ali opet vam ni to ne valja! Vidjet cete i sami kako to sve funkcionira ako se vec do sada niste uvjerili a trebali ste!

Zadnje uređivanje Goran T : 16.01.2018. at 21:56.
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:17   #3150
Quote:
pregracanka kaže: Pogledaj post
Gorane, mislim da je neke stvari lakše reći, a teže učiniti. Mislim da su svi članovi foruma zahvalni na korisnim savjetima, ali ponekad nam samo treba da nas netko sasluša i razumije. Bez dodatnih komentara.
Ja prva nisam zadovoljna terapijom. Ali ima tu niz okolnosti koje utječu na cjelokupnu situaciju, nikad nije tako jednostavno. Doktor je na prošloj kontroli rekao da dođem za 6 mjeseci, valjda zna svoje. Pa sam ja odlučila dati priliku lijeku. I ne mogu reći da mi nije bolje. Ali nije mi dobro. Nisam zdrava. Evo upravo napuhnuta ko žaba. A jela kao ptičica, sve zdravo, pila malo tekućine. Takvih primjera milijardu. Može mi promijeniti lijek, ali nekoliko smo već probali i nisu mi nikako sjeli. A iskreno, mislim da ako je kila velika, da nikakav lijek ne može u potpunosti popraviti situaciju. Ok, smanjit će nešto kiselinu, možda i u potpunosti, nestat će žgaravica u većini slučajeva. Ali gerb i kila na želucu su puno više od toga. Bolest sa tisuću lica ako se mene pita.
Svi bi mi tu pili tablete bez pardona cijeli život da smo to u mogućnosti i da nam stvarno otklanjanju sve simptome. Ali kao što sam već spomenula, ja se spremam za trudnoću i kako ću to preživjeti ne znam. Nije mi ni sad sa tabletama dobro. A koliko je bezopasno uzimati ih, mislim da to nitko zasad još sa sigurnošću ne zna. Ima tu jako puno vaganja, da li ići na operaciju ili ne i kada, pa pitanja dal stvarno poduzimam sve što mogu da mi bude bolje, pa dal želim takav život.. lako je nekome kome pomažu tablete sa strane pametovati. Ja nemam vremena ni stalno visjeti kod doktora, a k tome, stvarno mislite da će se oni pretrgati da vam pomognu. Iz početka uvjeravaju kako će sve biti ok, daju lijek, povise dozu, pošalju na par pretraga.. I svaki puta kada dođete i njihov entuzijazam da će biti bolje postaje sve manji. TRPI I ŠUTI...
Ustvari sa svime se slažem. Moja iskustva su gotovo ista.

Evo ja bi sad, koliko sam trenutno očajan, pio koliko god treba controloca dnevno, da mi to sad službeno prepiše kao terapiju ali službeno, gastroenterolog. Eli eto, sad mi je prepisano 40 mg. Ja da sada želim piti više od 40 mg, mogu ih nabaviti samo na crnom tržištu

I ako netko počme (poput mene) konstantno piti IPP u svojim 20-ima, ima li saznanja hoće li to imati kakve nuspojave, recimo, kad (i ako) budem imao 60 ili 70 god. Kad su opće otkriveni IPP-i, da bi se to moglo znati !?
Ja za sad nemam nuspojava, ali eto, ponekad razmišljam i o tome.

Također se pitam je li hijatalna hernija "veličine ploda manje mandarine", kako je opisana u mojem nalazu sa rentgena, manja od 2 cm , ili veća od 2 cm !? Kakva je to uopće mandarina promjera manjeg od 2 cm !?

Zašto je ta Nissen Fundoplication operacija toliko tabu tema kod nas !? Nema šanse nešto pročitati o tome na hrvatskom jeziku. Je li zabranjeno uopće i pomišljati na tako nešto !? Baš čudno.

@Goran T

Nesumnjivo je da ti imaš poprilično znanje iz ovog područja. To nije uopće sporno. Definitivno je veće od mojeg. Ja vjerujem da imaš i dobre namjere.

Ali Tvoj pristup ovoj temi, i ljudima na ovoj temi mi je nevjerovatno čudan. Kao da smo mi svi pacijenti u tvojoj ordinaciji, a ti si ovlašteni gastroenterolog. Postavljaš dijagnoze i "prepisuješ" terapije ljudima !?!?

To nije diskusija, barem ne normalna diskusija, a pogotovo ne onakva kakva bi meni bila prihvatljiva. Da si stvarno liječnik ajde, ali ovako.

Ja nisam liječnik, ali sam visokoobrazovana osoba, radim jedan visokostručni posao, i znam koliko je godina studiranja, truda i rada bilo potrebno da bih to uopće znao raditi, i bio ovlašten da to službeno radim, odnosno da preuzmem (pravnu) odgovornost za svoj rad. I sad da netko to pokušava raditi bez formalnog obrazovanja, i bez pravne odgovornosti. To bi bila katastrofa. Koliko god taj mislio da ima znanje.

Inače nisam konfliktna osoba ali eto, zbilja mislim to što sam napisao. Što mogu

Meni jednostavno nište ne pomaže kad mi ti napišeš: "Uzimati 120 mg blabla, obaviti pretrage te i te" Ja ne mogu s takvim savjetom apsolutno ništa!

Još jednom. Imaš najveće znanje od svih nas ovdje na forumu koji nismo liječnici. To je točno. Ali smeta me nastup i držanje kao da jesi liječnik!
viktorward is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:50   #3151
Quote:
viktorward kaže: Pogledaj post
Ustvari sa svime se slažem. Moja iskustva su gotovo ista.

Evo ja bi sad, koliko sam trenutno očajan, pio koliko god treba controloca dnevno, da mi to sad službeno prepiše kao terapiju ali službeno, gastroenterolog. Eli eto, sad mi je prepisano 40 mg. Ja da sada želim piti više od 40 mg, mogu ih nabaviti samo na crnom tržištu

I ako netko počme (poput mene) konstantno piti IPP u svojim 20-ima, ima li saznanja hoće li to imati kakve nuspojave, recimo, kad (i ako) budem imao 60 ili 70 god. Kad su opće otkriveni IPP-i, da bi se to moglo znati !?
Ja za sad nemam nuspojava, ali eto, ponekad razmišljam i o tome.

Također se pitam je li hijatalna hernija "veličine ploda manje mandarine", kako je opisana u mojem nalazu sa rentgena, manja od 2 cm , ili veća od 2 cm !? Kakva je to uopće mandarina promjera manjeg od 2 cm !?

Zašto je ta Nissen Fundoplication operacija toliko tabu tema kod nas !? Nema šanse nešto pročitati o tome na hrvatskom jeziku. Je li zabranjeno uopće i pomišljati na tako nešto !? Baš čudno.

@Goran T

Nesumnjivo je da ti imaš poprilično znanje iz ovog područja. To nije uopće sporno. Definitivno je veće od mojeg. Ja vjerujem da imaš i dobre namjere.

Ali Tvoj pristup ovoj temi, i ljudima na ovoj temi mi je nevjerovatno čudan. Kao da smo mi svi pacijenti u tvojoj ordinaciji, a ti si ovlašteni gastroenterolog. Postavljaš dijagnoze i "prepisuješ" terapije ljudima !?!?

To nije diskusija, barem ne normalna diskusija, a pogotovo ne onakva kakva bi meni bila prihvatljiva. Da si stvarno liječnik ajde, ali ovako.

Ja nisam liječnik, ali sam visokoobrazovana osoba, radim jedan visokostručni posao, i znam koliko je godina studiranja, truda i rada bilo potrebno da bih to uopće znao raditi, i bio ovlašten da to službeno radim, odnosno da preuzmem (pravnu) odgovornost za svoj rad. I sad da netko to pokušava raditi bez formalnog obrazovanja, i bez pravne odgovornosti. To bi bila katastrofa. Koliko god taj mislio da ima znanje.

Inače nisam konfliktna osoba ali eto, zbilja mislim to što sam napisao. Što mogu

Meni jednostavno nište ne pomaže kad mi ti napišeš: "Uzimati 120 mg blabla, obaviti pretrage te i te" Ja ne mogu s takvim savjetom apsolutno ništa!

Još jednom. Imaš najveće znanje od svih nas ovdje na forumu koji nismo liječnici. To je točno. Ali smeta me nastup i držanje kao da jesi liječnik!
Mogu se sloziti sa time da znam pretjerati! sorry na tome svjestan sam toga i pokusat cu zaista drugaciji pristup imati! nemam uopce lose namjere dapace toliko me sve to interesira da bih najradije da sam gastroenterolog jer i sam imam gastroenteroloske probleme...ja zaista ne zelim da se misli da imam najvece znajne nego ajmo reci izgorim od zelje..samo iznosim sto sam naucio (kao za ispit)..Nekada je ovakva diskusija dobra zesca da tako kazem jer ono sto sam stvarno naucio je da se mora uvijek reci istina doktoru ali uvijek..
ja sam ovo uspio izlijeciti nemam tegobe bar ih ne osjetim vise...rekao sam da cu do kraja piti IPP (mogu se kupovati u ljekarni od 20 mg) ali evo nakon 9 mjeseci sto sam ih pio polako sam ih ukinuo...Ja osobno sam pio 80mg zajedno sam H2 blokerom prije spavanja, pa zatim 40mg pa onda 20mg...to je bio neki algoritam..na 80 sam bio sigurno pola godina ali i to je nekada nista..Tako je meni gastroenterolog propisao! I nekad se tako radi..
Sto se tice hernije u pravu ste krivo sam napisao tj. loše sam obrazlozio sorry..zaboravio sam napisati da se radi o klizajucim hernijama (manje 2cm a vece su one vece od 2cm)...postoji i mjesoviti tip kombinacija ove i paraezofagealne koje se prezentiraju kao velike hijatalne hernije i imaju nespecificne simptome...
svjestan sam da imate simptome kao i dosta ljudi ovdje...dobro ste odabrali sv.duh i vjerujem da cete napraviti ph-metriju iako se iz gastroskopije vidi vase stanje..

Zadnje uređivanje Goran T : 16.01.2018. at 23:02.
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:07   #3152
Mislim da nema potrebe da se svađamo ovdje, to nikome ne pomaže. Ali slažem se s wiktorward da meni također Goranovi savjeti ne pomažu (iako ga meni nikad direktno nije ni dao, ali valjda shvaćate što želim reći). Ništa mi ne znači ako mi tu netko kaže, trebali bi povećati dozu na toliko i toliko, napraviti pretrage te i te. Ono što mi pomaže, ma koliko god to grozno zvučalo, je kad mi netko kaže da ima iste ili slične simptome jer znam da nisam jedina. Ono što mi još više pomaže, je kad netko takav kaže da se osjeća bolje - jer onda znam da ima nade i za mene. Zato mislim da su dobrodošla sva iskustva jer su jako korisna, dapače, što više ljudi se javi i kaže svoju priču, to bolje. Možda je nekome pomoglo nešto što bi moglo još nekome pomoći. Ali Gorane, bez uvrede, ne moraš baš svaki post prokomentirati. Daj i drugima priliku. Vjerujem da imaš puno znanja, no kao što smo već utvrdili, nismo svi isti. Neće svakome isto pomoći. Drago mi je što je tebi bolje, što su ti isključivo tablete pomogle. Meni zasad nisu. I nisam zadovoljna zbog toga, naravno. I naravno da se stalno pitam što još mogu učiniti, što radim krivo, što bi mi moglo pomoći. Ali dosta ovisi i o mojem gastroenterologu, ne mogu se baš ni liječiti na svoju ruku. Niti si mogu sama propisati uputnicu, niti mogu njemu reći koju uputnicu da mi da, niti si mogu sama kupovati lijekove. Trudim se biti disciplinirana s prehranom, no valjda je svima jasno da ne mogu svi jesti po receptu apsolutno svaki dan godinama. Tko može, skidam kapu. Ja sam gurman i jako mi je teško što se odričem toliko stvari koje volim. A da mi na kraju priče ni uz takvu prehranu i tablete ne bi bilo bolje.
pregracanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:59   #3153
Nisam se uvrijedio sve 5...
Ovaj forum ima vise od 150 stranica gdje svi ljudi imaju identicne probleme a to je refluks..sve je receno sto se trebalo reci od alternativne medicine do terapija svih mogucih vrsta tableta koje su danas dostupne na trzistu ..dovoljno je uzeti vremena i procitati ga.. ne treba se vise apsolutno nista pisati...Kao sto kazete ako nismo svi isti onda zasto uopce potreba da se pisu savjeti ili ista drugo (mislim prije svega na alternativnu medicinu) kad pojma nemate da ce bas vama to pomoci..znaci ljudi bi trebali sve to sto je nekome pomoglo probati na sebi i to sigurno duze vremena da se vidi ucinak a ako ne onda dalje isprobavati..to je ogroman utrosak energije i vremena..po meni to nije ispravan put...postoji struka koja zna kako to treba lijeciti i ja to iznosim kako se otprilike radi ali da ja nisam doktor..Mukotrpno je ako itko zna to znam ja i uvijek sam bio frustriran zasto ovako zasto onako...jer nisam razumio..sve mi je drugo bilo krivo jer nije bilo onako kako sam ja to zamislio..jebi ga za neke stvari moras proci sito i rešeto nazalost..
isto tako postoji forum alternativna medicina i tamo se daju razno razni savjeti po pitanju raznih bolesti..
Ja komentiram postove na ovom forumu (to vise necu raditi) jer nitko vise nikoga ne sljivi pisu se tegobe jedne za drugima a nitko nikakav savjet ne daje kako to pokusati stvarno rijesiti jer ocito taj netko tko je pisao nije dobio dovoljno informacija od strane gastroenterologa sto je i razumljivo s obzirom na to koliko oni pacijenata imaju i koliko vremena imaju po pacijentu..postovi danima ostaju ne odgovoreni. Isto tako za lijecenje ove bolesti propisuju se IPP-ovi koliko god to nekome smetalo ili ne..jednostavno ako ti se ne pije ili nemas poboljsanja prestanes piti i to je to! zna se sto i kako dalje. Vidim razno razni se pripravci spominju ..Oke pomogne nekome mogu razumijeti ali koliko se to caja ili nekog drugog pripravka kakav god bio mora popiti da bi se izljecilo (jer to je cilj, a ne da ti bude bolje par dana)? koja to mora biti kolicina? I zasto bas ta odredena kolicina..na kraju krajeva zasto bi bas to bilo zdravo stalno piti?...ako tablete koje gotovo 24h smanjuju izlucivanje kiseline nisu pomogle ili ne pomazu u dovoljnoj mjeri ili ih se pak ljudi boje piti dugorocno..Nema tog gastroenterologa koji ce propisati npr. caj od pelina..jednostavno se okrenete alternativi i probate rijesiti slucaj na svoju ruku bez gastroenterologa..
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:10   #3154
Quote:
viktorward kaže: Pogledaj post


I bez patronizirajućeg stava, predstavljanja sebe kao sveznajućeg i neupitnog autoriteta na području gastroenterologije, te u slučaju da sugovornik izražava neslaganje, ponekad nervozne ili čak pomalo i agresivne reakcije, te postavljanja nekih dodatnih potpitanja da bi se kao našla "rupa" u sugovornikovoj "priči" i da bi se dokazalo da nešto mulja i laže o svojoj bolesti i tijeku svojeg liječenja, ili se čak pretvara samo da je bolestan , a da bi se na taj način valjda odbranila medicinska struka i vlastiti stav o pravilnom načinu liječenja i o nečijoj (tuđoj) bolesti

A i ovo propisivanje potrebne terapije ljudima, koliku dozu IPP-a trebaju piti, te koje pretrage trebaju izvršiti, i to na način kao da to ima snagu izvšnog akta, u smislu da ja mogu isprintati post od odobe XY sa foruma.hr i s time odem svome osobnom liječniku, i on na osnovu toga da recept za lijekove, i uputnice za daljnje pretrage
Koliko ja znam, to može raditi samo liječnik (ovlašteni), a kad radi netko tko to nije, e onda to već podsjeća na nadriliječništvo.

http://medicinski.lzmk.hr/nadrilijecnistvo/

Svašta sebi ljudi dopuštaju

Mi možemo jedni drugima pomagati, djeliti vlastita iskustva i davati savjete, ali ne na ovaj način.


Ja se liječim onako (doze koje pijem, pretrage koje sam izvršio) kako mi propisuju moj liječnik i gastroenterolog, odnosno gastroenerolozi. Drugačije i ne mogu. Ali imam valjda pravo biti nezadovoljan svojim zdravstvenim stanjem


Čitam malo ovu temu zadnjih nekoliko mjeseci, i ne sviđa mi se uopće u što se to pretvorilo. Jako nelagodna atmosfera je zavladala ovdje.

Ljudi se boje više išta i napisati ovdje javno, da ne bi ispali ili glupi, ili jednostavno umišljeni bolesnici.
A to je zbilja šteta.
s time da lik uopće nije liječnik, što zapravo i priznaje ali ponaša se kao da je, tj čovjek preko foruma propisuje terapije
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:18   #3155
Pročitala sam ja cijeli forum, bez brige. Očaj čini svašta. Pa sam imala priliku primijetiti da si svakom loncu poklopac, opet bez uvrede. Ako već sve na forumu piše, onda ne vidim ni potrebe da ti i dalje svaki post komentiraš.. Jer se ponavljaš.

Ne znam tko je spominjao alternativnu medicinu, ja nisam. Kao što si rekao, za to postoji drugi podforum.

Nije ti nikad palo na pamet da možda ljudi dolaze ovdje olakšati dušu? Jer ponekad ljudima bude lakše kad kažu što ih muči ljudima koji ih mogu razumjeti. Ne vidim zašto bi to bilo pogrešno. Isto tako ne vidim zašto misliš da si ti tu jedini ovlašteni davati savjete ljudima.

A što se IPP-ova tiče, zaboga, zvučiš kao da si ti zadužen za njihov marketing. Ok, nekim ljudima pomažu. Možda će i meni. Možda neće. Možda će imati neke posljedice na moje zdravlje ako ih nastavim piti do kraja života. Možda neće baš nikakve. To ne znamo. Činjenica je da ih zasad, kao brojni drugi, pijem u nadi da će pomoći. Ali isto tako proispitujem, kao i drugi članovi foruma, koliko je to ispravno. Kao i sve drugo. Ljudski je propitkivati. Žao mi je što misliš da je samo tvoje mišljenje ispravno.
pregracanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:24   #3156
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
s time da lik uopće nije liječnik, što zapravo i priznaje ali ponaša se kao da je, tj čovjek preko foruma propisuje terapije
Prijatelju ja osobno ne propisujem terapije nego pisem kakve se doze propisuju od strane lijecnika...
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:26   #3157
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Prijatelju ja osobno ne propisujem terapije nego pisem kakve se doze propisuju od strane lijecnika...
Zamolio bi te da me ne zoveš prijateljem
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:36   #3158
Quote:
pregracanka kaže: Pogledaj post
Pročitala sam ja cijeli forum, bez brige. Očaj čini svašta. Pa sam imala priliku primijetiti da si svakom loncu poklopac, opet bez uvrede. Ako već sve na forumu piše, onda ne vidim ni potrebe da ti i dalje svaki post komentiraš.. Jer se ponavljaš.

Ne znam tko je spominjao alternativnu medicinu, ja nisam. Kao što si rekao, za to postoji drugi podforum.

Nije ti nikad palo na pamet da možda ljudi dolaze ovdje olakšati dušu? Jer ponekad ljudima bude lakše kad kažu što ih muči ljudima koji ih mogu razumjeti. Ne vidim zašto bi to bilo pogrešno. Isto tako ne vidim zašto misliš da si ti tu jedini ovlašteni davati savjete ljudima.

A što se IPP-ova tiče, zaboga, zvučiš kao da si ti zadužen za njihov marketing. Ok, nekim ljudima pomažu. Možda će i meni. Možda neće. Možda će imati neke posljedice na moje zdravlje ako ih nastavim piti do kraja života. Možda neće baš nikakve. To ne znamo. Činjenica je da ih zasad, kao brojni drugi, pijem u nadi da će pomoći. Ali isto tako proispitujem, kao i drugi članovi foruma, koliko je to ispravno. Kao i sve drugo. Ljudski je propitkivati. Žao mi je što misliš da je samo tvoje mišljenje ispravno.
Pa naravno da komentiram kad ljudi ne dobiju odgovor..i ocegledno je da traze pojasnjenje nalaza, a doslovno pise dijagnoza na nalazu.itd..javljaju se a nisu procitali forum iz bilo kojeg razloga...sto vi osobno ne odgovorite..od kada sam na ovom forumu nisam vidio da ste nekome nesto savjetovali..zapravo jeste da se caj od peline ne pije vise tjedan dana..zar to nije alternativa

Naravno da je ljudski proispitivati ali vi dobijete odgovor i ocito niste zadovoljni...tj. procitali ste forum i niste zadovoljni sve sto pise..jer ne znate kako rijesiti problem...i onda se iznese detaljno kako rijesiti problem ali ni to ne valja....Vi da ste pitali dr.Hrvoje ovdje na forumu isti bi odgovor dobili..vidjeli ste njegove postove..
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:38   #3159
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Zamolio bi te da me ne zoveš prijateljem
Haha jebote...to je u afektu kuzis..
Goran T is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:46   #3160
Quote:
Goran T kaže: Pogledaj post
Pa naravno da komentiram kad ljudi ne dobiju odgovor..i ocegledno je da traze pojasnjenje nalaza, a doslovno pise dijagnoza na nalazu.itd..javljaju se a nisu procitali forum iz bilo kojeg razloga...sto vi osobno ne odgovorite..od kada sam na ovom forumu nisam vidio da ste nekome nesto savjetovali..zapravo jeste da se caj od peline ne pije vise tjedan dana..zar to nije alternativa

Naravno da je ljudski proispitivati ali vi dobijete odgovor i ocito niste zadovoljni...tj. procitali ste forum i niste zadovoljni sve sto pise..jer ne znate kako rijesiti problem...i onda se iznese detaljno kako rijesiti problem ali ni to ne valja....Vi da ste pitali dr.Hrvoje ovdje na forumu isti bi odgovor dobili..vidjeli ste njegove postove..
Haha, možda se nisam htjela miješati u "vaš posao". Daj se nemoj hvatati za slamke, stvarno si sad tražio po forumu moje postove i nabijaš mi na nos što sam nekome rekla da se ne preporuča čaj od pelina piti dulje od tjedan dana?? Pa nisam mu ga savjetovala da ga pije, ajme meni.. Tu mi sad to spominješ kao da sam ispisala desetke stranica o tome kako liječiti gerb alternativnim putem. Sreća pa nemam svaki dan svog života toliko vremena da čekam kad će tu netko nešto napisati pa da mu jurim odgovoriti. Ili da odgovaram na postove unatrag godinu dana? Uostalom, jedno je protumačiti nešto oko nalaza, dati savjet koji neki iskusniji gerbovac može dati nekome tko je sasvim nov u ovome (kao npr. preporuča se da spavate na povišenom uzglavlju i na lijevoj strani boka). Ono što ja smatram da nije ok, govoriti svakome izričito koje bi pretrage trebao napraviti. Ili kako je netko od kolega spomenuo, uporno tražiti kod nekoga grešku koju radi zbog koje mu nije bolje. Upućivati ga na nešto je u vašem oku nelogičnost. Jer na kraju priče ipak nisi doktor. Isto kao što ja na kraju pričem i kad pročitam cijeli forum imam pravo biti nezadovoljna, ali i dalje biti ovdje.

Stvarno više nemam namjeru odgovarati ti, kažu da stres nije dobar za gerb.
pregracanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:33.