Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 20:36   #101
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Želiš ono što nemaš, a budući da imaš sve, više ne želiš ništa. Naravno, sad je logička fora u tome da bi pojam "sve" trebao obuhvatiti i pojam "želja", dakle i ona bi trebala biti prisutna u tom stanju.
Bravo. Nema logicke fore.

Zelja je produkt iluzije unutar iskustva prostora/vremena i kao i ostala iskustva vec je "unutar Svega".

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Tome bi se valjda dalo doskočiti tako da kažemo da se kvaliteta želje mijenja kada se čovjek duhovno uzvisi na taj način.
Ne treba se nista doskociti.

Kada se svijest "uzvisi" (prosiri/razvije) do tog stanja iz primjera, nema potrebe za zeljama.
Kao sto je navedeno u citatu.
omen4k is offline  
Old 15.01.2018., 21:38   #102
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Želiš ono što nemaš, a budući da imaš sve, više ne želiš ništa. Naravno, sad je logička fora u tome da bi pojam "sve" trebao obuhvatiti i pojam "želja", dakle i ona bi trebala biti prisutna u tom stanju.
Lako bi bilo da je samo logička fora. Osjećaj da nešto želimo je itekako stvaran, čak i ako je ono što želimo iluzija. Tamo u onom citatu taj univerzalni um nema čak ni misli. Na stranu sad što je to logički nesuvislo, u njemu nema nikakvog života, nikakvih izbora, traženja, spoznavanja, tuge, radosti, nade… A ima "sve"? Daleko je to od savršenstva.
Jednostavko is offline  
Old 15.01.2018., 22:38   #103
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Lako bi bilo da je samo logička fora. Osjećaj da nešto želimo je itekako stvaran, čak i ako je ono što želimo iluzija.
Osjecaj je stvaran za svijest u toj fazi.

"Sve" = sve sto jest
omen4k is offline  
Old 15.01.2018., 23:17   #104
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Osjecaj je stvaran za svijest u toj fazi.

"Sve" = sve sto jest
Ja shvaćam "sve" u radikalnom smislu. Ako postuliraš različite "faze" svijesti onda i one "jesu", nisu izvan tog "svega".
Jednostavko is offline  
Old 15.01.2018., 23:29   #105
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, i to je jedna od tehnika postizanja tog stanja.
A možda i ova tehnika : https://www.youtube.com/watch?v=vQlB755RYjc

U kojoj možeš biti i svjetski prvak: http://www.tm-savez.hr/rezultati.pdf

Pod uvjetom da ne završiš u prdekani_: https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...---492395.html

Quote:
Želiš ono što nemaš, a budući da imaš sve, više ne želiš ništa.
Ja nemam niti vilu , niti mercedes , a ni jahtu. Dovoljna mi je kućica od 25 m2 , čamac od 5 m , i običan polovni auto kojeg mogu parkirati uz zid i da me boli briga što ću lupiti vratima po zidu kada budem izašao iz auta

Zadnje uređivanje krena : 15.01.2018. at 23:42.
krena is offline  
Old 15.01.2018., 23:53   #106
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Lako bi bilo da je samo logička fora. Osjećaj da nešto želimo je itekako stvaran, čak i ako je ono što želimo iluzija. Tamo u onom citatu taj univerzalni um nema čak ni misli. Na stranu sad što je to logički nesuvislo, u njemu nema nikakvog života, nikakvih izbora, traženja, spoznavanja, tuge, radosti, nade… A ima "sve"? Daleko je to od savršenstva.
Sumnjičava sam prema pojmu savršenstva, a stanje slično opisanom mogu zadržati par minuta. Kad si 'tamo' osjećaš da možeš dobiti odgovor na sva pitanja, zapravo da možeš sve, ali ti ne pada na pamet što poželjeti. Lijepo je, čovjek bi se vjerojatno mogao navući na taj osjećaj kao na one smiješne gljive. No, ne treba zaboraviti da je to samo osjećaj - nisi uhvatio boga za bradu nego se to samo um odmara sam od sebe.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 16.01.2018., 01:06   #107
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ja shvaćam "sve" u radikalnom smislu. Ako postuliraš različite "faze" svijesti onda i one "jesu", nisu izvan tog "svega".
Rijeci su limitirane. Radi cega se u mnogim pristupima koriste pretezno za viseslojne alegorije, reduciraju na minimum ili cak izbjegavaju. U ovom slucaju skrecemo u tvoje "radikalno shvacanje" pojma da bi nahranili analiticki dio uma koji mora secirati nesto pod svaku cijenu i skrecemo sa biti iz onog citata.

Vise ucenja govori o iluziji, mraku, "snu" iz koje se "budi", "osvjestava", "dolazi na svijetlo". Iluzija je produkt fizickih cula koja generiraju dojam odvojenosti, svijesti koja habitira u prostoru/vremenu.

"Ja imam tijelo > odvojeno od okoline"

> Prostorna iluzija, nije nista odvojeno

"To nije sada > toga jos nema"

> Temporalna iluzija, toga necega ima u nekoj drugoj fazi, vrijeme je samo dojam iz lokalne perspektive

U nekim kompjuterskim igricama igrac "otkriva" razinu igrice i mapa se siri. Kada ne zna sto ce biti ili moze biti, mora otkriti/ "odmisliti" prvo opciju (isprocesuirati mislima), kada je vec svjestan ne mora.

Odsustvo misljenja u ovom kontekstu "vise svijesti" ne znaci doslovno praznina ili sugerira bezivotnost. Znaci da se ne treba procesuirati input da bi se bilo svjesno.

Koncept "ciste svijesti", "univerzalnog Uma" poznat je vise kultura. Isto tako poznato im je da su nakon nekih razina "stvari" nepojmljive i nema smisla razbijati glavu.
Treba ju nauciti koristiti s onime sto je dostizno.
omen4k is offline  
Old 16.01.2018., 08:44   #108
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Koncept "ciste svijesti", "univerzalnog Uma" poznat je vise kultura. Isto tako poznato im je da su nakon nekih razina "stvari" nepojmljive i nema smisla razbijati glavu.
Ne znam ja ništa o tim višim razinama svijesti. Ali znam da ćeš teško uvjeriti nekog prosjaka da mu ništa ne treba. Ili majku da je njena odvojenost od djeteta prostorna iluzija.
Jednostavko is offline  
Old 16.01.2018., 09:31   #109
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ja sam samo htio pokazati da je postojanje vidovitosti na toj razini uopće nepotrebno za objašnjenje, ako se to nekoj osobi događa jednom u životu, pa ova misli da je vidovita.

Ta pretpostavka je čisti višak, jer se to MORA dogoditi tisućama ljudi svake godine. Takav je prostor događaja, to je realizacija zakona velikih brojeva.

Druga je stvar ako neki konkretni pojedinac sanja svaku noć takvo što ili svaki mjesec i u pravilu se ostvaruje, onda je potrebno napraviti konkretno istraživanje jer to strahovito odstupa od očekivanog.
Prvo, ne radi se o vidovitosti, vidovitost je nešto drugo. Vidovita osoba konstantno predviđa događaje (na različite načine, ne mora to biti uz pomoć sna).

Ovdje se radi o para-normalnom događaju. Što on i je. Jer normalan događaj bio bi da svaka osoba u trenutku smrti bliske osobe sanja smrt bliske osobe.

Teorija je da, budući da ima osam milijardi ljudi i da ljudi sanjaju smrt bliskih osoba mora se dogoditi da se poklopi smrt bliske osobe i o njegovoj smrti. Teorija je ok, ali ona nije dokazana, dakle nije znanstvena.

Da bi ta teorija bila znanstveno dokazana moraju se imati konkretni podatci.

Dakle, Wand1, ako želiš dokazati teoriju - izvoli se prihvatiti znanstvenog istraživanja. Ne moraš na čitavoj populaciji od osam milijardi, uzmi populaciju od desetak tisuća reprezentativnih uzoraka (dob, mala djeca, 30-godišnjaci, starci .... spol, obrazovanje ....), prikupi podatke i dokaži teoriju.

Dok se to ne napravi, teorija je samo naklapanje.
mravac8 is offline  
Old 16.01.2018., 10:03   #110
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne znam ja ništa o tim višim razinama svijesti. Ali znam da ćeš teško uvjeriti nekog prosjaka da mu ništa ne treba. Ili majku da je njena odvojenost od djeteta prostorna iluzija.
Ocito. Jer svijest nije u tom stanju.

Nema se sto uvjeravati u aspekte viseg stanja svijesti jer se ne mogu pojmiti iz nizeg. I dok se razbija glava na nepojmljivo skrece se fokus sa razvoja i generiraju se vlastite predodzbe > projekcije/predrasude koje dovode do iluzija.

Tako da pokusavanje "izmisljavanja" sto neki Yogi i sl prolaze...nije najmudriji izbor.
omen4k is offline  
Old 16.01.2018., 10:05   #111
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Teorija je da, budući da ima osam milijardi ljudi i da ljudi sanjaju smrt bliskih osoba mora se dogoditi da se poklopi smrt bliske osobe i o njegovoj smrti. Teorija je ok, ali ona nije dokazana, dakle nije znanstvena.
Ako uzmemo da je ljudi sanjaju smrt bliskih osoba kao aksiom, onda je teorija dokazana iznad znanstvene razine - u levelu matematičkog teorema

Quote:
Da bi ta teorija bila znanstveno dokazana moraju se imati konkretni podatci.
Slažem se.

Quote:
Dakle, Wand1, ako želiš dokazati teoriju - izvoli se prihvatiti znanstvenog istraživanja. Ne moraš na čitavoj populaciji od osam milijardi, uzmi populaciju od desetak tisuća reprezentativnih uzoraka (dob, mala djeca, 30-godišnjaci, starci .... spol, obrazovanje ....), prikupi podatke i dokaži teoriju
Zapravo ne želim, to je čisti gubitak vremena za dokazivanje očite stvari. Slično kao da ideš dokazati da horoskop zapravo ne predviđa budućnost.

Quote:
Dok se to ne napravi, teorija je samo naklapanje
To nije nikakva teorija, nego samo lekcija iz zakona velikih brojeva.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Old 16.01.2018., 10:10   #112
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zapravo ne želim, to je čisti gubitak vremena za dokazivanje očite stvari. Slično kao da ideš dokazati da horoskop zapravo ne predviđa budućnost.
Besmislen komentar evidentno baziran na nepoznavanju principa astrologije.
omen4k is offline  
Old 16.01.2018., 10:33   #113
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zapravo ne želim, to je čisti gubitak vremena za dokazivanje očite stvari. Slično kao da ideš dokazati da horoskop zapravo ne predviđa budućnost.

Meni je predvidio i datum i ishod sudskog postupka.
Illana is offline  
Old 16.01.2018., 10:36   #114
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
.

To nije nikakva teorija, nego samo lekcija iz zakona velikih brojeva.
Naravno.

Ne zanima tebe što se stvarno dešava već samo želiš potvrditi svoj stav. To nije znanstveno, znanstvenik ide tamo gdje ga istraživanje vodi, koliko god se to kosilo sa njegovim stavovima.
mravac8 is offline  
Old 16.01.2018., 10:42   #115
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Meni je predvidio i datum i ishod sudskog postupka.
Tko ti je predvidio? Na koji konkretan način?
- Sizif - is offline  
Old 16.01.2018., 10:46   #116
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ovdje se radi o para-normalnom događaju. Što on i je. Jer normalan događaj bio bi da svaka osoba u trenutku smrti bliske osobe sanja smrt bliske osobe.
To uopće nije 'para-normalan' događaj, nego savršeno normalan, ali 'rijedak' (slučajan) događaj.

Primjerice, nešto kao 'dobiti na lotu'. Je li dobiti na lotu 'para-normalan' događaj?

Po tebi valjda jest, jer bi 'normalan' bio samo kad bi SVAKA osoba dobijala na lotu kad god uplati loto.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 16.01.2018., 10:49   #117
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
To uopće nije 'para-normalan' događaj, nego savršeno normalan, ali 'rijedak' (slučajan) događaj.

Primjerice, nešto kao 'dobiti na lotu'. Je li dobiti na lotu 'para-normalan' događaj?

Po tebi valjda jest, jer bi 'normalan' bio samo kad bi SVAKA osoba dobijala na lotu kad god uplati loto.
Porčitaj post broj 91 na ovoj temi. Ne da mi se ponavljati.
mravac8 is offline  
Old 16.01.2018., 10:51   #118
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Tko ti je predvidio? Na koji konkretan način?
Ništa posebno, slučajno na internetu. U tijeku jednog postupka, sve sam se dobro pripremila i kako vrag u nuždi i muhe jede, idem vidjeti što zvijezde kažu. I piše meni ... ako ste u nekom pravnom procesu, tog i tog datuma dobit ćete informaciju kako će to završiti ...

I stvarno, tog i tog datuma zove mene odvjetnik i kaže mi nešto jako važno što se poslije pokazalo i rješenjem.

Eto, jedan postupak - jedna točna prognoza - učinkovitost 100%.
Illana is offline  
Old 16.01.2018., 10:56   #119
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Ništa posebno, slučajno na internetu. U tijeku jednog postupka, sve sam se dobro pripremila i kako vrag u nuždi i muhe jede, idem vidjeti što zvijezde kažu. I piše meni ... ako ste u nekom pravnom procesu, tog i tog datuma dobit ćete informaciju kako će to završiti ...

I stvarno, tog i tog datuma zove mene odvjetnik i kaže mi nešto jako važno što se poslije pokazalo i rješenjem.

Eto, jedan postupak - jedna točna prognoza - učinkovitost 100%.
U zvijezdama je bio zapisan nekakav sudski postupak? Kako je točno glasila ta informacija? Ti u to zbilja vjeruješ? A što s onih 999 999 stvari koje horoskop promaši? Promašaji su slučajni ma koliko ih bilo, a slučajni pogodak je "dokaz"?
- Sizif - is offline  
Old 16.01.2018., 11:01   #120
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
U zvijezdama je bio zapisan nekakav sudski postupak? Kako je točno glasila ta informacija? Ti u to zbilja vjeruješ? A što s onih 999 999 stvari koje horoskop promaši? Promašaji su slučajni ma koliko ih bilo, a slučajni pogodak je "dokaz"?
Zašto ne?

Ako je sve determinirano i tijek sudskog postupka je odavno determiniran. Ako je determiniran moguće je da je negdje i zapisan pa ne vidim zašto to ne bi bile zvijezde kao najdugovječniji objekti.

Uostalom, mi danas vidimo davno umrle zvijezde, dakle vidimo nešto čega više nema.
mravac8 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:31.