Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 13:25   #81
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
A baš, internet je pomagalo kao i sve drugo.

Kao da kažeš da probuđeni neće kopati u vrtu
prosvijetlio se pa mu je ispod časti kopati

netko mi je rekao da probuđeni/prosvjetljeni ne mijenja niti karakter...ostaje skoro u potpunosti ista osoba samo je svjesniji sebe...znači svatko tko je zamišljao da te osobe postaju mimoze, otirači ili spasitelji je u velikoj zabludi...ako si bio sebična guzica prije prosvjetljenja ostaješ to i nakon prosvjetljenja..ili možda ostaješ samo guzica, ne znam točno

poznajem dva učitelja, pa ako je autor voljan učiti tehnike meditacije i raditi na sebi (ne naplačuju svoj rad) neka se javi pa ih povežem, oba kažu za sebe da su prosvjetljeni ali se ja o tome ne bih izjašnjavala jer ne vjerujem u te pojmove uopće
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 14:54   #82
Quote:
RedSonia kaže: Pogledaj post
prosvijetlio se pa mu je ispod časti kopati

netko mi je rekao da probuđeni/prosvjetljeni ne mijenja niti karakter...ostaje skoro u potpunosti ista osoba samo je svjesniji sebe...znači svatko tko je zamišljao da te osobe postaju mimoze, otirači ili spasitelji je u velikoj zabludi...ako si bio sebična guzica prije prosvjetljenja ostaješ to i nakon prosvjetljenja..ili možda ostaješ samo guzica, ne znam točno

poznajem dva učitelja, pa ako je autor voljan učiti tehnike meditacije i raditi na sebi (ne naplačuju svoj rad) neka se javi pa ih povežem, oba kažu za sebe da su prosvjetljeni ali se ja o tome ne bih izjašnjavala jer ne vjerujem u te pojmove uopće
Dašta. Zen Budizam kaže "cijepaj drva, nosi vodu", a kopanje se nigdje ne spominje.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 14:57   #83
Quote:
RedSonia kaže: Pogledaj post
prosvijetlio se pa mu je ispod časti kopati

netko mi je rekao da probuđeni/prosvjetljeni ne mijenja niti karakter...ostaje skoro u potpunosti ista osoba samo je svjesniji sebe...znači svatko tko je zamišljao da te osobe postaju mimoze, otirači ili spasitelji je u velikoj zabludi...ako si bio sebična guzica prije prosvjetljenja ostaješ to i nakon prosvjetljenja..ili možda ostaješ samo guzica, ne znam točno

poznajem dva učitelja, pa ako je autor voljan učiti tehnike meditacije i raditi na sebi (ne naplačuju svoj rad) neka se javi pa ih povežem, oba kažu za sebe da su prosvjetljeni ali se ja o tome ne bih izjašnjavala jer ne vjerujem u te pojmove uopće
Svi smo prosvetljeni.. inace se ne bi videli.

A za titulu sveca treba uciniti neku u tom smislu uslugu crkvi pa eto titule..

no ima itekako mnostvo ljudi koji tu titulu nikad nisu/nece dobiti a vise je zasluzuju od velike vecine onih koji su je dobili.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 15:53   #84
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
A za titulu sveca treba uciniti neku u tom smislu uslugu crkvi pa eto titule..

no ima itekako mnostvo ljudi koji tu titulu nikad nisu/nece dobiti a vise je zasluzuju od velike vecine onih koji su je dobili.
Onak, ako sam dobro pratila, pomaže kad umreš u mukama. Ne bih, hvala.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:31   #85
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Dašta. Zen Budizam kaže "cijepaj drva, nosi vodu", a kopanje se nigdje ne spominje.

Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
no ima itekako mnostvo ljudi koji tu titulu nikad nisu/nece dobiti a vise je zasluzuju od velike vecine onih koji su je dobili.
ovo svakako stoji bez obzira o kakvoj vrsti titule se radilo, svatko može sebi hvalospjeve pisati/pjevati...no s obzirom da ja ne vjerujem u te pojmove prosvjetljen/probuđen onda se u pravilu niti ne upuštam u rasprave o tome...
Ukratko ako prosvjetljen/ probuđen znači da si spoznao/ osvijetlio/osvijestio svaki dio sebe onda je to u startu lažna premisa jer o sebi učimo cijeli život i još ne naučimo...upoznavanje sebe je posao za cijeli život i nikada ne može biti dovršen, zato je za mene pojam prosvjetljen /probuđen totalna glupost
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 01:53   #86
Ja dopuštam teoretsku mogućnost potpune samospoznaje, ali još nisam upoznala nikoga tko je došao do tog stadija. Zapravo, praktički svi duhovnjaci i psiholozi koje sam upoznala imaju slijepe točke koje su drugima itekako očite. Znam jednoga koji je lud ko kupus i fizički jako sjeban neurednim životom a pokušava voditi gnostički intenziv.

Čini mi se da je traženje ponuđenih ćorav posao. Čak i ako ih nađeš, što onda? Vučeš ih za rukav da i tebe probude? Prije ćeš doživjeti da te mlatnu štapom po ribari i tako nekoliko puta dok ih ne prestaneš gnjaviti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:59   #87
meni se potpuna samospoznaja jednostavno čini nemogućom...sve je promjena i sve se neprekidno mijenja pa tako i čovjek, ako je čovjek u neprekidnoj promjeni kako onda može spoznati sebe potpuno kad je to proces koji ne završava?
Zato je meni pojam prosvjetljenja izmišljotina ljudskog uma...tko god je imalo svjestan zna i sam da toliko toga ne znamo a neće lupetati o nekakvom prosvjetljenju zato što je doživio niz vizualnih i emotivnih senzacija

Za mene osobno najbliže tzv.prosvjetljenju mi je osoba koja je svjesna da će zauvijek učiti i biti učenikom života
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:10   #88
Quote:
RedSonia kaže: Pogledaj post
meni se potpuna samospoznaja jednostavno čini nemogućom...sve je promjena i sve se neprekidno mijenja pa tako i čovjek, ako je čovjek u neprekidnoj promjeni kako onda može spoznati sebe potpuno kad je to proces koji ne završava?
Zato je meni pojam prosvjetljenja izmišljotina ljudskog uma...tko god je imalo svjestan zna i sam da toliko toga ne znamo a neće lupetati o nekakvom prosvjetljenju zato što je doživio niz vizualnih i emotivnih senzacija

Za mene osobno najbliže tzv.prosvjetljenju mi je osoba koja je svjesna da će zauvijek učiti i biti učenikom života
Svjetlosni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2021., 09:29   #89
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ja dopuštam teoretsku mogućnost potpune samospoznaje, ali još nisam upoznala nikoga tko je došao do tog stadija. Zapravo, praktički svi duhovnjaci i psiholozi koje sam upoznala imaju slijepe točke koje su drugima itekako očite. Znam jednoga koji je lud ko kupus i fizički jako sjeban neurednim životom a pokušava voditi gnostički intenziv.

Čini mi se da je traženje ponuđenih ćorav posao. Čak i ako ih nađeš, što onda? Vučeš ih za rukav da i tebe probude? Prije ćeš doživjeti da te mlatnu štapom po ribari i tako nekoliko puta dok ih ne prestaneš gnjaviti.
Rekao bih da nismo upoznali nikoga tko je došao do tog stadija jer mi sami nismo na tom stupnju. Tipa da je pored nas u životu prošlo jako samosvjesnih individua ali ih nismo prepoznali već ih jako lagano ukalupili u naše poznate obrasce.

Tek slučajni prepoznavanje je rijetka pojava. Jer kako da iz kaveza vidimo kako je vani? Svejedno prepoznajemo razne gradacije pogotovo onih koji su tu negdje gdje i mi sami.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2021., 21:46   #90
Ne traži budne to ti je samo laž koja je proturena od strane new age i sličnih skupina.
Onaj ko je svjestan do 15 minuta dnevno i ne djeluje automatski spada u nadnaravnu skupinu. Onaj ko je svjestan par sati dnevno nije više čovjek nego Bog. Nema ni jednih ni drugih na planeti svi spavamo dubokim snom.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2021., 18:12   #91
da bi prepoznao "budnu" osobu, čovjek i sam treba biti budan. budan čovjek ne izlaže svoju "budnost" drugima tek tako, jer se time izlaže raznim negativnim utjecajima koji troše energiju potrebnu za održavanje budnosti. budan čovjek djeluje iz unutarnje tišine, dok "normalna" osoba djeluje iz raznoraznih vanjskih utjecaja, buke i zbrke unutarnjeg dijaloga uma, pa se može reći da "budni" i "normalni" ne govore istim jezikom i da je stvarna komunikacija između njih nemoguća u uobičajenim uvjetima. budni čovjek se koristi "kontroliranom ludošću" da bi funkcionirao kao dio neprobuđenog svijeta koji ga okružuje i pretvara se da je dio općeprihvaćenog ludila "normalnih" ljudi i komunicira sa njima na način koji oni razumiju. u suprotnom riskira sukob i razne druge nepotrebne situacije koje troše energiju.

budnost obuhvaća nekoliko sasvim različitih stanja: buđenje, prosvijetljenost i posvećenost.
motörizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2021., 21:28   #92
Quote:
motorizer kaže: Pogledaj post
da bi prepoznao "budnu" osobu, čovjek i sam treba biti budan. budan čovjek ne izlaže svoju "budnost" drugima tek tako, jer se time izlaže raznim negativnim utjecajima koji troše energiju potrebnu za održavanje budnosti. budan čovjek djeluje iz unutarnje tišine, dok "normalna" osoba djeluje iz raznoraznih vanjskih utjecaja, buke i zbrke unutarnjeg dijaloga uma, pa se može reći da "budni" i "normalni" ne govore istim jezikom i da je stvarna komunikacija između njih nemoguća u uobičajenim uvjetima. budni čovjek se koristi "kontroliranom ludošću" da bi funkcionirao kao dio neprobuđenog svijeta koji ga okružuje i pretvara se da je dio općeprihvaćenog ludila "normalnih" ljudi i komunicira sa njima na način koji oni razumiju. u suprotnom riskira sukob i razne druge nepotrebne situacije koje troše energiju.

budnost obuhvaća nekoliko sasvim različitih stanja: buđenje, prosvijetljenost i posvećenost.
Budi moj pravnik i zastupaj me : D
ekonomist715 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2021., 22:23   #93
Quote:
motorizer kaže: Pogledaj post
da bi prepoznao "budnu" osobu, čovjek i sam treba biti budan. budan čovjek ne izlaže svoju "budnost" drugima tek tako, jer se time izlaže raznim negativnim utjecajima koji troše energiju potrebnu za održavanje budnosti. budan čovjek djeluje iz unutarnje tišine, dok "normalna" osoba djeluje iz raznoraznih vanjskih utjecaja, buke i zbrke unutarnjeg dijaloga uma, pa se može reći da "budni" i "normalni" ne govore istim jezikom i da je stvarna komunikacija između njih nemoguća u uobičajenim uvjetima. budni čovjek se koristi "kontroliranom ludošću" da bi funkcionirao kao dio neprobuđenog svijeta koji ga okružuje i pretvara se da je dio općeprihvaćenog ludila "normalnih" ljudi i komunicira sa njima na način koji oni razumiju. u suprotnom riskira sukob i razne druge nepotrebne situacije koje troše energiju.

budnost obuhvaća nekoliko sasvim različitih stanja: buđenje, prosvijetljenost i posvećenost.
Very well said, sir!
__________________
Sweat your prayers, dance your pain, and move on.
Iochannes` is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 01:41   #94
Huhu, voljela bih da mi "budni" opišu simptome prije buđenja i događaje koji su vodili k tomu.
Nisam još budna, ali mislim da sam blizu. Neke dijelove sam osvijestila, no još nisam sve.
Helly99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 01:50   #95
Bolje da se ne porobudiš. Ako si u vezi prekinut ćeš je. Ako si zaposlena promjeniti ćeš posao.

Ukratko, nije lijepo, nije ugodno i tek ćeš nakon nekoliko godina cijeniti to što si napravila
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2022., 01:53   #96
Simptomi prije budjenja su uglavnom manjak svijesti o fizickoj okolini, nekada snovi, nerjetko hrkanje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2022., 18:59   #97
Quote:
Helly99 kaže: Pogledaj post
Huhu, voljela bih da mi "budni" opišu simptome prije buđenja i događaje koji su vodili k tomu.
Nisam još budna, ali mislim da sam blizu. Neke dijelove sam osvijestila, no još nisam sve.
Prvi korak ti je da shvatiš da ti nisi tvoje misli. Tvoje misli samo su produkt višegodišnje interakcije s okolinom. Misli su operativni sustav kojim upravljaš svojim fizičkim tijelom u okolini.

Nakon toga moraš spoznati Boga. Ja sam jako dugo vremena bio Ateist. I uvjek sam bio nesretan zbog toga. Uvijek mi je falio Bog u životu.

Ali sam ga, hvala Bogu, našao :-)

Ti si odaberi religiju i pokušaj ga pronaći

Ja osobno preporučam put Islama, jer je jedino u Islamu Bog opisan na način da je u apsolutnom skladu sa znanošću. Kuran kaže "Bog je neusporediv sa svime što postoji" Dakle niti je Stari Bradonja (judaizam) koji sjedi na oblaku, niti je neka čudnovata kombinacija tog Bradonje, njegovog Sina i nečega što se zove Duh Sveti (kršćanstvo), nije niti neki debeljuškasti Kinez (budizam), a nije ni Krava (hinduizam)

Dakle, ozirom da mi je oduvijek odbojno bilo vjerovati da bi Bog mogao biti nešto što se može vizualizirati i usporediti s nečim što postoji bilo s čovjekom, bilo debeljuškastim Kinezom, bilo s Kravom nikada zapravo nisam nisam uspio naći put do Boga

Sve dok jednog dana nisam u Kuranu pročitao taj uistinu genijalan opis Boga

Bog je neusporediv sa svime što postoji

I tada sam odlučio da ću postati Musliman i naći boga onim putevima kojim me do njega vodi Islam

Zaključak. Riješi se Ega, nadomjesti ga Bogom. I to je to

Sreća ti je zajamčena
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2022., 10:53   #98
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
Ne traži budne to ti je samo laž koja je proturena od strane new age i sličnih skupina.
Koncept je iz drevne Indije. Smatralo se da se probuđeni pojavljuje u svijetu jednom nakon ogromnog vremenskog razdoblja i u biti ima sveznanje. Cilj sljedbenika je bilo samooslobođenje, to je nešto kao kršćanski svetac. Kasnije se pojavila Mahayana sa putem prema "budnosti", ali se to smatra mogućim tek nakon praktički bezbroj života, pa je njihov cilj ponovo se roditi kao čovjek i nastaviti proučavanje dharme. Kasnije se pojavio panteon probuđenih, pa se Mahayana pretvorila u većinom teističku vjeru.

Quote:
Nema ni jednih ni drugih na planeti svi spavamo dubokim snom.
Tako je.
puzzle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2022., 11:45   #99
Quote:
puzzle kaže: Pogledaj post
Koncept je iz drevne Indije. Smatralo se da se probuđeni pojavljuje u svijetu jednom nakon ogromnog vremenskog razdoblja i u biti ima sveznanje. Cilj sljedbenika je bilo samooslobođenje, to je nešto kao kršćanski svetac. Kasnije se pojavila Mahayana sa putem prema "budnosti", ali se to smatra mogućim tek nakon praktički bezbroj života, pa je njihov cilj ponovo se roditi kao čovjek i nastaviti proučavanje dharme. Kasnije se pojavio panteon probuđenih, pa se Mahayana pretvorila u većinom teističku vjeru.
STo se drevne Indije tice milijarda je vjerskih skupina sa razlicitim uvjernjima.

No kako se referiras specificno na budizam, kako se iz pisanog moze zakljuciti, i tu je stvar kompleksnija.

Npr ako govorimo o sveznanju na njega se ne gleda ujednaceno. U nekim starim sutrama se cak niti Gautama Buda ne smatra sveznajucim, no rsazvojem filozofije je gotovo univerzalno poslalo sveznanje karakteristikom budastva. Djelom je do toga doslo u dialektickom filozofskom odnosu sa drugim filozofskim skolama, ne odmah u startu. Npr kao opreka vedskim postulatima sveznanja sadrzanog u Vedama razvila se ideja Budina sveznanja.

No to se i tada odnosi samo na samjaksambude poput Gautame, tj one koji su tu da ponovno ozive darmu, ali ne i na svakoga tko je postikao nirvanu i oslobodjenje. Iako je samo oslobodjenje isto, manifestacija i sposobnost sirenja "istine" nisu ista kor razlicitih razina ostvarenja, a sveznjanje je pridano u kasnijim formaliziranim filozofskim narativima samo najvisem obliku prosvjetljenog kojemu je poslanje puno vece od osobnog prosvjetljenja.

No on nije jedini "probudjeni" i sveznanje se ne odnosi na sve kategorije budnih.

Mahajana u stvari "skracuje" put u svom naratrivu i smatra da se svatko moze prosvjetliti u ovom zivotu dok nasuprot tome ortodoksnije tradicije poput teravade traze vise zivota.
Cak i cista zemlja ne ukljucuje niz inkarnacija vec cilja na rodjenje u "nebu" odredjenog bodisatve nakon fizicke smrti i postizanje prosvjetljenja tamo, dok vecina drugih smatra kako je to moguce i u ovom fizickom zivotu za vise manje svakoga (barem ako je muskog roda, tu kod nekih ima duhovne mizoginije).

U "panteonu" ima svega, puno je tu tpga sto nikada nije imalo fizicko tijelo poput "meditacijskih buda", zatim u tntrickom budizmu puno lokalnih tribalistickih bozanstava, bozanstava djeljenih sa hinduizmom itd. Neka od njih bazirana na povijesnim licnostima, mnoga medjutim bez fizicke komponente. Takodjer nisu nuzno sva bozanstva bude, posebno u tantrika gdje ima svega sa svakakvim funkcijama.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2022., 12:20   #100
Da, trenutno proučavam budizam, nisam još stigao do drugih vjera. Zapravo, iz mog čitanja, stare sutre šute o sveznanju i Buddha je u isto vrijeme i Arahat i probuđeni na višem nivou. Stvar je kompleksnija i ovisi o kojoj se Mahayana i Theravada tradiciji radi. Ima učenja u npr. Burmi i Tajlandu u kojima je prosvjetljenje dostupno u ovom životu, ali to naravno nije budastvo. To ima potporu u Pali sutrama gdje sljedbenici ponekad dostižu nirvanu samo slušanjem jednog govora Buddhe. Kasnije je Theravada upila bodhisattva ideal zbog popularnosti Mahayane i već se u nekim komentarima zahtijeva nekoliko života ili pak čekanje sljedećeg Buddhe u fizičkom tijelu. U nekim školama kineske Mahayana tradicije se smatra da je dugi niz života potreban za budastvo, pa je cilj ponovno doći na ljudski svijet i tako napredovati, dok je u tibetanskoj tantri budastvo moguće u jednom životu.

Malo sam pojednostavio stvar u svom upisu.
puzzle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.