Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2018., 18:45   #381
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ovo zvuči jako zbunjeno. Jesi ti moje tijelo? Ne znam, inače su mi tvoji upisi dobri, makar se često ne slažemo, ali ovo uopće ne mogu shvatit za ozbiljno.

Još bi shvatio da si rekao da sam ja dio nekog većeg tijela, ali ne mogu ozbiljno shvatiti tvrdnju da je cijeli svijet moje tijelo. Slažem se da moje postojanje ovisi o mnogo toga, ali to nikako ne znači da sam ja sve to. Znači samo da ovisim o tome.
Cijela priroda je tvoje tijelo, samo što si s jednim njenim dijelom jače i neposrednije povezan nego s drugim dijelovima.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 18:58   #382
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Što se onda dogodi sa mnom kada umrem?
Pa nista se ne dogadja s tobom jer si u toj opciji mrtav. Nema Tebe.
Koji bi bio drugi moguci odgovor na to pitanje?

Formulacija pitanja predefinira mogucnost odgovora.
Kada umres ? Tko kaze da umres ?

Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Što je s tom cjelinom koja čini mene kao biće sa materijalnim tijelom? Ne gubi li se tada ta cjelina?
Ako kreces s gornjom postavkom onda nisi bice sa materijalnom tijelom nego samo tijelo. U ovom slucaju u aoristu.

Cjelina je ako promatras unutar imaginarne barijere prostora i vremena.
Ako gledas sire i ciklicki to nije cjelina nego dio.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 19:21   #383
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Sve to ovisi o temeljnim postavkama naših svjetonazora. Nije da ti znaš da to tvoje "jest", znaš kurac kao i ja.
Moje sigurno jest. To i sam uostalom priznas, ali ti nije dovoljno to, nego ti treba objektivni moral.


Quote:
I druga priča zahtijeva vjerovanje.
Da, ok

Quote:
Samo što moja priča počiva na intuicijama sa kojima su svi ljudi rođeni, tvoja počiva na običnoj demoraliziranosti.
Eto sad.... moja prica je bolja od tvoje

Quote:

Ako ih ne možeš razlikovati onda je između njih znak jednakosti.
Ne, ne mozes ni zakljuciti da su iste. Ne mozes nikakav znak staviti, to je poanta. Ti imas potrebu taj znak odrediti, a za to ti treba objektivni moral.

Quote:
To ti i govorim. Moralne se tvrdnje ultimativno ne razlikuju i jednakovrijedne su.
Ne, nisu jednakovrijedne. Vrijednost im je nemjerljiva jer nemas "objektivno mjerilo". Znaci ne moze se reci niti da su jednake niti da su razlicite vrijednosti. Tebi je retoricki zanimljivo napraviti logicki propust i proglasit ih jednakovrijednim, razumijem ja to, ali to nije tocno.


Quote:
Po njihovom pitanju ne postoji nikakva istina. Postoji osobni ukus.
Postoji drustvo, ono sto funkcionira dobro u drustvu ce opstati. Drustvo ce suditi pravilima i drustvo jest dugorocno objektivna mjera jer objektivno postoji i njega objektivno kostaju losa pravila, mozda i istrebljenja.

Quote:
.
Slažem se, pogotovo oko tvrdnje za životinje. Manje inteligentne vrste od nas imaju manju mogućnost odstupanja od prirodnog zakona. Ali u tom slučaju moral nije subjektivan. Odluči se.
Sta znaci tebi tu da moral nije subjektivan? Da iz prirode i odnosa dvaju svijesti logicno izviru moralne pravilnosti? Da, izviru. Ta pravila su objektivno korisna onima koji ih se pridrzavaju. Sto je veca razina svijesti to je veca razina preispitivanja i sofisticiranja tih pravila opet na daljnju korist onima koji ih se pridrzavaju

Quote:
Jesmo li dužni držati se tih pravila?
Ne vidim kako situaciju mijenja to sto ces ti izmisliti Boga kojeg to sve jako interesira i reci - evo sad ste duzni, ovog Boga kojeg sam sad izmislio jako interesira jel ko kome pogledao zenu, mene to ne zanima, ne bi ja nista, ali ovog Boga to tu jako zanima i on prijeti vjecnim paklom, tako da pazite sta radite, pogotovo u blizini moje zene !

Quote:
Strah od Boga je početak svake mudrosti.
Ili strah od covjeka?

Quote:
Uzmimo za primjer onda neku situaciju koja bježi tvojim problemima. Dođemo u situaciju u kojoj je ljudski rad nepotreban. Svi se sustavi sami održavaju i tehnologija sve obavlja za nas. Naše elite nas tada više ne trebaju ni za što, jer im ne trebamo kao radna snaga. Oni nas sve odluče pobiti i tako riješe svijet 90% njegove populacije. Je li to pogrešno?
Ja to ne bi ucinio i borio bi se protiv toga. A da li je pogresno van konteksta sta cu *ja* misliti i uciniti povodom toga - me ne zanima.

Quote:
Ne pokazuje. Činjenica da djeca na satu matematike dođu do različitih rješenja nekog zadatka ne implicira da ne postoji točno rješenje, niti implicira da neki tom rješenju nisu bili bliže od drugih.
Sve to stoji, samo ti nikad neces moci utvrditi tocno rjesenje.

Quote:
To što ja nešto subjektivno odaberem ne znači da je ono što je odabrano ujedno i subjektivno.


Quote:
Pa ironično je. Uglavnom se sve argumente koje ateisti koriste protiv Boga može bez problema usmjeriti i na njihov moral. To je neka posebna vrsta kognitivne disonance.
Meni se vise cini ko neki tvoj strawman,

Quote:
Također ne vidim kako subjektivni moral služi održavanju odnosa u društvu, moral se mora odnositi na cijelo društvo, a ne da svaka individua sama za sebe smišlja što je njoj moralno. To nema nikakvu funkciju.
Kako nema funkciju? Pa to je temelj zlatnog pravila ili srebrnog pravila. Svako smisli sta bi htio a sta ne bi htio i onda pristupe jedan drugome i usuglase ta htijenja. I onda imas nekakva opceprihvacena drustvena pravila, zakone i slicno. Svakoga boli udarac, svi imamo ljudsko tijelo, svakog muci glad i treba hranu, boli ga gubitak djeteta, zene ili neceg u sto je ulozio energiju/rad.

Quote:
Upravo suprotno, disfunkcionalno je jer se i po tvojoj definiciji koju si iznad dao taj moral ne može aplicirati na cijelo društvo. Mislim, to ja cijelo vrijeme i govorim. To nije moral. To je ukus. Onda na to uvodiš zakone i slične stvari, te moral ultimativno opravdavaš kroz osobne ukuse vodećih članova društva.
Otkud sad "vodecih clanova drustva", gdje sam ja tako sta rekao?

Quote:
To te pak dovodi u ozbiljan problem po pitanju mog hipotetskog scenarija u kojem, ako želiš biti dosljedan, moraš zaključiti da je skroz okej da 90% čovječanstva bude pobijeno.
To je tvoj strawman, jos uvijek iz pozicije objektivnog morala, samo si odredio da elita a ne bog odredjuje objektivni moral pa se sad tu zgrazavas pri pomisli sta bi sve nekakva elita mogla odrediti kao objektivni moral. Pri tom jos dopustas iskrivljenje samog pojma, jer ispada da jedan moral vrijedi za jedne a drugi za druge, a u tom slucaju su to dva drustva pa onda ne mogu jedni odredjivati drugima nista itd. Taj hipotetski scenarij ne funkcionira kao argument.

Pri tom jos ne vidis da upravo taj "bozji" objektivni moral je kroz stoljeca odredjivala elita (svecenici) upravo tako kako i govoris. Nerijetko su i znali odrediti da je ok istrebljenje nevjernika i slicno, neke religije i dan danas propovijedaju takav moral. Dakle upravo objektivni moral kao ideja je predmet zloporabe od strane elite.

Quote:
Sve je to na koncu totalna pizdarija i meni nikad neće biti jasno kako itko "subjektivni moral" uopće može uzeti za ozbiljno kada ionako zapravo ne vjeruje u njegovu subjektivnost. Svima vama su puna usta toga u raspravama, a onda kada napustite rasprave i vratite se u stvarni život, opet se ponašate kao da je moral objektivan. Gledam to već godinama i ne mogu se načudit tome.
A valjda ne mozes razumjet i to je to. Postoje zakoni, pa zatim nepisana drustvena pravila, postoje i nekakva pravila koja su ljudi sami usvojili i ponasaju se prema njima i onda automatizmom zamjere drugima koji se ne ponasaju prema njima, sve se to moze ciniti kao da se ljudi ponasaju kao da je moral objektivan.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.