Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2007., 17:17   #41
A joj!!

Ne znam, imam 24 i nije da me to stalno mori. Neko razdoblje(npr. 3-4 dana za redom, a onda dva mjeseca ništa) me samo uhvati ta nužda naglo poslije jela, a u ostalo vrijeme nekad samo bol nakon jela ispod rebara i na donjoj lijevoj starni. Ali nije to ni bol nego, ma teško je za definirati. I da, zrak, zrak, zrak.

Ali krvarenja, nikad.

Također, primijetila sam da loše reagiram na ugljikohidrate.

Tako da se nadam da će ići po simptomima.

Kolonoskopija....pa ja bum umrla!!!
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 18:03   #42
Quote:
mišica27 kaže: Pogledaj post
A joj!!

Ne znam, imam 24 i nije da me to stalno mori. Neko razdoblje(npr. 3-4 dana za redom, a onda dva mjeseca ništa) me samo uhvati ta nužda naglo poslije jela, a u ostalo vrijeme nekad samo bol nakon jela ispod rebara i na donjoj lijevoj starni. Ali nije to ni bol nego, ma teško je za definirati. I da, zrak, zrak, zrak.

Ali krvarenja, nikad.

Također, primijetila sam da loše reagiram na ugljikohidrate.

Tako da se nadam da će ići po simptomima.

Kolonoskopija....pa ja bum umrla!!!
ti po ovim simptomima definitivno imaš iritirani kolon.
ali odi do doktora, da on dalje vidi šta poduzeti.
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 18:10   #43
Ok. A liječi li se to kako ili se samo smiruju simptomi?

Mislim, skužila sam da to nije jako strašno, ali da se ima cijeli život!

I da, to sam primijetila da mi se događa u zadnjih godinu i pol od kad sam postala apsolvent i od kad pokušavam faks privesti kraju. Dakel, pod stresom sam prilično često!!
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 20:58   #44
Mišica27, imaš PM.
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 13:10   #45
Ne znam jel jos itko od vas pise po forumu, ali probat cu...

Zadnjih mj dana imam sve ove simptome i trebla bi sada poduzeti nesto da se vidi sto je tocno problem.
Imala sam uzasnu frku na faksu pa nisam stigla na pretrage nego sam se krpala sa Rudakolom (dala mi dr opce prakse) i sve je funkcioniralo savrseno. Cim sam ga prestala piti opet isti problem. Jel bi to moglo biti to?

Iskreno, uzasavam se kolonoskopije pa me zanima koje ste vi sve pretrage prosli, kako vam je citava stvar zapcela da ste uopce krenuli doktoru...
__________________
I wasn't me when we met... What shape of insanity keeps leading you back to me?
_malicka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 13:56   #46
Evo, ja sam tu i pokušavam saznati koje bi se sve pretrage trebale obaviti da se sazna što je. I ja se užasavam te kolono i rektoskopije. Ma ne znam da li bi na to išla.
Ja tegobe osjećam otprilike godinu i pol otkad sam postala apsolvent i odkad pokušavam faks završiti, a tu je i masa ljudi koji uvijek nešto trebaju, kukaju, pa i stalni pritisci i očekivanja drugih.
Naravno, situacija nekad miruje, ali najgore je kad je stres na vrhuncu. Ja sam primjetila da mi od ugljikohidrata nije dobro. Neko veče pojela sam malo tjestenine i tako me napuhne, a zrak nikud. Samo stoji i sve me pod rebrima boli. I to traje dva dana dok se valjda organizam ne očisti. Onda sam jedan dan pojela malo krumpira i opet isti scenarij. Ali što je najbolje, prije nikad nisam imala takve tegobe. krumpir obožavam.
E sad, u nekim razdobljima reagiram tako da me jedno 3-4 dana nakon obilnijeg obroka tako grozno protjera i kad to obavim, trbuh mi je k'o napumpana lopta.
Kad mi je želudac prazan i nakon uobičajene jutarnje nužde, kao da žabe imam u trbuhu. Mogu napuhati trbuh i točno se čuje žuborenje. E, i još to što me nekad lijevo dolje boli. Ma nije ni da boli nego kao da osjećaš neki blagi pritisak. Neki čudan osjećaj.

Uglavnom, sve to mi stvara grozne probleme i vidim da je najgore kad sam pod jakim stresom. Ne znam jel to jesu simptomi iritabilnog kolona. ja sam kopala po netu i vidim da je to to. Morala bih kod dr. ali ježim se nekih pretraga.

Joj, šta nam radi taj stres!!!
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 15:05   #47
Quote:
mišica27 kaže: Pogledaj post
Kad mi je želudac prazan i nakon uobičajene jutarnje nužde, kao da žabe imam u trbuhu. Mogu napuhati trbuh i točno se čuje žuborenje. E, i još to što me nekad lijevo dolje boli. Ma nije ni da boli nego kao da osjećaš neki blagi pritisak. Neki čudan osjećaj.
Zanimljivo... Mene isto na lijevoj strani povremeno zna bolit, a nikad nisam utvrdio sto. Sad si razmisljam, mozda slezena. Ne znam...

Quote:
mišica27 kaže: Pogledaj post
Uglavnom, sve to mi stvara grozne probleme i vidim da je najgore kad sam pod jakim stresom. Ne znam jel to jesu simptomi iritabilnog kolona. ja sam kopala po netu i vidim da je to to. Morala bih kod dr. ali ježim se nekih pretraga.

Joj, šta nam radi taj stres!!!
Stres je definitivno gadna stvar - ja stalno moram na dugi WC kad sam pod strasno velikim stresom - valjda mi se od stresa grci zeludac, trbusna supljina, stogod.

BTW "sindrom iritabilnog kolona" nije bolest nego, kao sto mu i sam naziv kaze, sindrom - to znaci da se time opisuje skupina simptoma i moze imati posve razlicite uzroke (sto je najgore, najcesce se uzrok ne moze precizno utvrditi).

Javi kako su prosli testovi. Sretno!
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 19:19   #48
Do prije godinu dana mislio da sam jedini sa simptomima koje svi opisujete. Do prije godinu dana su to bili jedini simptomi. Inace student=stres kao i ostali (sada imam 22 godine). Moj problem je bilo to da simptome dobijem (bol, 10ak stolica) iskljucivo kad sam pod stresom. Cim stres prodje u 5min se sve smiri. Uz to sam putem od lijekova zaradio (doktor mi prepisao lijek koji je u pola Europe zabranjen) i kronicni gastritis, par gastroskopija, 150 pretraga (tocnije 152 - ne pretjerujem), par tjedana u bolnici i sad cekam kolonoskopiju i idem opet na Rebro u ZG. Uz sve to imam strasnih problema sa tetivama i zivcima sto doktori jos istrazuju kazu da je povezano. Ima li netko slicnih problema (ne mora biti u mojem opsegu)? Imam sindrom karpalnog kanala, razna ukljestenja zivaca u vratu, krizima, gleznjavima, istegnuca aduktora prepone i slicno. U pocetku se radilo samo o blagim bolovima ali kroz 3-4 godine evo jedva tipkam ovu poruku, jedva hodam, bolovi u ledjima, jako jako suha i osjetljiva koža. Jos nesto moram komentirati jer stvarno nemam se kome pozaliti niti me itko pitao: Zadnjem doktoru kod kojeg sam bio rekao sam da bih kad bih znao da cu u svom poslu biti tako los i bahat kao sto su nasi doktori i sestre kojima sam bio okruzen zadnjih godinu dana ne samo da bih se ispisao sa fakulteta koji studiram vec bih se objesio sa tavana. Sto sam sve dozivio i vidio od naseg lijecnickog osoblja da ispricam par ljudi bi sigurno u zatvoru zavrsilo (u normalnoj drzavi).
p.s ako moj post djeluje nepovezano to je zato sto mi je dosta tesko tipkati na tipkovnici ali shvatit cete sto sam htio reci
Drzite se ljudi!
MK.eric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 13:11   #49
Eterično ulje paprene metvice

Eterično ulje paprene metvice (ne biljka) je klinički dokazano djelotvorno za sindrom iritabilnog kolona.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...ubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en...RVAbstractPlus
Preporuča se korištenje enterički obloženih kapsula kako bi se spriječile moguće nuspojave poput žgaravice,a eterično ulje stiglo tamo gdje je najpotrebnije-u crijeva.
Koristan je i dodatak eteričnog ulja kima.
Psilium je dobar u reguliranju stolice (proljevi i zatvor),a kod ljudi gdje je popratni simptom IBS-a i nesanica efikasnim se pokazao melatonin.
Potrebno je izbjegavati laktozu, proizvode sa visokim udjelom fruktoze i sorbitola u širokom luku.
Nekim ljudima s IBS-om kod proljeva i grčeva pomažu probiotici (acidophilus i bifidobacterium).Potražite proizvode koji su enterički obloženi (bakterije dožive masovan pokolju u kiseloj želučanoj sredini).
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 13:14   #50
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
proizvode sa visokim udjelom fruktoze i sorbitola u širokom luku.

koji su to proiz?? ajde mi please navedi nekolicinu
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 13:44   #51
Quote:
MaxB kaže: Pogledaj post
Zanimljivo... Mene isto na lijevoj strani povremeno zna bolit, a nikad nisam utvrdio sto. Sad si razmisljam, mozda slezena. Ne znam...
slezena je gore. skroz gore. mislim, misica spominje da je boli lijevo dolje, pa ak je i kod tebe tako onda nema veze sa slezenom.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 14:43   #52
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
koji su to proiz?? ajde mi please navedi nekolicinu
Ne znam napamet,ali to ti je većina light marmelada.Mnogi keksi ili čokolade sa smanjenim udjelom šećera sadrže fruktozu ili sorbitol.Veliki broj proizvoda za dijabetičare sadrže ove zaslađivače.
Mislim da sve žvakaće gume sadrže sorbitol.
Ako na proizvodu piše da sadrži glukozni ili fruktozni sirup također izbjegavaj (mnogi sokovi i pića ga sadrže).
Također nekim smetaju i voćni sokovi i veće količine voća (meni recimo jabuka).

Zadnje uređivanje phyto : 05.12.2007. at 15:40.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 15:03   #53
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Također nekim smetaju i voćni sokovi i veće količine voća (meni recimo jabuka).
meni je dijagnoza bila ulcerozni, ali pošto već 2 godine nisam imala napada, a i taj jedan je bio nespecifičan, sumnjam da je nešto drugo u igri, dakle sindrom ili jednostavno nepodnošenje neke hrane, za sad znam da jabuku ne smijem u nikakvom obliku-niti kao udio u soku, jer mi se odmah (sat nakon unosa)pojavljuje sluz u stolici, zatim sam primjetila da mi smetaju smokve i pekmez od šljiva (prijesne ih niti ne volim)- rezultat njihovog unosa je jedna proljevasta stolica ujutro i nadražena crijeva nekoliko sati


inače ne jedem niš dijetetsko
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 16:09   #54
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
meni je dijagnoza bila ulcerozni, ali pošto već 2 godine nisam imala napada, a i taj jedan je bio nespecifičan, sumnjam da je nešto drugo u igri, dakle sindrom ili jednostavno nepodnošenje neke hrane, za sad znam da jabuku ne smijem u nikakvom obliku-niti kao udio u soku, jer mi se odmah (sat nakon unosa)pojavljuje sluz u stolici, zatim sam primjetila da mi smetaju smokve i pekmez od šljiva (prijesne ih niti ne volim)- rezultat njihovog unosa je jedna proljevasta stolica ujutro i nadražena crijeva nekoliko sati


inače ne jedem niš dijetetsko
Može bit i nepodnošenje hrane,ali sam ulcerozni kolitis uvelike ovisi o prehrani i izbjegavanju određenih namirnica poput mlijeka,zasićenih masti i margarina,koncentriranih šećera (zato su smokva i šljiva problem,a ujedno djeluju laksativno) te sirovog voća i povrća.
Ako je uistinu ulcerozni kolitis u pitanju trebala bi uzimat nadopune folne kiseline i vitamina B12 (smanjuju rizik od karcinoma kolona).
Kurkuma (500mg 2-3 puta na dan),omega 3 masne kiseline (EPA i DHA 5-6g dnevno),boreč 3g dnevno i ekstrakt aloe vera gela 1g dnevno (npr.Encian kapsule) su se u manjim kliničkim studijama pokazali efikasnima u tretiranju ulceroznog kolitisa.
Dobar probiotik (laktobacili i bifidobakteria) je također od pomoći.
Kod krvarenja se koristi rusomača (capsella bursa pastoris),a protiv upale i proljeva se može koristiti i list crnog ribiza.
Može se tretirati i aromaterapeutski:
-lavanda
-mandarina
-limunovac
u baznom ulju makadamije.Tom mješavinom se lagano masira područje trbuha.
Pozdrav!
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 19:05   #55
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Može bit i nepodnošenje hrane,ali sam ulcerozni kolitis uvelike ovisi o prehrani i izbjegavanju određenih namirnica poput mlijeka,zasićenih masti i margarina,koncentriranih šećera (zato su smokva i šljiva problem,a ujedno djeluju laksativno) te sirovog voća i povrća.
Ako je uistinu ulcerozni kolitis u pitanju trebala bi uzimat nadopune folne kiseline i vitamina B12 (smanjuju rizik od karcinoma kolona).
Kurkuma (500mg 2-3 puta na dan),omega 3 masne kiseline (EPA i DHA 5-6g dnevno),boreč 3g dnevno i ekstrakt aloe vera gela 1g dnevno (npr.Encian kapsule) su se u manjim kliničkim studijama pokazali efikasnima u tretiranju ulceroznog kolitisa.
Dobar probiotik (laktobacili i bifidobakteria) je također od pomoći.
Kod krvarenja se koristi rusomača (capsella bursa pastoris),a protiv upale i proljeva se može koristiti i list crnog ribiza.
Može se tretirati i aromaterapeutski:
-lavanda
-mandarina
-limunovac
u baznom ulju makadamije.Tom mješavinom se lagano masira područje trbuha.
Pozdrav!
nisam primjetila da mi išta drugo škodi-ev upravo jedem zapečeni grah s kobasicom , a nisam imala niti proljeve niti krvaranja za vrijeme napada, nego češće stolice sa nešto sluzi, tako da je moja dijagnoza ostala pod upitnikom i nakon kolonoskopije, inače lijekove sam pila, pa prestala pošto nema razlike, nema napada, a krvna slika je meni uvijek dobra, tak da sam trenutno zanemarila vitamine i kojekakve dodatke prehrani, ja sam sebi stavila u glavu da jednostavno imam brža crijeva i da ih ne treba dodatno ubrzavati, dakle trebam izbjegavati takve namirnice
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 22:42   #56
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
nisam primjetila da mi išta drugo škodi-ev upravo jedem zapečeni grah s kobasicom , a nisam imala niti proljeve niti krvaranja za vrijeme napada, nego češće stolice sa nešto sluzi, tako da je moja dijagnoza ostala pod upitnikom i nakon kolonoskopije, inače lijekove sam pila, pa prestala pošto nema razlike, nema napada, a krvna slika je meni uvijek dobra, tak da sam trenutno zanemarila vitamine i kojekakve dodatke prehrani, ja sam sebi stavila u glavu da jednostavno imam brža crijeva i da ih ne treba dodatno ubrzavati, dakle trebam izbjegavati takve namirnice
I meni se pari da ti nemaš ulcerozni kolitis.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 09:52   #57
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
I meni se pari da ti nemaš ulcerozni kolitis.
ma bitno da je meni doktor dao lijekove da ih pijem za stalno, a ja sam ih samoinicijativno prestala piti i naravno rekla mom gastriću, kojega viđam svaki dan (radim u krugu bolnice), pa mi je on onako doktorski rekao da kontroliram crp-iako zna da je i za vrijeme "napada" bio dosta nizak za ulc (12, a ulceraši pređu 100 samo tako) , ne prihvaćajući da mu je dijagnoza bila kriva, al dobro
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 02:15   #58
mene zanima samo kako vi funkcionirate sa tim sindromom????? jel ja nemogu!

bolovi skoro stalno pa znaju bit grčevi pa opet užasni bolovi !!!!!
a prehrana hm! več 3 god. ne jedem pečeno mahunarke slatko tj več zadnje majsece jedem rižu i dvopek štapiće....
rudakol sab simplex spasmex ne pomaže ,a naravno naši doktori si opće ne daju truda za ljude .......
k tome jos sam doma znači bez stresa hm pitam se dal oni opče znaju kaj pričaju jer kad ništa ne nađu onda izmišljaju!!!!!!
dode mi da se
i onda mi još kažu da oni super rade kolonoskopiju ma nek sebi rade super meni i s anestezijom je bilo koma a da sam išla bez odapela bi na stolu.
#storm# is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 20:31   #59
Je li netko od vas riješio probleme sa trbuhom?
Ima li ljeka? Ili zna li tko dobrog doktora?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2007., 20:55   #60
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Je li netko od vas riješio probleme sa trbuhom?
Ima li ljeka? Ili zna li tko dobrog doktora?
Upravo sam se raspisala odgovarajući na pitanje, a onda sam nešto pritisnula i odeeee.... cijeli tekst.

Pokušat ću rekonstruirati odgovor. Kao prvo, upravo sam se najela francuske salate i home-made bajadera. A kada se sjetim da sam gladovala od prošle nove godine sve do desetog mjeseca. A onda sam se projela i sada ću trknuti na topic - Kako što prije skinuti 5 kilograma.

Budući da sam danas odgovorila na topic Bol u trbuhu, sada ću copy-paste odgovor, jer mislim da bi netko na ovom topicu mogao nešto pronaći za sebe.

Dakle...

... Slični problemi pratili su me intenzivno zadnjih godinu dana. Budći da su bolovi u abodimenu bili veoma jaki, moje jelo se svelo na kašice (sve miksano), kako bi se izbjegli ti bolovi.

Prošla sam hrpu pretraga i došla do potrebe kolonoskopije, sa sumnjom na Chronovu bolest, sindrom iritabilnog crijeva ili nešto treće (po riječima liječnika). Moram reći da puno sjedim, "skoliotična" sam, imam bolove ispod lopatica zbog nepravilnog držanja tijela. I malo se krećem.

Budući da mi se nije išlo na kolonoskopiju, jer ne želim primati imunosupresive i slične agresivne lijekove, odlučila sam se za odlazak na akupunkturu. I nakon dva puta od 10 tretmana, bolovi su se povukli.

Ovo što se tiče straha od imunosupresiva, ja se nosim s sistemskim lupusom, koji je za divno čudo ovog proljeća ustuknuo. No, možda sam ja "potrebu za bolom" prenijela na crijeva. Sorry na digresiji i malom osobnom psihologiziranju osobne simptomatologije.

Naravno, prehrana je donekle reducirana, ali to više nije baby-papa. Ono što je izuzetno važno, je puno se više kretati, vježbati i manje sjediti... Liječnik kod kojeg sam odlazila na akupunkturu nije "tretirao" samo smiptologiju abdomena, već je pokušavao pronaći temeljni uzork svih problema koji su me "pritisli". No, bez moje suradnje i potrebe da štošta promijenim u svom životnom stilu a i životnom okolišu, neće biti tako dobrih rezultata.

Naravno, tu su još i određeni čajevi, pripravci...


Kinezi kažu da je svaki broj koji završava s 8 sretan. Haj'mo se onda pravit' Kinezi, pa nek' nam dvije i osma bude prava i zdrava!
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.