Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2008., 23:20   #1
Greške koje smo napravili (ili "na greškama se najbolje uči")

Vidjeh gdje Zaf, jedan od najiskusnijih i najlukavijih ovdje, kaže

Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
A takvih spustova i dizanja će biti još puno u našim životima. I ja ovo cijenim kao odličnu školu. Bit ću spremniji i pametniji drugi put.
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Što kupiti? Kožne gaće.
Da nas više ne mogu ovako laganini nategnuti.
Pa si mislim koliko tek griješimo mi ostali. Pozivam Zafa (baš me zanima gdje vidi grešku), a i sve vas ostale da zabilježe svoje greške i iznesu pouku koju su dobili za drugi put. Možda bolno, ali vjerujem da može biti uzajamno korisno. Ajd, ja prvi.

Mada sam bio u kešu i poštedio se dobrog dijela siječanjskog pada, svejedno sam višekratno krivo procijenjivao da je na pomolu kraj krize. Ravnao sam se po odokativnim metodama i uzastopno hvatao najniže cijene u dužem razdoblju. No, daleko od toga da je to bilo dovoljno. Svaki dan je išlo sve niže. Na kraju sam ostao bez keša za odlučni trenutak u ponedjeljak, pa sam morao manevrirati da donekle iskoristim tu rijetku priliku koju čekam cijelo vrijeme.

Moja pouka: uložiti vrijeme i trud u studiranje tehničke analize od koje očekujem da će mi omogućiti pouzdanije prepoznavanje promjene trenda. Kasnije sam vidio da su postojale analize koje su na vrijeme upozoravale da se treba povući u keš i čekati. Bez obzira što se cijena može učiniti nevjerojatno dobrom, treba ostati hladan i čekati pravi trenutak (dok ne vidiš "whites of their eyes"). Shvatio sam da još uvijek jako malo znam o sveukupnim faktorima koji upravljaju trendovima na burzi (uključujući fondovske igre) i da tu postoji dosta prostora za napredak. Donekle me tješi ono što je rekao jedan iskusni analitičar, naime, da i većina fond managera ima staž manji od tri godine i da su dosad imali samo pozitivna iskustva i da trenutno svi plivaju u nepoznatom.

U kriznim vremenima treba biti dvostruko oprezan i pesimizam ti je tad prijatelj.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 23:46   #2
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
većina fond managera ima staž manji od tri godine i da su dosad imali su samo pozitivna iskustva i da su trenutno svi plivaju u nepoznatom.
Ali oni imaju jednu prednost: veeeeelike količine novaca. Svaka čast tehničkoj analizi, ali nama sad treba psihološka analiza ljudi koji odlučuju što će s tolikim kešom. Čini mi se da je to jedino što bi nam moglo dati neke smjernice. Inače, i ja sam napravio istu grešku kao i ti, ali ja sam novi, pa se meni može i progledat kroz prste!
mateus_kapulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 23:50   #3
Ne bih da ovdje diskutiramo o općim stvarima o kojima pričamo na drugim temama, već vas molim da iznesete vlastita iskustva i greške, kao i naravoučenija koja ste izvukli. Hvala.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 23:55   #4
Kasnije sam vidio da su postojale analize koje su na vrijeme upozoravale da se treba povući u keš i čekati.
po kojim si to analizama vidio da treba u petak izaći, podjeli sa nama to iskustvo
toninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 23:59   #5
Quote:
toninho kaže: Pogledaj post
Kasnije sam vidio da su postojale analize koje su na vrijeme upozoravale da se treba povući u keš i čekati.
po kojim si to analizama vidio da treba u petak izaći, podjeli sa nama to iskustvo

Analiza koju sam vidio je sugerirala da se trebalo povući znatno ranije. Sigurno ne očekujem od TA da mi kaže izađi u petak da bi ušao u ponedjeljak. Daj, ajmo ozbiljno, radi se o pušenju (ili nezarađivanju) love i
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 00:19   #6
A mene su nasanjkali sa onim padom u studenom. Tad sam pogodio kupnju na dnu (valjda početnička sreća), ali nisam pogodio kad treba izaći (oko 4. 1 plus minus dva tri dana), pa iz glupog principa nisam htio izaći ni kasnije (pet šest dana). A onda sam se drugi put nasanjkal kad je bila kratka pauza oko CROBEX-a 4500 (kao i lepi mislio sam da je opet to dno). E sad čekam, skupljam lovu marljivo čitam TA (mada ju Buffett ne koristi, barem tako kaže) i polako se pretvaram u duuuugoročnog investitora. Sva sreća da sam ušao u dionice (u studenom) koje imaju dobre pokazatelje te nisu tad imali previsok P/E, pa da iste dijele vrlo izdašnu dividendu.
Sav nadoduban sam mislio da FA ključ dobrog investiranja (jest za dugoročno), ali to na našem tržištu za sad nije posebno važno i nisam obratio dovoljno pažnje na OMF, tj. da oni imaju lovu u OIF-ovima.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 00:30   #7
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Na kraju sam ostao bez keša za odlučni trenutak u ponedjeljak.
Bojim se da ponedjeljak nije bio dno.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 01:07   #8
Strah em izblemirati se napisavši što i kako mi se dešavalo kroz ovaj period. Da sam mogao lošije odreagirati, ne vjerujem. Valjda bi jedino lošije bilo da sam puknuo samo dno (ako je bilo u ponedjeljak).

Čak ni danas nisam uspio ništa odreagirati jer sam imao poslovnih obveza.


Ja bih se suzdržao od dijeljenja svojih iskustava jer nisam uopće obro odigrao. Ali, zato sam naučio da kad mi želudac kaže da se povućem, da to učinim sa 50% sredstava. I to odsad činim bez greške.

Isto tako sam se i u praksi naučio da je ono što su ljudi govorili još od 29te i krize u SAD da kad kumice uđu na burzu da je vrijeme izletiti je apsolutno točno. Sad treba opet čekati to, jer su kumice sigurno izletile i neće se vratiti vjerojatno opet dok Crobex na odradi rast od 50tak %. Uglavnom, kad se opet po kafićima umjesto o golovima Dudua i o uspjesima rukometaša i nogometaša počne pričati o dionicama, odoh ja u turiste. I čekam priliku za povratak. Malo po malo.

A tako je bilo očito početkom siječnja...
Lako je biti general sada, jel?
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 01:14   #9
Nisam uzela dva paketa HT-a vise nego sto sam planirala.
s povratom digla lombardni nakon HTa. stavila u fond i sad sam u debelom minusu.
ako zavrsim na pozitivnoj nuli super.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 01:34   #10
Ja sam sredinom siječnja dosta dobro prodao neke dionice (viro i dkvs), naravno, nisam ostao u cashu nego se prebacio u druge dionice, pa od te dobre prodaje i nije bilo neke koristi. Početkom veljače sam čekao AD plastik na 200 i Petrokemiju na 260 i dočekao. Naravno, ni na kraju pameti mi nije bilo da će ići još niže, u slučaju ADPL i dosta niže, ali iskreno, sumnjam da je postojala analiza koja je mogla pokazati gdje je točno dno. Ako sam nešto naučio to je da dio casha ostavim da se ne znam što dešava...
No, iskreno, znam puno ljudi koji su do sad doživjeli jako puno gadnih korekcija, ali ne znam nijednog koji je u ovoj zadnjoj dobro odigrao
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 04:05   #11
Na jesen imao fondove KD i Aureus, Brezu, HT od IPOa i 40% casha. Osjećao se vrlo nervozno zbog precijenjenosti cijelog tržišta, ali računao da sam u svemu tome dugoročno. U glavi su mi se javljale slike CROBEXa na 3200, ali nisam reagirao. Imao sasvim glup portfelj, potpuno u neskladu s onim šta želim i nisam ništa napravio. U obveznice nisam želio ići jer im ništa lijepo zasad ne prognoziram, a izlazit nisam htio iz fondova u cash jer sam i ušao s namjerom da idem dugoročno. Onda je krenulo u siječnju snažno nizbrdo i tek tada sam se riješio KD fondova i prešao u HT, a ostavio Aureus. Kupovao HT dok nisam svu lovu ubacio.
Greška 1: ako ti logika i osjećaj u stomaku govore nešto, napravi to, barem u 50% iznosu!
Nisam izašao iz fondova kad sam osjećao da trebam, popušio tu nekih 18% na KDu, na Aureusu ćemo tek vidit kolika je pušiona kad jednog dana izađem. Zakasnio totalno. Brezu ne mislim prodavat.
Greška 2: ako osjećaš da će još padat, ostavi nešto casha! Možda ubodeš još neku bagatelu.
Greška 3: ako želiš imat dinamičniji portfelj, stvori ga! Vuć neke fondove iz prošlosti u nedogled nema smisla.
Tako, uglavnom nepoštivanje vlastitog razuma, lijenost i nestrpljivost prilikom sprovođenja odluka Poradit ću na tome
Enivej, sad sam 55% HT, 21% Aureus, 18% Breza, 5% JAKT, ništa casha.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 09:09   #12
Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Ja bih se suzdržao od dijeljenja svojih iskustava jer nisam uopće obro odigrao. Ali, zato sam naučio da kad mi želudac kaže da se povućem, da to učinim sa 50% sredstava. I to odsad činim bez greške.
Isti slučaj, kvragu i onaj gore pohlepni mozak (zbog 20 kuna po dionici, mada je već odradila 25%) .
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 10:59   #13
Ja sam se, dugoročno gledajući, zajebao svaki put kad sam prodao dionice.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:09   #14
Quote:
toninho kaže: Pogledaj post
Kasnije sam vidio da su postojale analize koje su na vrijeme upozoravale da se treba povući u keš i čekati.
po kojim si to analizama vidio da treba u petak izaći, podjeli sa nama to iskustvo
pa čak i ako ćemo tako precizno - MACD na crobiju je dao sell signal u petak. Obzirom da je duže vremena bio iznad signala, bilo je za očekivati da će doći sell signal. No, teško je baš iz toga bilo zaključiti da će crobi tolko kliznuti dolje u ponedjeljak - ajd 2% al ovo
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:13   #15
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Bojim se da ponedjeljak nije bio dno.
također. mislim, bojim se da nije - mislim da je to bio početak novog silaznog trenda koji bi mogao potrajati par tjedana.

Moj zključak se temelji na tome da je MACd dao sell signal na crobiju u petak i da je obično raspon između sell signala i slijedećeg buy signala mjesec do mjesec i pol. No to ne mora ništa značiti ako se fondovi igraju igrica (ili netko drugi). Ali svakako ne bih očekivao da će se trend preokrenuti baš u par dana
gooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:18   #16
Ja nemam grešaka, ja još učim, mada to već traje duže od 2 godine!
I lovac sam na dug, duge staze, hebe mi se je li moja ''dionica miljenica'' 70-80-90-100 ili 110 kuna, kada sam čvrsto uvjeren da će jednoga dana biti jako prekonekoliko puta preko toga.
Ako to ne bude tako onda mogu reći da je to fuck of all fucks in my investment life! ... i onda ću vam javiti!

Jedina je NEGREŠKA koju svima preporučujem, ne uzimajte kredit!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:26   #17
free, zar si zaboravio VLHO?
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 11:27   #18
Pa upravo o tome ti pričam gore, pažljivije pročitaj...
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 15:50   #19
uh bilo je svakakvih situacija, a najgore je onda kada za recimo 50 lipa ne prodaš dionicu koja se nakon toga strmopizdi na 50% vrijednosti po kojoj si je kupio
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2008., 18:03   #20
Ako je čovjek jako greedy, onda mu se to desi, i meni se to dešavalo puno puta.vidim da raste, ajmo još malo, e sad ču je prodati dosta je bilo, e neču, malo ču još pričekati, samo još 2% onda dignem,......i onda se to dogodi počne padat i misliš si, e to je samo jedan dan, onda stiže drugi treči, i na kraju si na nuli.Ma to se mi dogodilo najmanje 10 puta ako ne i više.Pre neko vreme sam počeo prakticirat drugo taktiku.
Kad naraste na 10% dignem i boli me djoka ako poraste i na 20% (to se teško dogodi) ali mir mi je u kuči i ne petljam se toliko.takodje mogu brzo uloviti koju dobru dionicu u tom vremenu kad sam prodao.Znam da je to težko, pogotova kad je trend u narastu.
Teško je bit pametan,ali u tom razdoblju kad varira +,- može se zaradit (u pitanju je takodje naknada, ja sam je spustio na 0,7%)

Sretno svima
__________________
Be aware of your thoughts ...thoughts manifest physical dimension
BalShemTov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.