Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2009., 20:38   #81
@Marica Carica jasno je meni kako bi to izgledalo u slucaju razlaza al bi bilo isto bolno i tesko kao i da su u braku. To htjedoh reci, da nije samo tako tj. lakse spakirati kofere i otici ako nemas papir.
U biti stvarno ne treba generalizirati po tom pitanju jer nije svaki odnos isti i ovisno kakvi su ljudi al eto osobno da smo se razilazili prije braka a tad smo vec imali zajednicki zivot i imovinu bilo bi mi isto kao i danas kada imam taj papir (da se razilazimo jelte ). Nimalo lakse.
mada mislim kao sto rekoh da je to individualno od osobe do osobe i situacije i inih drugih faktora.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:42   #82
Quote:
sly47 kaže: Pogledaj post
@Marica Carica jasno je meni kako bi to izgledalo u slucaju razlaza al bi bilo isto bolno i tesko kao i da su u braku. To htjedoh reci, da nije samo tako tj. lakse spakirati kofere i otici ako nemas papir.
U biti stvarno ne treba generalizirati po tom pitanju jer nije svaki odnos isti i ovisno kakvi su ljudi al eto osobno da smo se razilazili prije braka a tad smo vec imali zajednicki zivot i imovinu bilo bi mi isto kao i danas kada imam taj papir (da se razilazimo jelte ). Nimalo lakse.
mada mislim kao sto rekoh da je to individualno od osobe do osobe i situacije i inih drugih faktora.
u biti se slazem: emotivno bi bilo jednako bolno i tesko
samo bi formalno islo brze

i naravno stoji: sto ljudi sto sudbina
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:51   #83
ovo sto sam ja mislila mozda je ponukano jednom kolegicom s posla

nakon zajednickog zivota, kucenja, djeteta (sin) ona je spoznala da to nije to
i da ga jebes - ona odlazi
(fraze tipa: zivot je samo jedan, jos sam mlada (34))
osla ona i odvela malog
zavod je po defaultu dijete dodijelio njoj takvoj kakva je, s rezimom vidjanja za oca, tj bivseg partnera

"partner" u komi - srusio mu se svijet
djete ne kuzi jos nista i samo repetirano pita: "a gdje je tata" (3,5 god)

najprije si je priustila 2 mjeseca godisnjeg za vrijeme kojeg je podignula sise i dupe, dok je njezin bivsi "partner" (a ne muz) preuzeo brigu o malome (sav sretan da i to smije i spreman na suradnju do ibera, sam da joj ne stane na zulj i da smije vidjat maloga)
a nakon toga je pocela parada raznoraznih tipova, gdje je bivsi takodjer bebisitirao - samo da mali ne vidi to cudo

ali, jebi ga, ako ju pitas:" ona je emancipirana i ona zivi zivot "to the fullest"
da se mislila vezat za nekog, vjencala bi se "
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 21:40   #84
Quote:
vita_jela kaže: Pogledaj post
neki sociolozi navode da je "brak zatvaranje u unaprijed određene uloge " i kao takav je kao "definiran",
i zna se koje su i kakve te uloge te što se od njih očekuje.
ljudi danas teže slobodi kreiranja života, a kada si u braku, pojednostavljeno, onda te svi već kronološki ispituju o fazama koje kao da su zacrtane.
kada je vrijeme za dijete, gnjave kada ćete vi, kada je jedno rođeno, kada ćete na drugo, kada ....
jasno da to nekim ljudima ide na živce. uostalom, to ne znači da je obiteljska zajednica u krizi, ali brak je pomalo u krizi baš zbog te "definiranosti uloga muža i žene", gura u predvidljivo i očekivano, a i okolina gnjavi. svi su "stručnjaci" i "iskusni" jer su i oni u braku, kod izvanbračne zajednice ne znaju točno o čemu se tu radi pa niti gnjave, niti pitaju, nekako je više mira i slobode, brak je za mene potpuno pase
čisto promišljanja...

ima smisla ovo tvoje promišljanje velikog ... život u zajednici sa muškarcem mi paše, ali te nametnute uloge i očekivaja iskreno me guše malo (ja sam u braku s papirom)
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:03   #85
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
ovo sto sam ja mislila mozda je ponukano jednom kolegicom s posla
Gle, ti pričaš o praznoglavoj glupači. Kakve to veze ima s temom? ta bi se krava potpuno jednako ponašala u formalnom i u neformalnom braku. Tu se priča o razlikama između dvije vrste braka, a ne o tome kako se u braku ponašaju budale, a kako pametni ljudi.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:05   #86
Quote:
Fini dečko kaže: Pogledaj post
  • Veća papirologija - dokazivanje zajedničkog života, očinstva itd - ovo je direktno oprečno argumentu 'brak je samo komad papira' - meni se čini da nevjenčani izbjegavši taj papir natovare sebi na vrat puno više papirologije
Ovo je točno. Ljudi koji žive u braku 'bez papira' ustanove da to zna biti pravno dosta kompliciranije od braka 's papirima'. Naročito što se tiče djece.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:51   #87
imam kolegicu koja se udala neki dan nakon 10 godina 'divljega braka' i dvoje djece. Razlog - nije joj se dalo pravit svadbu

ja sam se udala nakon godinu dana 'divljeg braka'. što se mene tiče, nisam se ni morala udat, mogli smo nastaviti živjeti i tako, nevjenčani, ali njemu je brak jako važan pa smo se vjenčali. Nije to nikakav protest nit išta drugo, brak mi jednostavno ne predstavlja nešto 'obavezno'
ovako sam se samo izmučila sa svadbom i silnom rodbinom, troškovima i živcima
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:59   #88
Fini decko, a di ti to zivis kad tvrdis da je danas trend i da vecina ljudi zivi u vanbracnoj zajednici?
Jer ako gledas ljude od 20 do 30 god. starosti, koji zive zajedno vanbracno, to je nekako i normalno...ljudi cesto isprobavaju zajednicki zivot prije braka.
Dok ako gledas ljude od tridesete na gori velika vecina ih je ubracena.
Moje legice su skoro sve u braku, a bome i frendovi od mvm(mogvanbracnogmuza), a imamo 29-30 god.
Mi smo jedini u nasem drustvu koji se jos nismo ubracili i koliko vidim oko nas su nasi vrsnjaci skoro svi ubraceni.
I naravno, drzimo da nisu na mistu pitanja o nasem izboru, i naravno svaki puta iznova nas iznenaduju bezobrazni ljudi koji se uopce bave sa nasim zivotom i zabadaju nos di im nije misto.
Dakle, pogadas da nije u redu, niti na mistu nepozvan ispipavati neciju intimu.
Da ne pricam o tome kako bizarno djeluju ljudi koji se uopce preokupiraju sa necime sto nimalo ne utjece na njihove zivote i jos se usude svoju bezobraznu znatizelju verbalizirati.
Na kraju da ti udovoljim znatizelji...
Zivimo vanbracno jer nam papir trenutno ne znaci nista posebno i jer bi nam ubracenje u situaciji u kojoj smo sad samo donilo dodatne proceduralne komplikacije.
Jednog dana cemo se mozda i vincati, ali to ce biti takoder iz razloga prakticnosti.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 22:59   #89
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
imam kolegicu koja se udala neki dan nakon 10 godina 'divljega braka' i dvoje djece. Razlog - nije joj se dalo pravit svadbu

ja sam se udala nakon godinu dana 'divljeg braka'. što se mene tiče, nisam se ni morala udat, mogli smo nastaviti živjeti i tako, nevjenčani, ali njemu je brak jako važan pa smo se vjenčali. Nije to nikakav protest nit išta drugo, brak mi jednostavno ne predstavlja nešto 'obavezno'
ovako sam se samo izmučila sa svadbom i silnom rodbinom, troškovima i živcima
to je i nama razlog, manje-više
oboje mrzimo bit u centru pažnje i neda nam se dat brdo love i živaca za tu jednu noć s rodbinom koju inače jedva da bi prepoznali na cesti.

a ako radimo male svatove to automatski svima daje materijala za tračanja da nemamo love, da je netko nekog natjerao, da sam trudna a on mi radi uslugu, da su nam roditelji dali novac a mi potrošili na drogu il na kocku...
ponavljam, neda nam se bit u centru pažnje i odgađat ćemo pa dok ide.

a kad nas pitaju kad mislimo pred oltar ja kažem da ćemo kad napravimo bebu, a kak drugačije
al ne smetajumi takva pitanja.
mishamu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 00:04   #90
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
u biti se slazem: emotivno bi bilo jednako bolno i tesko
samo bi formalno islo brze

i naravno stoji: sto ljudi sto sudbina

Potpuno je isto. Ni formalno ne bi bilo brže. Podjela imovine i skrb nad djecom, dogovor o alimentaciji sve je isto. Tako da su oni koji misle da ljudi žive u divljem braku jer je lakše otići u veeeelikoj zabludi.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 00:14   #91
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
ovo sto sam ja mislila mozda je ponukano jednom kolegicom s posla

nakon zajednickog zivota, kucenja, djeteta (sin) ona je spoznala da to nije to
i da ga jebes - ona odlazi
(fraze tipa: zivot je samo jedan, jos sam mlada (34))
osla ona i odvela malog
zavod je po defaultu dijete dodijelio njoj takvoj kakva je, s rezimom vidjanja za oca, tj bivseg partnera

"partner" u komi - srusio mu se svijet
djete ne kuzi jos nista i samo repetirano pita: "a gdje je tata" (3,5 god)

najprije si je priustila 2 mjeseca godisnjeg za vrijeme kojeg je podignula sise i dupe, dok je njezin bivsi "partner" (a ne muz) preuzeo brigu o malome (sav sretan da i to smije i spreman na suradnju do ibera, sam da joj ne stane na zulj i da smije vidjat maloga)
a nakon toga je pocela parada raznoraznih tipova, gdje je bivsi takodjer bebisitirao - samo da mali ne vidi to cudo

ali, jebi ga, ako ju pitas:" ona je emancipirana i ona zivi zivot "to the fullest"
da se mislila vezat za nekog, vjencala bi se "
I ovakvi slučajevi su isti i kod braka. Sud uglavnom dodjeli dijete majci i kod rastave formalnog braka. A to kako će se majka ponašati i na koji način će tražiti novog partnera je stvar njenog karaktera ne toga da li je izašla iz divljeg ili formalnog braka. Imala sam u okolini dva potpuno istovjetna primjera tom tvom, samo što su obje bile u formalnom braku. Jedna je imala dvoje druga troje djece. Jedna je mužu objavila da ga ostavlja zbog ljubavnika(djeca su pripala njoj, otac ih viđa), druga je jednostavno bez najave pokupila kofere, ostavila djecu i nije se javljala nekoliko dana, poslije se javila da je s ljubavnikom u drugoj državi (ovaj slučaj mi je ispričan od kolegice pa ne znam kako je na kraju završio razvod i kome su išla djeca).
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 00:22   #92
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Ovo je točno. Ljudi koji žive u braku 'bez papira' ustanove da to zna biti pravno dosta kompliciranije od braka 's papirima'. Naročito što se tiče djece.

Ima ovdje na forumu ljudi u divljim brakovima s djecom. Koliko se sjećam po drugim temama rekli su da nemaju nikakvih problema, a pogotovo s djecom, Mi nemamo djecu, ali jedini problem su dizanje kredita(mada je netko pisao da ni s tim nisu imali problema) i što se porez na plaću računa kao kod samaca iako jedan od partnera ne radi. Ali to pitanje bi se trebalo pokrenuti jer ako je po obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica izjednačena s bračnom, onda bi trebalo i to biti.

Drugih problema osim tu i tamo dušebrižnika koji nas pokušavaju uvjeriti da nam je život pogrešan i kako se mi u stvari ne volimo ako nismo u braku nemamo
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 01:57   #93
Quote:
Fini dečko kaže: Pogledaj post
Fini dečko kaže.... (predugo bi bilo da quotam)
Pošao si od krive pretpostavke da je izvanbračna zajednica češća od bračne tako da onaj razlog kud svi Turci...ne stoji. Dapače život u izvanbračnoj zajednici znači dosta često ispitivanje zašto ne brak i zašto nismo kao svi drugi pošteni Turci
A ostalo, mislim da ima svega pomalo.

1. Zaista ne smatram taj papir potrebnim niti dokazom ljubavi, ateist sam (i dragi) pa nemam ni vjerski razlog zbog kojeg bi mi bio bitan (sjedinjenje pred Bogom i tako to)
2. Ne volim ceremonije, davanje praznih zakletvi i sl. stvari. Nitko od nas nema pojma da li će svog partnera voljeti do kraja života, a broj razvoda (pa i nesretnih brakova) govori u prilog tome da mnogi tu zakletvu nisu u stanju izvršiti, pa čemu je onda davati? Zakletve vrlo ozbiljno shvaćam.
3. Da je potpisivanje braka ono što bi po meni trebalo biti, jednostavan ugovor koji olakšava birokraciju, kojim dvoje ljudi daje državi do znanja da su sad zajedno (u istom rangu s rodnim listom ili domovnicom) potpisala bih ga bez problema. Ali sva ta pompa, zakletva, i značenja koja se daju braku od toga da se prema potpisanom papiru mjeri moralnost nečijeg života, količina ljubavi i zabluda da taj papir znači sigurnost u partnera ili osigurava sreću, odbija me od toga da ga potpišem.
4. Brak se povezuje s tradicionalnim načinom života. Podrazumijeva određene uloge muškarca i žene s kojima se ne slažem. Naravno ni u formalnom braku se ne mora živjeti po tim ulogama (a i u izvanbračnoj zajednici može) tako da mi je ovo nevažan razlog, ali eto još jedan mali plus za izvanbračnu zajednicu.

To su moji razlozi. Kod dragog je sve bilo puno jednostavnije. Njemu je doslovno bilo svejedno. U oba slučaja javnost je na njegovoj strani Ovako dušebrižnici misle da je on taj koji ne želi brak pa misle da smo u izvanbračnoj zajednici jer me on nije htio ženiti pa je frajer 'ko dotur Luigi iz Malog mista, a u slučaju braka tradicija opet ide njemu na ruku. Što se tiče davanja zakletvi i same ceremonije imamo isto mišljenje.

Što se tiče spomenutih razloga za brak.

1. Nema problema, zašto raditi nešto što ne želiš samo da bi se dodvorio selu?
2. Koliko mi je poznato nema nikakvog dokazivanja očinstva Prijave se kao roditelji i to je to. Očinstvo se dokazuje samo ako muškarac sumnja da je otac djeteta, ali to može i ako je u braku. Ostali problemi s kojima smo se sreli u naših 20 godina su oni koje sam spomenula ranije, kredit i porez na plaću i da smo imali uvjete (stambeni i moje zdravlje) za posvajanje djeteta mislim da bi se i tu sreli s problemima. Ali to su samo stvari koje bi trebalo regulirati s postojećim obiteljskim zakonom po kojem su bračna i izvanbračna zajednica izjednačene, a ne da ih se koristi kao poluge da se ljude prisiljava da odustanu od svojih životnih nazora.
3. Izvanbračna zajednica nikako nije probni rok. Prvo značenje pojma probni rok je nešto što predhodi nekoj promjeni, provjera. Probni rok traje do onda kad par shvati da može živjeti zajedno, hoće li nakon toga potpisati papir ili samo nastaviti živjeti kao do tada je stvar njihove odluke. Meni je užasno smiješno (a često sam se imala priliku sresti s takvim mišljenjem) kad netko za par koji se raspao nakon np. desetak godina kaže, eto na kraju se nisu ni oženili i nakon tolikih godina smatraju da se par rastao zbog nedostatka papira. A što je onda razlog raspada brakova s papirom od kojih mnogi traju i manje od gore spomenutog primjera?

Zadnje uređivanje Cordelia : 26.10.2009. at 02:05.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 03:15   #94
Quote:
vita_jela kaže: Pogledaj post
...ljudi danas teže slobodi kreiranja života, a kada si u braku, pojednostavljeno, onda te svi već kronološki ispituju o fazama koje kao da su zacrtane.
kada je vrijeme za dijete, gnjave kada ćete vi, kada je jedno rođeno, kada ćete na drugo, kada ....
jasno da to nekim ljudima ide na živce...
A kad nisi u braku, ispituju te "pa kad ćete se više vjenčat"... Kad dobijete dijete izvan braka opet pitaju "kad ćete se vjenčat" (a možda i "kad ćete na drugo", ako su se pomirili s tim da se nećete vjenčati...)

Uglavnom, ispitivanja ti ne ginu...

Mislim da se s tim pitanjima loše nose osobe koje općenito u životu baš ne znaju "zauzeti gard", pa "ispitivači" to jednostavno osjete i iskorištavaju...
Ja sam (s današnjim suprugom) živjela 8 godina "bez papira", i to - draga djeco - prije 25 godina!
I uopće mi pitanja ("zabrinutih") o našem "statusu" nisu u sjećanju ostala kao neka osobita trauma! (A nisam potekla iz neke specijalno liberalne sredine, naprotiv!) Jednostavno smo ih otkantavali šalama... dok nisu odustali...
Tako da sve ovisi o pojedincima i o tome koliko su jaki/slabi da se odupru očekivanjima/kalupima/ulogama koje se od njih očekuju...

Što se tiče razloga zbog kojih se parovi odlučuju na (privremeni/stalni/duži/kraći) zajednički život "bez papira" - oni su, kod raznih parova, vrlo različiti: svi navedeni u prvom postu, a i mnogi drugi...

Kod mene i mm konkretno: jedan općenito jako ležeran odnos prema "kalupima" i "očekivanjima" drugih, a istovremeno i kasnije - recimo to tako - sazrijevanje, zadovoljstvo onim što smo imali i odsustvo želje/potrebe da se stvari drugačije "definiraju" i poslože...
Zapravo - nikakav jako konkretan razlog, a ponajmanje "ideološki" (prijezir prema braku kao instituciji).

Tek nam je nakon 8 godina počelo padati na pamet pitanje "a zašto ne?" - pa smo i "to" učinili.
Mi smo baš ono - "slow living" par...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar

Zadnje uređivanje Špranja : 26.10.2009. at 03:27.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 04:16   #95
meni je brak samo (nepotrebna) formalnost... al opet, da bi radio neki posao treba ti diploma, nije dovoljno samo iči na faks

a sad... zašt se ja nebi htjela udat... iz nekih osobnih razloga sam jako sumnjičava i teško se vežem... brijem da bi u braku imala osječaj kao da mi je netko stavio okove i pokušavala bi "pobječ" samo da sama sebi dokažem da ja i dalje iam slobodu... glupo?? bmk! ja se neču udat
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 07:56   #96
Quote:
mishamu kaže: Pogledaj post

a kad nas pitaju kad mislimo pred oltar ja kažem da ćemo kad napravimo bebu, a kak drugačije
al ne smetajumi takva pitanja.
to sam i ja govorila proteklih godina, samo bi se zacrvenjeli i progutali knedlu (nevjerojatno, ali to su pitale uglavnom cure koje su se udale zbog bebe)
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 08:23   #97
Ovo je zemlja u kojoj se, gotovo u skladu s tradicijom, ispod granice dobrog ukusa ljudi miješaju jedni drugima u život. Prečesto i viđeno i doživljeno.
U ovoj zemlji je potpuno normalno da kolege razglabaju o plaćama kolega koji nisu prisutni, da kopaju, raspituju se, komentiraju, negoduju zbog nečijih primanja - iako je plaća poslovna tajna i privatna stvar.
U ovoj zemlji je najnormalnije i komentirati tko je za koga glasao, zašto itd iako je to vrlo primitivno i privatna stvar pojedinca.
U ovoj zemlji je normalno i razglabati o tuđim vezama, brakovima, zanimati se, pitati zašto, kad će djeca, ako neće-zašto neće itd..
Uglavnom, u ovoj zemlji je normalno puno toga što nigdje drugdje nije normalno.
Uopće me ne zanima je li netko vjenčan, nije, zašto, kada, kako. Drago mi je kad vidim da je neki par sretan, da im je lijepo, da imaju dobar život. I to je sve što me zanima. Ako mi sami imaju potrebu pričati o svom "statusu" i svojim stavovima-super, možda ćemo imat zanimljiv razgovor. Ali inače neću ni pitati..Jer ne vidim zašto bih. Jedino pravilo koje vrijedi je - dopušteno je činiti sve što ne ugrožava nekog drugog.
E sad, vjerovatno je u ovoj "normalnoj" zemlji i popriličan broj onih "katolika" koji smatraju da ih ugrožava svatko onaj tko ne živi po njihovim pravilima, koja su jedina ipravna, jedina plemenita, jedina pametna itd. Ali takvima ja svojim pisanjem ovdje ne mogu pomoći, za takve postoje institucije.
baader is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 08:50   #98
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Gle, ti pričaš o praznoglavoj glupači. Kakve to veze ima s temom? ta bi se krava potpuno jednako ponašala u formalnom i u neformalnom braku. Tu se priča o razlikama između dvije vrste braka, a ne o tome kako se u braku ponašaju budale, a kako pametni ljudi.
kako nema veze

zenska je doduse karikatura, ali slikovito docarava povrsan stav koji puno ljudi (ne svi) ima ozajednickom zivotu bez tog "papira". ne mislim o ljudima iz okoline. mislim o ludima koji se odlucuju za takvu formu veze (tj iz krivih razloga, racunajuci da ce biti lakse otici)

jos ajde, ako su sami - neregistrirana zajednica mi je OK.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 26.10.2009. at 09:45.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:05   #99
Mene najviše zabavljaju svakodnevna pitanja o tome zašto smo se oženili kad nisam trudna.

U prvo vrijeme sam objašnjavala, trsila se, pa su tu bila potpitanja tipa: ali to je samo papir, ljubav postoji i bez papira, pa deder objasni.

Više se ne upuštam u rasprave niti objašnjenja. Svatko živi kako mu paše i stvara zajednice po vlastitim željama i nahođenjima.
Niti mislim nekome objašnjavati svoje intimne odluke niti mislim nekog drugog preispitivati oko njegovih intimnih odgovora.

Makar sam se valjala od smijeha prošle godine na okupljanju gimnazijalaca kad je jedan frend totalno popi*dio na baš takvo pitanje. "Pa zbog ljubavi *ebo te pas! Zbog kog vraga se inače ljudi žene?!"
__________________
...Ja sam jednoga dana slučajno našao put Ispod svih tih zastava što vijore... 17.05.2012. :)
frikuscha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:06   #100
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Fini decko, a di ti to zivis kad tvrdis da je danas trend i da vecina ljudi zivi u vanbracnoj zajednici?
mislim da je ovo kljucno pitanje

zivim na zapadu europe
od poznanika i prijatelja do 30 godina vecina ih zivi nevjencano, dapace ponekad vec od ranih dvadesetih
od onih do 4, 4,5 banke se omjer mijenja u korist vjencanih nekih fifty-fifty
nakon 4,5 banke ih je odjednom vecina u bracnoj zajednici. u stvari to su ljudi "starog kova" , koliko god glupo to zvucalo, oni koji su poceli prije te "emancipacije veza" (generacijski jaz u izboru stila zivota)

isto tako se kasno pocinje sa djecom
mene su s 26 svojedobno proglasili mladom majkom
a granica se sve vise pomice prema 40toj
ima i puno parova bez djece, logicno, jer ponekad kad se vec odluce nije vise sam tak jednostavno slozit klinca, produktivni "peak" je odavno vec prosao

u zadnje vrijeme primjecujem sve vise slican trend medju "fancy" friendovima u ZG. zajednicko im je da su vecinom dobro obrazovani, s dobrim poslom i skuceni. i onda izaberu uzivanje u zivotu, te neformalni oblik veze. kao i u svemu ostalom , pomalo preuzimaju ono sto dolazi iz vana. kako ce im se zivotni put razviti - to cemo tek vidjeti. nisam sociolog ni slicne struke, pa se ne usudim bacati nikakve predpostavke.
za razliku od toga sam takodjer primjetila u drustvu i siroj rodbini nekoliko parova kojima je malo manje debelo islo u zivotu, da kao po obrascu biraju "imaginarnu sigurnost" braka. Ovo posebno ne kuzim?
OK ako je u dvoje lakse, ali znaci li to uistinu da je i sigurnije

dali je ovaj drugi primjer reprezentativan za cijelu RH - nemam pojma
Prosvijetlite me...

Zadnje uređivanje Marica Carica : 26.10.2009. at 09:49.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.