Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2010., 15:37   #141
Quote:
zahitneslučajeve kaže: Pogledaj post
Kolko se mjeseci, godina može dobiti za psihičko zlostavljanje najužih članova obitelji?
Kak to ide kod nas?
Vjerojatno jako loše...ali svejedno pitam..
hvala
Kazne su iste za verbalno, fizičko, psihičko i svako drugo zlostavljanje. Pročitaj Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji. Što je kažnjivo je objašnjeno u čl. 4., a kazne u čl. 20.

Postupak je također potpuno isti. Prijava počinitelja, privođenje i preprata na sud. Brzo i jednostavno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 17:38   #142
Napad

Ne znam jesam li svrstala ovo na pravi podforum,prije nekih 12 dana na ulici koja je prometna u 8 navecer isao mi je ususret neki momak kojeg nikad prije nisam vidila.kad smo se mimoisli okrenio se zgrabio me za guzicu,ja sam ga poslala u pm,i rekla da odj...,nastavila dalje i mislim se ma ovo je neki balavac neizivljeni,koji debil.danas nako 12 dana,ja izlazim iz busa i na raskrizju kraj svoje zgrade,dok sam skretala iza ugla ista osoba se stvorila iza mene,i opet napravi isto.ja sam se pripala,portrcala put ulaza u zgradu,a on se okrenuo i vratio istim putem nazad,znaci da nije ni isao u tom pravcu nego samo zamnom i da sad zna di zivim pricala sam sa svojima doma,i nakraju zvala policiju,oni su mi rekli da mi je svakako pametno to prijavit pa cu otic,zeznuto je sta ne znam ko je lik i jeli zivi u mom kvartu pa kad me sreo slucajno radi sranja,ili me neko pratio otprije,ali kako bi znao kad cu ja izac iz busa.mozda lupetam gluposti,ali malo se jesam pripala,pa mi treba savjet...sto policija uopce tu moze,sto ako se ponovi i sto ja mogu ucinit sama za sebe?svjesna sam ono da ne idem sama u ponoc mracnom ulicom,ali ovo je bilo oba puta po danu,sta ako taj lik mene doceka u mom portunu bilo kad?hvala vam unaprid na odgovorima,meni se ne da samoi zivit u strahu....
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 19:15   #143
Quote:
purplequeen kaže: Pogledaj post
...zvala policiju,oni su mi rekli da mi je svakako pametno to prijavit pa cu otic,zeznuto je sta ne znam ko je lik i jeli zivi u mom kvartu..
...sto policija uopce tu moze,sto ako se ponovi i sto ja mogu ucinit sama za sebe?...

svakako prijavi, dat ces opis te osobe i policija ce to podrucje malo vise nadzirati ako je ova tvoja prijava prva..
moguce i da nisi prva, da je takvih slucajeva vec bilo, pa ce se podaci koje ti das (opis) uzeti u obzir prilikom obrade i pronalazenja te osobe..mozda ti bas das neki detalj koji ih odvede do te "prave" osobe..
one, tj. takvi, inace "operiraju" u nekim dijelovima grada, a kako bude slucajeva da osteceni i ne prijave, jer svatko ima svoje razloge, dogadja se da se nista i ne poduzima, pa takvi imaju osjecaj da su sigurni u svom djelovanju i da nece biti otkriveni..

ako se ponovi, pokusaj upamtiti sto vise o osobi i opet prijavi..
tim cinom, hvatanjem tebe za straznjicu, sto sutra moze biti i za grudi, zavlacenje ruke u medjunozje i sl. ta osoba cini kazneno djelo bludnih radnji i treba ju svakako zaustaviti u tome..

ako se ponovi, iako je to trenutak u kojem se ne stignes snaci niti odreagirati kako bi zeljela, sto tek kasnije shvatis, barem povici na njega kako bi skrenula paznju i drugih da se nesto dogadja, ako ima drugih u blizini..i te osobe ce moci opisati, dati koji detalj u cilju utvrdjivanja identiteta, a moguce i hvatanja tj. sprecavanja te osobe da se udalji..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 19:48   #144
kad se tesko snac odma u takvim situacijama,mene momak posli napa da sta ga nisam bolje zapamtila,zvala njega,slikala mobitelom,je .ebemu mogla sam i intervju jedan obavit ustrtala me cinjenica sta je isti lik ko i prvi put se usudija u 2 popodne nasrid ulice me tako ic uvatit,sta je sposoban navecer tek,ma ic cu na policiju sutra stoposto,pa eto,mozda necemu pomogne.prvi put sam na svojoj kozi osjetila kako je ruzno bit u zenskoj kozi,kad si bespomocan ucinit nesto.s obzirom kako sam ja nagle naravi,da sam bila zivcanija,mogla sam ga kljucem porezat ili odcepit brzinski dezodorans i upaljac,i lipo tu vatricu usmjerit put njega,ali sta bi time dobila osim sto bi ja bila u krivu i u problemu,jer teoretski lik nije nista napravio....ma eto idem sutra,vidit cu sta ce mi oni rec,pa cu javit kako je proslo. a nadam se da je to sto me sreo slucajno jer ne bi neko mogao znat da cu ja bas u 2 popodne izac iz busa,al jos da znam da me neko prati s nekom namjerom,srce bi me izdalo
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 17:29   #145
Quote:
purplequeen kaže: Pogledaj post
... a nadam se da je to sto me sreo slucajno jer ne bi neko mogao znat da cu ja bas u 2 popodne izac iz busa,al jos da znam da me neko prati s nekom namjerom,srce bi me izdalo
Kao što ti je rekla zuba, takvi najčešće operiraju na nekom određenom području, tako da te nije pratio, nego si mu naletila više puta. Takvi se najčešće zadovoljavaju takvim kontaktom (naše ulice nisu opasne u tom smislu), ali je svejedno počinio kazneno djelo, tako da samo prijavi.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 20:26   #146
Bok,drot13,danas sam prijavila u st na policiji jer su mi tako i savjetovali,moj opis te osobe nije morao bit stopostotno tocan,jer sam mozda u panici neke sitne detalje pobrkala npr jeli ima sitnije plave ili zelenkaste oci,ali po prici policajca to nije nista konkretno,oni ne znaju ko je to,ja ne znam ko je to,znaci ne mogu nista tu,bar mi je tako receno. kad sam pitala sta mogu napravit za sebe,policajac kaze,ako ga vidis prije nego on tebe,zovi nas,ja pitam sta ako mene on vidi prvi i dode mi iza leda,policajac slegne ramenima i kaze cuvaj se....jak odgovor Drot13,ako si policajac kako vidim po nicku,znas li mozda dali ja po zakonu mogu nosit u torbi nesto za samoobranu i kad to smijem upotrijebit?na koji se ja nacin mogu branit ako me opet prati ili napadne?mislim mogu ja ponit,ne znam malu sikiru u torbi,ali ako on ne napravi nista konkretno,ja bi ustvari bila neko ko je pocinio veci zlocin. do koje se mejere fizicki mogu branit?hvala ti jer me jos malo strah toga od jucer....
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 20:54   #147
Sjekiru bas ne, ali mozes nesto drugo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 10:46   #148
Quote:
purplequeen kaže: Pogledaj post
... dali ja po zakonu mogu nosit u torbi nesto za samoobranu i kad to smijem upotrijebit?...
Kao što ti je Katrin napisala, smiješ nositi i smiješ upotrijebiti (npr. elektrošoker ili suzavac). Smiješ upotrijebiti dok traje napad (ili dok ide prema tebi u namjeri da te napadne), ali ako ti on priđe, udari te i odlazi, više ne smiješ.

Moja preporuka je da si kupiš sprej za samoobranu (suzavac). Košta nekih do 50 kuna, jednostavan je za upotrebu (neka ti prodavač obavezno pokaže kako se koristi - ne pritišće se kažiprstom kao normalni sprej, nego palcem), ne moraš biti u kontaktu s napadačem, a na otvorenom je zakon.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 12:31   #149
Trebam pomoć!

Pozdrav ekipa.
Evo ovo je situacija. Od mog tate sestra je već odavno dobila isplačen iznos što se tiče njenog djela o nasljeđivanju djedove kuće ( koji je pokojan ). Dakle ona više nema prava koračiti na naše dvorište. Međutim jednostavno nam neda mira. Mojoj majci šalje poruke u 6h ujutro sa raznim svojim problemima koji se nas više ne tiču. I svaki puta kada dođe ima sto tisuća istih pitanja: Gdje je ovaj? Kad dojde taj? A ideš u grad? itd itd.
Naime, već smo joj svi u obitelji rekli neka više NE dolazi u našu kuću ili dvorište, ali ona jednostavno ne prestaje dolaziti iz dana u dan. I čak vidi da jednostavno ne želimo otvoriti vrata te nas vidi kroz prozor kako slobodno šećemo u kući i neznamo što da više napravimo.Jednostavno se pravi "bedasta" i ne prestaje dolaziti. E pitanje je sada: ŠTO DA UČINIMO?
Dali da joj zaprijetimo policijom ili čime :S Više ni sami neznamo.
Molim pomoć što prije moguće! Hvala

Također ako nešto još nije jasno ili imate pitanja, pitajte me pa da probam razjasniti
Ninja boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 19:20   #150
Privatna tužba za uznemiravanje

U zadnjih godinu dana me jedna osoba svakodnevno uznemirava pozivima i porukama na mobitel. Prijavila sam ju na policiju i oni su mi savjetovali da sljedeće što mogu napraviti je podnjeti privatnu tužbu za uznemiravanje. Zanima me kako ta tužbe treba izgledati i gdje se točno podnosi??
mira-iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:18   #151
on će mene tužiti?!?

Dakle, preksinoć sam se vraćala iz grada oko 2h u noći, sama... i skužila sam nekog lika kako ide stalno iza mene i ja požurim...tada je i on požurio. Nakon par metara se skroz približio i uhvatio me za ruku i gurnuo uz neki zid...na što sam ja počela vrištati i kad se naslonio na mene (krenuo me pipkati) suzavac sam mu našpricala direktno u oči i nazvala policiju. Oni su došli za 10min, odveli njega, mene... obavili sve što treba, uzeli mi odjeću i to sve...

Jučer su me upozorili neki ljudi koji znaju tog lika... da on planira mene tužiti za nanošenje teških tjelesnih ozljeda jer mu je kao zbog suzavca vid oštećen... i da će ići s pričom kako se mi znamo.. i da me nije ni na šta prisilio nego da sam mu sve dopustila

Jel on može s tom tužbom išta postići?
legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:33   #152
Šta se trenutno događa u vezi policijskog zapisnika? Kako je s tim?
Dunja Laura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:42   #153
pričala sam jučer s policajcem koji je došao kad sam ih nazvala... rekao je kako ću dobiti na kućnu adresu neke papire od njih, a koliko ja znam oni su u zapisnik napisali kako sam se ja branila.. i kad više nisam mogla da sam upotrijebila suzavac.. rekao mi je i da su bili kod nekih ljudi u kući pitati jesu li što vidjeli, čuli...i žena im je rekla da ju je probudila neka vriska, ali nije ustajala iz kreveta jer je mislila da se netko napio pa galami...
legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:58   #154
moguće da je to razglasio kako ti njega ne bi tužila

u svakom slučaju ti sama razmisli o toj mogućnosti

ako on tebe tuži. postoji zapisnik i ne vidim zašto se uspješno ne bi mogla obraniti...samo hrabro
Dunja Laura is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 17:21   #155
psihološki pritisak na tebe da ga ti ne tužiš.

znaš da je zapisnik na tvojoj strani i tuži ga, sigurno imaš svjedoke i protiv moguće izjave da se inače znate,
iako je i to zapravo nebitno.
i-je-i-nije is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 20:51   #156
Quote:
legica21 kaže: Pogledaj post
... Jučer su me upozorili neki ljudi koji znaju tog lika... da on planira mene tužiti za nanošenje teških tjelesnih ozljeda...
Jel on može s tom tužbom išta postići?
Nemaš brige. Najvjerojatnije se radi o ovome:

Quote:
Dunja Laura kaže: Pogledaj post
moguće da je to razglasio kako ti njega ne bi tužila...
Quote:
i-je-i-nije kaže: Pogledaj post
psihološki pritisak na tebe da ga ti ne tužiš...
Prijetnje protutužbom su čest način pritiska počinitelja, ali samo hrabro. Ne može ti ništa. Ako ti slučajno priđe (budući da imate zajedničke poznanike) s bilo kakvom pričom/nagodbom i sl., odmah zovi policiju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 08:34   #157
hvala

jučer sam pričala sa odvjetnikom....svakako ide tužba

rekao je da će pričekati da dobijem papire iz policije i onda će pokrenuti postupak
legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:26   #158
Quote:
legica21 kaže: Pogledaj post
... jučer sam pričala sa odvjetnikom....svakako ide tužba
rekao je da će pričekati da dobijem papire iz policije i onda će pokrenuti postupak
Samo naprijed. I da, zaboravih reći, lik ne može imati teške tjelesne ozljede od takvog spreja. Udri ga, neka plati.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 23:23   #159
Quote:
mira-iva kaže: Pogledaj post
U zadnjih godinu dana me jedna osoba svakodnevno uznemirava pozivima i porukama na mobitel. Prijavila sam ju na policiju i oni su mi savjetovali da sljedeće što mogu napraviti je podnjeti privatnu tužbu za uznemiravanje. Zanima me kako ta tužbe treba izgledati i gdje se točno podnosi??
Raspitaj se na prekršajnom kod državnog odvjetništva. To je i meni danas policajac rekao.

Nakon 4 godine prijetnji uznemiravanja porukama i pozivima, uplitanje u moj osobni život, i u moje veze, pukla sam i prijavila ga, a prije toga sam njegovoj curi (sada bivšoj), nakon napada u kafiću, rekla istinu i dokazala ju porukama. On je sad bijesan na mene i prijetio mi je i nazvao glumicom sa više lica itd.

Mene je varao 3,5 godine, lagao, itd. nakon toga je to radio njoj. Nakon 8 godina je razotkriven i bijesan i prijavila sam ga. Obavjesni razgovor s njime je napravljen izgleda (sutra ću provjeriti),i za sada nema nikakvih poruka i poziva.

Uglavnom, slijedite moj primjer, ako vas netko počne uznemiravat, blatit pred svima, pričati laži okolo, upozorite ga dva puta max, i nakon toga odlučno ga prijavite. Ne dopustite si strahove i 4 godine maltretiranja itd. Ne isplati se! Treba djelovati odmah!
__________________
Un giorno imparerai la verità, e si vedrà il vero volto di ingiustizia!
latina <3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 21:12   #160
na sud zbog fizickog napada na nas

pozdarv svima.molim vas hitno pomoc!

brata mi je napao vlasnik kafica iz cistog mira trcao za njim van te ga izcipelario.bili smo vani ovece društvo na hallowin partyu po maskama.brat je imao crni kaput sesir i mini bezbol palicu.bili smo tamo od 22h pa sve do 2 h kad je sve pocelo.cjelo vrjeme smo svi zivi imali tu palicu u rukama i niko nije nista komplicirao.sa nama su bili cak i rodaci vlasnika kafica koji su isto tako palicu drzali u rukama.kad se brat vracao sa wc-a napao ga je taj tip i vani ga pred dvadesetak ljudi udarao nogom a mali je pred njim bjezao i nije se ni branio.cak ga je vlasnik htio udariti sa tom palicom.kad sam saznala to prišla sam vlasniku unutra kod šanka da ga kulturno pitam sta se dogodilo on je i mene napao i poceo naguravat da me suprug u zadnji tren uhvatio da ne padnem.pozvali smo policiju napravili zapisnik vlasnik je bio u jako alkoholiziranom stanju a mi smo imali 0,3 i 0,6 promila.otisli smo sa bratom na hitnu i sve je ok fizicki ali mali mora kod psihijatra.nema tragova nasilja.imamo 2 svjedoka koje su drugi dan policija posjetila i oni su potvrdili pricu.vlasnik tvrdi da je mali mahao sa palicom sto mi imamos vjedoka koji je potvrdio da nije i vlasnik tvrdi da ga je samo izbacio a ne i udario.naculi smo da ce dovest na sud sogora koji je bio sa nama u društvu da potvrdi njegovu pricu.sta sad ljudi dragi? kako postupiti i kako pokrenut privatnu tuzbu? dali mogu i ja pokrenut za napad i na mene?molimo vas pomoc jer nam je potrebna..
lunanika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.