Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2015., 18:11   #1
Brak kao cilj?

Poznajem par djevojaka koje su sa svojim frajerima u vezi nekoliko godina, žive s njima i funkcioniraju dobro (drugim riječima ništa im ne nedostaje) ali te djevojke forsiraju svadbu ali ono ful. Svaki put kad se sretnem s nekom od njih puna su im usta priče o braku kao o nečem predivnom i mističnom(?!)
Ispada ak nisu udane da to nije to. Ne razumijem zašto??
Koliko kužim stvar, frajerima nije do svadbe jer ih se forsira na to a one su zbog toga luuude! Sve mi se čini da će one prije završiti na psihijatriji nego u braku.
Ne razumijem zašto se toliko forsira brak?? Nije mi jasno jer kužim da se ništa neće promjeniti poslije svadbe ako dvoje ljudi već žive zajedno i uhodani su u dijeljenju zajedničkog života i samim time obavezama.
One se postavljaju prema braku kao da je brak ultimativni cilj/smisao života/što već po sistemu "vrijedim samo ako sam udana".
Jel vi imate takve frendove/frendice??
DarkShadow1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 18:27   #2
Ja znam jednu koja ima dvoje djece i živi sa "mužem" i nije joj niti na kraj pameti neko vjenčanje.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 18:50   #3
Premnoge curice sanjaju svadbu i pir još od djetinjstva. Naravno, većina će to zanijekati ako ih upitaš na prvom....desetom dejtu.
Ta ceremonija ima nekog smisla, tj. imala je u prošlosti i uz generalizaciju, žene vole sigurnost i možda imaju strah da bi mogle prirodno poligamnog a društveno monogamnog muškarca - izgubiti. Također, sam čin vjenčanja sugerira da je curica postala žena i može slobodno upravljati svojim životom kao odrasla. Nešto poput nekadašnje vojske za muškarce.
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 18:54   #4
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Premnoge curice sanjaju svadbu i pir još od djetinjstva. Naravno, većina će to zanijekati ako ih upitaš na prvom....desetom dejtu.
Ta ceremonija ima nekog smisla, tj. imala je u prošlosti i uz generalizaciju, žene vole sigurnost i možda imaju strah da bi mogle prirodno poligamnog a društveno monogamnog muškarca - izgubiti. Također, sam čin vjenčanja sugerira da je curica postala žena i može slobodno upravljati svojim životom kao odrasla. Nešto poput nekadašnje vojske za muškarce.
A muskarci? Zasto se muskarci zene? Pa ne udaju se zene same za sebe. Neke se udavaju jedna za drugu, ali to nije tema.

I sto je ovo neka nova fora, a new trend of some kind - muskarci prirodno poligamni, a drustveno monogamni? Od kud ti to?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 18:59   #5
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Ta ceremonija ima nekog smisla, tj. imala je u prošlosti i uz generalizaciju, žene vole sigurnost i možda imaju strah da bi mogle prirodno poligamnog a društveno monogamnog muškarca - izgubiti.
Teško da će papir dati ženi bilo kakvu sigurnost jer taj isti papir ne sprječava muškarca da zanemaruje ili napusti ženu i njihovu djecu(ako im imaju).

Možeš pliz objasniti ovu "prirodno poligamnog a društveno monogamnog muškarca" tvrdnju ? Kaj muški imaju poligamno-monogamnu sklopku koja se prešalta ulaskom u brak?
DarkShadow1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:03   #6
Uopće ne vidim smisao da se ljudi moraju vjenčati. Tako je nekada bilo. Tj. bilo je sramota živjeti zajedno ako nisi u braku, što je totalno bez veze. Da se mene pita, zabranila bi brak prije (barem dvije godine) zajedničkog života.
Ne znam zašto je mnogim curama to tako bitno, ali mislim da je to više zbog zaostale okoline i stalnih pitanja - kad ćeš se udati. Glupost.
Ako se dvoje vole i slažu, papir ne znači ništa. Kad dođu djeca, to je nešto drugo. Prije rođenja djeteta otići matičaru bez velike pompe i trošenja novaca na glupe svadbe.
Nikada mi neće biti jasni ljudi koji daju silne novce na svatove i zadužuju se. Pa bolje da to daju mladencima da odu na bračno putovanje, a ne častiti tamo neke desete tetke i stričeve ili hrpu lažnih prijatelja.
Nažalost, mnogi tako ne misle i još uvijek živimo u zaostalom društvu kojem je jako bitno hoće li se tko udati ili oženiti.
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:10   #7
Mislim da tu ima vise faktora. Prvi bi mogao biti-stara skola. Roditelji,bar u Dalmaciji uce svoje kcerkice da ako te muskarac cijeni dovest ce te i "prid oltar" i da se ne smis nikome dati 100% dok te ne ozeni. Drugi pak faktor je okolina. Ljudi te drugacije odmah gledaju ako zivis s momkom ne udana. Bar u manjim sredinama ili gradovima. To se kod nas jos uvik gleda kao na veliki grijeh i na veliku sramotu. Isto tako,vecina cura voli vise rec "moj muz" umisto moj momak". Valjda se osjecaju ozbiljnije. Osobno nikad nisan razumila tu drasticnu zelju za brakom,a s druge strane opet ne razumin te momke sta zive sa svojim curama godinama na divljaka i ne zene ih. Ako vide da im je do toga toliko stalo,zasto im ne bi ugodili. Ionako zive vec skupa,nista se nece prominit.
Nicole07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:13   #8
Ja isto mislim da dvoje ako se vole mogu živjeti i nevjenčano i bit će im manje više isto.Međutim nisam protiv tog papira jer mi se čini da on ima neku vrjednost pa makar i simboličnu.
Protiv svadbi nemam ništa,dapače ko ne voli fešte?Ako slavimo sve svece moguće,obljetnice,godišnjice itd itd što ne bi uživali i na svadbama.
Odgovor na uvodni post:To su samo neke cure,nije to pravilo.Zapravo meni se čini da danas i cure sve više izbjegavaju taj papir i da im to nikako nije ultimativni smisao života ko što im je možda nekad bio.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:20   #9
Zapravo meni se čini da danas i cure sve više izbjegavaju taj papir i da im to nikako nije ultimativni smisao života ko što im je možda nekad bio.[/QUOTE]

Meni se to isto čini. Moje frendice sve od reda izbjegavaju taj brak i nije im to upisano u listi želja i ciljeva. Sad su uglavnom fokusirane na posao,karijeru, bolji život i naravno zabavu
Nicole07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:21   #10
Quote:
Nicole07 kaže: Pogledaj post
Meni se to isto čini. Moje frendice sve od reda izbjegavaju taj brak i nije im to upisano u listi želja i ciljeva. Sad su uglavnom fokusirane na posao,karijeru, bolji život i naravno zabavu
A to u braku ne mogu?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:23   #11
Naravno da nije pravilo takvo ponašanje kod žena, kao što rekoh radi se o njih par ali mi svejedno nije jasan stav da nije to to ako nije ozakonjeno. Nipošto nisam protiv braka, dapače nek se ljudi žene ako to uistinu žele, ali smatram da je u cijeloj priči najbitnija kvaliteta odnosa tj. bitniji je sadržaj od forme.
DarkShadow1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:24   #12
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
A to u braku ne mogu?
Naravno da mogu,ali kažem da nisu na to fokusirane niti im je to neka želja. Imaju neke ciljeve koje žele ispuniti i prije nego uđu u brak. Što je meni potpuno ok.
Nicole07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:27   #13
Quote:
DarkShadow1 kaže: Pogledaj post
Naravno da nije pravilo takvo ponašanje kod žena, kao što rekoh radi se o njih par ali mi svejedno nije jasan stav da nije to to ako nije ozakonjeno. Nipošto nisam protiv braka, dapače nek se ljudi žene ako to uistinu žele, ali smatram da je u cijeloj priči najbitnija kvaliteta odnosa tj. bitniji je sadržaj od forme.
Možda one smatraju da je sadržaj prisutan i sljedi samo forma.
Inače glupo je da su ljudi skupa ako nema tog sadržaja.Kako neko može biti sa nekim bilo vjenčano ili nevjenčano samo radi forme?
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:34   #14
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Možda one smatraju da je sadržaj prisutan i sljedi samo forma.
Inače glupo je da su ljudi skupa ako nema tog sadržaja.Kako neko može biti sa nekim bilo vjenčano ili nevjenčano samo radi forme?
Postoji sadržaj ali im je papir bitniji. Znam glupo je, ali tako razmišljaju. Ono trude se iz sve snage da ishode papir a što slijedi poslije svadbe? Neće se više truditi uopće jer su dobile što su htjele?

Kako netko može biti vjenčan samo radi forme? Kako ne, ako žele ishoditi vizu ili udovoljiti strogim očekivanjima u društvima kulturološki drukčijim od našeg ali to je sad neka druga tema.
DarkShadow1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:36   #15
Quote:
Nicole07 kaže: Pogledaj post
Naravno da mogu,ali kažem da nisu na to fokusirane niti im je to neka želja. Imaju neke ciljeve koje žele ispuniti i prije nego uđu u brak. Što je meni potpuno ok.
A da li su te tvoje prijateljice u ozbiljnim vezama ili su solo? Jer, ako su u ozbiljnim vezama, zive sa partnerom, itd, onda mi nije jasno da gledaju na brak kao na nekakvu prekretnicu, stanje nakon kojeg prestaje zivot.
Ili mozda uopce niti nemaju ozbiljnih kanditata?
Quote:
dugii kaže: Pogledaj post
Možda one smatraju da je sadržaj prisutan i sljedi samo forma.
Inače glupo je da su ljudi skupa ako nema tog sadržaja.Kako neko može biti sa nekim bilo vjenčano ili nevjenčano samo radi forme?
To niti meni nije jasno.

I bas me zanima sto ljudi tu na temi misle - koja je sadrzajna razlika izmedju zivotne veze i braka?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:42   #16
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
A da li su te tvoje prijateljice u ozbiljnim vezama ili su solo? Jer, ako su u ozbiljnim vezama, zive sa partnerom, itd, onda mi nije jasno da gledaju na brak kao na nekakvu prekretnicu, stanje nakon kojeg prestaje zivot.
Ili mozda uopce niti nemaju ozbiljnih kanditata?


To niti meni nije jasno.

I bas me zanima sto ljudi tu na temi misle - koja je sadrzajna razlika izmedju zivotne veze i braka?
U ozbiljnim su vezama. Jednostavno zele osigurati svoju buducnost i svoj zivot prije braka. Nezz u čemu je toliki problem,ne biti u braku. Zar se mora cura udati cim pocne s nekim zivit?? Koliko se veza raspalo nakon godinu,dvije dana zajednickog zivota?
Nicole07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:44   #17
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
I bas me zanima sto ljudi tu na temi misle - koja je sadrzajna razlika izmedju zivotne veze i braka?

Moje osobno mišljenje je ako se ljudi vole i stvarno trude jedno oko drugog onda nije bitno je li njihova zajednica ozakonjena ili ne.
DarkShadow1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:47   #18
Quote:
DarkShadow1 kaže: Pogledaj post
Postoji sadržaj ali im je papir bitniji. Znam glupo je, ali tako razmišljaju. Ono trude se iz sve snage da ishode papir a što slijedi poslije svadbe? Neće se više truditi uopće jer su dobile što su htjele?

Kako netko može biti vjenčan samo radi forme? Kako ne, ako žele ishoditi vizu ili udovoljiti strogim očekivanjima u društvima kulturološki drukčijim od našeg ali to je sad neka druga tema.
Pa i ti mješaš dvije teme.O čemu govorimo?O tome jeli im je sadrđaj veza dobar ili ne?Ili govorimo sam o tome dali žele taj papir ili ne žele?Ako govorimo o ovome drugome onda krećemo od pretpostavke da su im veze dobre dakle da je sadržaj ok.Ili ti imaš dokaze da im veze ne valjaju?Ako pretpostavljamo da su im veze ok onda možemo govoriti o tome zašto žele taj papir i zašto i koliko im je važan.
Nemojmo onda sadržaj veza dovoditi u pitanje.Samim tim mislim da onda tvoja rečenica "papir im je bitniji od sadržaja" ne stoji jer nema veze sa ničim.
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:49   #19
Quote:
Nicole07 kaže: Pogledaj post
U ozbiljnim su vezama. Jednostavno zele osigurati svoju buducnost i svoj zivot prije braka. Nezz u čemu je toliki problem,ne biti u braku. Zar se mora cura udati cim pocne s nekim zivit?? Koliko se veza raspalo nakon godinu,dvije dana zajednickog zivota?
A ti mislis da je to meni problem?

Ja samo diskutiram i zainteresirale su neke stvari koje si napisala. Zainteresirala me tvoja tvrdnja da tvoje prijateljice imaju druge ciljeve - tipa karijera, bolji zivot itd.
Pa se pitam koja je sadrzajna razlika izmedju predanog zajednickog zivota i braka?

Jer ako zivis s nekim i predana si tom suzivotu, onda ce ti dinamika zivota sasvim sigurno biti drugacija nego da si solo.

Sto se tu onda desi kad se ljudi ozakone?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 19:49   #20
Quote:
DarkShadow1 kaže: Pogledaj post
Moje osobno mišljenje je ako se ljudi vole i stvarno trude jedno oko drugog onda nije bitno je li njihova zajednica ozakonjena ili ne.
Ja mislim da je ipak bitno ali sad nemam vremena za objašnjavat.Žurim,repliciram kad se vratim
__________________
I'm not crazy,my reality is just different from yours
dugii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:25.