Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Potencijalni budući tenk u HKoV?
M1A2 Abrams 35 22.58%
Leopard 2 A5/A6/A7 57 36.77%
Leclerc 21 13.55%
K2 Black Panther 42 27.10%
Glasovatelji: 155. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2014., 22:10   #21
ja stvarno mislim da umjesto modernizacije BVP-aca što je netko i spominjao i nabavki mardera, treba razmisliti i o nekakvom dealu s izraelcima da se naše 55ice pretvore u ahcarite, i to se može izvesti u ĐĐ-u. osim boljeg oklopa treba uzeti u obzir i veću širinu gusjenica i da teren u istočnoj slavoniji i središnjoj hrvatskoj može biti naplavljen, imamo dosta močvarnih staništa, ravnice, blato, naše sve veće vojno-redarstvene akcije su bile u idealnim uvjetima.
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 22:28   #22
Svaki tenk je vrlo opasno oružje. A taktiku uporabe treba prilagoditi okolnostima...
Ovisi o cost/benefitu održavanja dijelom, tog nasljeđenog stanja. Glede novih ulaganja, treba se odlučiti za adekvatan tenk, vezano uz okružje, doktrinu, taktike, odnosno cijenu, itd....
Kad već imaš tu staru rusku kramu, pa ipak je bolja od bestrzajnog topa.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 22:58   #23
T-55 nema veze s vucenim topom. Vuceni top ili haubica prvenstveno gadja indirektno, a T-55 nije za to namjenjen i indirektno moze pogoditi samo slucajno.
Zato je T-55, sto se tice srapnela odlicno oklopljen. Odlicno je oklopljen i za raznorazne teske mitraljeze koji ce probiti npr. Patrije.
Uz, kao tenk, T-55 je pokretan. Moze se pojaviti, pucati, pa se zakloniti iza kuce ili terena. Uz top nosi i 2 mitraljeza, cime je vrlo opasan i za pjesadiju.
S minimalnom investicijom nekih uredjaja za nocnu borbu T-55 moze odlicno posluziti kao pokretna i oklopljena vatrena tocka: drzi se iza vlastitih redova, ali po potrebi dolazi gdje je gusto. Npr krene napad, imamo pjesadiju u rovu, mozda neku artiljerijsku podrsku, da li bi bilo dobro da imamo iza rova par T-55 koji mogu izaci iza ugla i raspaliti po protivnicima koji izadju na brisani prostor?

Sto se tice tehnike za T-55 se rezervni djelovi jednostavno istokare od celika. To je ww2 dizajn.
Bacati T-55-ice je ziva steta. Lako ih je konzervirati, imamo ih (ne kostaju nista), moze ih se koristiti kakve jesu, ili s minimalnim ulaganjem (termovizija, detektor lasera, ev. Trophy) uciniti bitno efikasnijim.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 23:07   #24
Sve vojske imaju u njihovim relativnim odnosima "kramu" u rezervi. Turska je tu možda i predaleko otišla, sa stotinama moderniziranih raga. I sada na granici sa Sirijom su poslagali muzejske primjerke..
Stari tenk uz modernizaciju je opasan. Za samu špicu, sa jačim ofenzivnim mogućnostima, treba pak nešto "konkurentno".
I ja sam za LEO2 od njemaca, sa upgradeom. Mogli bi i Madere dobiti, možda. Dobar IFV je zlata vrijedan...
Za rezervu su ruske krame odlične.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 14:19   #25
Modernizacija T-55: http://www.nimda.co.il/199098/T-55
otporzivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:55   #26
Ma ostavite se 55 triba modernizirat 84 i proizvodit razne verzije i to prodavat svima koji imaju M 84 I T 72 a mi il LEo i pravit novi tenk
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 22:45   #27
To je dobra ideja, ali mi se čini da još puno vojski ima tenkove T-55. Još jedan od primjera modernizacije. A da M-84 treba ići naprijed sa razvojem to sigurno treba i u to uposliti što više ovo još malo preostale industrije.

Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
Ma ostavite se 55 triba modernizirat 84 i proizvodit razne verzije i to prodavat svima koji imaju M 84 I T 72 a mi il LEo i pravit novi tenk
otporzivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 09:10   #28
u svakom slučaju, čak i ako se ništa ne planira raditi od 55ica, najgora opcija je uništavati ih na poligonima!!
čak i siromašne afričke zemlje, koje izdvajaju "malo" novaca za naoružanje, izdvajaju puno u mjerilima male države kao što smo mi.
Bolje ih prodati za pola milijuna dolara po komadu nego ih uništavati.
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 18:25   #29
Tko mi može malo više reći o modernizaciji Slovenskih 55-ica?
jel razlog njihova povlačenja nezadovoljstvo poslom, ili jednostavno politika Slovenije da su im dovoljne Patrie?

I kakav je tenk bio nakon modernizacije? Usporediv s m-84?
Tušo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 11:55   #30
Quote:
Usporediv s m-84
Slabiji, ali zbog topa mu je u defanzivnoj ulozi mogao parirati. Oklop je ERA sto znaci da dize zastitu samo od kumulativnog djelovanja, ne od potkalibarnih penetratora, i motor nije mijenjan a tezina je povecana sto znaci da je pokretljivost bilo osjetljivo losija.

Jednostavno puno novaca a dobijes los tenk. T-55 se jedino u transportere isplati pretvarati ili BVP-ove. Ali drzim da je i to glupost.

Treba se gledati proizvesti Degmana, dakle M-84 s komplet novom kupolom, i na bazi M-84 napraviti BVP. Time i tenkovi i BVP-ovi mogu biti odrzavani od iste kompanije, i u tom segmentu smo neovisni o vanjskim silama kao sad o Rusiji za helikopterske remonte.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 21:50   #31
Quote:
ace of spade kaže: Pogledaj post
600 btr( čitaj 600sanduka ) nemaju dostatnu oklopnim zaštitu to se rješava s minama i reg iz zasjeda.a što nebi uzeli 1 kom lea i da DD naravi klona od njega i m84 :
Odlična ideja i iz svog iskustva sa više strana znam da je izvediva. ovdje je netko spomenuo da M-84 ima problem sa topom koji može izdržati malibroj ispaljenih granata. Je predlažem kopiranje tog topa i izradu novog. Kladim se da bi se iz desetog pokušaja mogao napraviti top jednake kvalitete kao i ovaj postojeći. Otkivak tj. sirovac za top se može naručiti bilo gdje na svijetu. Ostalo je ne mašti onoga tko bi ga kopirao i dalje razvijao. Sad sudjelujem u jednom projektu gdje smo na zahtjev vlasnika rastavili u komade jednu određenu napravu norveške proizvodnje i rastavili u proste faktore i djelove koje smo mogli naručiti naručili smo a one koje nismo napravili smo nove ovdje u Hrvatskoj. Ujedno smo napravili i testnu stanicu za taj uređaj tako da sad kad ih sastavimo možemo ih i testirati. Norvežanin po komadu te naprave traži oko 1200 eura a nas ce doći oko 600 eura. To sam samo spomenuo za princip da se zna da se može napraviti. Netko je spomenuo da DD nema više djelova za izraditi nove tenkove M-84 i da ih Rusi neće dati. Nedavno sam sa DD radio rekonstrukciju višestupnjevanih velikih reduktora tj. kopirali smo stare za koje više ne postoji proizvođač koji je iz bivšeg istočnog bloka i to je DD odradio odlično. Eno ih vrte se ko veliki. Znači svi djelovi se mogi kopirati i izraditi novi. Been there and done that. E sad se spominje taj Leopard. Bitno pitanje; da li je Leopard igdje ikad korišten u borbenim uvjetima i kako se ponaša u borbi?
otporzivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 22:02   #32
Ponaša se odlično, nikad nije bio u borbi i neuništiv je, jer ga Švabo pravi.
Sa 100 Leoparda HKoV bi u roku od 5 godina ili bankrotirao ili imao 5 operativnih.
Dijelova za M-84 ima po cijelome svijetu (ukuljučivo i NATO zemlje) a Rusi će prodati baš sve što mi budemo bili spremni platiti i to nije nikakav problem.
Volio bi da se Hrvatska jače odvaži u proizvodnju topničko-tenkovskog streljiva.
Čisto iz sigurnosnih i balkanskih razloga. Ipak smo mi Hrvatska.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 15:42   #33
Samo bih htio podsjetiti sve da je jos oko 325 Leopard 2A4, 150 Leopard 2A6 & 225 Leopard 2A5 ostalo za prodaju, Holland - 15 Leopard 2A6, Switzerland - 145 Leopard 2A4, Germany - 540 Leopard 2A4, A5 & A6



Austria - 114 (58 prodano KMW)
Canada - 107+12
Chile - 140
Denmark - 57 + 6
Finland - 139 +100 (Dutch conversions)
Greece - 183 + 172 L2a6 Hel (new tanks)
Germany - 2125 + 225 Engineering vehicles + 80 Leopard 2A7+ (on order)
Holland - 445 (15 remain to be sold or kept for training)
Indonesia - 104
Norway - 52
Poland - 128 + 124 L2A5
Portugal - 37 (ex Dutch)
Singapore - 96 + 14
Spain 108 + 14 + 219 Brand new L2A6E
Sweden 160 + Brand New STVR 122 (nisu L2A4 nego novi tenkovi specificno napraveljni za Svedsku)
Switzerland 380 (145 in storage, offered for sale)
Turkey - 354

cijena za Leopard 2A4 je oko 500 000 Euro, Za Hrvatsku, ako se ideo sa cijelim pakateom cijena bi bila oko 1.25 million Euro po tenku, paket se sastoji od Tenkovi + engineering tanks, support trucks, tank transporters, tooling machinery, training, spare parts, 2-4 simulators, npr package za Hrvatsku, 80 Temnkova Leopard 2A4 bi doslo sa 8 Büffel Armoured recovery vehicle, 8 Dachs Armoured Engineering vehicle, 8 Biber Armoured vehicle-launched bridge, 30-32 SLT 50 Elefant Tank transporters, 4x leopard 2 Simulator, 30~ MAN KT/HS trucks, cijena ovog paketa oko 750 miljuna kuna.

Leopard 2A5 je oko 1 miljun po tenku ali paket bi bio oko 1.75 miljun po tenku, Leopard 2A6 je 1.25 miljun po tenku sa paket cijena bi bila oko 2 miljuna po tenku.

Paket je nabolja opcija za Hrvatsku jer bi dala najbolje dugo vrijeme odrzavanje za cijlu flotu, naravno amunicija i nova 120mm cijek kao i tracks za tenkove nisu dio paketa, moraju se dogovoriti za proizvodacima tih na dugo vrijeme, sto je normalna praksa za ovo M84 tenkove isto.
defecitrunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 17:01   #34
Nije mi jasno da se nabavlja daljnske stanice 30mm za Patrije od 2M eura???? Znaći samo stanica 30mm dođe više nego Leo II? Postavlja se pitanje kolko je pametno potrošit tolko para na nekih desetak koje ćemo mi kupit i ako ih kupimo, i koja će in bit svrha. Nevidin nijedan razlog da dobije prednost isprid tenka, osim međunarodne misije za koje izgleda jedino i opremamo vojsku? Možda nisan u pravu al to mi je brdo love da se ugradi top 30mm u jednu Patriju...... Neznan kolko je Poljake došla instalacija na Rosomak 30mm topa, on kolko mi se ćini nije daljnski upravljan, valjda su išli na to da radije opremu više komada sa 30mm nego da biraju heki high tech al manje komada... Top takvoga kalibra bi ionako triba bit neka standardna oprema.....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 18:28   #35
Toliko košta ulaz ĐĐ u zadnju fazu razvoja te stanice, te pravo na ponudu sa AMV Patrijom. Da bi proizvođač dobio reference za daljnji plasman sigurno je da će Morh uzeti baš tu stanicu. To je Polančec izpregovarao još 2008.g.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 22:34   #36
Quote:
otporzivot kaže: Pogledaj post
Odlična ideja i iz svog iskustva sa više strana znam da je izvediva. ovdje je netko spomenuo da M-84 ima problem sa topom koji može izdržati malibroj ispaljenih granata. Je predlažem kopiranje tog topa i izradu novog. Kladim se da bi se iz desetog pokušaja mogao napraviti top jednake kvalitete kao i ovaj postojeći. Otkivak tj. sirovac za top se može naručiti bilo gdje na svijetu. Ostalo je ne mašti onoga tko bi ga kopirao i dalje razvijao. Sad sudjelujem u jednom projektu gdje smo na zahtjev vlasnika rastavili u komade jednu određenu napravu norveške proizvodnje i rastavili u proste faktore i djelove koje smo mogli naručiti naručili smo a one koje nismo napravili smo nove ovdje u Hrvatskoj. Ujedno smo napravili i testnu stanicu za taj uređaj tako da sad kad ih sastavimo možemo ih i testirati. Norvežanin po komadu te naprave traži oko 1200 eura a nas ce doći oko 600 eura. To sam samo spomenuo za princip da se zna da se može napraviti. Netko je spomenuo da DD nema više djelova za izraditi nove tenkove M-84 i da ih Rusi neće dati. Nedavno sam sa DD radio rekonstrukciju višestupnjevanih velikih reduktora tj. kopirali smo stare za koje više ne postoji proizvođač koji je iz bivšeg istočnog bloka i to je DD odradio odlično. Eno ih vrte se ko veliki. Znači svi djelovi se mogi kopirati i izraditi novi. Been there and done that. E sad se spominje taj Leopard. Bitno pitanje; da li je Leopard igdje ikad korišten u borbenim uvjetima i kako se ponaša u borbi?
ubaci me u DD ima bi ja par misli za njih.Upravo tako vidis oriđiđ vidis mu prednosti i mane mane rjiešis prednosti ostavis jos dodas nesto svoje i eto ga brand new M2024
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 22:34   #37
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ponaša se odlično, nikad nije bio u borbi i neuništiv je, jer ga Švabo pravi.
Sa 100 Leoparda HKoV bi u roku od 5 godina ili bankrotirao ili imao 5 operativnih.
Dijelova za M-84 ima po cijelome svijetu (ukuljučivo i NATO zemlje) a Rusi će prodati baš sve što mi budemo bili spremni platiti i to nije nikakav problem.
Volio bi da se Hrvatska jače odvaži u proizvodnju topničko-tenkovskog streljiva.
Čisto iz sigurnosnih i balkanskih razloga. Ipak smo mi Hrvatska.
zasto kupovat mi to proizvodimo
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 22:39   #38
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno da se nabavlja daljnske stanice 30mm za Patrije od 2M eura???? Znaći samo stanica 30mm dođe više nego Leo II? Postavlja se pitanje kolko je pametno potrošit tolko para na nekih desetak koje ćemo mi kupit i ako ih kupimo, i koja će in bit svrha. Nevidin nijedan razlog da dobije prednost isprid tenka, osim međunarodne misije za koje izgleda jedino i opremamo vojsku? Možda nisan u pravu al to mi je brdo love da se ugradi top 30mm u jednu Patriju...... Neznan kolko je Poljake došla instalacija na Rosomak 30mm topa, on kolko mi se ćini nije daljnski upravljan, valjda su išli na to da radije opremu više komada sa 30mm nego da biraju heki high tech al manje komada... Top takvoga kalibra bi ionako triba bit neka standardna oprema.....
sve ti je to politika platis masno jednu stanicu platia si znanje tako to ide
bilo gdje
ace of spade is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 07:57   #39
Ovdje kod nas se cesto zaboravljaju najbitnije stvari kad pricamo o kupoli i kompletiranju jednog ozbiljnog borbenog sistema. To je top. Da li 20 , 30 ili 100 mm nije bitno...radimo li to? Ne...jesmo li dobili tehnologiju i licencu za proizvodnju topa od norvezana? Ne. Pa cemu onda euforija i busanje o prsa o nekoj ozbiljnoj vojnoj industriji i znanju? Bez uvrijede, ali i kupolu i patriju si mozes nataknut na klinac ako nemas najbitnji dio svakog borbenog sistema, a to je onaj ubojiti i razorni. Kad budemo sami u đđ pravili topove i bili nezavisni u razvoju i proizvodnji kompletnog borbenog sistema onda cu ja reci sada smo ozbiljni igraci. Kupola ne ubija, patrija ne ubija, ubijaju topovi
MBT202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 10:13   #40
Quote:
MBT202 kaže: Pogledaj post
Ovdje kod nas se cesto zaboravljaju najbitnije stvari kad pricamo o kupoli i kompletiranju jednog ozbiljnog borbenog sistema. To je top. Da li 20 , 30 ili 100 mm nije bitno...radimo li to? Ne...jesmo li dobili tehnologiju i licencu za proizvodnju topa od norvezana? Ne. Pa cemu onda euforija i busanje o prsa o nekoj ozbiljnoj vojnoj industriji i znanju? Bez uvrijede, ali i kupolu i patriju si mozes nataknut na klinac ako nemas najbitnji dio svakog borbenog sistema, a to je onaj ubojiti i razorni. Kad budemo sami u đđ pravili topove i bili nezavisni u razvoju i proizvodnji kompletnog borbenog sistema onda cu ja reci sada smo ozbiljni igraci. Kupola ne ubija, patrija ne ubija, ubijaju topovi
A što ti znači licenca za top?
Tko će ga napraviti?
Koliko ih trebamo 20? 40? nek bude i 100, za 100 komada raditi kompletni strojni park?
Pa kolko bi taj top koštao po komadu?

Ljudi moji, pa u HR se radi kvalitetan pištolj i radi se puška-ostavimo da vrijeme pokaže kakva je. Već samim tim odskačemo u odnosu na prosjek.
Ni GPMG nismo uspjeli otkupiti licencu i pokrenuti proizvodnju, a njih treba neusporedivo više nego topova srednjeg kalibra.
I neusporedivo su jeftinije i manje komplicirane za izradu....
A radili bi top... Za koga?
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.