Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2007., 15:12   #81
evo možemo i opciju koji grad ima bolje navijače. bbb-white angels vs delije-grobari-UF-taurum boys-blue union
mano_a_mano is offline  
Old 26.04.2007., 15:15   #82
Quote:
klachko kaže: Pogledaj post
Take it easy brate, sve ce doci na red... Iznenadices se kako stvari stoje!
Znaš kako stvari stoje?

Stoje ovako:

Beograđan ima 351 euro u proračunu.

Zagrepčan ima 1220 euro u proračunu.

Vrijednosno gledajući, to je razlika kao recimo između GDP per capita Hrvatske i Japana.

Sad ti dalje razmišljaj ima li ovaj topic uopće smisla?
sjekira is offline  
Old 26.04.2007., 15:15   #83
Quote:
sjekira kaže: Pogledaj post
A dobro, zato nas ode par somova u Split kad treba, pa soma u London, tri u Milano, četiri u Zurich, šest u Budimpeštu... Neš ti gostovanja, 200 metara od tvog stadiona

Šalim se, jebeno je imat gradski derbi, ali nije niti Dinamo - Hajduk loš. A inače se nikad ne bi mijenjao s niti jednim navijačima... Što zbog standarda, što zbog viza vas cigana iz Beograda na gostovanja ide dosta malo, čak i na domaća...
Uu, imao bih ti sto-sta u vezi ovoga napisati, nego cemo uci u navijacku tematiku, neki drugi put bolje...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 26.04.2007., 15:16   #84
Quote:
mano_a_mano kaže: Pogledaj post
evo možemo i opciju koji grad ima bolje navijače. bbb-white angels vs delije-grobari-UF-taurum boys-blue union
Mano, to su decija prepucavanja i kurcenja, daj da budemo ozbiljni. I dogovori se sa Sjekirom, hocemo li na geografiju ili ekonomiju ili nesto trece...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 26.04.2007., 15:20   #85
na geografiju.
mano_a_mano is offline  
Old 26.04.2007., 15:23   #86
Beograd je jaci na automoto planu

http://img121.imageshack.us/img121/2448/119806be.jpg
Strijelac is offline  
Old 26.04.2007., 15:29   #87
Quote:
klachko kaže: Pogledaj post
Uu, imao bih ti sto-sta u vezi ovoga napisati, nego cemo uci u navijacku tematiku, neki drugi put bolje...
Nećemo, pred negdje dve godine sam osobno slučajno čitao forum Delija, ne znam uopće zašto, valjda sam tražio neke fotke nereda s Grobarima i vidio upis kako se neki mali žali da zašto vas iz Beograd nikad ne ide više od 500 u Novi Sad???

Nas u Rijeku (to je neki ekvivalent po atraktivnosti i udaljenosti, čak je Rijeka dalja) ode 2500...

Al ajde nećemo o djetinjarijama, iako je ovo sve do sad djetinjarija...
sjekira is offline  
Old 26.04.2007., 15:31   #88
Zagreb se nalazi ispod gore Medvednice, na jugozapadnom kutu Panonske nizine, na rijeci Savi. Kao raskrižje putova, Zagreb se nalazi na glavnom prometnom pravcu koji spaja Srednju Europu s Malom Azijom, te također na jednom od najlakših pristupa Jadranskom moru iz Panonske nizine.

na podjednakoj udaljenosti od zagreba se nalaze: budimpešta, beograd, sarajevo, beč, bratislava, venezija, malo dalje milano, munchen, prag.
mano_a_mano is offline  
Old 26.04.2007., 15:38   #89
Ok, baby, let's roll...

Sto se tice geografije, da krenemo prvo od geografskog polozaja (posle mozemo i na okolinu i druge stvari). Apsolutno Beograd (zasto se smejes). Evo i zasto:

- usce dveju velikih reka - jedan od retkih gradova sa tom "referencom" (u Evropi skoro nijedan, eventualno Lion), sve u svemu neverovatna prednost jednog grada, slozicete se... Posebno je Dunav tu znacajan koji kao najveca evropska reka (Volgu ne racunam) je zila-kucavica celog kontinenta. Vikipedija: U njegovu luku dolaze brodovi iz Crnog mora, a puštanjem u saobraćaj kanala Rajna-Majna-Dunav, našao se u središtu najznačajnijeg plovnog puta u Evropi: Severno more-Atlantik-Crno more.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...eograd_Sat.png

- centralni polozaj u ovom delu Evrope, bukvalno na geografskoj tachci spajanja Balkanskog poluostrva i Srednje Evrope (tj. Panonske nizije). Zbog takvog polozaja, nazivan je "kapijom" Balkana i "vratima" Srednje Evrope, a od cega je kroz istoriju imao kako koristi tako i velike stete jer zbog svog geo-strateskog polozaja je bio imperativ za sve zavojevace... Da dodam iz Vikipedije jos i ovo: Beograd je raskrsnica puteva Istočne i Zapadne Evrope koji moravsko-vardarskom i nišavsko-maričkom dolinom vode na obale Egejskog mora, u Malu Aziju i na Bliski istok.

- takodje, u Beogradu se susrecu 2 pan-evropska (znaci ne regionalna!) saobracajna koridora (jedan, Koridor X, prolazi i kroz Zagreb). To, u principu, govori o centralnom polozaju Beograda u ovom delu Evrope, vise od svega. Nadji mi jos jedan grad u ovom delu da ima ukrstanja 2 koridora...

Toliko o samom polozaju. Ajde sad malo Zagreb, pa da vidimo...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 26.04.2007., 15:43   #90
ok, sad kad smo to apsorvirali, pa slijedi glavno pitanje. koju grad ima konkretnu korist od toga (ne bih o mogućnostima jer to je SF, nego o sadašnjosti) i na koji način se manifestira?
mano_a_mano is offline  
Old 26.04.2007., 15:47   #91
zagreb je u hrvatskoj centar apsolutno svih prometnih pravaca; prema zapadu, preko ljubljane, prema jugoistočnoj europi i bliskom istoku preko beograda, i prema jugu do rijeke i još južnije do splita. to su tri glavna pravca. naravno postoje još pravci prema mariboru i budimpešti.
mano_a_mano is offline  
Old 26.04.2007., 15:52   #92
"Upadam" na str.4, pa se unaprijed ispričavam ako je netko o tome pisao.
Jedno pitanje Klachko:
Je li u Beogradu što napravljeno sa željezničkom stanicom?
Naime, "ulazak" u grad putem željeznice je(nekad) bio strava i užas. I zgrada i ono oko nje i prvi utisak putnika pri izlasku iz stanice u grad.... i da ne nabrajam...
Za razliku od Zagrebačkog kolodvora,izlaska iz njega u grad! Zemlja i nebo. Zapad i istok. U punom smislu tih riječi.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Old 26.04.2007., 15:58   #93
naš je kolodvor u dobrom stanju

http://upload.wikimedia.org/wikipedi.../9/9c/HZ_1.jpg
mano_a_mano is offline  
Old 26.04.2007., 15:59   #94
Quote:
mano_a_mano kaže: Pogledaj post
ok, sad kad smo to apsorvirali, pa slijedi glavno pitanje. koju grad ima konkretnu korist od toga (ne bih o mogućnostima jer to je SF, nego o sadašnjosti) i na koji način se manifestira?
Evo ti konkretnih koristi i kako se to manifestuje (mada su ovo ekonomske stvari, a njih bih da ostavim kad stignemo do toga). Vecina stranih firmi (posebno onih kojima je znacajna logisticka povezanost) bira upravo Beograd zbog svog geografskog polozaja za sediste svojih regionalnih podruznica (dugacak je spisak, napisacu ti kasnije ako budes hteo).

Primer I

Pre godinu-dve je americki "Ball Packaging" (najveci prozivodjac limenki na svetu; snabdeva sve velike proizvodjace: Koka-Kolu, Pepsi i sl.) izgradio veliku fabriku i logisticki centar u Zemun Polju koja je "zaduzena" za region Balkana (plus Ukrajina, Madjarska i, cini mi se, Slovenija). Kad su na otvaranju tog centra pitali CEO-a za Evropu zasto je odabrao Beograd, rekao je da je uzeo sestar i napravio krug na karti oko regiona koji je fabrika trebala da opsluzuje i video da je centralna tacka bio Beograd, a posto je specificnost posla (logistika i sl.) takva, geografski polozaj je bio presudan. Naravno, tu su bili i mnogi drugi faktori, ali evo ovo ti je konkretno nesto sto sa polozajem ima veze...

Primer II

Uskoro treba da pocne izgradnja velikog kargo-centra (investicija vredna oko pola milijarde evra, ne znam tacnu cifru) na beogradskom aerodromu koji bi trebalo da opsluzuje ceo ovaj region. U trci sa Beogradom su bili budimpestanski "Ferihedji" i Skoplje. Za americku gradjevinsku kompaniju "Dynacorp" su presudili isti razlozi kao i u primeru I...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 26.04.2007., 16:01   #95
Postoji geografski položaj, i geografski smještaj:

Smještaj? Sava, planina Medvednica (1036m) na čiji se vrh stiže javnim prijevozom. Neusporedivo s blatnim ušćem dviju rijeka. To je možda bila prednost pred 200 godina kad je riječni promet bio bitan. I prije 50 kad se sirotinji bio gušt kupat u rijekama. Danas, samo magluština od rijeke. Planinu vi nemate, mi imamo.

Položaj? Na putu od zapadne Europe prema orijentu, iz Srednje Europe prema Mediteranu, isto tako na rubu Panonske nizine, ali 130 km od mora i 100 km od Alpa, dva najljepša kraj Europe. Povezani autocestama s Rijekom, Splitom, Ljubljanom, Bečom, Beogradom, Budimpeštom... Beograd? Nula bodova, je na frekventnim putevima ali je skoro sve daleko, i od toga nemate ništa. Kaj skupljate felge koje su Turskim kamiondžijama ispale sa šlepera?

NEUSPOREDIVO, ja svaki drugi vikend od 1.4. do 1.10. odem na more, a od 1.10 do 1.4. svaki treći u planine.

TI?
sjekira is offline  
Old 26.04.2007., 16:03   #96
Quote:
mano_a_mano kaže: Pogledaj post
zagreb je u hrvatskoj centar apsolutno svih prometnih pravaca; prema zapadu, preko ljubljane, prema jugoistočnoj europi i bliskom istoku preko beograda, i prema jugu do rijeke i još južnije do splita. to su tri glavna pravca. naravno postoje još pravci prema mariboru i budimpešti.
Da, ali ja sam ti pricao o kontinentalnim (pan-evropskim) koridorima, a ovo sto ti nabrajas (osim pravca Salcburg-Ljubljana-Zagreb-Beograd i dalje koji je na Koridoru X) su sve regionalni koridori ili cak ni to (tj. pravci unutar jedne drzave). U vezi toga znaci: kroz Zagreb prolazi samo jedan saobracajni koridor od evropskog znacaja...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 26.04.2007., 16:09   #97
Quote:
klachko kaže: Pogledaj post
Da, ali ja sam ti pricao o kontinentalnim (pan-evropskim) koridorima, a ovo sto ti nabrajas (osim pravca Salcburg-Ljubljana-Zagreb-Beograd i dalje koji je na Koridoru X) su sve regionalni koridori ili cak ni to (tj. pravci unutar jedne drzave). U vezi toga znaci: kroz Zagreb prolazi samo jedan saobracajni koridor od evropskog znacaja...
Neistina, zaboravljaš koridor Kijev - Budimpešta - Rijeka...
sjekira is offline  
Old 26.04.2007., 16:10   #98
Quote:
baka kaže: Pogledaj post
"Upadam" na str.4, pa se unaprijed ispričavam ako je netko o tome pisao.
Jedno pitanje Klachko:
Je li u Beogradu što napravljeno sa željezničkom stanicom?
Naime, "ulazak" u grad putem željeznice je(nekad) bio strava i užas. I zgrada i ono oko nje i prvi utisak putnika pri izlasku iz stanice u grad.... i da ne nabrajam...
Za razliku od Zagrebačkog kolodvora,izlaska iz njega u grad! Zemlja i nebo. Zapad i istok. U punom smislu tih riječi.
Bako, nije jos, nazalost... Neki Madjari (cini mi se "Trigranit" ili tako nesto) su skoro pobedili na tenderu za zavrsetak "Prokopa" - nove centralne zeleznicke stanice. U njega je spiskano bogtepitakoliko para i tek je napola zavrsen, a gradi se minimum 20 godina... Kazu da sve treba da bude gotovo do 2010. ili 2011., ali im ne verujem nista, tako da sam Bog zna sta ce od svega toga da bude...

Slazem se da je stanica ruglo, i uopste ceo onaj potes ka Savi je blokiran zbog jebenih sina i magacina. Plan je kad se zavrsi "Prokop" da krene izmestanje cele te skalamerije (ostala bi samo zgrada stanice koja bi bila zeleznicki muzej ili tako nesto) i da se oslobodi taj tzv. Savski amfitetatar koji bi trebao da bude kao neko novo jezgro grada, ali sve je to, bojim se na dugom stapu
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 26.04.2007., 16:10   #99
Quote:
mano_a_mano kaže: Pogledaj post
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Old 26.04.2007., 16:12   #100
Quote:
klachko kaže: Pogledaj post
Evo ti konkretnih koristi i kako se to manifestuje (mada su ovo ekonomske stvari, a njih bih da ostavim kad stignemo do toga). Vecina stranih firmi (posebno onih kojima je znacajna logisticka povezanost) bira upravo Beograd zbog svog geografskog polozaja za sediste svojih regionalnih podruznica (dugacak je spisak, napisacu ti kasnije ako budes hteo).

Primer I

Pre godinu-dve je americki "Ball Packaging" (najveci prozivodjac limenki na svetu; snabdeva sve velike proizvodjace: Koka-Kolu, Pepsi i sl.) izgradio veliku fabriku i logisticki centar u Zemun Polju koja je "zaduzena" za region Balkana (plus Ukrajina, Madjarska i, cini mi se Slovenija). Kad su na otvaranju tog centra pitali CEO-a za Evropu zasto je odabrao Beograd, rekao je da je uzeo sestar i napravio krug na karti oko regiona koji je fabrika trebala da opsluzuje i video da je centralna tacka bio Beograd, a posto je specificnost posla (logistika i sl.) takva, geografski polozaj je bio presudan. Naravno, tu su bili i mnogi drugi faktori, ali evo ovo ti je konkretno nesto sto sa polozajem ima veze...

Primer II

Uskoro treba da pocne izgradnja velikog kargo-centra (investicija vrena oko pola milijarde evra, ne znam tacnu cifru) na beogradskom aerodromu koji bi trebalo da opsluzuje ceo ovaj region. U trci sa Beogradom su bili budimpestanski "Ferihedji" i Skoplje. Za americku gradjevinsku kompaniju "Dynacorp" su presudili isti razlozi kao i u primeru I...
primjer prvi- loše; koliko ima u zagrebu središnjica, pa što. uostalom regija se različito doživljava, pogotov kod vas u srbiji. nerijetko se kao regija, smatra srbija, crna gora i pola bih, pa ti gledaj. dakle, ovakve argumente ne priznajem.

primjer drugi- očito nisi u toku, amerikanci su otkazali ugovor beogradu, a priča o nekakvom liderstvu nikole tesle u regiji je smiješna iz više razloga.

1. budimpešta ima ravno 4 puta veći promet, nego beograd (9 milijuna: 2.2 milijuna)
2. low cost companies zasad ne poznat pojam za srbiju.
3. iako beograd ima nešto veći promet od plesa (2.2 : 1.8), srbijanski promet je dvaputa manji od hrvatskog (4.6 : 2.3), iz čega se vidi da vi nemate drugog aerodroma osim beogradskog, dok hrvatska ima još dva s milijunskim prometom (dubrovnik i split)
4. varaš se da zagreb nije u trci za kargom i nadmetanju za lidera u regiji (ja u regiju računam bivšu jugu, a ne mađarsku). do 2011. izgradit će se kompletno nova zračna luka vrijedna 250 mil €, s 10 aviomostova i mogućnošću proširenja luke svakih 10 godina po principu lego kocki (do 2020. zagreb će imati preko 10 milijuna putnika godišnje).

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...c/c6/ZLZ_1.jpg
mano_a_mano is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:40.