Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2012., 22:39   #1
Asistent i znanstveni novak

Dragi moji :-)) evo mene laicki pravnik :-)), sukus- neznalica.
Moje pitanje je mozda za neke od Vas glupo, no treba mi razlika pravna izmedju suradnickog zvanja asistenta i znanstvenog novaka.
Naime: prema ugovoru o radu i Zakona o radu stoji da se primjenjuje onaj zakon, pravilnik ili kolektivni ugovor koji je povoljniji za zaposlenika. Sad stoji u Zakonu za znanost i visoko obrazovanje da re radno mjesto asistenta moze potpisati na najvise 6 godina dok prema kolektivnom ugovoru stoji da se potisuje na 6 godina. No ti zakoni su cudno sroceni:
Zakon o visokom obrazovanju etc:
clanak 43.
(2) Osobu koja je završila sveučilišni diplomski studij, znanstveni institut može izabrati u zvanje asistenta, te s njom zaključiti ugovor o radu na određeno vrijeme, u trajanju od najviše šest godina na suradničkom radnom mjestu asistenta. Asistent je dužan upisati poslijediplomski studij
dok Kolektivni kaze:
clanak 43
2) Sa znanstvenim novakom zaključuje se ugovor o radu na određeno vrijeme u trajanju od šest godina u zvanju i na suradničkom radnom mjestu asistenta. Znanstveni novak dužan je upisati poslijediplomski studij.

E sad ono sto mene zanima, na mom fakultetu se svi zaposljavaju u zadnje vrijeme na 4 godine u suradnickom zvanju asistenta. Da li je to do 6 godina ili na 6 godina. Ljudi masovno dobivaju otkaze nakon isteka tih 4 godine. Uglavnom znajuci za rokove uspjevaju doktorirati, no zanima me moze li se Kolektivni ugovor primjeniti tu i da li imaju pravo na 6 godina po difoltu. Od njih se trazi da konkuriraju na znanstveno nastavnim mjestima docenata koja se zatvaranjem tih radnih mjesta otvaraju, no nije realno traziti da netko nastanca doktorat i minimalno 9 CC radova u 4 godine (prirodne znanosti) te je natjecaj javan i moze konkurirati bilo tko sa drugih slicnih fakulteta tko je na istom radnom mjestu bio 10 godina.
Please neki komentar :-(

Zadnje uređivanje nusazvrk : 27.04.2012. at 22:47.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:07   #2
Itko?
Evo sto sam nasla, pa me zanima jel to vrijedi i za asistanete i za znanstvene novake:
UGOVOR O RADU
Članak 11
Prilikom tumačenja ovog ugovora polazi se od odnosa koji su između zaposlenika i poslodavca postojali u vrijeme zaključenja ugovora.
Posebno u pogledu trajanja radnog odnosa, radnog vremena, poslova koje zaposlenik obavlja, plaće i drugih uvjeta, odredbe ovog ugovora nisu i ne mogu se tumačiti nepovoljnije od uvjeta pod kojima je radni odnos zasnovan odnosno pod kojima su bili uređeni odnosi zaposlenika i poslodavca od dana sklapanja ovog ugovora, osim ako odredbama Zakona o radu i Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju ta pitanja nisu drugačije uređena.
Odredbe Zakona i drugih propisa kolektivnih ugovora ili Pravilnika o radu kojima se reguliraju neka pitanja iz radnog odnosa, primijenit će se neposredno na ugovorene strane bez izmjene ovog ugovora ako se radi o primjeni kolentnih zakonskih normi, primjeni normi na koje upućuje ovaj ugovor, ako su ta prava povoljnija za zaposlenika ili ako se njima reguliraju nova prava zaposlenika.
U slučaju da su neka prava različito riješena Zakonom, drugim propisima, kolektivnim ugovorom, Pravilnikom o radu ili ovim ugovorom, primijenit će se ono pravo koje je za zaposlenika najpovoljnije.

Zakon o radu
pročišćeni tekst zakona
NN 149/09, 61/11


Sloboda ugovaranja
Članak 7.
(1) Poslodavac, radnik i radničko vijeće te sindikati i udruge poslodavaca, mogu ugovoriti uvjete rada koji su za radnika povoljniji od uvjeta određenih ovim ili drugim zakonom.
(2) Poslodavac, udruge poslodavaca i sindikati mogu kolektivnim ugovorom ugovoriti uvjete rada nepovoljnije od uvjeta određenih ovim Zakonom, samo ako ih ovaj ili poseban zakon na to izričito ovlašćuje.
(3) Ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ugovorom o radu, pravilnikom o radu, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, kolektivnim ugovorom ili zakonom, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo, ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije određeno.



KOLEKTIVNI UGOVOR ZA ZNANOST I VISOKO OBRAZOVANJE

(zaključili su dana 22. listopada 2010. godine)
5. ZNANSTVENI NOVACI
UGOVOR O RADU
Članak 43
2) Sa znanstvenim novakom zaključuje se ugovor o radu na određeno vrijeme u trajanju od šest godina
u zvanju i na suradničkom radnom mjestu asistenta. Znanstveni novak dužan je upisati
poslijediplomski studij



ZAKON O ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI I VISOKOM OBRAZOVANJU
(Urednički pročišćeni tekst,“Narodne novine” broj 123/03, 198/03, 105/04, 174/04, 46/07 i
45/09)

Suradnička zvanja i radna mjesta
Članak 43.

(2) Osobu koja je završila sveučilišni diplomski studij, znanstveni institut može izabrati u zvanje asistenta, te s njom zaključiti ugovor o radu na određeno vrijeme, u trajanju od najviše šest godina na suradničkom radnom mjestu asistenta. Asistent je dužan upisati poslijediplomski studij redovitog otkaza ugovora o radu.
(6) S asistentom koji je u roku od šest godina ili u kraćem vremenu završio poslijediplomski
studij i doktorirao, institut može sklopiti ugovor o radu na određeno vrijeme na suradničkom
radnom mjestu sa zvanjem višeg asistenta. Trajanje tog ugovora o radu može biti najviše do
isteka razdoblja od ukupno deset godina od zaključenja ugovora o radu iz stavka 1. ovoga
članka


I jos jedna stvar. Procjenjuje se da ce do 2014. god oko 1400 dr.sc znanstvenih novaka i asistenat zavrsiti na burzi.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:01.