Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2014., 13:06   #81
ali jbg, nij euredu ni da djeca 3-4 idu samo popodne, ovo je ipak postenije
u svakom slucaju, skolstvo je u katastrofa stanju
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 13:21   #82
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Opcija bi bila i da su na primjer treći i četvrti popodne, a prva dva ujutro. A pogotovo veliki, od 5. do 8. idu samo ujutro, i tu se radi isključivo o komociji nastavnika, ne o dobrobiti djece.


Otkud ti, pobogu, ideja da nastavnici organiziraju rad u skolama?
Ovdje se stvarno svasta moze procitati.

I jedno pitanje: zasto ste svi opsjednuti pitanjem kako i kad cete s djetetom pisati zadace?
Domace zadace su, bogu fala oduvijek bile i uvijek ce biti povezane s gradivom i prilagodjene dobi djeteta, tako da ne vidim razloga da neki roditelj svakodnevno i danonocno bdije nad zadacom svog djeteta. Dijete se mora nauciti na obaveze, a u to spada i samostalno i pravovremeno pisanje domace zadace.
Naravno, roditelj je tu da djetetu nesto pojasni ako nesto nije jasno i da eventualno prekontrolira kako je dijete rijesilo neke zadatke.
To bi trebalo trajati maksimalno 15-20 minuta dnevno.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:05   #83
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali jbg, nij euredu ni da djeca 3-4 idu samo popodne, ovo je ipak postenije
u svakom slucaju, skolstvo je u katastrofa stanju
Zašto nije pošteno? Pa svi ti prvašići će jednom biti trećaši... u svakom slučaju bi pola vreemna išli ujutro, pola poslijepodne. Meni samo nije jasno zašto se svi roditelji u mom naselju slažu oko toga kad se razglaba u parkiću, a u školi šute.
Svejedno, ja zasada ne mogu i neću ništa mijenjati.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:08   #84
pa ja bi prva popizdila da mi stave dijete samo popodne u skolu, pogotovo u tim kasnijim razredima kad ima i vise zadace i vise sati nego u prva dva
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:19   #85
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post


Otkud ti, pobogu, ideja da nastavnici organiziraju rad u skolama?
Ovdje se stvarno svasta moze procitati.

I jedno pitanje: zasto ste svi opsjednuti pitanjem kako i kad cete s djetetom pisati zadace?
Domace zadace su, bogu fala oduvijek bile i uvijek ce biti povezane s gradivom i prilagodjene dobi djeteta, tako da ne vidim razloga da neki roditelj svakodnevno i danonocno bdije nad zadacom svog djeteta. Dijete se mora nauciti na obaveze, a u to spada i samostalno i pravovremeno pisanje domace zadace.
Naravno, roditelj je tu da djetetu nesto pojasni ako nesto nije jasno i da eventualno prekontrolira kako je dijete rijesilo neke zadatke.
To bi trebalo trajati maksimalno 15-20 minuta dnevno.
Ja nisam još čula da prvašić sam piše zadaću, bez prisustva roditelja. Niti sam čula da to traje 15-20 minuta. A poznajem ih barem 10.
Mene brine što je učiteljica nightfall zabrinuta, ona zna koliko i kako to ide...

Nastavnici ne organiziraju nastavu, ali onaj tko organizira vodi računa o njihovoj komociji. Nastoji se da svi učenici idu u školu ujtro, ali ne mogu jer nema mjesta. I zašto ona uvijek popodne idu samo maleni? Jer je njima lakše nego velikima? Ne vidim logiku... A to je praksa u većini škola.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:28   #86
pa sta nemate jedna tjedna ujutro i jedna popodne?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:28   #87
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Ja nisam još čula da prvašić sam piše zadaću, bez prisustva roditelja. Niti sam čula da to traje 15-20 minuta. A poznajem ih barem 10.
Mene brine što je učiteljica nightfall zabrinuta, ona zna koliko i kako to ide...

Nastavnici ne organiziraju nastavu, ali onaj tko organizira vodi računa o njihovoj komociji. Nastoji se da svi učenici idu u školu ujtro, ali ne mogu jer nema mjesta. I zašto ona uvijek popodne idu samo maleni? Jer je njima lakše nego velikima? Ne vidim logiku... A to je praksa u većini škola.
Gle, ja radim u skoli vec 13 godina (osnovna + srednja) i mogu ti odgovorno i iz prve ruke reci da pises nebuloze.
Ti zaista mislis da netko (ministar, ravnatelj, voditelj smjene....) nastavnike pita kad bi zeljeli raditi??
Evo, ja bi onda, ako moze, radila u medjusmjeni jer nisam morning person, a predugo mi popodne biti u skoli do 8. Kome da se obratim?

Svasta.

Zasto prvasic ne bi sam pisao zadacu?
Poanta zadace je da ju pise ucenik, a roditelj ju moze prekontrolirati i objasniti ako je nesto nejasno.
Nemojte od djece raditi nesposobnjakovice.
Svako dijete prosjecne inteligencije je u stanju svoju zadacu napisati samo, o cemu god da se radi.
Na vama je samo da provjerite je li dijete sve dobro napisalo i to je sve.
Inace cete pisati zadacu s njima do 8. razreda, a nakon toga ce vasu ulogu preuzeti raznorazni instruktori.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:38   #88
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa sta nemate jedna tjedna ujutro i jedna popodne?
Joj, da, maleni se smjenjuju jedan tjedan ujutro, jedan popodne. A veliki su stalno ujutro.
Ovo nije tema, dobit ću ukor.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 14:40   #89
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa ja bi prva popizdila da mi stave dijete samo popodne u skolu, pogotovo u tim kasnijim razredima kad ima i vise zadace i vise sati nego u prva dva
Pa evo moji susjedi ne bi popizdili. Jer djeca u trećem razredu su već veća i daleko samostalnija nego prvašići. Svi bi bili zadovoljni takvom organizacijom.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 16:34   #90
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mene uopce nije frka te skole nemam pojma zasto, nekako nemam osjhecaj da ce mi to biti stresno
ovako i ja razmisljam. Ne znam, mozda je to zato sto meni osobno skola nije nikad predstavljala neki bauk i problem

jedino me brinu financije, pa ne bi bilo zgorega da koji iskusan roditelj isprica i financijsku stranu price


Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
G

Zasto prvasic ne bi sam pisao zadacu?
Poanta zadace je da ju pise ucenik, a roditelj ju moze prekontrolirati i objasniti ako je nesto nejasno.
Nemojte od djece raditi nesposobnjakovice.
Svako dijete prosjecne inteligencije je u stanju svoju zadacu napisati samo, o cemu god da se radi.

Na vama je samo da provjerite je li dijete sve dobro napisalo i to je sve.
Inace cete pisati zadacu s njima do 8. razreda, a nakon toga ce vasu ulogu preuzeti raznorazni instruktori.
bravo
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 17:26   #91
financije me ni najmanje ne brinu, buduci da sad placam vrtic SVAKI mjesec onoliko koliko su.knjige i oprema jednom godisnje
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 17:52   #92
frupy .. Nadam se takvom scenariju, da će zadaća biti gotova za dvadesetak minuta i da je sam rješava. Nema smisla da mi umjesto njega pišemo zadaću, samo bi mu medveđu uslugu time napravili.

Što se tiče financija, vrtić plaćamo 700 kn, tako da školske izdatke nećemo ni osjetiti
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 18:14   #93
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
frupy .. Nadam se takvom scenariju, da će zadaća biti gotova za dvadesetak minuta i da je sam rješava. Nema smisla da mi umjesto njega pišemo zadaću, samo bi mu medveđu uslugu time napravili.
U pocetku dok se dijete ne privikne na skolu i novu rutinu, svakako ga treba poticati i pomagati koliko god roditelj procijeni da je potrebno.
To neko vrijeme mozda i traje duze od 15-20 minuta.
Ali roditelj treba znati kad je dosta i paziti da ni njemu, a ni djetetu zajednicko pisanje zadace ne prijedje u naviku, jer djeca to cesto pocnu iskoristavati ili (sto je jos puno gore) na kraju zapravo sama sebe uvjere da ju nisu u stanju napisati bez pomoci mame i tate.

Domace zadace nikako ne bi trebale imati ulogu cjelodnevne "zabave" za cijelu obitelj, a cesto nazalost ispada tako.
I onda to grupno pisanje zadace prisjedne svima - i djeci i roditeljima.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 21:48   #94
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

Domace zadace nikako ne bi trebale imati ulogu cjelodnevne "zabave" za cijelu obitelj, a cesto nazalost ispada tako.
I onda to grupno pisanje zadace prisjedne svima - i djeci i roditeljima.
Apsolutno se slažem da zadaće koje zahtijevaju angažman djeteta duže od 20-30 min dnevno u prvom razredu nemaju kaj tražiti. I najčešće je tako (u mojoj školi). Ono kaj oduzima dodatno vrijeme nije PISANJE zadaće, jer ionako se slažem da je uloga roditelja da prekontrolira zadaću i pomogne oko nečeg,već ponavljanje i učenje, vježbe čitanja i izrada projekata (kod nas je toga poprilično). No ponavljanje i uvježbavanje se ne mora nužno raditi "za stolom" i moguće je i poželjno (pogotovo u prva dva razreda) obavljati ga onako "usput", tijekom dana, da dijete ni ne osjeti, a ponovi. Pa dok peglaš ispituješ zbrajanje do 10, pa uz pranje suđa oduzimanje do 20 , brojeći stepenice ponovite višekratnike broja 7 i sl.
No klinci su nakon cijelog dana iscrpljeni (pogotovo prvašići) i nije da baš na kraju dana ostane nekaj puno snage i nama i njima za ponavljanje, zato zabrinutost. Treba proći taj prvi razred da i oni steknu neku "kondiciju"
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 22:04   #95
i ja placam masnu cifru za vrtic, (nismo iz ZG), ali svi me roditelji skolaraca plase s tim financijama pa eto da pitam je li stvarno gore od vrtica (ako ne racunam dodatne aktivnosti koje su moja dobra volja, za dvoje djece placam 1100kn, a 1500 kad dodam jos i aktivnosti)-zar je stvarno gore od toga u skoli?
eruditio is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 22:05   #96
@nightfall
Pa naravno.
Slazem se u potpunosti.
I zato mislim da nitko ne treba od prvog razreda raditi bauk - ni roditelji ni djeca, a ni nastavnici.
Sve to s vremenom normalno i prirodno sjedne na svoje mjesto ako svatko obavlja svoj dio "posla".
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 22:16   #97
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post

No klinci su nakon cijelog dana iscrpljeni (pogotovo prvašići) i nije da baš na kraju dana ostane nekaj puno snage i nama i njima za ponavljanje, zato zabrinutost. Treba proći taj prvi razred da i oni steknu neku "kondiciju"
Ja sam samo ovo htjela reći. Osobno iskustvo nemam, a iskustvo bliskih mi ljudi je baš ovakvo.
Na roditelju je da pogleda zadaću, a da bi je roditelj koji radi 8-16 mogao pogledati, ona se mora napisati popodne/navečer. Kad je dijete u školi do 17,30 to znači da ima vrlo malo vremena za odmor prije nego se uhvati pisanja, čitanja, ponavljanja, vježbanja...
Frupy, nisam rekla da si nastavnici sami slažu radno vrijeme. Ne znam tko im ga slaže, ali dojma sam da se taj netko nije vodio najboljim interesom najmlađih. No to nije tema - odgodit ćemo, ili nećemo, neovisno o smjenama.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:08   #98
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Ja sam samo ovo htjela reći. Osobno iskustvo nemam, a iskustvo bliskih mi ljudi je baš ovakvo.
Na roditelju je da pogleda zadaću, a da bi je roditelj koji radi 8-16 mogao pogledati, ona se mora napisati popodne/navečer. Kad je dijete u školi do 17,30 to znači da ima vrlo malo vremena za odmor prije nego se uhvati pisanja, čitanja, ponavljanja, vježbanja...
Frupy, nisam rekla da si nastavnici sami slažu radno vrijeme. Ne znam tko im ga slaže, ali dojma sam da se taj netko nije vodio najboljim interesom najmlađih. No to nije tema - odgodit ćemo, ili nećemo, neovisno o smjenama.
Da, zeznuto je ovo sa pisanjem zadaće popodne. Zapravo bi se ta zadaća trebala raditi sljedeće jutro (jeah, a pregledao bi je...tko?).

Mi još imamo boravak u školi (čak do trećeg razreda) pa klinci bar zadaću naprave tamo. Ali iskreno, već u prva dva moraju dodatno ponavljati kod kuće, svakodnevno učiti čitati, a u trećem u dobrano učiti doma. Jer, nema baš puno one djece koja se samo s ponavljanjima u školi mogu komotno "vući" kroz razrede. Zaista su malobrojni ti koji sve nauče u školi. U trećem je i gradivo opširnije (priroda pogotovo), ako se nagomilaju novi pojmovi ima da roditelji si čupaju kosu dok klinci nadoknade zaostatke.
A da ne govorim o tome kad je klinac bolestan pa prepisati sve učeno...

Tko je slagao raspored radnog vremena nastavnika ne znam. Ali znam da u mojoj školi zaista radimo na ruku klincima. Raspored za njih (ne smjene, tu baš i nemamo neku mogućnost kombiniranja jer smo uvjetovani prostorom) se slaže po strogim pravilima da bi ih se pravilno opteretilo /rasteretilo. I nema da će u petak imat tri školska sata (likovni, glazbeni i tjelesni) a ostale dane pucat po šavovima. Ali za smjene ne odgovaramo mi, kao ni za radno vrijeme. Satnice (rasporede) radi kompjutor
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:25   #99
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Frupy, nisam rekla da si nastavnici sami slažu radno vrijeme. Ne znam tko im ga slaže, ali dojma sam da se taj netko nije vodio najboljim interesom najmlađih.
Opcenito mi je prezalosno da je toliko rasireno misljenje da se u skoli svasta radi naustrb djece, a u korist nastavnika.
A takav stav ne pomaze apsolutno nikome.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:35   #100
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Opcenito mi je prezalosno da je toliko rasireno misljenje da se u skoli svasta radi naustrb djece, a u korist nastavnika.
A takav stav ne pomaze apsolutno nikome.
Ma gle, nisam ja dobila uopće takav dojam o tome što je ZubaTruba rekla. Ne slažemo mi ništa . Mi odrađujemo ono kaj nam kažu. Zato i kažem da raspored ima posebna pravila po kojima se mora slagat, a ne kak si učiteljica namjesti da ide petkom ranije doma

Dio slaganja satnice (za niže razrede govorim) slaže kompjutor (znači ubacuje se prvo eng, vjeronauk, pa tjelesni -ovisi kak je dvorana slobodna, tu prvo popunjavaju viši razredi, ovisno o smjeni, pa niži). Komp isplanira i OBAVEZNU "rupu" u danu, kad učiteljica nema nastave, jer klinci imaju npr. eng, ona naravno ne ide doma već je u zbornici ili su tad informacije, pa tek tad učiteljica nastupa i slaže dalje raspored ubacujući ostale predmete po nekim pravilima (da ne duljim).
Višim razredima komp radi cijeli raspored, po zadanim pravilima (tu baš nisam doma pa ne bi o tome).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.