Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2017., 10:35   #1
Blagaj - zemljotres

blagaj (kod mostara u hercegovini) petak 3.11.2017 14:00 sati zemljotres, petak 29.12.2017, 14:00 sati opet zeljotres ista lokacija 8KM SW Blagaj, isto vrijeme isti dan

može se provjerit na EMSC web stranici
može li to podudaranje biti slučajnost?
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 22:46   #2
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
blagaj (kod mostara u hercegovini) petak 3.11.2017 14:00 sati zemljotres, petak 29.12.2017, 14:00 sati opet zeljotres ista lokacija 8KM SW Blagaj, isto vrijeme isti dan

može se provjerit na EMSC web stranici
može li to podudaranje biti slučajnost?
Je li baš 14:00:00.0 ili tu negdje? Kolike su magnitude? Ima li pored Blagaja kamenolom koji buši i odvozi preko tjedna a u petak u dva ili tri (ako si naveo vrijeme u GMT) minira?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 00:38   #3
magnitude 3-4, trajanje 10-15 sekundi, spektar vibracija nije po šemi eksplozije, čudno poklapanje baš svih parametara
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 01:05   #4
klik Prvi potres, 3.11. u 13:59, lokalno vrijeme.

klik Drugi, 29.12. u 14.00 po lokalnom vremenu.

Dubine su fiksirane, to znači da se prilikom izračuna taj parametar fiksira pošto se dubina može točno izračunati tek ako postoje podaci bar jedne stanice koja se nalazi bliže epicentru nego što je dubina potresa. Ovdje je kod prvog najbliži Ston na nekih 40 km, a kod drugog Nevesinje na 28 km, zato je dubina određena približno.

Trebalo bi u EMSC bazi pretražiti za neko manje područje, recimo 20 x 20 km za zadnjih par mjeseci pa vidjeti koliko je potresa tamo bilo i kako su se vremenski i prostorno odvijali.

Ja bih rekla da to nije miniranje, pošto je područje osjećenosti dosta veliko. Slučajnosti su moguće svuda pa tako i kod rijetkih događaja, kao što su potresi
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 01:57   #5
imaju li laici pristup toj emsc bazi, meni pokazuje samo zadnjih 14 dana
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 02:46   #6
Trazilica

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/?filter=yes
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 09:46   #7
tražilica radi, ali za zadnjihih 7 dana
nemože filter za godinu
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 12:04   #8
Klikni na link od antet i tamo označi period i područje koje te zanima.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 13:03   #9
Ja sam relativno blizu Blagaja, ali nisam osjetio taj potres. Inače se sve osjeti i u Dalmaciji, kamoli po cijeloj Hercegovini. Znam da sam za taj što je bio u petak odmah nakon pola sata vidio vijesti, a ništa nije bilo. Iako piše da je 4,4 po Richteru.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 04:48   #10
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Je li baš 14:00:00.0 ili tu negdje? Kolike su magnitude? Ima li pored Blagaja kamenolom koji buši i odvozi preko tjedna a u petak u dva ili tri (ako si naveo vrijeme u GMT) minira?
To mora da je neki jebeni kamenolom.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 12:19   #11
te manje magnitude se osjete samo kad si u zgradi, sjediš i ima staklenog namještaja oko tebe pa sve lagano krene zveckat, pa sve jače a ti procjenjuješ gradijent, hoće li preći u slabljenje ili da kreneš bježat
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 13:53   #12
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
te manje magnitude se osjete samo kad si u zgradi, sjediš i ima staklenog namještaja oko tebe pa sve lagano krene zveckat, pa sve jače a ti procjenjuješ gradijent, hoće li preći u slabljenje ili da kreneš bježat
Nisam siguran jesam li vozio ili sjedio u kafiću kad je to bilo. Ovog prije njega sam dobro osjetio. Bio na trećem katu, dobro je rokalo.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2019., 20:09   #13
Što se zbiva sa Zemljinom korom? Jutros tri potresa, a u Albaniji ima mrtvih. Još čitam da će ih u idućem periodu biti još oko 350, do 3 po Richteru.
https://www.hercegovina.info/vijesti...-struje-176896
https://slobodnadalmacija.hr/novosti...-i-u-dalmaciji
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2019., 20:14   #14
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Što se zbiva sa Zemljinom korom? Jutros tri potresa, a u Albaniji ima mrtvih. Još čitam da će uh u idućem periodu biti još oko 350, do 3 po Richteru.
Ništa neobično se ne zbiva, afrička ploča polako se podvlači pod europsku i uzrokuje potrese.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2019., 20:31   #15
Trenutno su malo intenzivniji nego inače, ne sjećam se da su nekad bila tri jača potresa u 5-6 sati. Oko 4, 7 i 10.
Mene je samo prvi probudio, druga dva nisam osjetio jer sam bio u kretnji. Kažu da je ovaj u 10 bio zeznut.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2019., 22:47   #16
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Trenutno su malo intenzivniji nego inače, ne sjećam se da su nekad bila tri jača potresa u 5-6 sati. Oko 4, 7 i 10.
Mene je samo prvi probudio, druga dva nisam osjetio jer sam bio u kretnji. Kažu da je ovaj u 10 bio zeznut.
pa rekao bih da je taj u 10 imao amplitude u horizontalnoj ravni barem centimetar, dva, monitor na stolu se bio dobro zanjihao, mislim da je osciliralo u smjeru jugoistok - sjeverozapad

onda bi to bilo skoro tačno 2 godine od inicijalnog posta
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2019., 23:09   #17
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Još čitam da će ih u idućem periodu biti još oko 350, do 3 po Richteru.
Ta brojka se odnosi na izračun napravljen na temelju potresa i naknadnih potresa u Italiji, ali vjerojatno neće biti bitne razlike. Postoji formula koja kaže koliko naknadnih potresa se očekuje (Omorijev zakon). Dakle, kad bi glavni albanski potres bio negdje u Italiji, u sljedećih 30 dana bi se dogodilo oko 350 naknadnih potresa s magnitudom većom od 3,0.

Jednostavnije objašnjenje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Aftershock

Jedan od ključnih članaka na temu:
https://agupubs.onlinelibrary.wiley....9/2004GL019808

Samo još da dodam da se "po Richteru" odavno ne upotrebljava jer magnituda nema mjernu jedinicu. Richter je bio prvi koji je postavio koncept, ali njegove formule se odavno ne upotrebljavaju i postoje druge, pogodnije za današnje podatke i metode.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga

Zadnje uređivanje Cats : 26.11.2019. at 23:50.
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2019., 00:39   #18
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Samo još da dodam da se "po Richteru" odavno ne upotrebljava jer magnituda nema mjernu jedinicu. Richter je bio prvi koji je postavio koncept, ali njegove formule se odavno ne upotrebljavaju i postoje druge, pogodnije za današnje podatke i metode.
Koliko se sjećam, Richterova skala se može koristiti po opažanju, bez konkretnih brojki. Pokušat ću naći knjigu gdje sam to čitao. Bilo je nešto ovako, samo daleko opširnije. https://hr.wikipedia.org/wiki/Richte...vica#Ljestvica

Evo jedne slične ljestvice, samo prema drugom sustavu.



Sad mi je palo na pamet da je to možda ipak bila Mercallijeva skala, pomiješao sam. Zanemari.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Mercallijeva_ljestvica
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2019., 03:55   #19
Prekjučer potres u Beogradu, frendica mi jučer javila, pitala jesam osjetila u Zgb. Njoj popucali spojevi zid-strop.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2019., 12:37   #20
Nemoj zaboraviti i onaj u Grčkoj koji je bio nešto ranije iste noći. Sve tri lokacije leže gotovo pa na pravcu.
MrBlc is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.