Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 18:17   #4861
I ja sam vec zaduzena za clanarinu,a otvorila obrt u 7.mj

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:52   #4862
Ista stvar i kod mene. Pretpostavljam da će stornirati taj iznos do kraja mjeseca. Namjeravam zvati u poreznu ako zaduženje bude još uvijek prisutno sljedeći ponedjeljak.
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:26   #4863
Vjerojatno hoce,evo ja ovo dobila danas doma

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:13   #4864
Da i ja sam to dobila... ful sam ljuta što to moram plaćat kad ne daju nikakvu podršku.
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:46   #4865
Svi vi koji ste dobili HOK dopis a tek ste nedavno otvorili obrt - ne morate to plaćati - pojavi se na ePKK, ali isto tako i nestane kada storniraju...bar je tako meni bilo prošle godine.
Gr3mlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 14:05   #4866
poštovanje, primio sam danas isto indetično pismo kao i @kokoshka, bez ikakvih pečata i bez ikakvih potpisa, samo tekst , obrt je otvoren u 4. mjesec 2017. godine međutim nikada nije aktiviran i ništa s nije radilo, još nije prošlo 365 dana od otvaranja obrta a već stižu ovi paušali.
pitanje da li mogu sad izbrisati se iz registra te izbjeć ovo plaćanje?
tomadeira is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 17:12   #4867
Zdravo, ljudi
Evo mene opet s još nekoliko pitanja vezanih uz poslovanje paušalaca.

Je li obvezno podnošenje porezne prijave (one klasične)? (Osim PO-SD obrasca do 15.1.)

Vezano uz račune (koji me najviše brinu jer kod nas ima milijun informacija, dezinformacija i izmjena, a onda opale kazne).
Je li knjiženje jedino ono unošenje u KPR? Treba li još šta s njima raditi.
Glede izgleda računa, teško pronalazim primjere računa koji se odnose na jednostavne obrte i za bezgotovinsko poslovanje (uglavnom su primjeri za trgovačka društva koja moraju naznačiti i neke dodatne stvari poput temeljnog kapitala i sl.). Negdje sam vidjela i stavke Model i Poziv na broj (je li to potrebno na ovakvim računima i gdje uopće mogu saznati model i poziv na broj?)
Treba li na računu naznačiti tj. negdje napisati oznaku R2 (može li to biti, primjerice, samo desni gornji kut ili je nekako propisano).

Mislim da mi je ovo već odgovoreno, ali ne sastavljam Akt o blagajničkom maksimumu ako neću raditi s gotovinom? (negdje mi je u glavi da sam tijekom proučavanja koječega vezanog uz otvaranje obrta naišla na to da je netko rekao da se to napravi forme radi)

Plaćaju li se naknade TZ-u, komori i za šume po rješenju Porezne uprave na kraju godine tj. na početku sljedeće godine? Ide li to uopće po rješenju Porezne uprave?

Unaprijed hvala svima!
__________________
"Only the gentle are ever really strong..." JD
AtlantisBlues is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 08:35   #4868
vidim da je paušal HOK-u dignut sa 156 kuna na 228 kn ili godišnje 912 kn!! šta smo mi to dobili ovim poskupljenjem? koje nam to usluge nude? bilo je govora o ukidanju ovog nepotrebnog nameta a umjesto toga dobijemo 30% povećanje!! zvao sam komoru, naravno da nemaju blage veze o tome pa čekam da mi se javi osoba koja je kao zadužena za to, molim vas da zovete svi na 01 4806 541 jer bez većeg pritiska se neće ništa promijeniti ili da napravimo neku peticiju, dopis i da im pošaljemo jer ćemo sljedeću godinu plaćati 300 kn x 4 za nikakvu podršku i servis
quatro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:51   #4869
OK, samo da dodam na svoj prethodni post, negdje sam opet naišla na tvrdnju da, ako obrt nije u sustavu PDV-a, ne stavlja nikakvu oznaku R na račun.
Ima li netko iskustva s tim?
__________________
"Only the gentle are ever really strong..." JD
AtlantisBlues is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 10:19   #4870
Quote:
quatro kaže: Pogledaj post
vidim da je paušal HOK-u dignut sa 156 kuna na 228 kn ili godišnje 912 kn!! šta smo mi to dobili ovim poskupljenjem? koje nam to usluge nude? bilo je govora o ukidanju ovog nepotrebnog nameta a umjesto toga dobijemo 30% povećanje!! zvao sam komoru, naravno da nemaju blage veze o tome pa čekam da mi se javi osoba koja je kao zadužena za to, molim vas da zovete svi na 01 4806 541 jer bez većeg pritiska se neće ništa promijeniti ili da napravimo neku peticiju, dopis i da im pošaljemo jer ćemo sljedeću godinu plaćati 300 kn x 4 za nikakvu podršku i servis
Istina kad sam tražila informacije nitko mi nije rekao ništa korisno - u dva navrata. Čemu onda ta članarina, nisam se učlanila i ne trebaju mi!! kad budu bili korisni plaćat ću
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 10:47   #4871
Quote:
blue-bell kaže: Pogledaj post
Istina kad sam tražila informacije nitko mi nije rekao ništa korisno - u dva navrata. Čemu onda ta članarina, nisam se učlanila i ne trebaju mi!! kad budu bili korisni plaćat ću
Ja sam im jučer slao mail sa vrlo jednostavnim pitanjem - s obzirom da je obrt otvoren 21.10.2017. kada moram početi plaćati tu famoznu članarinu.

Odgovor koji sam dobio nije vrijedan spomena, copy / paste generički odgovor zašto moramo plaćati to i prema kojim zakonima te da će porezna stornirati za prvu godinu.
Sasha2807 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 14:13   #4872
Pozdrav svima.

Dosta toga sam pročitala, a ništa nisam pronašla ništa oko knjiga koje vode paušalci.

Za Knjigu prometa znamo svi. Što se još vodi za proizvodnju i trgovinu? Pretpostavljam da je za trgovinu Knjiga popisa, a što je za proizvodnju (kartice materijala, radni nalozi...)? Ima dobra duša koja bi sve to mogla sistematski napisati?
LeticiaSocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 14:42   #4873
Vezano za doprinos HOKu (obrt upisan 22.3.2017, početak djelatnosti 03.4.2017.), danas mi je na ePoreznoj maknuto dugovanje od 228 kn i stavljeno 25,33 kn (što je jednakovrijedno iznosu članarine za 10 dana poslovanja (228 kn / 90 dana X 10 dana) od 22.3. do 31.3.), pa pretpostavljam da se doprinosi ne plaćaju za prvih 365 dana OD DANA UPISA OBRTA u Registar.

Inače, visina iznosa doprinosa HOKu se određuje prema visini osobnog odbitka, što od 01.01.2017. iznosi 3800 kuna mjesečno. Mjesečni doprinos HOKu je 2% mjesečnog osobnog odbitka.

https://lider.media/aktualno/obvezni...obnog-odbitka/
Penrith is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:47   #4874
Potvrdujem da je i meni stiglo od HOKa koliko trebam placati.
__________________
verba volant, scripta manent
Richeilleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 22:52   #4875
Quote:
Penrith kaže: Pogledaj post
Vezano za doprinos HOKu (obrt upisan 22.3.2017, početak djelatnosti 03.4.2017.), danas mi je na ePoreznoj maknuto dugovanje od 228 kn i stavljeno 25,33 kn (što je jednakovrijedno iznosu članarine za 10 dana poslovanja (228 kn / 90 dana X 10 dana) od 22.3. do 31.3.), pa pretpostavljam da se doprinosi ne plaćaju za prvih 365 dana OD DANA UPISA OBRTA u Registar.

Inače, visina iznosa doprinosa HOKu se određuje prema visini osobnog odbitka, što od 01.01.2017. iznosi 3800 kuna mjesečno. Mjesečni doprinos HOKu je 2% mjesečnog osobnog odbitka.

https://lider.media/aktualno/obvezni...obnog-odbitka/
to je članak iz 2 mjeseca 2017-te, a ako je ostalo tako, treba se zalagati za smanjenje na 1%, evo jedan članak iz 2017 kada su takodjer podignuli članarine!! to treba zaustiviti:
http://www.index.hr/black/clanak/kom...ih/951006.aspx
quatro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 22:07   #4876
mene isto dočekalo u pošti plaćanje za HOK, prošle godine sam bila oslobođena, a od ove moram plaćati te uhljebe

što se prevođenja tiče, prevoditelj SMIJE imati paušalni. eto me i još sam živa a ovo za sudske tumače nisam sigurna baš da ne smiju, ja mislim da i oni smiju, ne vidim stvarno razloga zašto ne....
a osobe koje vam kažu da prevoditelji ne mogu imati paušalni obrt, koji argument navedu? ovo me čisto zanima da znam, jer očito je broj službenika kretena koji ovo tvrde popriličan i stvarno mi nije jasno zašto mi na taj način šikaniraju struku
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 07:50   #4877
Quote:
blue-bell kaže: Pogledaj post
Istina kad sam tražila informacije nitko mi nije rekao ništa korisno - u dva navrata. Čemu onda ta članarina, nisam se učlanila i ne trebaju mi!! kad budu bili korisni plaćat ću
To bi se u praksi nazvalo uhljebnički namet i nema nikakve veze sa zdravim razumom i radnom etikom, nego isključivo sa pokvarenom klikom na vlasti i potkupljenim ulizicama koje glasaju za nju. To samo temeljita promjena mentaliteta i masovni izlasci na izbore mogu promijeniti, nikakvi pozivi na razum i empatiju, pa ni ekonomsku budućnost zemlje.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 14:40   #4878
Quote:
ja-koja-jesam kaže: Pogledaj post
To bi se u praksi nazvalo uhljebnički namet i nema nikakve veze sa zdravim razumom i radnom etikom, nego isključivo sa pokvarenom klikom na vlasti i potkupljenim ulizicama koje glasaju za nju. To samo temeljita promjena mentaliteta i masovni izlasci na izbore mogu promijeniti, nikakvi pozivi na razum i empatiju, pa ni ekonomsku budućnost zemlje.
Istina, oni bi nam trebali zapravo davati informacije koje tražimo ovdje na forumu. U tom slučaju bi plaćala bez problema a ne da postavim dva pitanja, na jedno nikako da dobijem odgovor nego me vozaju- a bilo je u vezi fiskalizacije prošle godine, i još jednom sam zvala kad sam razgovarala s jednom osobom koja je bila ekspert u tome da 10 min govori a ne kaže ništa.


Neka organiziraju predavanja, savjetovanja, radionice i slično i s guštom ću plaćat
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 19:42   #4879
Pozdrav ekipa, imam jedno pitanje.

Kupio sam nešto preko AliExpressa, platio karticom od obrta. Međutim, bilo je nekih probema s tim, uglavnom, tražiti ću povrat novca.

Pošto će mi taj novac sjest na račun, kako da to rješim s pravne strane da bude skroz legalno? Moram li izdati račun AliExpressu?

Da i ne izdam, bi li mi porezna radila probleme radi tog? Radi se o proizvodu od malo manje od 1000kn.
Parabeaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2018., 08:22   #4880
Pozdrav ekipa.
Planiram otvoriti paušal, još uvijek sve istražujem i ispitujem ne bi volio da me nešto neugodno iznenadi.
Zanima me mogu li koristiti postojeći žiro-račun koji imam i na njega mi povremeno sjednu neke uplate koje se ne mogu (ili ne smiju) uplatiti na tekući, ili moram otvarati novi samo za paušal. Ne bi želio imati dva računa ako ne moram.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Gregaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.