Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2017., 00:17   #1
Studenti s idejama - pitanje u vezi poreza.

Bok svima. Mislim da sam ovo pitanje pitao prije, davno. No odgovora nisam dobio. U obitelji imam odvjetnika koji se ne bavi porezima i ekonomskim pravom, pa nije nešto u mogućnosti pomoći. Htio bih ovo rješiti prije nego što tražim poslovnog savjetnika ili ekonomskog odvjetnika.

Dakle, da skratim.

Ja i prijatelj smo došli na ideju da bi prodavali majice na internetu preko neke stranice. Naš posao je staviti na stranicu dizajn i oni odrade ostatak. Ofc mi dobijemo neki postotak jer je naš dizajn. Sad; zajeb je taj što smo nas dvoje "vlasnici" dizajna, ali stranica fizički može isplatiti samo jednoj osobi po transakciji. Dakle ako u siječnju 2018te zaradimo 120€, stranica može isplatiti tih 120€ jednoj osobi, a ne 60€ svakome. Preko paypala ide transakcija.

Sad, htio sam ovo uraditi 100% po pravilima.
Ja bi htio da svako na svojih 60€ plati svoj dio poreza, a ne da jedan plati porez na sebe, a ostalo podjele bez plaćanja drugog djela poreza.
Zanima me, koliko je to izvedivo kod nas? I koliko se moram opravdavati državi ako novac samo "prođe" kroz moj račun? Dal' trebamo nas dvojica kao vlasnici sklopiti nekakav ugovor između nas ili što? Dal' je moguće odraditi ovo 100% legalno?

I drugo pitanje, imam drugi projekt sličan ovome sa majicama, samo se radi o internacionalnim osobama koji su vlasnici istog. Također 1 isplata - 1 osoba - 1 račun.

Htjeli bi izbjegnuti previše poreza, jer nema smisla da se država grebe za novac koji joj realno ne pripada. Nemamo problema s plačanjem poreza uopće, samo nema smisla dati više nego što pripada.

Tipa, imamo 3 osobe, Hrvat, Njemac, Amer. Svi skupa zaradimo 150€, svatko dobije 50€ i svako na svojih 50€ plati svoj dio poreza u svojoj zemlji. Zašto bi jedna osoba morala platiti porez na 150€ ako joj svih 150€ ne pripada, a niti ne pripada njegovoj državi? Dal' postoje kakvi ugovori koji to mogu "rješiti"?

Hvala.

PS. čisto da rješimo dilemu, nitko od nas nema obrt, nitko nigdje nije prijavljen, niti ne mislimo otvarati firme. Više se radi o "autorskom radu" ... nadam se da shvaćate. Hvala na pomoći.
OrangeTurtle is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 14:19   #2
Pozdrav, ja sam imao sličnu situaciju. Svaku uplatu iz inozemstva moraš prijaviti u Poreznu u roku 8 dana. Prijaviš iznos koji si ti zaradio i platiš na njega porez. Za ostatak novca moraš imati neki dokaz da nije tvoj. Npr. ugovor s tom firmom iz inozemstva da posluje s vama trojicom ali će isplata ići samo na jedan račun ili ugovor između vas trojice. Meni su rekli da tako treba i tako sam ja radio i bilo je sve OK.
Plavooki Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 14:28   #3
Da ... znam.

Ali priča je takva da nema smisla da ja zaradim 100€, da platim 40€ poreza na to, i onda da on dobi novce na crno i ne prijavi ništa, jer teoretski mogu slati po tome kome šta želim. Ja bi baš htio da oboje radimo i da svako ima zdravstveno i mirovinsko od tog pošteno od svojeg dijela. A ne samo jedan od nas dvoje.

Zbilja nema smisla da samo ja platim porez, i onda s kartice dignem keš i on ne mora ništa prijaviti. xD Glupo jednostavno.
OrangeTurtle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:34.