Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2006., 10:45   #21
Svaka slika koju vidis u javnosti, na plakatu, naslovnici....je itekako dotjerivana u Photoshopu...
Ante Balboa II. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 19:30   #22
Piše da slike moraju biti 2,500,000 piksela a moje imaju nekih 900,000 i kaj sad? sigurno neće prihvatiti slike takve....
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 20:58   #23
Poceli su da primaju i video clipove...
slobelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 02:19   #24
Prodaja fotografija putem neta

Našao sam super sajt, u koji plača vaše fotografije. Međutim moje je sve odbio, dali je moguće bez SLR aparata napraviti dobru fotku za njih, kažu da nije bitno što je na fotki. Inače imam Olympus SP-550 uz.
Evo linka

http://www.shutterstock.com/?rid=167140
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
herbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 10:25   #25
Quote:
herbie kaže: Pogledaj post
Našao sam super sajt, u koji plača vaše fotografije. Međutim moje je sve odbio, dali je moguće bez SLR aparata napraviti dobru fotku za njih, kažu da nije bitno što je na fotki. Inače imam Olympus SP-550 uz.
Evo linka

http://www.shutterstock.com/?rid=167140
Jesi detaljno pročitao sve upute oko fotografija koje prihvaćaju...nema veze kaj ti slikaš sa 550UZ...no vrlo često daju jako jasno do znanja kaj im točno treba, kaj smi je bit na slici, kaj ne, ako su ljudi moraš imat model release za svaku prepoznatljivu facu i tako to.... i ja sam gledao takve stvari...no nije baš lako upast s obzirom na sve zahtjeve...
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 13:19   #26
Quote:
Tila kaže: Pogledaj post
još jedno "glupo" pitanje... Jel "pametno" negdje uploadat skeniranu osobnu ili putovnicu? Jel ima još netko iskustva sa ovakvim stranicama?

normalno da nije... zato sam odusto kad sam došo do tog dijela
Muha_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 17:44   #27
zna li netko kako reklamirati svoje fotke/galeriju na stock site-ovima?
odnosno, kako postići da nešto više ljudi pogleda (a time možda i kupi) fotke?
__________________
Backgammon klub Rijeka
thule is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 00:20   #28
To se ne isplati. Najvise se prodaju slike ljudi i nekakve slike u business stilu, a to nije moj dzir, vise volim slikati pejzaze i street photography (a to njima ne treba, tj. ja ne zhicam svaku osobu na ulici ili na putovanju za model release ) i onda kaj, da troshim svoj shutter na njihove gluparije, kaegott
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 04:07   #29
Quote:
thule kaže: Pogledaj post
zna li netko kako reklamirati svoje fotke/galeriju na stock site-ovima?
odnosno, kako postići da nešto više ljudi pogleda (a time možda i kupi) fotke?

Mislim da moras bit aktivan jako na njiovim forumima.
A i ono sto Molokai kaze, najvise se kupuju neke biznis i lifestyle fotke, onda hrana itd...
Za takve fotke moras imat prilicno dobro opremljen studio (ili bar dobru lokacijsku opremu), modele koje ce ti potpisat model release, itd...
A iskreno, ako si na tom nivou, mozes slobodno chargirat vise za svoj rad nego sto ce microstock isplatit.

Normalno, ima ljudi koji su se posve posvetili microstocku i zaradjuju samo i jedino od toga, al to je vec ono full time, full blown operacija, a takvih ljudi nema puno.
Ako zelis pogledat uspjesan profil microstock poslovanja, proguglaj Lise Gagne i citaj njen blog.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 10:05   #30
Shutterstock je najrigoroznija agencija za prihvaćanje novih fotografa... Morate imati u prvom approvalu 7 od 10 odobrenih fotke uz najviše standarde, nakon toga morate čekati mjesec dana (training period) za novi pokušaj...
U pravilu primaju 1 od 10 prijavljenih, ali najači su prodaji...

http://submit.shutterstock.com/?ref=208108
borgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 23:47   #31
možda da malo osvježim temu, već mjesecima nitko nije

neću reći da želim i imam namjeru sad-odmah-sad započeti sa stockovima ali me zanimaju iskustva za slučaj da se iz nekih razloga možda predomislim i odlučim probati

dakle, ima li kakvih novih savjeta, novih iskustava...?
možda na nekim drugim sajtovima.....?

(neki primjeri na koje sam naišla: http://www.stockxpert.com/ , http://www.gettyimages.com/ , http://www.photostockplus.com/ ... i da, nisam sigurna baš jesam li navela neke macrostock sajtove i koja je uopće razlika između tog micro-macro, obećajem, idem guglat)

Zadnje uređivanje aniaa : 03.03.2009. at 00:03.
aniaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 03:44   #32
getty images je macro stock, iako...u njihovom posjedu je istockphoto, koji je microstock site, a imaju i flickr kolekciju....ne znam po kojoj cijeni ce to prodavat...mozda Minja moze rec nesto vise o tome.
Za ova druga dva ne znam.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 17:14   #33
Thumbs up Moja iskustva s Microstock agencijama

Quote:
aniaa kaže: Pogledaj post
možda da malo osvježim temu, već mjesecima nitko nije

neću reći da želim i imam namjeru sad-odmah-sad započeti sa stockovima ali me zanimaju iskustva za slučaj da se iz nekih razloga možda predomislim i odlučim probati

dakle, ima li kakvih novih savjeta, novih iskustava...?
možda na nekim drugim sajtovima.....?

(neki primjeri na koje sam naišla: http://www.stockxpert.com/ , http://www.gettyimages.com/ , http://www.photostockplus.com/ ... i da, nisam sigurna baš jesam li navela neke macrostock sajtove i koja je uopće razlika između tog micro-macro, obećajem, idem guglat)
Je od Mikrostock agencija ShuterStockPhoto najbolje prodaje od ostalih kako ih zovu "Big 4 ili Big 6".
ali je kod njih najteze upasti zbog njihove fore 7/10. Ja sam prvo se upisao na DreamsPhoto jer tamo nije bilo nikakvih test uploada al je fora da oni zaradjuju skoro 3x slabije nego Shuter, tek kad se skupio kakav takav suvisli portfolio na Drimu od cca 30-50 fotki tek onda sam upao na Shuter. Zapravo sam skroz zaboravio na njih jer su mi odbili sken od osobne iskaznice, baš su tražili international ID tj putovnicu. Srećom da je bilo tako jer sa prvih 10 koje sam uplodao na Dream sigurno nebih prošao njihov 7/10.
Od ostalih još slabijih zarađivača bih izdvojio 123Photo|FotoLija|BigStoka
S portfolijem od oko 800 fotki i ilustracija mjesecne brojke ispadaju otprilike ovako:
Shuter - cca 450$
Dream - cca 190$
Fotolija - cca 90$
BigStoka - cca 40$
123 - cca 50$
Moram napomenuti da u portfoliju nemam ljudi ni lifestile ludorija. Više sam pobornik one Staljinove izreke: "Ljudi znače problem! Nema ljudi nema problema!"

Evo i statistike prodaje po mjesecima u USD pa vidite jel vam to malo ili puno i jel vrijedno vašeg vremena i truda.
Normalno da napočetku dok ne napravite malo veći portfolio i zarada je slabija al poslije sve ide kao "podmazano".
Ovim se rekreativno bavim 2 i pol godine i sad sam potpuno zadovoljan s cca 1000$ mjesecno dodanog prihoda.
Dobra mi je fora što se statistike prodaje refreshaju svaki sat tako da malo malo lupam F5 da vidim koliko se "girica" zaradilo.

http://img155.imageshack.us/img155/783/tabelica.jpg

Moram svakako napomenuti da su svi sajtovi osjetljivi tj alergični na digitalni noise, kromatske aberacije i vinjetiranje, krivi kolor balans i ostale Arty farty i Snapshot efekte na samim fotografijama, pa eto ko voli nek izvoli.
Poslije stasanja na MicroStoku možete probati i sa malo žešćim agencijama tipa Alamy i AgeStockom al neznam koliko je to isplativo pogotova sad kad je svijet u recesiji i mikrostock agencije uzimaju sve veći i veći udio kolača.
__________________
Fotkam i zaradjujem
Suljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 17:34   #34
Da ne kažemo da je to prostituiranje zanata za nikakve novce.
I da, zaboravio si napomenuti da se radi o 500 odličnih fotki od kojih češ možda izvuć nekakve novce, koje bi dobio za nekoliko normalno prodanih fotki
__________________
Moj Pentax kutak
The Fish is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 05:05   #35
Wink Prostitucija heh heh

Quote:
The Fish kaže: Pogledaj post
Da ne kažemo da je to prostituiranje zanata za nikakve novce.
I da, zaboravio si napomenuti da se radi o 500 odličnih fotki od kojih češ možda izvuć nekakve novce, koje bi dobio za nekoliko normalno prodanih fotki
Moš mislit kako su "odlične" fotke od cipela, torbica i ostale odjeće samo na bjeloj podlozi, sekjuriti kamera sa svakog ćoška, tu i tamo neki oblak al spojen od više šuteva, pokoji abstakt background, predmeti iz teh. muzeja i razno razni sitni predmeti, malo voća i povrća koje nabaviš s placa i sl. kojekakarije koje svakako skoro svakodnevno kupuješ.
iskreno mi se i nedaju izbrijavati neke luđačke kompozicije. Najbolje idu ono najobičnije stvari u stilu sveg onog što dobiješ kao spam od trgovačkih lanaca koji ti svakodnevno pretrpavaju sandučić.
Jedino je problem što fotke moraju biti tehnički korektne. Za izolirane predmete oštre skroz dok za neki aranžmani klope se dopuštaju Arty farty makro blur.
Bez nojza, artifakata, nepotrebno nabrijane saturacije i sl kojekakarija.
Je moram ti priznati da sam se malo degenerirao i skroz zapostavio svoju Arty farty stranu fotografije, ionako nemam više mjesta na zidu od tih svih kojekakarija.
Meni je bitno da ovo donosi mrkvu, a tih arty fartija se uvjek nađe iako su mi bili mnogo draži oni na filmu nego ovi na digitaliji.
moram napomenuti svakako da mi fotografija uopće nije struka pa se nebi složio da je to neka prostitucija, a ona opaska da češ izvući nekakve novce, stvar je u tome da sam ih i izvukao i svaki mjesec ih izvlačim sa starim portfoliom + još dodatnih par koje dodajem kako već imam vremena i volje za šljukanjem.
Ne silim nikog na ništa, sad izbrijavanje nekog arta oko slikanja neke rajčice s placa mislim da nema smisla, a ako je već na stolu okineš je i bok.
Po meni su najviše isprostituirali struku weding fotografi, em su precjenjeni, em su nekvalitetni, em sami imaju svoje studije za ono ko svakodnevno razvijanje u istrošenim univerzalnim razvijačima i fiksirima. Obično su svi od reda neki bivši u stilu auto mehaničari koji su to shvatili samo kao body count posao, čast izuzecima, a isto bi se ponašali da su umjesto toga izabrali recimo ono studentski vešeraj. Koliko je mašina danas oprala rublja... ah danas je malo sažvakala nekom nešto al jbg.. sutra je novi dan...
Druga prostitucija za mene je recimo onaj Flicker. Ono sam besplatno stavljaš svoje arty farty fotke da ti ih neko ukrade, a sve u nadi da ti možda 1% portfolija neko na bilo koji način i prokomentira?!?
Fakat ono adio pamet spika i još ak imaš više od 200 fotki moraš čak i platit cca 20 bakija da ti neko može ukrast još više fotki od tih 200..?!??! Lobotomija čista za mene.....
Na ovim microstock sajtovima obično ekipa mjeri koliko ti je BILO koja slika zaradila godišnje i nekako ti ispadne između 10-20 bakija (ovisno kako tko), a to mi se čini skroz solidan omjer uloženog bez imalo gore navedene prostitucije (malo ipak više pažnje od običnog snapshota i dobijevog rezultata). Uglavnom mislim da fotografi koji slikaju te iste drangulije za trgovačke lance čak ni modne magazine ne dobiju ni toliko i to još jednokratno bez ikakvih daljnjih autorskim pravom za svoj rad, dok ovdje zadržavate cijelo vrijeme svoj kopirajt na svom "ujatku", ili su isti zaposleni u rangu cca tih soma bakija al za tu plaću moraju uslikat sigurno više neg im ta plaća za to vrijedi, a i sigurno uslikaju 10x više mjesečno za sličan rezultat neg ja, s razlikom što si ovdje svoj gazda i sam odlučuješ što ćeš fotkati, a što ne, tj s vremenom skužiš što ide a što ne.
Sad ako je neko cjepljen i fotka samo svoju mačku ili psa u miljon poza, neko cvjeće il em u svom vrtu ili nekom parku ili obiteljske snapshote, zalaske sunca i nekakve pejsaže (što većinom ekipa fotka) normalno da neće od toga baš imati nekakve novčane koristi nego samo neku svoju satisfakciju, a u isto vrijeme će gubiti svoj novac em na skoro "svakodnevno" zatrpavanje s novim modelima fotoaparata, "mljac, Must Have" i nabavci ostalih dodataka.
Pošto vjerujem da većina ekipe ovdje nije profi tj. da ne živi od toga kao ni ja zašto nebi na ovim sajtovima zaradili toliko za nabavku nove opreme ako je već tolika opsesija od hobija???
ili je ispravni put svako malo kupovati nove modele i opremu bez ikakvog povratnog rezultata, recimo ko kad natankaš auto i ono tekuće što ga tjera se potroši i malo Ameri zakuhaju po Iracima, Iranima i ostalima pa to malo poskupi???
Uh već vidim da sam udavio i počeo zbrajati kruške i jabuke...
Kao što vidite iz ovog "kratkog" posta o ovom mogu mljeti danima samo pitajte bilo što jer vidim da je Trid o Microstocku skroz zapostavljen par godina.
Imate moj Skajp pored ikone pa zvrcnite...
__________________
Fotkam i zaradjujem
Suljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 12:09   #36
Moram se složit sa Suljom, kojeg znam i s jednog drugog foruma...svaki ozbiljan profi fotograf naravno da može okrenut 500$ maltene na svakom poslu koji započne, al takvih je ionako malo ovdje na forumu. I zakaj bi recimo Kiki trošila hrpu vremena za dobit 500 korektnih fotki za 100$ taj mjesec, kad to može dobit za pola sata ozbiljnijeg posla. No s druge strane, svi mi ostali kaj nemamo kaj radit, eto prilike da se zaradi za neki novi objektiv ili kaj ti ja znam kaj. Sve je to zakon ponude i potražnje. Istina da stock nije the best of photography, al tako je u svakom poslu/hobiju i sličnom. Ima ljudi koji vole igrat nogomet a ima onih koji su za to plaćeni, tu i tamo utaje porez, furaju bjesne bemveje i sve nas ostale živciraju kad ih gledamo na utakmicama. I eto ti opet prostitucije posla. Al to ne znači da Štef iz 4. županijeske lige ne bi htio vozit istog BMW-a i imat premije ko i ovi kupusari kojima se to dobro plaća. Daj zamisli, a samo trče za loptom, neš ti ideje. Kaj ja znam, kak bi ameri rekli, moje dvije lipe
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2009., 09:06   #37
Ja na microstock saljem samo slike teladi i zdrijebadi, i to pali. Slike iz ZOOvrta isto fino prolaze
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 13:54   #38
fototlia - moneybookers (prebacivanje novca)

Koji je tacno postupak prebacivanja novca sa fotolia na moneybokers ? Za payment address sam stavio email, valjda je to to. Sad mi stoi dva dana "pending".

Nadam se da ima stock-era.
sicjonathan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2009., 23:18   #39
prije par dana je bio dokumentarac na hrt-u o sličnoj temi tj. kako ovakve stranice polako vode nastajanju modernog roblja.
croreiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 15:41   #40
Pa bas, ljudi provedu dane i dane slikajuci olovke, ili susila za kosu u tisucuijednoj pozi...
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:23.