Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2016., 19:35   #661
Sve sto je u obuhvaceno ugovorom ne ide u ostavinsku masu, nema ni nuznog dijela.

Trazenje nuznog dijela nije osnova za raskid, ugovor se tesko raskida, osim ako ga stranke ne raskinu sporazumno.
To si jos detaljnije potrazi, primjere raskida.

Za uknjizbu je dovoljno da je ugovor ovjeren, potrebno je priloziti prijedlog upisa, 250 kn pristojbe i smrtni list primatelja uzdrzavanja.

Ugovor je moze ali ne mora prije biti zabiljezen, to ne utjece kasnije na ukljizbu.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 10:31   #662
Ugovor je moguće provesti sa smrtnim listom uzdržavane osobe i naknadno, ali samo ako to dopušta stanje zemljišne knjige (znači da je i dalje ta osoba upisana kao vlasnik, nema drugih zabilježbi, ovrhe i sl...)
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 12:18   #663
Mi smo upravo u postupku provedbe, i sad se bojim da smo zaksnili zbog porezne, piše da je rok 30 dana.

Bez obzira na oslobođenje plaćanja poreza na promet nekretnina, potrebno ga je prijaviti u roku 30 dana.
Da li se to računa 30 dana od smrti primatelja ili od uknjižbe?

Kod nas je slučaj da je drugi primatelj uzdržavanja još uvijek živ, pa smo uknjižbu planirali napraviti nakon smrti oba primatelja, nije se izbjegavala porezna obveza.

Može li netko pojasniti kako se to prijavljuje u poreznoj, i koji sve dokumenti dokazuju srodstvo djed-unuk ako nemaju isto prezime?

Da li postoji neki obrazac za prijavu, ili se nosi samo ugovor?
Da li se dokumentacija može poslati poštom?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 10:35   #664
A jesu oba primatelja uzdržavanja upisana u ZK kao vlasnici nekretnine?
Jesi upisala zabilježbu postojanja Ugovora? Znači, kako koji vlasnik umre (a sklopili su Ugovor o DU) ti si ovlaštena sa smrtnim listom tražiti upis prava vlasništva.

Za dokazivanje potomstva poreznoj ja bih priložio rodne listove od djeda preko njegovog djeteta pa do unuka. Prijavi poreznoj čim prije. Ima na webu obrazac.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 15:16   #665
Hvala na odgovoru.
Upisani su oboje primatelja, svaki u polovini.
Zabiljezba postoji.

Pricekat cu da se upis provede, za sad vidim da je u radu, pa cu slati poreznoj prijavu.

Pokusat cu detaljnije saznati i svojoj poreznoj upravi, oni bi mi morali znati reci sto mi je sve potrebno.
Ne znam zasto se je i obavijest o zabiljezbi slala u poreznu upravu, vidjela sam to kad je postom stigla obavijest.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 11:35   #666
tata nedavno od dede naslijedio 2/3 kuće i zemljišta.
1/3 ima stric s kojim bi se dogovorila o otkupu.
ukoliko tata i ja sklopimo ugovor o dosmrtnom uzdržavanju dal plaćam porez na to?
također, na koji način najjeftinije i bezbolnije prebacit svoju polovicu nasljedstva na supruga da budemo ravnopravni?

hvala.
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 12:47   #667
Zašto jednostavno ne ideš s tatom na ugovor o darivanju na koji nema poreza?

Na supruga pola možeš staviti također ugovorom o darivanju za koji plaćaš porez.
Iako, osobno ne vidim smisla u takvom poslu. Ako zajedno živite u toj kući, jel bitno na koga je upisana?
Ako je to bitno, onda ja ni nebi svoje nasljedstvo darivao nekome kome je to bitno.
Nadam se da sam bio jasan.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 13:19   #668
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Zašto jednostavno ne ideš s tatom na ugovor o darivanju na koji nema poreza?

Na supruga pola možeš staviti također ugovorom o darivanju za koji plaćaš porez.
Iako, osobno ne vidim smisla u takvom poslu. Ako zajedno živite u toj kući, jel bitno na koga je upisana?
Ako je to bitno, onda ja ni nebi svoje nasljedstvo darivao nekome kome je to bitno.
Nadam se da sam bio jasan.
Hvala ti na odgovoru.
Ne kuzim se nesto u ovo pa mozda pitanja ispadnu glupa.

Ali ako idemo na ugovor o darivanju sta se ne upisujem kao vlasnik tek nakon oceve smrti?

Da li nasljedstvo dobiveno u braku ulazi u bracnu stecevinu u slucaju razvoda? (nemam namjeru se rastavljat, samo informativno)

Davanje polovice vlasnistva muzu je po meni stavljanje u ravnopravan odnos.
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 13:37   #669
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru.
Ne kuzim se nesto u ovo pa mozda pitanja ispadnu glupa.

Ali ako idemo na ugovor o darivanju sta se ne upisujem kao vlasnik tek nakon oceve smrti?
Ne, napravite ugovor o darovanju. S njim i rodnim listom odeš u poreznu da dobiješ rješenje da se porez ne plaća.
S ugovorom i rješenjem odeš u gruntovnicu i daš zahtjev da se upiše sve na tebe.
Nedavno sam radio nešto slično pa znam.

Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
Da li nasljedstvo dobiveno u braku ulazi u bracnu stecevinu u slucaju razvoda? (nemam namjeru se rastavljat, samo informativno)
U bračnu stečevinu ulazi imovina koja je stečena radom. Dakle, nikakva darovanja i nasljedstva nisu dio braćne stečevine. Ali, vrijednost adaptacije koju radite zajedno je dio o kojem se kod razvoda vodi računa.

Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
Davanje polovice vlasnistva muzu je po meni stavljanje u ravnopravan odnos.
Gle, ravnopravan odnos se radi između vas dvoje, a ne s onime kaj piše na papiru. Kao što rekoh, ako ćete biti u braku do kraja života onda je nebitno na koga kaj piše, kasnije će ostati vašoj djeci. A ako ćete se razvesti, zašto bi pola kuće tvog oca dala njemu?
Naravno, zajednička ulaganja u kuću su druga stvar.

Po moje, radije za taj porez kaj bi platili na darovni ugovor nešto adaptirajte u kući.
Imam apsolutno identičnu situaciju, ugovorom o darovanju sam dobio kuću od tate. Zajedno s boljom polovicom sam uložio podosta u nju. Kuća je u papirima na mene. Po meni je to naša zajednička kuća, kako moja tako i njena. Ali, neka se nešto nenadano desi i raziđemo se, svu lovu koju je ona dala za tu kuću ću joj vratiti. Ali kuća je dar mog oca meni, i to respektiram. Jednako i s druge strane. Ako njezina obitelj nam nešto pomogne, ne rade oni to radi mene, nego radi nje naravno.

To je samo moje stajalište, ne mora bit ispravno u svim slučajevima.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 13:40   #670
Hvala ti puno na odgovorima, pomogo si mi.
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 13:59   #671
Nema na čemu.

Jedino, sad sam se sjetio. Možete vi kod otkupa 1/3 stričeva dijela napraviti kupoprodajni ugovor između strica i tvog supruga. Na taj dio ovako i onako plaćate porez, a ipak bi onda 1/3 bila na suprugu. Pošto vjerojatno zajedno skupljate lovu za to, bilo bi ok tako to izvesti.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 14:32   #672
Ali zar nece onda tata ipak platiti porez jer bez obzira na njegovu olaksicu (otac-sin) nekretnina se ne smije otuđiti tri godine?
Ili to vrijedi samo ako bi otac naslijeđeno prodavao?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 14:45   #673
Nije mi jasno, ti si na ZK odjel nosio Rješenje s porezne da si oslobođen poreza. Zašto? I kada?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 14:51   #674
Da li mene pitaš?

Nisam ja ništa slala, nego sam vidjela na rješenju o zabilježbi da je poslano i u poreznu.

Uknjižba mi još nije gotova, čekam već 23 dana

Na webu se vidi samo da je zaprimljeno, ne piše čak niti da je spis u radu, plomba je stavljena, barem to.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 16:19   #675
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Ali zar nece onda tata ipak platiti porez jer bez obzira na njegovu olaksicu (otac-sin) nekretnina se ne smije otuđiti tri godine?
Ili to vrijedi samo ako bi otac naslijeđeno prodavao?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Smije se darovati, ne smije se prodati u roku 3 godine.
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno, ti si na ZK odjel nosio Rješenje s porezne da si oslobođen poreza. Zašto? I kada?
A moguće da nije trebalo rješenje iz porezne za gruntovnicu. Znam da sam to sve nosio u fasciklu jer nikad ne znaš s našim službama dal treba još jedan papir.
U svakom slučaju treba ići na poreznu iako se ne plaća porez.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 17:03   #676
Mirotta, nisam pitao tebe nego Fishkala.
23 dana, pa to nije puno...

Za ZK nam ne treba porezna prijava, ali ionako oni saznaju jer ZK pošalje i njima primjerak Rješenja (a pošalje im i JB također primjerak Ugovora).
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 01:30   #677
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
tata nedavno od dede naslijedio 2/3 kuće i zemljišta.
1/3 ima stric s kojim bi se dogovorila o otkupu.
ukoliko tata i ja sklopimo ugovor o dosmrtnom uzdržavanju dal plaćam porez na to?
također, na koji način najjeftinije i bezbolnije prebacit svoju polovicu nasljedstva na supruga da budemo ravnopravni?

hvala.
Ne plaćaš nikakav porez i tako je tata najsigurniji - ugovor se upisuje u gruntovnici i kad tata umre doneseš samo smrtni list i ispuniš zahtjev da se nekretnina prebaci na tvoje ime.

I čemu prebacivanje svoje naslijeđene nekretnine na supružnika?
Tebi je jasno da ako sutra se rastanete (govorim hipotetički), ti ćeš ostati bez polovice svog nasljeđa?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 13:18   #678
LP
Probao sam pročitati što više postova ali još uvijek nisam siguran jesam li sve dobro shvatio

Nakon očeve smrti ja i majka smo popola naslijedili kuću odnosno ja sam naslijedio očevu polovicu jer je kuća bila na njima dvoje u papirima prije njegove smrti.
Na raspravi kod javnog bilježnika brat se odrekao svog dijela a kod javnog bilježnika mi je potpisao izjavu o odricanju od njegovog nužnog dijela u slučaju smrti majke i naslijeđivanja njezine polovice.

Pošto smo kod rasprave kod JAVNOG ROĐAKA imali veoma neugodna iskustva postoji li mogućnost da uz darovanje majka prepiše meni svoj dio kuće koji bi postao moje vlaništvo nakon njezine smrti?

Da li se tako izbjegava ostavinska rasprava i plaćanje poreza?
Koje dokumente moram pribaviti i kakve eventualno još moram dogovore s bratom potpisati da ja postanem 1/1 vlasnik kuće nakon majčine smrti?

Hvala
QQ 1.6 DCI is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 14:32   #679
Nije mi jasno. Tko je sve trenutno upisani ZK vlasnik te kuće?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 10:47   #680
meni pak nije jasno tko je 'javni rodjak'
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.