Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2010., 01:45   #101
Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
nekako mi to sve izgleda too good to be true
To je tako samo na prvi pogled i samo ako pogodiš smjer kretanja cijene dionice.
A ako fulaš onda možeš upisati solidan minus

Zato su opcije preporučljive samo za manji špekulativni dio portfelja. I treba stalno biti na oprezu. Pogotovo jer ne postoji automatski stop-loss nalog. Svakako izbjegavati i market naloge, to može biti opasan zajeb.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 01:46   #102
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Kako gdje je zarada?

Evo recimo da si na početku dana kupila 100 ugovora za ovu C opciju.
100 ugovora x 100 dionica x 0.8$ = 8.000$

Na kraju dana ih prodaš po 0.96$, dakle ukupno za 9.600$. Zarada 1.600$ iliti 20%.

Onu opciju za DRYS se moglo kupiti po 0.55$ i prodati za 0.70$. Zarada skoro 30%.
kuzim, ti nekom drugom predas (prodas) tu opciju, i onda taj, osim ak u medjuvremenu ne proda nekom drugom, nastavi do datuma isteka.

Quote:
Naravno nije moguće uvijek imati idealan ulaz i izlaz, počesto se i popuši.
ovo bas ne kuzim ne mozes naci kupca...?
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 01:50   #103
Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
ovo bas ne kuzim ne mozes naci kupca...?
Na likvidnim opcijama uvijek ima kupca jer imaju i market makere. Prisutni su u toj igri i kompjuterizirani trgovinski sustavi koji automatski mijenjaju bid i ask prema promjeni cijene dionice.
Ali bid-ask spread na nekim manje likvidnim opcijama zna biti i nekoliko desetaka %.
Obično nalog prođe ako se stavi u zlatnu sredinu. (no prije toga treba za svaki slučaj izračunati sa kalkulatorom za opcije da li je to zaista "realna" vrijednost opcije", zna se i tu desiti pokoje iznenađenje)

Zato se za aktivno trgovanje bolje koristiti samo likvidnim opcijama.

A za iznose do par desetaka tisuća $ se lako nađu kupci, probleme mogu imati samo oni veći ulagači na manje likvidnim opcijama. No i tamo se nađe kupac ako prodavač ponudi dovoljno velik diskont.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 01:51   #104
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
To je tako samo na prvi pogled i samo ako pogodiš smjer kretanja cijene dionice.
A ako fulaš onda možeš upisati solidan minus
znaci, savrsen nacin da zaradim na svojem uvjerenju kako ce apple na 300 uskoro

Quote:
Zato su opcije preporučljive samo za manji špekulativni dio portfelja. I treba stalno biti na oprezu. Pogotovo jer ne postoji automatski stop-loss nalog. Svakako izbjegavati i market naloge, to može biti opasan zajeb.

kakvi su to market nalozi?
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 01:57   #105
Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
znaci, savrsen nacin da zaradim na svojem uvjerenju kako ce apple na 300 uskoro
Call opcija za 200$ trenutno košta 52$ i važi do 15.10.2010.
Dakle ako kupiš 2 ugovora, to je 2 x 100 x 52 = 10.400$
Ukoliko AAPL dođe do 300$ i odlučiš prodati opciju, zaraditi ćeš cca 100%.

Ali ako se to ne desi nego cijena padne a ti ne reagiraš i prodaš na vrijeme, možeš ostati i sa 0% od uloženog.

Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
kakvi su to market nalozi?
Market nalog je kad zadaš brokeru da kupi neku dionicu ili opciju po asku, dakle da počisti ono što se nudi, dok ne kupi ukupan broj dionica koje si stavila u nalog.
Kod opcija je to zeznuto jer se može desiti da market maker od tvog brokera pomakne nalog i proda ti opcije recimo 10% skuplje ukoliko nema nikog drugog na asku.
Tako uostalom brokeri i zarađuju, market nalozi su im velik postotak zarade.

Ili ask može biti vrlo plitak pa iz tog razloga preplatiš dionicu/opciju ukoliko kupuješ za veći iznos.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:06   #106
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Call opcija za 200$ trenutno košta 52$ i važi do 15.10.2010.
Dakle ako kupiš 2 ugovora, to je 2 x 100 x 52 = 10.400$
Ukoliko AAPL dođe do 300$ i odlučiš prodati opciju, zaraditi ćeš cca 100%.

Ali ako se to ne desi nego cijena padne a ti ne reagiraš i prodaš na vrijeme, možeš ostati i sa 0% od uloženog.

cek, u ovom slucaju ulog je 10.400$ i najvise sto mogu zaraditi je 100%

meni se to iskreno cini malo sto na SB-u mogu napraviti s 10.400$ nemrem ti ni opisati


Quote:
Market je nalog kad zadaš brokeru da kupi neku dionicu ili opciju po asku, dakle da počisti ono što se nudi, dok ne kupi ukupan broj dionica koje si stavila u nalog.
Kod opcija je to zeznuto jer se može desiti da market maker od tvog brokera pomakne nalog i proda ti opcije recimo 10% skuplje ukoliko nema nikog drugog na asku.
Tako uostalom brokeri i zarađuju, market nalozi su im velik postotak zarade.

Ili ask može biti vrlo plitak pa iz tog razloga preplatiš dionicu/opciju ukoliko kupuješ za veći iznos.
hvala na tutorijalu budem to jos proucila, zvuci zanimljivo. jedino kaj me brine je prostor otvoren za manipulaciju. recimo banka koja je izdala te opcije, se lako moze potruditi da kupci ne profitiraju...
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:15   #107
Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
cek, u ovom slucaju ulog je 10.400$ i najvise sto mogu zaraditi je 100%

meni se to iskreno cini malo
osim ako nemas mogucnost uzimanja na margin, pa je tvoj pocetni ulog puno manji. no bad je posto nema mogucnosti stop loss-a, pa mozes izgubiti puno vise nego pocetni ulog.
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:17   #108
Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
cek, u ovom slucaju ulog je 10.400$ i najvise sto mogu zaraditi je 100%

meni se to iskreno cini malo sto na SB-u mogu napraviti s 10.400$ nemrem ti ni opisati
To sam naveo samo za ilustraciju.
Recimo 270$ opcija za 7 mjesec je 5$.
Ako AAPL dođe do 300$ onda je to zarada od cca 500%.



Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
hvala na tutorijalu budem to jos proucila, zvuci zanimljivo. jedino kaj me brine je prostor otvoren za manipulaciju. recimo banka koja je izdala te opcije, se lako moze potruditi da kupci ne profitiraju...
Opcije ne izdaje banka. Opciju možeš i ti napisati. Imaš dionice neke firme i smiješ slobodno prodati opcije.
Tržište opcija je regulirano od strane njihove burze opcijama isto kao što postoji i burza za dionice.

A manipuliraju opcijama itekako, jer ima i razlog za to. To je ono o čemu sam pričao, ponekad promjena cijene dionice nema veze ni sa fundamentima ni sa ostatkom tržišta, nego isključivo sa opcijama, to jest sa ciljem da što više ljudi ostane bez uloženog novca i bez dionica.

Pogledaj ovdje opcije za C koje ističu u petak.

Ako ostane ovako do petka onda ispada da će neiskorišteno propasti nekih 510.000 callova i 680.000 puteva. Ne znam po kojoj su cijeni te opcije bile kupovane, ajmo samo izračuna radi lupiti u prosjeku 1$. Dakle dolazimo do iznosa od 120.000.000$ koji je potrošen na opcije koje će isteći bezvrijedne a lova će ostati onima koji su opcije napisali (uglavnom institucionalci)
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:18   #109
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post



Market nalog je kad zadaš brokeru da kupi neku dionicu ili opciju po asku, dakle da počisti ono što se nudi, dok ne kupi ukupan broj dionica koje si stavila u nalog.
Kod opcija je to zeznuto jer se može desiti da market maker od tvog brokera pomakne nalog i proda ti opcije recimo 10% skuplje ukoliko nema nikog drugog na asku.
Tako uostalom brokeri i zarađuju, market nalozi su im velik postotak zarade.

Ili ask može biti vrlo plitak pa iz tog razloga preplatiš dionicu/opciju ukoliko kupuješ za veći iznos.
a ovo naravno znam samo sam valjda preumorna da mi mozak reagira i prevede na engleski isto
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:27   #110
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
To sam naveo samo za ilustraciju.
Recimo 270$ opcija za 7 mjesec je 5$.
Ako AAPL dođe do 300$ onda je to zarada od cca 500%.
kuzim da je to bila ilustracija. nego osim ako ne postoji opcija kupovanja na margin, meni to previse. no cak i da postoji, napisao si da nema stop lossa, znaci pokrivas cijelokupuni iznos, sto mi je too much.





Quote:
Opcije ne izdaje banka. Opciju možeš i ti napisati. Imaš dionice neke firme i smiješ slobodno prodati opcije.
Tržište opcija je regulirano od strane njihove burze opcijama isto kao što postoji i burza za dionice.
ma pod bankom sam mislila na neku financijsku instituciju, no nisam znala da ih i osoba moze izdati.


Quote:
A manipuliraju opcijama itekako, jer ima i razlog za to. To je ono o čemu sam pričao, ponekad promjena cijene dionice nema veze ni sa fundamentima ni sa ostatkom tržišta, nego isključivo sa opcijama, to jest sa ciljem da što više ljudi ostane bez uloženog novca i bez dionica.

Pogledaj ovdje opcije za C koje ističu u petak.

Ako ostane ovako do petka onda ispada da će neiskorišteno propasti nekih 510.000 callova i 680.000 puteva. Ne znam po kojoj su cijeni te opcije bile kupovane, ajmo samo izračuna radi lupiti u prosjeku 1$. Dakle dolazimo do iznosa od 120.000.000$ koji je potrošen na opcije koje će isteći bezvrijedne a lova će ostati onima koji su opcije napisali (uglavnom institucionalci)
da, kad to vidim ne trguje mi se istima
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:34   #111
Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
kuzim da je to bila ilustracija. nego osim ako ne postoji opcija kupovanja na margin, meni to previse. no cak i da postoji, napisao si da nema stop lossa, znaci pokrivas cijelokupuni iznos, sto mi je too much.
Jok. Na margin možeš trgovati samo futures ugovorima ali to je something completely different.


Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
ma pod bankom sam mislila na neku financijsku instituciju, no nisam znala da ih i osoba moze izdati.
Kao što rekoh, kad se sve zbroji, obično bolje prođu oni koji pišu opcije.
Da imam neke dionice koje mislim držati par godina, onda bih sigurno redovito prodavao callove.

Quote:
PaleBlueEyes kaže: Pogledaj post
da, kad to vidim ne trguje mi se istima
Ja nikada neću prestati barem proučavati opcije, makar i neko vrijeme ne trgovao njima. To je apsolutno fascinantno područje koje zahtjeva veći intelektualni angažman nego obično trgovanje dionicama. Ali je zato i osjećaj uspješne trgovine znatno veći.

No treba biti u stanju mrtav hladan promatrati dnevne oscilacije opcijskog portfelja i po 10-20%, nije to nešto što svatko može podnijeti.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 02:46   #112
na margin mozes raditi i CFDs i SB. a znam da od muza friend, koji trguje prek americkih brokera, kupuje bas dionice na margin.

da, trejdanje opcijama mi se cini dosta kompliciranim, budem to jos procuila, mada mislim da to nije za mene

anyway, thanks jos jednom na objasnjavanju. odoh sad u krpe, nemrem vise gledati laku noc
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 13:56   #113
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Opcije daju dodatnu draž trgovanju dionicama, povećavaju leverage, ali se mogu iskoristiti i za hedging.
To im i je osnovna svrha, druga je stvar što špekulanti rade s njima.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 14:07   #114
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
To im i je osnovna svrha, druga je stvar što špekulanti rade s njima.
To je bila osnovna zamisao opcija, ali trenutno im je svrha da zarađuju oni koji opcije pišu a to su institucionalci.

Na tome GS, JPM i slični zarađuju ogromnu lovu.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 16:51   #115
Opet se Ameri zelene.
A moje C opcije su na +110%

Pokrenuli su se i brodari, u napasti sam da rasprodam DSX i DRYS ali možda je bolje ne dirati dok je rastući trend, pa makar i uz rizik da ću morati prodavati jeftinije.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 17:59   #116
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post

A manipuliraju opcijama itekako, jer ima i razlog za to. To je ono o čemu sam pričao, ponekad promjena cijene dionice nema veze ni sa fundamentima ni sa ostatkom tržišta, nego isključivo sa opcijama, to jest sa ciljem da što više ljudi ostane bez uloženog novca i bez dionica
I što onda,ima li smisla uvaljivati se u to,odnosno postoje li neke dionice koje se ne mogu tek tako našteliti obzirom na veliku likvidnost ?
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 18:23   #117
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
I što onda,ima li smisla uvaljivati se u to,odnosno postoje li neke dionice koje se ne mogu tek tako našteliti obzirom na veliku likvidnost ?
Postoje... Uglavnom kod dionica tipa Citigroup i BAC treba previše novca da bi se to tako lako izvelo. A teško je na njima manipulirati i sa Implied Volatility kako bi se skuplje prodavalo opcije.

No zato na likvidnijim dionicama aktivno djeluju HFT sustavi koji opet na drugi način uzimaju ljudima lovu. Dakle ne možeš izbjeći da te operušaju sve i da hoćeš
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 20:21   #118
@faco,

Malo sam se išo informirati o opcijama i imam par pitanja:

1. Koju bi vrst opcija preporučio početnicima ?

2. Može li se opcijama trgovati preko brokera npr. Ameritradea

3. Može li se npr. za šećer ući u igru s opcijama

4. Kako to prodaješ opcije prije isteka,ak si ugovorio rok isteka?

5. Vezano za pitanje pod 4. je li imaš uvida na tržištu ako neko hoće kupit
opcije koje si ti ugovorio ?
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 20:56   #119
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
@faco,

Malo sam se išo informirati o opcijama i imam par pitanja:

1. Koju bi vrst opcija preporučio početnicima ?

2. Može li se opcijama trgovati preko brokera npr. Ameritradea

3. Može li se npr. za šećer ući u igru s opcijama

4. Kako to prodaješ opcije prije isteka,ak si ugovorio rok isteka?

5. Vezano za pitanje pod 4. je li imaš uvida na tržištu ako neko hoće kupit
opcije koje si ti ugovorio ?
Prvo pročitaj ovaj dokument, mislim da će ti tada sve biti jasno.
http://www.filedropper.com/optiontradingcourse

Ukratko:

1. One koje su In The Money iliti ITM i to da su relativno daleko od trenutne cijene dionice, kako bi se smanjio rizik i udio vremenske komponente u vrijednosti opcije. Ukoliko se kupuju Out of The Money opcije iliti OTM, onda preporučujem ne ulagati veće količine novca jer velika vjerojatnost da će gubitak biti 100%

2. Možeš trgovati na Ameritrade, samo im trebaš poslati zahtjev da ti odobre trgovanje opcijama. (btw, ako imaš Ameritrade onda preporučujem da skineš vrhunski program Quotetracker koji je besplatan za Ameritrade korisnike)

3. Postoje i opcije na commodities futurese, ali koliko znam takve opcije podržavaju samo neki commodities brokeri. Ovdje možeš pogledati sve trenutne cijene commodities kojima se trguje u USA, kao i cijene opcija za one koji to podržavaju.

4. Nisi ugovorio rok isteka, on je određen unaprijed samom opcijom kojom trguješ. Ali američke opcije se mogu izvršiti bilo kada prije isteka ako to netko poželi. Pročitaj onaj fajl, biti će ti jasnije.

5. Većina brokera koji podržavaju opcije imaju i nekakav streamer za opcije gdje se može vidjeti zadnja cijena, kao i bid i ask.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 21:11   #120
Preporučujem prvo otvoriti ovdje virtualni račun pa malo vježbati:

http://www.optionseducation.org/

Btw, puno bolje mi ide virtualno nego stvarno.
(radi se naravno o grešci jer nisu uračunali reverse stock split na AIG)

Ovo je trenutni portfelj, početno ulaganje je bilo manje od 5000$, da nisu fulali sa AIG, imao bih sada oko 100.000$ što je i dalje odlično:




A ovo su sve transakcije. To sam davno kupio za par tisuća $ i zaboravio na virtualu.



Naravno u praksi to ne bi tako prošlo. Ukoliko prilikom izvršenja opcija (exercise) ne bih imao dovoljno love da platim dionice, onda bi ih broker u roku par dana prodao. Ali i dalje bi to bila zarada od skoro 80.000$.

A pazi što se može desiti u slučaju da pustiš da se opcije izvrše. Recimo da dobijem tih 20.000 dionica od C. Uložio sam bio samo 1.100$. A treba mi 80.000$ za kupnju (jer opcija je samo pravo za kupnju dionice po unaprijed određenoj cijeni, kasnije treba i iskeširati za te dionice). I sad broker mi to posudi da se opcije izvrše.
Dođe ponedjeljak i C otvori na 3.80$. Dakle u minusu sam 20.000 x 0.2$ = 4.000$.
Što bi reklo, može se tu i nastradati ako se ne pazi.
__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.