Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2018., 09:51   #4701
Quote:
eustahije kaže: Pogledaj post
To onda znači da na neki način mogu manipulirati poreznim razredom u koji ću upasti?

Tipa zaradim 100000$ koji mi sjednu na Payoneer/Paypal, ali prebacim si na žiro firme samo 45000$ kako ne bih preskočio 300000kn, a onda iduće godine opet prebacim samo 45000$.
Meni su u poreznoj isto rekli da pišem samo ono što mi sjedne na račun, ali je na ovoj temi više puta pisalo da se treba prihod bilježiti odmah kako sjedne na Paypal i onda uz poreznu prijavu priložiti i izjavu u kojoj pod kaznenom odgovornošću tvrdiš kako je do razlika u isplaćenom u odnosu na prijavljeni iznos došlo zbog paypal naknada i fluktuacija tečaja. Tako da sada tako radim, za slučaj da dođe inspekcija bolje da igram na sigurno. Kad su već počeli i za pogreške tipa veliko/malo slovo naplaćivati desetke tisuća kuna

Inače, ako radiš s Paypalom, obrati pažnju na jednu njihovu muljažu koju ja nisam odmah primijetila pa su mi praktički ukrali 10% zarade kroz par mjeseci: po defaultu oni ti devize kad povučeš na račun pretvore u kune, pri čemu je tečaj uvijek bio nepovoljan, ali negdje od travnja prošle godine tečaj je čak nekih 10% nepovoljniji u odnosu na realan. Pohlepni Ameri, stalno smišljaju nove načine legalne pljačke. Kako bih rado da ih mogu izbjeći, ali slanje novca iz Amerike direktno bankom košta 80-tak dolara, što ipak ne mogu tražiti od kupca, a razne paypal zamjene nisu dovoljno popularne. Ništa, treba čekati dok kriptovalute ne profunkcioniraju kako spada.

Nemaš nigdje na svom Paypal accountu opciju da to promijeniš, tako da ih moraš direktno nazvati i zahtijevati da ti promijene postavke tako da ti se lova isplati na račun u originalnoj valuti, pod prijetnjom obustave korištenja Paypala. Ja sam tako napravila, i otada mi i dalje kad povlačim lovu ona ipak sjeda u kunama, ali po više-manje realističnom tečaju. Ne znam zašto, ali dok god nije 10% manje, mogu tolerirati.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 10:20   #4702
Kad sam već tu, da postavim nekoliko (nadam se laganih) pitanja koja me već neko vrijeme muče :kampanjac:

1) Vidim da je OIB /VAT kupca/primatelja usluge obavezni element računa. Da li to vrijedi i kad se radi o privatnim osobama ili samo za firme? Ja radim skoro samo s privatnim osobama i glupo mi je tražiti ih OIB bez neke potrebe. Za poslovanje s firmama naravno da je logično.

2) Ista stvar s adresom kupca kao obaveznim dijelom računa, da li to isto vrijedi samo za firme ili i za privatne osobe?

3) Ako se s nekim kupcem dogovorim za popust, može li taj popust varirati od kupca do kupca ili mora biti unaprijed definiran nekim internim aktom ili nešto?

4) kako pišem eventualni povrat dijela uplate kupcu u knjigu prihoda ako je prošlo par tjedana od uplate do povrata, s obzirom da se u knjigu prihoda ne pišu rashodi?

5) Kako pišem datum izvršenja usluge ako se usluga obavlja recimo 1x mjesečno kroz nekoliko mjeseci, a plaćeno je sve odjednom? Samo napišem (očekivani) raspon datuma ili...?

6) vidjela sam kod poznanice (koja doduše ima firmu, a ne obrt) da mora u prostorijama imati ne samo knjigu žalbe, nego i nešto tipa uputa za slučaj požara, pa čak i hrvatski grb je izgleda obavezan (što će još izmisliti, da ne bi za par godina trebali i raspelo objesiti? ). Da li i mi u registriranom prostoru obrta moramo imati takve stvari, pogotovo ako u prvom redu radimo putem interneta?

7) koja je najjeftinija varijanta fiskalizacije s obzirom da uglavnom poslujem preko žirca?

8) ako mi kupac plati uslugu u 2 ili više rata, da li za svaku pišem poseban račun, ili...?

Thx

Zadnje uređivanje ja-koja-jesam : 08.01.2018. at 10:39.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:58   #4703
Da li je potrebno imati prebivaliste u gradu u kojem otvaramo obrt ili je dovoljno i boraviste? Hvala
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 12:10   #4704
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Pravilnik o PDV, čl.173 st.2:

Prijavu PDV-a je obvezan podnijeti i mali porezni obveznik iz članka 90. stavka 1. Zakona kada obavlja usluge poreznim obveznicima iz drugih država članica ili iz trećih zemalja za koje je prema članku 17. stavku 1. Zakona mjesto obavljanja usluge mjesto sjedišta primatelja usluge kao i kad prima usluge od poreznih obveznika koji nemaju sjedište, stalnu poslovnu jedinicu, prebivalište ili uobičajeno boravište u tuzemstvu. Navedene osobe koje nisu upisane u registar obveznika PDV-a prijavu PDV-a podnose za ona razdoblja oporezivanja u kojima su stjecale dobra unutar Europske unije, primale usluge za koje su obvezne platiti PDV, odnosno obavljale usluge za koje je primatelj obvezan platiti PDV.
Nastavno na ovaj post imam jedno pitanje/slučaj pa ako može dodatna informacija -
Quote:
Ako ispostavljamo uslugu npr. u Njemačku u iznosu od 5000kn. Na tu cifru izdamo račun koji ima elemente kao na ovom linku
http://www.ponuderacuni.com/images/e...a-brojkama.jpg
(+ PDV ID broj koji je potreban za poslovanje sa osobama unutar EU i gdje u mom slučaju bi bio transakcijski račun, a ne plaćanje novčanicama )
Plaća li onda pravna osoba u Njemačkoj neki njihov PDV na taj iznos koji smo mi njima ispostavili? Ili mi moramo drugačiji račun izdati gdje se navodi PDV i onda ga platiti na kraju obračunskog razdoblja ili nešto treće?
jabicoinova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 14:58   #4705
Pozdrav svima sadašnjim i budućim paušalcima...
Imam jedno prilično konfuzno pitanje/situaciju.
Naime planiram otvoriti paušalni obrt na sebe, radi se iznajmljivanju lezaljki, pedalina i sl, za vrijeme sezone... Ja sam stalno zaposlena, a suprug 10 mjeseci radi, dva mjeseca je nazaposlen (kolovoz/rujan) te za to vrijeme koristi naknadu HZZ-a za nezaposlene. Zanima me što u slučaju da ja odem na bolovanje odnosno porodiljni, može li obrt i dalje poslovati da zaposlim nekoga preko student servisa npr., a da suprug u tom periodu sezone (prvi dio sezone je zaposlen kod svog poslodavca, a drugi dio sezone koristi naknadu HZZ-a) bude ispomoć u svojstvu člana kućanstva.
Druga opcija nam je otvaranje obrta na njega ali u periodu prestanka rada kod drugog poslodavca bi trebao bit zaposlen u obrtu čiji je nositelj, čime gubi pravo na naknadu i ima obvezu plaćanja punih doprinosa...
Zapravo nam je draža situacija u kojoj sam ja nositelj obrta ali me zanima koje su mogućnosti poslovanja u slučaju da je odem na porodiljni/bolovanje?
baboon2580 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 15:39   #4706
Baboon obrt na tebe a zaposli nekog studenta ta 2 mj
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 18:07   #4707
lijep pozdrav društvo! Cijeli dan vas čitam, ali trenutno imam milion i jedno pitanje.

da vas ne zamaram na početku me zanima da li se netko od vas ovdje bavi bukiranjem privatnog smještaja za druge, čišćenjem apartmana, brigom oko tuđih gostiju.

naime postoji nekoliko tumačenja ovog zakona i nakon čitanja i čitanja nisam ništa pametnija. da li mi za ovu djelatnost treba turistička agencija ili mogu imati i paušalni obrt po ovoj klasifikaciji NKD 79.90 Ostale rezervacijske usluge i djelatnosti povezane s njima?

unaprijed zahvaljujem
__________________
Čekam ljeto i Lavića....dočekala Račića!
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 08:36   #4708
imam par pitanja u vezi izdavanja računa:
paušalni obrt, poslujem s trećim zemljama i fizičkim osobama, usluge su u pitanju, samo plaćaju virmanski odnosno na Paypal

1. mora li se svaki poslati račun mailom? fizičke osobe s kojima radim se čude kad im pošaljem račun, ne treba im, moram li ga uopće poslati ili je dovoljno samo da ga imam za svoju evidenciju?

2. je li dovoljno ako kod fizičkih osoba (većina ne živi u EU) stavim ime, prezime i grad /državu (ne znam točnu adresu i glupo mi ih i pitati za jednokratnu kratku uslugu)

hvala
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 15:06   #4709
u vezi placanja turistickoj zajednici i za sume... placam bez obzira na to koja mi je pretezita djelatnost, ako imam registriranu djelatnost koja je obveznik placanja, makar tu djelatnost ni ne obavljala?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 16:31   #4710
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
u vezi placanja turistickoj zajednici i za sume... placam bez obzira na to koja mi je pretezita djelatnost, ako imam registriranu djelatnost koja je obveznik placanja, makar tu djelatnost ni ne obavljala?
Šume plaćaš svakako, a meni je računovođa rekao da ne plaćam turističkoj zajednici ako mi pretežita djelatnost nije na popisu (bez obzira na to što imam registrirane i djelatnosti koje jesu).
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 19:16   #4711
plaća li se onda tz za 46.19 - POSREDOVANJE U TRGOVINI RAZNOVRSNIM PROIZVODIMA (pretežita djelatnost)? to mi je prijavljeno kao pretežita djelatnost... ne vidim na ovom popisu, znaci li to da ne placam? (imam prijavljene i druge djelatnosti, koje jesu navedene kao obveznici plaćanja.) http://plaviured.hr/documents/obvezn...ajednicama.pdf
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 23:43   #4712
Poštovani,
da, čudno je, ali zbunjuje me naziv i vrsta djelatnosti iz PO-Sd obrasca (prvi put ispunjavam). Što tu pišem? Ono iz e-obrta što mi je pod "Naziv pogona" ili ime obrta i pretežitu djelatnost?
Puno hvala
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 09:21   #4713
Naziv obrta i pretežitu djelatnost.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 11:32   #4714
Danas sam išao predati PO-SD u poreznu, isprintao sam PO-SD (Solo), međutim gospođa u poreznoj je odbila primiti taj obrazac zbog presitnog fonta, pa bih molio nekoga is Soleta da popravi malo stil tih tablica jer su baš užasno uske i font je presitan.
anemovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 11:52   #4715
Pa pošalji im mail
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:24   #4716
Ili je samo dovoljno da jako, jako to želiš
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 16:35   #4717
Quote:
anemovic kaže: Pogledaj post
Danas sam išao predati PO-SD u poreznu, isprintao sam PO-SD (Solo), međutim gospođa u poreznoj je odbila primiti taj obrazac zbog presitnog fonta, pa bih molio nekoga is Soleta da popravi malo stil tih tablica jer su baš užasno uske i font je presitan.
Je, fakat je sitno. Ni moja nije bila sretna. Dala mi je prazan obrazac pa sam prepisala vrijednosti i podatke na njega rucno.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 10:53   #4718
super, nisam znala da se i TZ plaća do 15.1.

imala sam ove godine malo više od 202 000 kuna zarade kroz obrt, nigdje ne nalazim koliko točno i užasno me živcira što sve moramo sami bez da itko šalje rješenje ili upute, ma bilo što.

moje (prevoditeljske djelatnosti) spadaju pod treću skupinu, grad zagreb.

dakle, prevoditeljstvo treća skupina, grad zagreb A.
koliko vidim u zakonu, stopa za mene je 0,09690.

što onda točno množimo s čim? :zbunjen: osnovica + primici su u mom slučaju nešto više od 19 000 kuna. ali sad mi kolegica objašnjava da idu tri nule ispred, dakle 0,0009690, i niš mi nije jasno

spominje se kao iznos 1/12 osnovice, kod mene je to između 1500 i 2000 kuna. jel ta 1/12 iznos koji za TZ treba uplatiti za prethodnu godinu?

Zadnje uređivanje Mirnish : 12.01.2018. at 11:21.
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 13:22   #4719
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
super, nisam znala da se i TZ plaća do 15.1.

imala sam ove godine malo više od 202 000 kuna zarade kroz obrt, nigdje ne nalazim koliko točno i užasno me živcira što sve moramo sami bez da itko šalje rješenje ili upute, ma bilo što.

moje (prevoditeljske djelatnosti) spadaju pod treću skupinu, grad zagreb.

dakle, prevoditeljstvo treća skupina, grad zagreb A.
koliko vidim u zakonu, stopa za mene je 0,09690.

što onda točno množimo s čim? :zbunjen: osnovica + primici su u mom slučaju nešto više od 19 000 kuna. ali sad mi kolegica objašnjava da idu tri nule ispred, dakle 0,0009690, i niš mi nije jasno

spominje se kao iznos 1/12 osnovice, kod mene je to između 1500 i 2000 kuna. jel ta 1/12 iznos koji za TZ treba uplatiti za prethodnu godinu?
mali update, dobro je, ja sam antitalent za matematiku, ovo gore je porezna stopa, dakle oko 196 kn me ispadne za cijelu 2017., tako se već da

vidim da se ovaj obrazac može poslati putem eporezne, bar nešto.

sad me smao zanima na koji račun i pod kakvim pozivom na broj se uplaćuje TZ (ja sam zagreb)?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 15:00   #4720
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
mali update, dobro je, ja sam antitalent za matematiku, ovo gore je porezna stopa, dakle oko 196 kn me ispadne za cijelu 2017., tako se već da

vidim da se ovaj obrazac može poslati putem eporezne, bar nešto.

sad me smao zanima na koji račun i pod kakvim pozivom na broj se uplaćuje TZ (ja sam zagreb)?
• Uplatni računi: Državni proračun - račun grada/općine prema sjedištu poduzeća (Zagreb: IBAN HR7510010051713327153 Turistička zajednica)
• Poziv na broj odobrenja: pravne i fizičke osobe: 67 OIB
Interpol2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:30.