Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2013., 10:21   #1
Obracun radnih sati

Imam problem sa obračunom satnice , možda mi netko može pomoći.
Uslužna smo djelatnost, imamo šestodnevni radni tjedan. Tjedno svi imaju 40 sati, ali kada računam ukupno po danima na kraju mjeseca mi ispadne više od mjesecnog fonda sati za 40 satni radni tjedan. Evo primjer - radno vrijeme od pon. do petka 6,5 sati, subota 7,5 sati. Mjesečni fond sati za ožujak bi trebao biti 168 sati,a kada zbrojim ove sate rada po danima- ispada 174 sata u ožujku. Ne znam kako to regulirati?!
Zanima me isto: da li se za člana obitelji, a zaposlenog u obrtu, mora isto voditi evidencija o radnom vremenu? Negdje sam pročitala da ne treba pa me zanima da li je to točno?!
noktica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 11:16   #2
Quote:
noktica kaže: Pogledaj post
Imam problem sa obračunom satnice , možda mi netko može pomoći.
Uslužna smo djelatnost, imamo šestodnevni radni tjedan. Tjedno svi imaju 40 sati, ali kada računam ukupno po danima na kraju mjeseca mi ispadne više od mjesecnog fonda sati za 40 satni radni tjedan. Evo primjer - radno vrijeme od pon. do petka 6,5 sati, subota 7,5 sati. Mjesečni fond sati za ožujak bi trebao biti 168 sati,a kada zbrojim ove sate rada po danima- ispada 174 sata u ožujku. Ne znam kako to regulirati?!
Zanima me isto: da li se za člana obitelji, a zaposlenog u obrtu, mora isto voditi evidencija o radnom vremenu? Negdje sam pročitala da ne treba pa me zanima da li je to točno?!
ne može ti ispasti 174 sata

ako je radnik radio subotu, onda mora u tjednu imati slobodan dan, tako da će opet ispasti 168 sati

ako je član obitelji zaposlen u obrtu (mirovinsko, zdravstveno) isto mu vodiš šihtericu
ako je neka druga kombinacija, onda ne znam
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 18:25   #3
Quote:
noktica kaže: Pogledaj post
Imam problem sa obračunom satnice , možda mi netko može pomoći.
Uslužna smo djelatnost, imamo šestodnevni radni tjedan. Tjedno svi imaju 40 sati, ali kada računam ukupno po danima na kraju mjeseca mi ispadne više od mjesecnog fonda sati za 40 satni radni tjedan. Evo primjer - radno vrijeme od pon. do petka 6,5 sati, subota 7,5 sati. Mjesečni fond sati za ožujak bi trebao biti 168 sati,a kada zbrojim ove sate rada po danima- ispada 174 sata u ožujku. Ne znam kako to regulirati?!
Zanima me isto: da li se za člana obitelji, a zaposlenog u obrtu, mora isto voditi evidencija o radnom vremenu? Negdje sam pročitala da ne treba pa me zanima da li je to točno?!
Fond sati za petodnevni tjedan
Pon-petak 8 sati x 5 = 40 subota 0 iznosi 40
Fond sati za ožujak iznosi 168

Fond sati za šestodnevni tjedan
Pon-petak 7 sati x 5 = 35 + subota 5 iznosi 40
Fond sati za ožujak iznosi 172

Prema iskazanom radnom vremenu tvoj fond sati nije 40 nego 44 sati
Pon-petak 7,5 x 5 = 37,5 + subota 6,5 iznosi 44, a to je više od 40 i smatra se prekovremenim radom. Da bi to izbjegla ili uskladi radno vrijeme sa 40 sati tjedno ili prilikom upisa u šihtericu korigiraj sate rada. Npr. Za radnika A Pon-petak 7,5 x 5 = 37,5 + subota 2,5 = 40
Za radnika B Pon-četvrtakak 7,5 x 4 = 30 + petak 3,5 + subota 6,5 = 40 itd..
OSPER is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 18:31   #4
Noktica je napisala da se tjednom radi 6,5 sati.
znači 5x6,5=32,5 + subota 7,5 =40

Po meni je to u redu i ne treba obračunavati prekovremene sate jer ih fizički nema, u jednom mjesecu će biti jedna subota manje a u drugom jedna više...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 20:59   #5
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Noktica je napisala da se tjednom radi 6,5 sati.
znači 5x6,5=32,5 + subota 7,5 =40

Po meni je to u redu i ne treba obračunavati prekovremene sate jer ih fizički nema, u jednom mjesecu će biti jedna subota manje a u drugom jedna više...
Ispričavam se, u žurbi sam pogrešno pročitao post. Da, sve je u redu dok tjedni fond sati ne prelazi 40 sati tjedno. Hvala na ispravku.
OSPER is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 23:26   #6
Hvala na odgovorima. Dobro, sad sam mirnija. Bitno je tjedno 40 sati, to sam regulirala, to štima.
noktica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 21:32   #7
imam nedoumicu u vezi evidencije radnog vremena, pa vas molim mišljenje.
Radnici rade u smjenama 40 sati tjedno. Tako im piše i u ugovoru o radu. Problem je u tome što nemaju svi jednak fond sati na nivou mjeseca. Uvijek netko ima točno koliko je određeno, a netko manje ukupno u mjesecu. Je li to u redu?
Mislim da je važno da svi imaju 40 sati tjedno.
Kako bi trebalo biti?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 22:03   #8
Poslodavac je taj koji donosi raspored radnog vremena.
Pogledaj u internom pravilniku i/ili kolektivnom ugovoru što tamo stoji. Moguće je da dio radnika radi u tzv. preraspodjeljenom radnom vremenu.

Preraspodjela radnog vremena u nekim je firmama zbog prirode posla normalna stvar, dozvoljena je u skladu sa Zakonom o radu, a detaljnije treba biti definirana pravilnikom ili kolektivnim ugovorom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 22:22   #9
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Poslodavac je taj koji donosi raspored radnog vremena.
Pogledaj u internom pravilniku i/ili kolektivnom ugovoru što tamo stoji. Moguće je da dio radnika radi u tzv. preraspodjeljenom radnom vremenu.

Preraspodjela radnog vremena u nekim je firmama zbog prirode posla normalna stvar, dozvoljena je u skladu sa Zakonom o radu, a detaljnije treba biti definirana pravilnikom ili kolektivnim ugovorom.
Mi smo trgovina. Kolektivni ugovor za trgovinu više nije na snazi. Imamo manje od 20 zaposlenika, znači nemamo pravilnik. Svakom radniku u ugovoru o radu piše da radi 40 sati tjedno,a tako i rade. Je li tu išta nezakonito?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 22:46   #10
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
imam nedoumicu u vezi evidencije radnog vremena, pa vas molim mišljenje.
Radnici rade u smjenama 40 sati tjedno. Tako im piše i u ugovoru o radu. Problem je u tome što nemaju svi jednak fond sati na nivou mjeseca. Uvijek netko ima točno koliko je određeno, a netko manje ukupno u mjesecu. Je li to u redu?
Mislim da je važno da svi imaju 40 sati tjedno.
Kako bi trebalo biti?
U redu je. Ne postoji mjesečni fond sati, nego tjedni. Tjedno je fond za puno radno vr. 40 h, osim ako je u pitanju preraspodjela radnog vremena, a po novom ZORU je preko 50 h tj tek prekovremeni rad.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 01:27   #11
Ako su prijavljeni na 40 sati tjedno ti im moraš minimalno toliko isplatiti, jer poslodavac radi raspored, ako je na svoju štetu pustio da neki odrade manje njegov problem. Ako je više onda je prekovremeno...to sve pod uvjetom da se ne radi o preraspodjeli ili nejednakom radnom vremenu...vidi ZOR...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 06:41   #12
Hvala vam na mišljenjima.
Radnici ne rade prekovremeno. Rade tjedno 40 sati. Problem je na mjesečnoj bazi. Da li je negdje propisano da svi moraju imati mjesečni fond sati npr.za prosinac 184 sata.
Kad zbrojim dva mjeseca svi imaju isti fond sati.
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 16:42   #13
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Hvala vam na mišljenjima.
Radnici ne rade prekovremeno. Rade tjedno 40 sati. Problem je na mjesečnoj bazi. Da li je negdje propisano da svi moraju imati mjesečni fond sati npr.za prosinac 184 sata.
Kad zbrojim dva mjeseca svi imaju isti fond sati.
Nije jer ne postoji termin mjesečni fond sati kao takav. Samo tjedni.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:02   #14
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Nije jer ne postoji termin mjesečni fond sati kao takav. Samo tjedni.
Hnala! To su mi potvrdili i savjetnici.
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:07   #15
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Hnala! To su mi potvrdili i savjetnici.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 15:28   #16
Da li ja dobro razumijem..npr..ako poslodavac kaze da se u tjednu radi 8h..subota (imamo radnu) ne moze biti radna, jer bi to onda bilo tjedno 48h..tj.to bi bilo prekovremeno..a ako kaze da se u tjednu radi 7h..onda moze subota jos 5h..sve preko je prekovremeno..
bluemoon05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 20:18   #17
Quote:
bluemoon05 kaže: Pogledaj post
Da li ja dobro razumijem..npr..ako poslodavac kaze da se u tjednu radi 8h..subota (imamo radnu) ne moze biti radna, jer bi to onda bilo tjedno 48h..tj.to bi bilo prekovremeno..a ako kaze da se u tjednu radi 7h..onda moze subota jos 5h..sve preko je prekovremeno..
Da princip, ali je po novom ZORu prekovremeni tek iznad 50 sati.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 11:08   #18
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Da princip, ali je po novom ZORu prekovremeni tek iznad 50 sati.
Novi zakon o radu, da li je to ovaj:
http://www.propisi.hr/print.php?id=9848

bluemoon05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 16:01   #19
Imam pitanje u vezi sati rada u obracunu place. Travanj ima fond sati 160, a ja imam kod nekih djelatnika prekovremene sate. Znaci da ce njima fond sati biti tih 160+prekovremeni?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 16:36   #20
Da.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.