Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2017., 08:20   #3001
O da. Plusic tko je bio na misi. "Toleriralo" se samo jednoj Senadi i jednom Busolajdzicu da ne idu na misu. Cak su i oni isli na vjeronauk, vjerovali ili ne. Muslimani. (Prognanici, tek stigli iz Bosne pa valjda da se ne izdvajaju)

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:28   #3002
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Neće možda reći, već će sigurno reći, osim toga, ako netko ne pada na to, sigurno pada na to da će isto reći njegovoj djeci. Tu naglo pada elan za društvenu borbu.
djeca se ne odgajaju tako da ovise o tuđem mišljenju vec da stvaraju svoje.
i, ako ce netko dijete imati traume zato što ce mu netko reci da ne ide vjeronauk, onda su tu roditelji debelo podbacili i trebali bi se zapitati što su to napravili od svog i svom djetetu.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:33   #3003
znaci, ako dijete ima traume jer ga zovu debela debela ili bilo sto drugo, roditelji su takodjer podbacili?

zapravo, zrtve bulinga i zlostavljanja su same krive jer ih to dira!
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:42   #3004
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
znaci, ako dijete ima traume jer ga zovu debela debela ili bilo sto drugo, roditelji su takodjer podbacili?

zapravo, zrtve bulinga i zlostavljanja su same krive jer ih to dira!
Jesu naravno, ali ne roditelji od onoga kome se izruguju, nego njihovi. Dakle uvijek je bilo i biti će budala i primitivaca koji svoje frustracije lijeće izrugivanjem, omalovažavanjem ili čak agresijom. To je debeli propust roditelja tih jadnika. Inače u potpunosti se slažem s „tanitinim“ upisom!
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:57   #3005
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
znaci, ako dijete ima traume jer ga zovu debela debela ili bilo sto drugo, roditelji su takodjer podbacili?

zapravo, zrtve bulinga i zlostavljanja su same krive jer ih to dira!
leo4 ti je odgovorio/la.

a, na svakom od nas je da odlucimo dal cemo klinca poticati da više pažnje pridodaje nasilju i primitivizmu ili da naucimo svoje dijete da bude ponosno na sebe onakvo kakvo je i da se ne prlja tuđim frustracijama i zlocom.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:59   #3006
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
djeca se ne odgajaju tako da ovise o tuđem mišljenju vec da stvaraju svoje.
i, ako ce netko dijete imati traume zato što ce mu netko reci da ne ide vjeronauk, onda su tu roditelji debelo podbacili i trebali bi se zapitati što su to napravili od svog i svom djetetu.
mogu razumjet kaj hoces reci, ali to nije bas tako jednostavno.
i ima smisla s teenagerima i svakak je proces koji dijete ucimo od pocetka, a najnintenzivnije upravo i je u skolskoj dobi
i primjeri oko sebe, ma kolko bolni bili, dobar su materijal da se klincima ovo osvjesti i da ih se uci zauzimati za sebe.

ALI na pocetku skolovanja, u dobi od 7 gdoina, kada pocinju nesto novo, upoznaju se s djecom u razredu, zele pripadati razredu i trebaju u tom razredu prezivjet 8 godina, onda to i nije bas tako jednostavno i lako.
a pogotovo, vjeronaucna djeca nevjeronaucnoj cesto govore stvari koje niti sama ne razumiju.

iz mog, sada vec zaista dugog iskustva u radu s klincima, cesce se vjeronaucna djeca rugaju nevjeronaucnoj, nego obrnuto. na kraju, to je i statisticki ocekivano jr vjeronaucne djece ima vise.

i puno lakse je gasiti pozar i sanirati posljedice zlostavljanja kod klinca koji se rugaju radi debljine, naocala, violete, pernice, majke alkolicarke (vidljivih i opipljvih stvari)...nego kada ti se netko ruga jer ces gorit u paklu sto nisi na vjeronauku, ili ne neces imat sve petice jer te isus ne voli sto ne ides na vjeronauk (sadrzaj koji zapravo niti vjeronaucna u potpunosti ne razumiju)

i ne moraju se cak niti rugat. dovoljno je da klinci obrade "duha svetog" na nastavi koji ce im pomoc da savladaju gradivo, pa da ovi izadju iz razreda, to prepricaju nevjeronaucnoj (u sasvim dobrim namjerama ili cak bez namjera, klasicno djecje), pa da se ovi pocnu pitati, kaj ce biti s njima jer oni niti ne znaju kaj je duh sveti.

treba li ikojem djetetu ovo na pocetku skolovanja?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 11:14   #3007
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
leo4 ti je odgovorio/la.

.
je, ali njega nisam pitala jer on nije ni rekao
Quote:
ako ce netko dijete imati traume zato što ce mu netko reci da ne ide vjeronauk, onda su tu roditelji debelo podbacili i trebali bi se zapitati što su to napravili od svog i svom djetetu.
pitala sam tebe, smatras li da su zrtve krive jer ih smeta ruganje.

moje dijete nema problem s time da joj govore da ce u pakao ni s time da joj govore da mora vjerovati u boga jer ju je stvrio, ali ja si npr ne utvaram da ja imam s time pretjerano veze a jos manje smtaram da je dijete koje bi se time naslo pogodjeno samo krivo za to ili da su njegovi roditelji krivi.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 11:17   #3008
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mogu razumjet kaj hoces reci, ali to nije bas tako jednostavno.
i ima smisla s teenagerima i svakak je proces koji dijete ucimo od pocetka, a najnintenzivnije upravo i je u skolskoj dobi
i primjeri oko sebe, ma kolko bolni bili, dobar su materijal da se klincima ovo osvjesti i da ih se uci zauzimati za sebe.

ALI na pocetku skolovanja, u dobi od 7 gdoina, kada pocinju nesto novo, upoznaju se s djecom u razredu, zele pripadati razredu i trebaju u tom razredu prezivjet 8 godina, onda to i nije bas tako jednostavno i lako.
a pogotovo, vjeronaucna djeca nevjeronaucnoj cesto govore stvari koje niti sama ne razumiju.

iz mog, sada vec zaista dugog iskustva u radu s klincima, cesce se vjeronaucna djeca rugaju nevjeronaucnoj, nego obrnuto. na kraju, to je i statisticki ocekivano jr vjeronaucne djece ima vise.

i puno lakse je gasiti pozar i sanirati posljedice zlostavljanja kod klinca koji se rugaju radi debljine, naocala, violete, pernice, majke alkolicarke (vidljivih i opipljvih stvari)...nego kada ti se netko ruga jer ces gorit u paklu sto nisi na vjeronauku, ili ne neces imat sve petice jer te isus ne voli sto ne ides na vjeronauk (sadrzaj koji zapravo niti vjeronaucna u potpunosti ne razumiju)

i ne moraju se cak niti rugat. dovoljno je da klinci obrade "duha svetog" na nastavi koji ce im pomoc da savladaju gradivo, pa da ovi izadju iz razreda, to prepricaju nevjeronaucnoj (u sasvim dobrim namjerama ili cak bez namjera, klasicno djecje), pa da se ovi pocnu pitati, kaj ce biti s njima jer oni niti ne znaju kaj je duh sveti.

treba li ikojem djetetu ovo na pocetku skolovanja?
varaš se, ako ti svom klincu kao malom objasniš da vi ne vjerujete u boga i vraga, onda za njega pojam pakla nema nikakvo znacenje. ionako klinci sa 7 godina nemaju pojma što je to pakao a, samim tim niti razvijen strah od istog...strah je, kao i mržnja nešto što klincima usađujemo mi roditelji.
mi smo vjernici, moje dijete ide na vjeronauk pa kad mu spomeneš pakao i gorenje u njemu ono ce ti se samo nasmijati i to ne zato što je vjernik vec zato što mu nismo usadili strah od istog.

i ruganje nema veze s vjeronaucnom ili nevjeronaucnom djecom vec sa nacinom odgoja, onaj tko ce se rugati nekom jer ne pohađa vjeronauk, rugat ce se i zato što netko ima plavu a, ne crvenu olovku ili xy.

također, klinci danas idu i na razne izvanškolske aktivnosti, razlicito uce i samim tim imaju razlicito znanje i ocjene pa opet se ne pitaju što ce biti s njima jer ne znaju to što njihov prijatelj iz razreda zna i, nisam baš primjetila da ih isto opterecuje...pa, stvarno ne kužim zašto bi se sad opterecivali duhom svetim u kojeg ne vjeruju.

i, ako vec postavljamo pitanje treba li to ikojem klincu na pocetku školovanja, kao roditelji bi se trebali zapitati trebaju li ikojem klincu naše roditeljske frustracije, naša mržnja, naša netrpeljivost i netolerancija ...itd...itd, uostalom i gdje je tu kraj, što ih time ucimo? jer sve i da se vjeronauk makne iz škole, sve ovo nece nestati vec ce se samo preslikati na nešto drugo pa ce onda biti problem majica, frizura, gumica....i, što smo napravili?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 11:38   #3009
O ja sam proživljavala pakao u osnovnoj školi radi tog vjeronauka. Kad se samo sjetim Bila sam ja mislim jedina u sva 4 razreda da nisam išla na vjeronauk, plus u našem je bio jedan dečko musliman koji nije išao. Uvijek, uvijek sam bila obilježena, svi su me kroz 8 god ispitivali "a zašto ti ne ideš na vjeronauk?" Bila sam jako sramežljivo i povučeno dijete uz to. Pa je to baš ostavilo traga na meni(onda). Mama je išla sa časnom pričat kad sam krenula u školu jer nije bilo opcije da igdje budem nego na hodniku, pa je dogovoreno da budem s njima u učionici i radim nešto drugo, pišem zadaću ili nešto. Uvijek su se svi okretali prema meni dok su se molili(a ja sam sjedila), gledali, došaptavali se, pravi dječji teror..isto tako počeli su me kasnije pitat jesi ti muslimanka, a kad sam rekla da nisam su rekli ma ne vjerujemo ti. Nisu djeca kriva, oni samo čuju od doma ali ja sam živjela u takvoj sredini (ZG btw!) gdje su svi veliki vjernici i to je baš bitno. Čak smo znali imat i kad su bili oni dani kruha posvetu kruha na hodniku, došli bi svi učenici i svećenik bi molio, a opet bi meni bilo jako nelagodno i svi su me gledali. Kad tako odrastaš cijelo vrijeme se ne uklapajući u tu sredinu onda ti to postane baš teret...jedva sam čekala da odem i u srednjoj sam se preporodila. Mami nisam ko dijete ništa ni govorila, nije ni znala da se tak osjećam. A nisam ni sama to razumijela. Samo sam znala da se osjećam nelagodno zbog tog vjeronauka. Bilo je ok dane kad nismo imali vjer, onda smo svi nekak bili "isti" ali kad je tu vjer došao, hop...užas.
Ne bi htjela da moje dijete prolazi kroz to kad ću ga imat ali isto tako ne mislim ga upisivat na vjer.
fors@ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 12:20   #3010
Pa nije svako dite isto.
Netko ce se na ruganje nasmijati, drugo dite ce doci doma i plakati.
Ne mogu roditelji utjecati na karakter diteta
To sta cu joj ja reci da pakao ne postoji, nije garancija da nju uvrida kao uvrida nece povrijediti.
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 12:51   #3011
Quote:
fasinain kaže: Pogledaj post
Pa nije svako dite isto.
Netko ce se na ruganje nasmijati, drugo dite ce doci doma i plakati.
Ne mogu roditelji utjecati na karakter diteta
To sta cu joj ja reci da pakao ne postoji, nije garancija da nju uvrida kao uvrida nece povrijediti.
kao dijete može protumaciti nešto za što zna da se nju/njega ne tice kao uvredu?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 12:54   #3012
ne znam, mozda je glupo pa "necu se igrati s tobom jer ne vjerujes u boga i ides u pakao" protumaci kao uvredu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 12:57   #3013
a djeca inače ne pričaju s drugom djecom, pa im nitko od njih nije objasnio da je taj pakao mjesto gdje vrag one koji ne vjeruju u Isusa peče na roštilju?
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 13:23   #3014
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, mozda je glupo pa "necu se igrati s tobom jer ne vjerujes u boga i ides u pakao" protumaci kao uvredu
pa to zapravo ni nije uvreda vec pokazatelj kakav mu je tko prijatelj

osim toga, zar vi stvarno mislite da klinci u školi razgovaraju o vjerskim stvarima a, ne o igricama i ljubavima
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 13:30   #3015
Ne mislim, znam da razgovaraju jer mi je kci prenijela razgovore.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 13:53   #3016
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
pa to zapravo ni nije uvreda vec pokazatelj kakav mu je tko prijatelj

osim toga, zar vi stvarno mislite da klinci u školi razgovaraju o vjerskim stvarima a, ne o igricama i ljubavima
Pa zna bit problem što ti tvoj prijatelj najednom nije prijatelj i to radi čega - ljudske gluposti kojima ih uče odrasli.
I da, razgovaraju, čovjek ne bi rekao, ali razgovaraju.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 14:02   #3017
A nekad je to i slatko, kada su svi normalni.
npr, moja mala je sa svojim "deckom" dogovarala kako ce oni s djecom jednog dana, hoce li ih krstiti i hoce li ici u crkvu.
dogovorili su se da ce ih krstiti ali da ce u crkvu ici samo na bozic ja sam plakala od smijeha kad mi je mala pricala o tome
tako da, macku o rep sto djeca ne pricaju o tome
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 16:18   #3018
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Ne mislim, znam da razgovaraju jer mi je kci prenijela razgovore.
Potpisujem.
Pisala sam vec koju stranicu prije o tome.
__________________
we're not enemies, we just disagree
fasinain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 16:36   #3019
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
djeca se ne odgajaju tako da ovise o tuđem mišljenju vec da stvaraju svoje.
i, ako ce netko dijete imati traume zato što ce mu netko reci da ne ide vjeronauk, onda su tu roditelji debelo podbacili i trebali bi se zapitati što su to napravili od svog i svom djetetu.
Tu si u pravu, samo nije tako jednostavno kad je vlastito dijete u pitanju, i crkva to zna, zato i radi sve što radi.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 09:58   #3020
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Pa zna bit problem što ti tvoj prijatelj najednom nije prijatelj i to radi čega - ljudske gluposti kojima ih uče odrasli.
I da, razgovaraju, čovjek ne bi rekao, ali razgovaraju.
ne znam, al svoje dijete ne ucim da se opterecuje lažnim prijateljstvima niti, ono hvala bogu ima potrebu prijateljovati s klincima koji su skloni ucjenjivanju bilo koje vrste.

također, svaki dan vodim i dovodim klinca iz škole, još hrpu njih pokupim usput i stvarno nikad nisam cula da razgovaraju o icem vezanom za vjeru a, kamoli da nekom predbacuju što ne ide na vjeronauk ili nije vjernik a, među njima ima i klinaca drugih vjera i malih ateista.
no i, ako kod vaših međusobno i razgovaraju o vjeri, nije li to razlog više da i vi svojim klincima objasnite kako se njih to ne tice jer nisu vjernici i kako se nemaju razloga radi toga sramiti?

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Tu si u pravu, samo nije tako jednostavno kad je vlastito dijete u pitanju, i crkva to zna, zato i radi sve što radi.
vjerovao ti ili ne, crkva nema u tome prste vec politika a, i nije tako teško lijepo objasniti klincu, samo ako se ima volje.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:49.