Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2014., 22:58   #101
molim vas da se suzdrzite komentiranja (ne)rada nastavnika i satnice

prema ovome sto pisete da se radi u prvom razredu, meni se sada cini da svoje dijete mogu komotno poslati sutra i da ne moram nikakvu zadacu sa njom raditi (pogtovo ako je u boravku).
iako je emocionalno totalno nezrela, zakonski je obveznik tek za dve godine

sad kad ste se dotakli financija, ja znam za par prica gdje nisu niti htjeli cuti za odgodu, jer je skola besplatna a vrtic platan
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:05   #102
ja imam osjećaj da se danas od svega radi bauk, pa tako i od škole

od dohrane pa do škole

sva su djeca individue, neko je intelektualno slabije, neko fizički, neko emocionalno, ali ako se uklapa u neki prosjek, to je to, uvijek će odstupati tome malo od vršnjaka, ali svi imaju pluseve i minuse, mislim da to nisu razlozi za odgodit školu

još sam daleko od ozbiljnih promišljanja, ali tako mi se čine ovi upisi koje čitam

čuj gradivo, kao da se nešto specijalno promijenilo od kad smo mi bili djeca, i lektira, ajme bauka, stvarno ne znam

ali ja sam od onih što su vrlo malo učili doma (do gimnazije), bili glasni na nastavi i imali sve petice, jedva čekali kad će završit raspust da škola počne i ljeti sama sebe učila njemački, ponavljala jer sam htjela impresionirat nastavnicu koja mi je teška srca zaključivala peticu na kraju godine a u gimnaziji vježbala matematiku sa pola razreda kod sebe doma da ne plaćaju instrukcije
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2014., 23:15   #103
Ma joj , ne radi se bauk . Pa forum je tu da se iznesu razmišljanja i promišljanja. Uvijek ima ZA i PROTIV odgode. Ako ljudi znaju kaj ih čeka (tj. kaj djecu čeka) u prvom razredu možda netko i uvidi da bezrazložno strahuju jer bi njihovo dijete to bez pol frke savladalo (evo, nosorog zaključila upravo da je njeno dijete spremno )

I pokrivam se ušima, neću više bit offtopic.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 08:50   #104
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ma joj , ne radi se bauk . Pa forum je tu da se iznesu razmišljanja i promišljanja. Uvijek ima ZA i PROTIV odgode. Ako ljudi znaju kaj ih čeka (tj. kaj djecu čeka) u prvom razredu možda netko i uvidi da bezrazložno strahuju jer bi njihovo dijete to bez pol frke savladalo (evo, nosorog zaključila upravo da je njeno dijete spremno )

I pokrivam se ušima, neću više bit offtopic.
neeeeee
da se ne shvati krivo;
moje dijete vec sada moze savladati ono sto skola u prvom razredu trazi, al je i emocionalno i socijalno dalekoooooo od skolskog djeteta.
i ja kad bih odgadjala skolu, odgodila bih radi jednostavne cinjenice da dijete ima pravo na igru jednu godinu duze u svom zivotu.
hrpu pojmova i definicija imas vremena nauciti cijeli zivot, biti dijete mozes sada.


inace, sokiralo me to kolko ima toga jednostavnoga u prvom razredu, i stvarno mi nisu jasni roditelji kojima je to neka ekstra obaveza ucenja sa prvasicem, pogotovo ak ostaje u boravku
mislim da dijete prosjecne inteligencije i prosjecnog zanimanja za ucenje, moze savladati gradivo na satu u skoli (ak je tak kak pisete i ako se predavac trudi djeci gradivo pribliziti i uciniti zanimljivim).
fakat mi nije jasno, kaj se to doma treba vjezbati i pisati?
osim citati knjige/stripove iz gusta i racunati kad kupujes u ducanu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 08:50   #105
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slažem da zadaće koje zahtijevaju angažman djeteta duže od 20-30 min dnevno u prvom razredu nemaju kaj tražiti. I najčešće je tako (u mojoj školi). Ono kaj oduzima dodatno vrijeme nije PISANJE zadaće, jer ionako se slažem da je uloga roditelja da prekontrolira zadaću i pomogne oko nečeg,već ponavljanje i učenje, vježbe čitanja i izrada projekata (kod nas je toga poprilično). No ponavljanje i uvježbavanje se ne mora nužno raditi "za stolom" i moguće je i poželjno (pogotovo u prva dva razreda) obavljati ga onako "usput", tijekom dana, da dijete ni ne osjeti, a ponovi. Pa dok peglaš ispituješ zbrajanje do 10, pa uz pranje suđa oduzimanje do 20 , brojeći stepenice ponovite višekratnike broja 7 i sl.
ajme ja ne perem sudje i ne peglam, sta cu ja??
salim se naravno, htjela sam te pitati u vezi ovih projekata, na to pizde apsolutno svi roditelji koje poznajem.
Da li su zbilja tako opsirni i teski za djecu da na kraju rade roditelji i da li se fakat tako cesto zadaju zadnji cas?


Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Da, zeznuto je ovo sa pisanjem zadaće popodne. Zapravo bi se ta zadaća trebala raditi sljedeće jutro (jeah, a pregledao bi je...tko?).

Mi još imamo boravak u školi (čak do trećeg razreda) pa klinci bar zadaću naprave tamo. Ali iskreno, već u prva dva moraju dodatno ponavljati kod kuće, svakodnevno učiti čitati, a u trećem u dobrano učiti doma. Jer, nema baš puno one djece koja se samo s ponavljanjima u školi mogu komotno "vući" kroz razrede. Zaista su malobrojni ti koji sve nauče u školi. U trećem je i gradivo opširnije (priroda pogotovo), ako se nagomilaju novi pojmovi ima da roditelji si čupaju kosu dok klinci nadoknade zaostatke.
A da ne govorim o tome kad je klinac bolestan pa prepisati sve učeno...
a i oni koji mogu bi trebali ponavljati doma da steknu naviku, ovo iz osobnog iskustva govorim.
kad provedes 4-5 razreda u skoli da ne moras knjigu doma otvoriti i onda odjednom imas toga za uciti, e onda nastanu problemi.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 09:39   #106
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Ja sam samo ovo htjela reći. Osobno iskustvo nemam, a iskustvo bliskih mi ljudi je baš ovakvo.
Na roditelju je da pogleda zadaću, a da bi je roditelj koji radi 8-16 mogao pogledati, ona se mora napisati popodne/navečer. Kad je dijete u školi do 17,30 to znači da ima vrlo malo vremena za odmor prije nego se uhvati pisanja, čitanja, ponavljanja, vježbanja...
Frupy, nisam rekla da si nastavnici sami slažu radno vrijeme. Ne znam tko im ga slaže, ali dojma sam da se taj netko nije vodio najboljim interesom najmlađih. No to nije tema - odgodit ćemo, ili nećemo, neovisno o smjenama.
Ja sam bila prvasic prije cca 25 godina, moguce da je moje iskustvo kompletno zastarjelo, ali moram ovo napisati. Nastava od 1. do 4. razreda je bila iskljucivo popodne. Dosla bih doma i napisala zadacu, jutra su bila za igranje. Uopce se ne sjecam da je to nekome bio problem, bilo meni, bilo roditeljima.

S tim da oni nikad nisu radili sa mnom, sto ne znaci da nisu bili na raspolaganju. Ali ispitivanje gradiva, kontroliranje zadace i slicno se kod nas s niti jednim djetetom nije radilo.

Mislim da se previse unaprijed brines oko stvari koje ce u praksi mozda biti sasvim jednostavne.

I da, posla sam u skolu s tih nesretnih 6 godina i 4 mjeseca. Kroz osnovnu i srednju sam bila uvjerljivo najmladja u razredu. Nasmijao me argument na proslim stranama kako bi takva djeca mogla imati problema i zbog kasnijeg spolnog sazrijevanja. Iako je to kod mene bio slucaj, sto zbog godina, sto zbog genetike, nitko mi se nije rugao radi toga. Evo, puno godina poslije, shvacam kako sam dobro prosla.

Zadnje uređivanje no_nic : 15.05.2014. at 09:56.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:00   #107
Ne brinem se još, samo razmišljam, a i malo sam bombardirana time jer svaki dan na igralištu sjedim s mamama mlađih školaraca. I ono što vidim je da nisu baš oduševljene.
Mi smo išli u školu ranije, granica je bio 1.9. Sad je 1.4., ja ne znam kada je i zašto pomaknuta. Možda netko zna?
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:00   #108
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ajme ja ne perem sudje i ne peglam, sta cu ja??
salim se naravno, htjela sam te pitati u vezi ovih projekata, na to pizde apsolutno svi roditelji koje poznajem.
Da li su zbilja tako opsirni i teski za djecu da na kraju rade roditelji i da li se fakat tako cesto zadaju zadnji cas?
Ma ne, nisu tak ozbiljni i teški da bi ih trebali raditi roditelji, a nisu ni tak česti (da me se krivo ne shvati, nisu svaki tjedan,ima ih par u svakom polugodištu). U čemu je onda problem? U vremenu i organizaciji istog. Kao i kod lektire najčešće ih klinci rade zadnji čas. A projekt traži vremena. Ako je projekt Moja obitelj" (npr. u prvom polugodištu) onda je potrebno i izdvojiti vremena za se to odradi, ali pomalo. Sad nakeljiš sliku svoje obitelji, pa napišeš imena, pa se uslikaš kad idete u Zoološki pa nakeljiš...pa se uslikaš za zimske praznike...sad već znaš i pisati pa napišeš par rečenica o tome....pa to traje, ko i svaki projekt. A ako ideš raditi zadnji tjedan prije predaje (kaj obično rade) onda je frka panika.I da, mislim da tu roditelji trebaju malo pomoći,ako ništa drugo onda da si dijete organizira rad, prostor (gdje će kaj nakeljit, gdje nacrtat, gdje napisat...). Nije baš da su tak samostalni u prvom

A događa se (ako su djeca na boravku) da učiteljica neki zadatak zada da se napravi baš doma. Npr. riješi stranica u radnoj gdje dijete treba napisati svoj datum rođenja i adresu. Koje obično u prvom razredu ne znaju (osim toga je to gradivo na samo početku pa je i stupidno da se to uopće i zahtijeva jer ne znaju još sva slova, ali ko ih pita...) Pa se roditelji hvataju za glavu "jer su oni dali dijete na boravak a eto, sad donosi zadaću doma...i kad da oni to odrade?" Maltene očekuju da će dijete predati ( ko u vrtiću ) ujutro i ko kofer pokupiti poslijepodne. A ne ide to tako...Zato su iznenađeni i nezadovoljni (naravno, ne svi!)
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:07   #109
Oni koji u vrtiću ostavljaju djecu ko kofere i tako ih kupe, nije čudno da se šokiraju.
Ali da dijete na početku 1. razreda piše svoju adresu i datum rođenja??? Ok, naštrebat će, nije nikakav problem, bez da ima pojma šta je i kako napisalo. Ko je tu lud? Kakav je to sustav učenja?
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:17   #110
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Oni koji u vrtiću ostavljaju djecu ko kofere i tako ih kupe, nije čudno da se šokiraju.
Ali da dijete na početku 1. razreda piše svoju adresu i datum rođenja??? Ok, naštrebat će, nije nikakav problem, bez da ima pojma šta je i kako napisalo. Ko je tu lud? Kakav je to sustav učenja?
A gle...adresu mora znati, datum rođenja...u drugom tek uče mjesece, ovo je čisto informativno. No problem nije u tim podacima, već u zapisivanju (a traži se u zadatku u radnoj bilježnici). Ma ima svačega, vidjet ćete kad krenu u prvi

Mada meni je čudno da djeca ne znaju u prvom razredu svoju adresu, pa makar da je samo "odpjevaju". Moja adresu zna već dugo, zna i bakine adrese, broj mog mobitela, svoje prezime (datum rođenja ne zna, zna da je rođena u proljeće). Meni je to sasvim ok da i manja djeca znaju, ako se izgube pa bitno je tak nekaj znati (daleko od toga bi li znali to nekom i ponoviti, onako u šoku,ali kad šok popusti vjerojatno bi znali).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:18   #111
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ma ne, nisu tak ozbiljni i teški da bi ih trebali raditi roditelji, a nisu ni tak česti (da me se krivo ne shvati, nisu svaki tjedan,ima ih par u svakom polugodištu). U čemu je onda problem? U vremenu i organizaciji istog. Kao i kod lektire najčešće ih klinci rade zadnji čas. A projekt traži vremena. Ako je projekt Moja obitelj" (npr. u prvom polugodištu) onda je potrebno i izdvojiti vremena za se to odradi, ali pomalo. Sad nakeljiš sliku svoje obitelji, pa napišeš imena, pa se uslikaš kad idete u Zoološki pa nakeljiš...pa se uslikaš za zimske praznike...sad već znaš i pisati pa napišeš par rečenica o tome....pa to traje, ko i svaki projekt. A ako ideš raditi zadnji tjedan prije predaje (kaj obično rade) onda je frka panika.I da, mislim da tu roditelji trebaju malo pomoći,ako ništa drugo onda da si dijete organizira rad, prostor (gdje će kaj nakeljit, gdje nacrtat, gdje napisat...). Nije baš da su tak samostalni u prvom

A događa se (ako su djeca na boravku) da učiteljica neki zadatak zada da se napravi baš doma. Npr. riješi stranica u radnoj gdje dijete treba napisati svoj datum rođenja i adresu. Koje obično u prvom razredu ne znaju (osim toga je to gradivo na samo početku pa je i stupidno da se to uopće i zahtijeva jer ne znaju još sva slova, ali ko ih pita...) Pa se roditelji hvataju za glavu "jer su oni dali dijete na boravak a eto, sad donosi zadaću doma...i kad da oni to odrade?" Maltene očekuju da će dijete predati ( ko u vrtiću ) ujutro i ko kofer pokupiti poslijepodne. A ne ide to tako...Zato su iznenađeni i nezadovoljni (naravno, ne svi!)
slucaj na koji mislim je bio prvi osnovne, boravak, zadaca da se napravi pun k nekakvih stvari od papira, sa savijanjem, kocki cini mi se ili neceg. mala je napravila 10 kom i pukla od dosade, vani sunce djeca se igraju, na koncu je mama radila kocke i malu van poslala da se igra
ne znam vise koliko komad je trebalo ali dosta, mama je bila ful ljuta kad je napokon izasla k nama na klupicu i bolili su ju prsti
ali ok, takvi projekti sto navodis, to se moze dijete podsjetiti da radi pa onda nije bed (iako ce me tjerati da razvijam slike ).
mene izludjuju stvar tipa danas mi kazu da sutra trebam dofurati nesto, mam mi kosa ovak stoji
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:30   #112
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
s
mene izludjuju stvar tipa danas mi kazu da sutra trebam dofurati nesto, mam mi kosa ovak stoji
Jeah, ali ako je učiteljica ok takve stvari se ne bi trebale događati. Ak treba napraviti geometrijska tijela od onih mreža onda bi se to trebalo reći tjedan ranije ili na samom početku , na roditeljskom (s tim nekak počinje školska godina) pa svaki dan savinete jednu, dvije (osim toga koliko tog je trebalo??).

A za boldano...ak se ne obavijesti par dana bar ranije onda stvarno nema smisla. Jedini je problem ako dijete prekasno kaže li ne pokaže informativku na vrijeme (ali ionak bi je roditelji trebali pregledavat svaki dan). Pa porazgovarat s tetama ( vriću )ili učiteljicama (u školi) . Nemam ni ja skladište doma pa da za drugi dan donesem salvete u boji, potrošene role papira, tetrapake ili čepove od boca
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:38   #113
nemam pojma koliko je trebalo ali je mama dost dugo bila doma dok smo se mi igrali
kuzim zapravo sto oces reci, ako se pazi na sve to onda nis nije problem, ako se dobro organizira i radi onako kako je zapravo i zamisljeno.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:44   #114
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nemam pojma koliko je trebalo ali je mama dost dugo bila doma dok smo se mi igrali
kuzim zapravo sto oces reci, ako se pazi na sve to onda nis nije problem, ako se dobro organizira i radi onako kako je zapravo i zamisljeno.
za boldano.

Ja ovdje prodajem pamet, a vidjet ću se za godinu dana kak ću ja sve na vrijeme odrađivat. Sve se bojim da ćemo i mi lektiru pisat u zadnji čas i mahnito printat fotke za "Moju obitelj" (mogu se i printat, ne moraju se razvijat ).

Onda ću se ja učiteljici žalit kak nismo mogli savinut 5000 komada geometrijskih tijela za jedno poslijepodne i gdje da ZA SUTRA nađem 20 potrošenih rola papira

Vidiš, da smo ostali u naselju gdje radim (jer smo selili) i da malu isforsiram na jesen u školu, mogla sam je u razredu imat )) (Pojma nemam jel bi to mogla, mislim da bih jer sam boravak, pa ako dijete treba boravak...u nastavi joj ne bih bila, a ne znam ni bi li to stručna služba dopustila. Ima tko takve primjere?)
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:48   #115
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
za boldano.

Ja ovdje prodajem pamet, a vidjet ću se za godinu dana kak ću ja sve na vrijeme odrađivat. Sve se bojim da ćemo i mi lektiru pisat u zadnji čas i mahnito printat fotke za "Moju obitelj" (mogu se i printat, ne moraju se razvijat ).

Onda ću se ja učiteljici žalit kak nismo mogli savinut 5000 komada geometrijskih tijela za jedno poslijepodne i gdje da ZA SUTRA nađem 20 potrošenih rola papira


ajde, ti bar znas vec kaj treba a sad i ja znam, pisem podsjetnik u mobitel, moja obitelj, razvijaj slike!, nek zvoni u 10 mj 2016
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 10:50   #116
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post


Vidiš, da smo ostali u naselju gdje radim (jer smo selili) i da malu isforsiram na jesen u školu, mogla sam je u razredu imat )) (Pojma nemam jel bi to mogla, mislim da bih jer sam boravak, pa ako dijete treba boravak...u nastavi joj ne bih bila, a ne znam ni bi li to stručna služba dopustila. Ima tko takve primjere?)
u osnovnoj sam isla u razred s deckom ciji nam je tata predavao fiziku.
na satu nije nikad bilo ni najmanje cudno, rodjendani su bili malo cudniji ali tata se nije previse ukazivao
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 11:23   #117
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Mi smo išli u školu ranije, granica je bio 1.9. Sad je 1.4., ja ne znam kada je i zašto pomaknuta. Možda netko zna?
ja sam rođena početkom 1980-ih, i tada je bilo da su djeca rođena do 31.3. obvezni polaznici (a sad se priča da granica biti 1.9, i to znači da će se ranije u školu).

rođena sam zadnje dane ožujka, išla sam u školu sa 6 i pol. nisam nikad mislila da je to išta neobično, tj nisam se nikad bavila razmišljanjem "koliko ih je u razredu mlađe/starije od mene" (a očito su skoro pa svi bili stariji ).

sestra je rođena početkom svibnja, nije prošla na testiranju za polazak sa 6 i par mj.
međutim, zadnju vrtićku godinu je bila drama oko odlazaka u vrtić, plakala je da joj je dosadno. mama ju je znala ostavljati doma samu (da, da... ali i ja sam se s nepune 3 godine igrala sama u parku dok me mama gledala s balkona, i jednom sam dobila ljuljačkom u glavu, međutim, tada je bilo normalno da se djeca udare i krvare, pa nismo oduzeti nemajci i ostavljeni na brigu centru ), ugl sestra je naučlila čitati gledajući školski obrazovni program, i ako bi išla u vrtić, provodila je vrijeme čitajući slikovnice ostalima.

tako da, summer, može djeci biti dosadno u vrtiću


inače kad sam išla u školu, bilo ih je koji nisu mogli svladati čitanje ni u 5 osnovne, bilo ih je kojima su starci kupovali bicikl za prolazak sa 4, bilo je svačega kao i danas, i vjerujem da su i ti roditelji bili uvjereni kako je program pretežak a učitelji zahtjevaju nemoguće.

imam u ulici hrpe školske djece, igraju se dosta po vani, a ako su doma, na Faceu su (mi se svi družimo, pa sve znamo).

i ne znam jel ovo ružno za reć, al za većinu te djece se dok nisu išla u školu moglo pretpostaviti kakvi će biti učenici


u svakom slučaju, ako je roditelj napet da mu dijete nije za školu, moguće je i bolje tražit odgodu, nego da dijete osjeti negativan stav roditelja prema kretanju u školu.
međutim, nitko se neće prestati igrati polaskom u školu, a svašta novo i zanimljivo će učiti i raditi.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 11:37   #118
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja sam rođena početkom 1980-ih, i tada je bilo da su djeca rođena do 31.3. obvezni polaznici (a sad se priča da granica biti 1.9, i to znači da će se ranije u školu).

rođena sam zadnje dane ožujka, išla sam u školu sa 6 i pol. nisam nikad mislila da je to išta neobično, tj nisam se nikad bavila razmišljanjem "koliko ih je u razredu mlađe/starije od mene" (a očito su skoro pa svi bili stariji ).

sestra je rođena početkom svibnja, nije prošla na testiranju za polazak sa 6 i par mj.
međutim, zadnju vrtićku godinu je bila drama oko odlazaka u vrtić, plakala je da joj je dosadno. mama ju je znala ostavljati doma samu (da, da... ali i ja sam se s nepune 3 godine igrala sama u parku dok me mama gledala s balkona, i jednom sam dobila ljuljačkom u glavu, međutim, tada je bilo normalno da se djeca udare i krvare, pa nismo oduzeti nemajci i ostavljeni na brigu centru ), ugl sestra je naučlila čitati gledajući školski obrazovni program, i ako bi išla u vrtić, provodila je vrijeme čitajući slikovnice ostalima.

tako da, summer, može djeci biti dosadno u vrtiću


inače kad sam išla u školu, bilo ih je koji nisu mogli svladati čitanje ni u 5 osnovne, bilo ih je kojima su starci kupovali bicikl za prolazak sa 4, bilo je svačega kao i danas, i vjerujem da su i ti roditelji bili uvjereni kako je program pretežak a učitelji zahtjevaju nemoguće.

imam u ulici hrpe školske djece, igraju se dosta po vani, a ako su doma, na Faceu su (mi se svi družimo, pa sve znamo).

i ne znam jel ovo ružno za reć, al za većinu te djece se dok nisu išla u školu moglo pretpostaviti kakvi će biti učenici


u svakom slučaju, ako je roditelj napet da mu dijete nije za školu, moguće je i bolje tražit odgodu, nego da dijete osjeti negativan stav roditelja prema kretanju u školu.
međutim, nitko se neće prestati igrati polaskom u školu, a svašta novo i zanimljivo će učiti i raditi.

Pa di si ti, nema te citavo stoljece?

Ni meni bas nije jasno zasto roditelji prije polaska u skolu toliko brinu da se dijete vise nece moci igrati, da ce zavrsiti djetinjstvo i da djeca maltene krecu u vojsku.
OK, nece se vise moci igrati cijeli dan na isti nacin kako su se igrali u vrticu, ali i u skoli se ide za tim da se puno toga uci kroz igru, nesto slicno predskolskoj grupi u vrticu.
Prije i poslije skole (ovisno o turnusu), dijete se isto moze igrati, nije da u prvom razredu od danas do sutra citaju Zlocin i kaznu za lektiru pa ne stignu u park.
Dijete sa 6 godina treba neke nove izazove i treba kod njega malo vise razvijati osjecaj samostalnosti i odgovornosti prema svojim "obavezama".

I zanimljivo mi je to vec godinama slusati: oni roditelji koji su straaaasno dramili i dvojili oko upisa u vrtic, sve im je u vrticu smetalo, na svaki drek su imali primjedbu, kad dijete navrsi 6 godina odjednom ga zele sto dulje ostaviti u vrticu i pocinje identicna straaaasna drama oko osnovne skole.
Pretpostavljam da se straaaasna drama nastavlja pri upisu u srednju, a ne jenjava ni oko upisa na fax.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 11:55   #119
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
...
da, ma meni isto nije jasno zašto se na taj polazak u školu gleda kao na kraj djetinjstva..
dok mi je legitiman stav od summer, gdje brine kako će joj dijete biti samo doma.

ali općenito mi "prosvjećeni" roditelji od svega radimo drame, to isto stoji.

a koma su mi ovi upisi o preopterećenosti jadnih prvašića. da roditelji toj djeci ugase komp i tv, vjerujem da bi se sve stiglo, pa i malo poigrati vani. jer djece 5+ nema po parkovima ne zato što uče, nego jer bulje u ekrane igrajući igrice i lajkajući duck face selfije.


ps. Ganjam karijeru, kaže mm Morala sam reducirati forum, a kako se reducirati ne može baš uspješno, onda sam ga zabranila dok nisam završila što sam morala
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2014., 11:57   #120
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post

A događa se (ako su djeca na boravku) da učiteljica neki zadatak zada da se napravi baš doma. Npr. riješi stranica u radnoj gdje dijete treba napisati svoj datum rođenja i adresu. Koje obično u prvom razredu ne znaju (osim toga je to gradivo na samo početku pa je i stupidno da se to uopće i zahtijeva jer ne znaju još sva slova, ali ko ih pita...) Pa se roditelji hvataju za glavu "jer su oni dali dijete na boravak a eto, sad donosi zadaću doma...i kad da oni to odrade?" Maltene očekuju da će dijete predati ( ko u vrtiću ) ujutro i ko kofer pokupiti poslijepodne. A ne ide to tako...Zato su iznenađeni i nezadovoljni (naravno, ne svi!)
i ja cu isto dati dijete na boravak, i necu se hvatati za glavu, nego cu zahtjevati da svu zadacu radi u skoli.
btw, jel se jos u boravcima forsira spavanje? (kod nas je toga bilo u OS)

inace, ovo sa adresom, datumom rodjenja, brojem telefona i sl., bi meni islo u neki komad spremnosti za skolu. ono, da znas tko su ti roditelji, di zivis, da ak se izgubis da znas reci tko si.
ne moraju to znat napisat, al moraju znat prepricati.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.