Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2014., 17:53   #81
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Inače dok smo nas dvojica debatirali Ivo Josipović je upravo potpisao odluku o smjeni Dejana Jovića:
Gospodine PowerLock, opet ne pratite. Prije Vašeg prvog odgovora meni, napisao sam da je "bivši savjetnik".
dpopovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 17:55   #82
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
znaci zato stalno se usporedjuje polozaj Skotske kao dio UK sa ex-yu i raspadom komunizma u dijelu Europe npr


pa cime se izgleda bave je fenomen tzv balkanizacije koje se onda korisiti kao objasnjenje za geopoliticki sasvim razlicite dijelove Europe.

pojam/fenomen koji bi definirao proces raspada visenarodnih drzava u jednu nacionalnu drzavu (s tim da u slucaju UK i slicnih zemalja nema ni etnickih, vjerskih ili kulturoloskih osnova za nemire i politicku nestabilnost, a borami nema ni naznaka ikakve ratne agresije na vidiku LOL)

uglavnom vjecne i jedna te iste price o 'suverenim drzavama', prava na samoodredjenje naroda, parole 'svak na svome' koje okupirane drzave Balkana muchi i definira od raspada Otomanskog Carstva, pa od raspada Austro-Ugarske pa onda i raspada ex-yugoslavenske federacije.

i taj fenomen tzv balkanizacije (doslovno: procesa propadanja ili raspadanja velikih struktura/visenarodnih drzava) se stalno korisiti kao pozeljan model ili pak objasnjenje sto se desava u.. za nekoliko svjetlosnih godina udaljenoj Ujedinjenoj Kraljevini --- ovo zadnje u onom geopolitickom smislu naravno.


to je u biti to izgleda. 'projekcije' i pokusaj nalazenja slicnosti tamo gdje slicnosti i nema bas. ili ih je ikada bilo....

a nema ih i nije isto je povijest jednih i drugih je tako, tako razlicita.
Dakle, po Vama Dejan Jović želi raspad Ujedinjenoj Kraljevini? Tako nekako ispada, budući da je Vaš post odgovor na njegove citirane tvrdnje.
dpopovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 18:30   #83
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Već sam na drugoj temi napisao.

Uspredba Škotska= SR Hrvatska su smiješne i promašene.

Škotska = SR Slovenija.

Slovenijom su vladali Slovenci, njihova kultura i teritorij se poštovao i priznavao, i Slovenci su prilično dosta utjecali na Sloveniju.

Hrvati bi prije bili katolici u Sjevernoj Irskoj, sumnjivi element, često diskriminirani, i koje se jako malo pita
...i za to su se krvavo borili za svoju slobodu, a mogli su jednostavno ostat u centraliziranoj Jugoslaviji. U obranu Hrvatske, išlo se nepokolebljivo i pošto poto, a ti cjelokupnom hrvatskom narodu namećeš želju za tuđom vlašću Sve i da stoji ona da smo mi najbolje sluge, definitivno ne stoji ta da mi to i želimo bit. Domoljub
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 18:33   #84
Quote:
Clogad kaže: Pogledaj post
...i za to su se krvavo borili za svoju slobodu, a mogli su jednostavno ostat u centraliziranoj Jugoslaviji. U obranu Hrvatske, išlo se nepokolebljivo i pošto poto, a ti cjelokupnom hrvatskom narodu namećeš želju za tuđom vlašću Sve i da stoji ona da smo mi najbolje sluge, definitivno ne stoji ta da mi to i želimo bit. Domoljub
Čitaj što piše.

Što, Irci katolici u Sjevernoj Irskoj se nisu krvavo borili za slobodu?

Preko 3.500 ljudi poginulo je od 1968. do 1998. u građanskom ratu zvanom The Troubles.

Ali nisam govorio o tome, nego da je položaj Hrvata u Jugoslaviji bio mnogo slabiji nego je bio onaj Škota u Britaniji.
Slovenci su bolja usporedba
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 18:55   #85
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Čitaj što piše.

Što, Irci katolici u Sjevernoj Irskoj se nisu krvavo borili za slobodu?

Preko 3.500 ljudi poginulo je od 1968. do 1998. u građanskom ratu zvanom The Troubles.

Ali nisam govorio o tome, nego da je položaj Hrvata u Jugoslaviji bio mnogo slabiji nego je bio onaj Škota u Britaniji.
Slovenci su bolja usporedba
Ne znam za položaje, ali je definitivno da slovenci u globalu ni najmanje nisu bili sretni činjenicom da se svaka šuša sve do Bugarske i Grčke granice mogla bez problema preslit u Sloveniju kao najbogatiju SR, te jedan po jedan mijejat identitet i krvnu sliku zemlje.

I nije bolja usporedba, jer slovenci kao ni hrvati nisu imali demokraciju, a niti su osvajali širom svijeta u ime nekakve Jugoslavije, i sve to za razliku od škota koji već dugo uživaju u demokraciji a za UK su se više nego naosvajali .

Zadnje uređivanje Clogad : 02.10.2014. at 19:01.
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 19:20   #86
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Čitaj što piše.

Što, Irci katolici u Sjevernoj Irskoj se nisu krvavo borili za slobodu?

Preko 3.500 ljudi poginulo je od 1968. do 1998. u građanskom ratu zvanom The Troubles.

Ali nisam govorio o tome, nego da je položaj Hrvata u Jugoslaviji bio mnogo slabiji nego je bio onaj Škota u Britaniji.
Slovenci su bolja usporedba
Kaj se tiče sličnosti ljudi Slovenci su totalna suprotnost Škotima, isto kao i mi Ircima ...

Po mom mišljenju je bliža ova podjela:
Škrti, plaćaju svatko sebi - Slovenci, Irci
Gostoljubljivi, vole potrošiti i častiti prijatelje - Hrvati, Škoti

__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 19:34   #87
Quote:
dpopovic kaže: Pogledaj post
Gospodine PowerLock, opet ne pratite. Prije Vašeg prvog odgovora meni, napisao sam da je "bivši savjetnik".
Ja se jako ispričavam. Očito temeljitije i kvalitetnije od mene pratite zbivanja u Uredu Predsjednika RH

To je za svaki respekt
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 19:34   #88
Quote:
MacGregor kaže: Pogledaj post
Kaj se tiče sličnosti ljudi Slovenci su totalna suprotnost Škotima, isto kao i mi Ircima ...

Po mom mišljenju je bliža ova podjela:
Škrti, plaćaju svatko sebi - Slovenci, Irci
Gostoljubljivi, vole potrošiti i častiti prijatelje - Hrvati, Škoti

Ti me nisi skužio a Clogad očito ne žei skužiti.

Jugoslavija je bila država u kojoj su Srbi vladali, ali su Slovenci imali svoj priznati teritorij, svoj jezik, Srbi su ih poštovali i dogovor ta dva naroda je držao Jugoslaivju desetljećima.

Ustav 1974. je pobjeda Slovenskog lobija.

S druge strane, Hrvati su kao Irci, na njih se gledalo sa sumnjom i bili su obespravljeni
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 18:59   #89
Povijest tvrdi da je jedan Bračanin za vrijeme cara Oktavijana otplovio trbuhom za kruhom u divlje krajeve tadašnje Caledonije, gdje je ostavio neizbrisiv trag na kulturi jednog keltskog plemena koje danas poznajemo pod imenom Škoti
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 21:41   #90
Quote:
segregator kaže: Pogledaj post
Povijest tvrdi da je jedan Bračanin za vrijeme cara Oktavijana otplovio trbuhom za kruhom u divlje krajeve tadašnje Caledonije, gdje je ostavio neizbrisiv trag na kulturi jednog keltskog plemena koje danas poznajemo pod imenom Škoti
Da to nije bio neki tvoj predak ? :klap:
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 22:05   #91
Quote:
MacGregor kaže: Pogledaj post
Da to nije bio neki tvoj predak ? :klap:
Nije, ja sam dosta sjevernije, a i nisam bodul
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 14:16   #92
Quote:
segregator kaže: Pogledaj post
Nije, ja sam dosta sjevernije, a i nisam bodul
Gdje si da si al već mi je pun kufer bilo kakvih asocijacija na škotsku škrtost i ostalih idiotsko-engleskih pokušaja da svoju škrtost prebace na nekog drugog ...
ostavi se tih gluposti jer su baš to - najobičnije gluposti, a svoju "duhovitost" pokušaj preispitati na neki drugi način .... ok ?
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 17:11   #93
Škotska policija istražuje izbornu prevaru ...

http://www.newsweek.com/scottish-pol...undreds-274766

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.n...90c6016d6c9fbf
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 11:49   #94
https://pbs.twimg.com/media/Bx33YWyIQAEI3EG.jpg:large
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 19:28   #95
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.n...bb2d0b55fac0ff
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 15:10   #96
Duh nezavisnosti se ne vraća u bocu.

https://pbs.twimg.com/media/BzxS-dOIcAEtm6J.jpg

Novi skup za nezavisnost prošle nedjelje na središnjem trgu Glasgowa.
jhnp is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 21:51   #97
Ako ste pomislili da se, do referenduma naelektrizirana politička situacija u Škotskoj, nakon referenduma vratila u kolotečinu, ljuto biste se prevarili. “Gubitnici” u referendumu su iz poraza izišli ojačani, a “pobjednici” propadaju.

Stranke koje su podržavale nezavisnost, t.j. Škotska narodna stranka (SNP), Zeleni (Green Party) i Škotska socijalistička stranka (SSP) doživljavaju nezapamćenu popularnost i članstvo im raste iz dana u dan. SNP je od 25 642 članova (u 17:00 sati na dan referenduma 18. rujna) u samo tri tjedna skočila na preko 80 000, a i Zeleni i SSP su također zabilježili velik priliv novih članova.

Porast popularnosti SNP je ovih dana potvrđen i na lokalnim dodatnim izborima u Obanu gdje su pobijedili i postigli 16.3% više glasova nego u istoj izbornoj jedinici pred jedva tri tjedna.

U svemu tomu glavni su gubitnici laburisti i liberali, kojima i članstvo i podrška među glasačima kopne iz dana u dan, dok na primjer konzervativci zadržavaju svoju prijašnju, istina skromnu, popularnost na manje-više istoj razini. (Liberali su se ionako obrukali po cijelom UK jer su odustali od svojih predizbornih lijepih obećanja samo da bi ušli u vladu. A tko je željan konzervativne desničarske politike glasat će direktno za konzervativce, liberali su mu tu sasvim suvišni.)

Laburistima pak glasači zamjeraju em to što su se bezrezervno svrstali u „NE“ tabor zajedno sa svojim političkim smrtnim neprijateljima: konzervativcima i liberalima, em što se ulaguju engleskim biračima time što su politički skrenuli izrazito udesno. SNP se sa svojom politikom – na pr. besplatno školovanje i studij, besplatni lijekovi, besplatna kućna ispomoć za stare i nemoćne, sudjelovanje u trošku predškolskog odgoja itd. – svrstao lijevo od laburista, koji su dosad slijepo slijedili svoje gazde u Londonu i natjecali se s konzervativcima tko će biti desniji.

Ovih je dana među škotskim laburistima konačno puklo. Dosadašnji vođa laburista u Škotskoj, Johann Lamont, dala je prošlog petka ostavku, a kao razlog navela da se londonska laburistička centrala isuviše uplitala u škotske poslove. (Tajnika škotske laburističke stranke smijenili su na pr. direktno iz Londona, a da se nisu niti pokušali konzultirati s njom. Neki komentatori nagađaju da je to urađeno s namjerom da ju prisile na ostavku.)

Među laburistima će uslijediti međusobno optuživanje i borba za fotelje, iako je donekle upitno je li položaj vođe laburista u Škotskoj nešto čega bi se ambiciozniji političari htjeli prihvatiti. Naime, predsjedavati očekivanoj laburističkoj katastrofi na slijedećim izborima za Westminster baš i nije probitačna uvertira za buduću blistavu karijeru. Nagađa se tako da bi se možda Gordon Brown htio toga prihvatiti; on – predpostavlja se – osim arogancije više nema nekih političkih ambicija.

Bilo kako bilo, laburistima je u Škotskoj po svoj prilici odzvonilo
jhnp is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 00:56   #98
Tako zanimljivo gledati kako je ljudima koji u Hrvatskoj sjede u foteljama i kuckaju na forumima o Jugi i Titu teze pao skotski referendum nego samim skotima xDD

Sada ja ispadam zlocest ovamo, ali boli skote k i za Tudmana i Pavelica i Tita i kralja Tomislava, narod koji ima malo visi zivotni standard od naseg ga ocito zna kako zadrzati, zaboli njih sto je nekima u Jugoslaviji (ili kako se vec zove to mjesto istocno od Italije danas) njihov referendum sapunica za ljecenje kompleksa.
Oni glasanjem za neovisnost dobivaju samo naftu u sjevernom moru, a samo naftu kao ekonomsku strategiju ne bi ni neprijatelju pozelio, svaku zemlju za desetak godina iskvari, a kada presusi onda svi najednom ostanu bez gaca i sjete se da ne mozes na nafti graditi buducnost zemlje.
Ostankom unutar osiguravaju da ih ostatak UKa cuva kao oci u glavi, vec je dogovorena veca neovisnost i decentralizacija, ostanak u EU i funta vise nisu pitanje. Hoce li sve biti savrseno i bez ikakvih problema od politicara iz Londona? Naravno da ne. Ali eto, mi imamo ljepu nasu vec jedno dvadesetak godina i 2 desetljeca domacih politicara i neovisnosti bi rado mjenjao za radno mjesto i standard zivljenja u Skotskoj.

Skoti su vam inace culi za Jugoslaviju i Hrvatsku samo onaj jedan put u 90tima kad je u kinu James Bond preletio preko njih dok je avionom isao u Moskvu xD
Starstrider is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 08:44   #99
Quote:
Starstrider kaže: Pogledaj post
... Skoti su vam inace culi za Jugoslaviju i Hrvatsku samo onaj jedan put u 90tima kad je u kinu James Bond preletio preko njih dok je avionom isao u Moskvu xD
Čuli su oni htjeli-nehtjeli od 1992. nadalje jer im je UK vlada bosanske izbjeglice slala u Škotsku da se ne bi muvali po Londonu i okolici. (Slično je i s nuklearnim otpadom. Drže ga što dalje od Londona, na krajnjem sjeveru Engleske i po Škotskoj.)
jhnp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 01:59   #100
VEĆINA Škota bila bi za neovisnost kad bi se danas održao novi referendum, pokazuje anketa objavljena u subotu, samo šest tjedana nakon što je Škotska glasovala protiv odcjepljenja od Ujedinjenog Kraljevstva.

Anketa agencije YouGov za list The Times pokazala je da bi za neovisnost bilo 52 posto, a protiv 48 posto Škota.

Dodaju li se tome neodlučni ili oni koji ne bi izašli na referendum, omjer je 49 posto "za" i 45 posto "protiv" neovisnosti.

Na referendumu u rujnu, 55 posto Škota glasovalo je protiv odcjepljenja.

Uoči referenduma, političari iz najjačih britanskih političkih stranaka obećali su Škotskoj puno veću autonomiju ako odbaci neovisnost, ali otada se svađaju oko toga kako ispuniti dana obećanja.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.