Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2006., 23:33   #1
Podrijetlo prezimena Barisic

Nisam znao gdje da ovo pitam, pa pitam ovdje.Znate li nesto o podrijetlu prezimena Barisic??Koliko ja znam, oni su nastali od Barise Kacica za vrijeme Petra Kresimira IV.Prije nekoliko godina mi je dosao letak u kojem su prodavali moj obiteljski grb (opisali su ga tocno kako izgleda) i napisali da se tada spominje moje prezime.Znate li nesto vise o tome i imate li mozda obiteljski grb Barisica?Moj je kod mojih rodjaka na Krku, a ja sam u ZG, pa ne mogu sad bas tamo...

E, da, i jos nesto....
Znate li ista o prezimenu Cale(Čale)?I značenje tog prezimena.Oni su iz Hercegovine, ali mi se to "le" cini cudno....
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 12:31   #2
Zar nitko nista ne zna???
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 13:52   #3
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže:
Nisam znao gdje da ovo pitam, pa pitam ovdje.Znate li nesto o podrijetlu prezimena Barisic??Koliko ja znam, oni su nastali od Barise Kacica za vrijeme Petra Kresimira IV.Prije nekoliko godina mi je dosao letak u kojem su prodavali moj obiteljski grb (opisali su ga tocno kako izgleda) i napisali da se tada spominje moje prezime.Znate li nesto vise o tome i imate li mozda obiteljski grb Barisica?Moj je kod mojih rodjaka na Krku, a ja sam u ZG, pa ne mogu sad bas tamo...

E, da, i jos nesto....
Znate li ista o prezimenu Cale(Čale)?I značenje tog prezimena.Oni su iz Hercegovine, ali mi se to "le" cini cudno....
Barišića u Hrvatskoj imaš par tisuća i jako je teško povjerovati da su oni svi istog podrijetla. Barišići su mogli nastati od bilo kojeg Bariše, tako da ako te zanima tvoje daljnje podrijetlo pogledaj crkvene knjige ili službene popise ako postoje. što se tiče Čala to sam pitanje i ja postavio na temi o prezimenima
a Zavelim je rekao da će se potrudit naći nešto o tom prezimenu ali još ništa.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 16:29   #4
Koliko ja znam, grb Barišića zapravo je grb Kačića, jer Barišići su bili armigeri, tj. tzv. kućno poluplemstvo.

Grb bi trebao biti "a field or draco gulles displayed facing right", tj. crveni zmaj en face raširenih krila na zlatnom (tj. žutom) polju s glavom okrenutom na heraldičku desnu stranu (tj. zapravo ljevu).
__________________
The knowledge of the wise
The justice of the great
The prayers of the righteous
And the valor of the brave
AthasOfLordaeron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 13:18   #5
Quote:
AthasOfLordaeron kaže:
Koliko ja znam, grb Barišića zapravo je grb Kačića, jer Barišići su bili armigeri, tj. tzv. kućno poluplemstvo.

Grb bi trebao biti "a field or draco gulles displayed facing right", tj. crveni zmaj en face raširenih krila na zlatnom (tj. žutom) polju s glavom okrenutom na heraldičku desnu stranu (tj. zapravo ljevu).
Ja sam skinuo grb Kačića s interneta i pitao tatu(koji je vidio naš grb) i nije bio siguran, mislim da je čak rekao da imamo grifona, a ne zmaja na grbu.Možda je krivo vidio jer ga je davno vidio.
evo, ako nekog zanima kako izgleda grb Kačića (a možda i Barišića):



i molim vas, ako netko zna još nešto o Barišićima, neka posta ovdje..
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 14:36   #6
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže:
Ja sam skinuo grb Kačića s interneta i pitao tatu(koji je vidio naš grb) i nije bio siguran, mislim da je čak rekao da imamo grifona, a ne zmaja na grbu.Možda je krivo vidio jer ga je davno vidio.
evo, ako nekog zanima kako izgleda grb Kačića (a možda i Barišića):



i molim vas, ako netko zna još nešto o Barišićima, neka posta ovdje..
e, da, htio sam pitati, u mom potpisu se spominju turci gabeljani.tko su oni bili??
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 14:45   #7
Jel zna netko tko se razumije u heraldiku(grboslovlje) smije li naprimjer obitelj Barisic imati svoj grb, a neka druga loza obitelji Barisic drugi grb??
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 10:55   #8
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže:
Jel zna netko tko se razumije u heraldiku(grboslovlje) smije li naprimjer obitelj Barisic imati svoj grb, a neka druga loza obitelji Barisic drugi grb??
Pa naravno !
Neke obitelji su se koristile plemenskim grbovima, neke obiteljskim koji su proistekli iz plemenskih, a neke opet grbovima koji su stečeni nekom zaslugom etc etc ...
Tako da je jedna te ista obitelj, tokom vremena, grananjem loze, mogla koristiti nekoliko grbova, ako su imali tu povlasticu, naravno !
A i nisu svi "prezimenjaci" - rođaci, što znači da se jedno te isto prezime može susresti bez nekog pravila neovisno jedno o drugome !
Osim ako jako dobro ne poznaješ svoje korijene, eventualne migracije svojih predaka (ali ne ono tipa "moj stari je došao u grad trbuhom za kruhom") etc ...
 
Odgovori s citatom
Old 15.06.2007., 18:02   #9
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
Jel zna netko tko se razumije u heraldiku(grboslovlje) smije li naprimjer obitelj Barisic imati svoj grb, a neka druga loza obitelji Barisic drugi grb??
Smije. Heraldika se ne bavi određivanjem tko ima pravo na grb, niti je to smisleno, jer je to svačije pravo. To da heraldika posjeduje štatijaznam kakve pravilnike i odrednice o tome tko ima "pravo" na grb je popkulturalni i potpuno krivi pogled na tu znanost. Ona se bavi fenomenološkim proučavanjem onih grbova koji su bili korišteni, a ne ulazi u razloge zašto ih je netko koristio, te je li na to imao neko "pravo".

Osnovna svrha grbova u polupismenom društvu i jest da služe kao raspoznatljivi grafički znak nekoga -- obrta, ceha, krčme, obitelji, velikaša, slobodnog kraljevskog grada, kralja, viteškog ili crkvenog reda, biskupije, crkvenog velikodostojnika itd.

Ja mogu napraviti svoj osobni grb. Tako zapravo grbovi i nastaju. Razlog zašto se grbovi smatraju "obiteljskim" je zato što onda sin prihvati grb oca ne zato što je tako "red" i pravilo nego zato što se želi osloniti na prepoznatljivost očeva grba, ako ona postoji.

Dugom praksom u vrijeme kad su grbovi bili vrlo česti i bitni - kasni srednji vijek, nastala su neka običajna pravila o tome kako bi trebalo (opet -- ukoliko se želi) spajati grbove kada se ženi dvoje jednakovrijednih vlastelina, kako bi trebalo spajati grbove kada jedna zemlja ulazi u personalnu uniju s drugom, a kako kada jedna zemlja pokori drugu itd.

Ali pravila o tome tko i zašto izrađuje svoj grb zapravo nema. Ukoliko izradiš grb "po heraldičkim pravilima" to samo znači da će heraldika lakše opisati grb, jer su "heraldička pravila" pravila jednog vrlo specifičnog jezika kojim se grb opisuje. Tzv. blazona. To će istom značiti da, da živimo u srednjem vijeku, kada netko sazna blazon tvog grba (precizni opis heraldičkim jezikom) bez da je vidio grb, reproducirati po "uputstvima" iz blazona nešto vrlo vrlo slično tvom stvarnom grbu. Što može biti dosta bitno.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 00:45   #10
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže: Pogledaj post
Ja sam skinuo grb Kačića s interneta i pitao tatu(koji je vidio naš grb) i nije bio siguran, mislim da je čak rekao da imamo grifona, a ne zmaja na grbu.Možda je krivo vidio jer ga je davno vidio.
evo, ako nekog zanima kako izgleda grb Kačića (a možda i Barišića):



i molim vas, ako netko zna još nešto o Barišićima, neka posta ovdje..
ima barešića puno i ja sam od tog roda ali neznam ša mu ono znači kučno pemsvo
op
__________________
condorrrrr
condor1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 11:01   #11
u mojem kraju nema Hrvata Barišića nego Srba i četnika
jesu u kakvoj familijarnoj vezi?
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 12:33   #12
Quote:
g2sl kaže:
u mojem kraju nema Hrvata Barišića nego Srba i četnika
jesu u kakvoj familijarnoj vezi?

Ne, ti s*bi barišići su svoje prezime očito ukrali u 19. stoljeću kad su svi dobili prezimena.tvoj kraj je vjerojatno ili dalmatinska zagora ili tak nešto, tamo su s*bi dolazili za vrijeme turaka i uzimali hrv. prezimena.s*psko prezime barišić ne može postojati jer prezime barišić mora nastati od imena Bariša, a to ime s*bi nemaju.Jedino može biti da su vrlo, vrlo neuki pa su na svojoj zemlji imali neku baru, pa se nazvali barišić po toj zemlji, a ime koje nastaje od toga je barić, a ne barišić...šta ćeš, s*bi ko s*bi.....
Nisu u nikakvoj familijarnoj vezi...JEDINO, moguće je da su to nekada bili Hrvati pa da su ih posrbili..
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 12:42   #13
Quote:
Sovjetski_Zeko kaže:
JEDINO, moguće je da su to nekada bili Hrvati pa da su ih posrbili..
Ovo je i najvjerojatnije od svih mogućnosti.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 13:09   #14
Quote:
juanpablom kaže:
Ovo je i najvjerojatnije od svih mogućnosti.
Vjerojatno je i tocno..Neke su posrbili tek poslije ww2, citao sam o tome, neke barisice kod knina...u jednoj generaciji ih pretvorili u s*be.
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 13:19   #15
Bjelovar, samo znam za ta prezimena, po tome što su bili četnici u zapadnoj krajini i zapamtio sam
gle ovdje za 043 http://www.tportal.hr/imenik/
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 13:37   #16
Quote:
g2sl kaže:
Bjelovar, samo znam za ta prezimena, po tome što su bili četnici u zapadnoj krajini i zapamtio sam
gle ovdje za 043 http://www.tportal.hr/imenik/
pogledao sam, svi barišići na pozivnom 043 imaju hrv. imena(ivo, nikola, ante....)
a ti četnici su očito posrbljeni Hrvati ili su se možda namjerno tako nazivali jer sam čitao da su četnici imali veeelikih problema s nekim barišićima u okolici bjelovara...a, ovo za posrbljene hrvate bi moglo biti točno jer su na tom području su prije posrbljivali jako jako puno hrvata jer su htjeli asimilirati cijelu hrvatsku i bih u veliku s*biju.
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 13:41   #17
prvog na popisu poznam, sigurno je Srbin, radio sam s njim nekada
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 13:53   #18
Quote:
g2sl kaže:
prvog na popisu poznam, sigurno je Srbin, radio sam s njim nekada
Pa rekao sam, sto posto je posrbljen.prije najvise 200 godina, preci su mu se zvali Ivan, Ante, Franjo, Tomislav i sta ja znam.Ne može postojati s*psko prezime Barišić.
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 15:20   #19
Srbi Barišići žive na dva mjesta:

1. Na Vlašiću kod Kneževa (Skender Vakufa) u Republici Srpskoj
Barišići na Vlašiću

2. U selu Cetina na izvoru istoimene rijeke u Dalmaciji
Cetina u Dalmaciji

Ovi Barišići Srbi u Bjelovaru koje pominje g2sl su, vjerovatno, došli iz Bosne poslije WW2 u "vlaku bez voznog reda".
pilot babo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2006., 15:26   #20
Quote:
pilot babo kaže:
Srbi Barisici zive na dva mjesta:

1. Na Vlasicu kod Knezeva (Skender Vakufa) u Republici Srpskoj
Barisici na Vlasicu

2. U selu Cetina na izvoru istoimene rijeke u Dalmaciji
Cetina u Dalmaciji

Ovi Barisici Srbi u Bjelovaru koje pominje g2sl su vjerovatno dosli iz Bosne poslije WW2 u "vlaku bez voznog reda".
ovi koji zive u Dalmaciji su na podrucju s*pske krajine, POSRBLJENI
srednja bosna je bila veliko hrv. i ustasko srediste i tamo je bilo jako puno s*ba, pa su ih hrvati ubijali i protjerivali ko pijani i onda su s*bi za vrijeme s*boslavije te barišiće i ostale Hrvate posrbili da se to ne dogodi da mogu fino u miru osvojiti bosnu "srce srbije"
Sovjetski_Zeko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:41.