Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2002., 17:59   #21
Na koji način mijenjaš vodu?
Pepito is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 19:47   #22
Higijena i ostalo

E ljudi moji, sto se meni dogodilo s kornjacicama, to je cijela epopeja s dramatskim naznakama i polovnim sretnim zavrsetkom...
Poklonili mi dvije kornjacice (koje su se ispostavile musko i zensko, al' nista im to nije pomoglo) i mali akvarij bez filtera i s jednim komadom drveta onako vise za ukras.
Dok su bile male valjda su se isprestravile od pocetnog ciscenja akvarija, tako da nisu uopce izlazile na povrsinu nego bi se onako objesile prednjim nogama za drvo i plutale na povrsini.
Onda smo se svi zajedno preselili, pa su dobile ogromni ukrasni akvarij (predvidjen za ribice, ne za kornjace), visok, uzasno tezak i nemoguc za premjestanje.
Pa su do zime sretno zivjele na sezdesetak centi dubine i uzivale u brckanju pod filterom.
Kad je dosla zima, dobile su i grijanje, ali vodu je bilo sve jebenije i jebenije mijenjati, jer tko ce svako toliko puniti i prazniti akvarij koji se ne moze pomaknuti, cime je otezano i pranje.
Onda im se dogodila tragedija da su mijenjanjem vode preko kante koja je u pravilu ostajala u dvoristu u vodu dospjeli neki jebeni crvi (*yuck*) s kojima su se jos nekako i sazivjele, ali sve je to bilo odvratno gledati, pa je na kraju kupljen manji pokretniji akvarij i oslobodile su se mocvarskih uvjeta.
Medjutim su tokom cijele zime odbijale izlaziti na povrsinu (jer im je valjda bilo ugodnije u toploj vodi) tako da im se oklop sjebao do proljeca. Na proljece su na silu postavljene skupa s akvarijem na maksimalno izlaganje suncevom svjetlu, od cega su profitirale samo vodene alge koje vise nikakvim pranjem nije bilo moguce obuzdati. Jadne kornjacice su se znale ponekad jedva nazirati kroz svo to zelenilo, a oklopi su im se samo nastavljali ljuskati (brrr..).
Onda su (u nedostatku boljih rjesenja a u cilju "suncanja") dobile ogradjeni komadic vrta na suncu i tamo su provodile suncana popodneva, doduse svaka sakrivena pod svojim cuperkom trave (ono, ne bi na sunce pa ni mrtve...kad nisu mogle naci travu sakrivale su se u sjenu ograde).
I trajalo je to nasilno suncanje do jednog lijepog dana kad su probile ogradu i otpuzale u travu. Sve unutar vrta, naravno, ali jednostavno ih se vise nije moglo naci.
I tako su oplakane i otpisane (s neodredjenim osjecajem olaksanja...) sve dok cetiri mjeseca nakon vrt nije prekopavan i dok se u tome svemu nije pronasla jedna od odbjeglih kornjaca (zenska, naravno...).
Prezivjela sretnica je otpremljena u jezero u obliznjem parku u kojem slobodno zivi ogromna kolonija kornjacica, koje zbog hladne vode stalno prebivaju po panjevima uz obalu i nemaju problema s oklopom.
THE END.
__________________
uchiti uchiti i samo uchiti
Nimrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 20:55   #23
Nimrod, pozivam te na moj forum o kornjačama. Nadam se da ćeš se registrirati!

http://nero.conforums.com/index.cgi



Nadam se da će ti se svidjeti!
Pepito is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 08:53   #24
Quote:
Pepito kaže:
Na koji način mijenjaš vodu?
Pa ispraznim, isperem nekoliko puta i napunim ponovo...vrlo jednostavno kad je akvarij mali
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 08:55   #25
Quote:
Dav kaže:
Pa kak???

Kak si to izvela?
Iskliznulo iz ruke....sva sreća kornjačice nisu bile u njemu. Sad su privremeno u plastičnoj kadici...barem sad imaju više mjesta
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 08:58   #26
Pepito, pa ja postala na tvom forumu a nema mi više posta Nisam valjda rekla nešto uvredljivo za kornjačice pa si me brisala
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 09:04   #27
Nimrod, a koje su vrste bile te tvoje kornjačice? Nisu valjda bile one crvenouhe? Ne znam, ali moje stalno jure na sunce. Tvoje su vjerojatno bile u depresiji, a kako i ne bi u ustajaloj vodi....
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 10:02   #28
Sto se tice ciscenja akvarija, evo kako sam ja to rjesio (imam 140-litarski, 120x30x40, dakle, gotovo nemoguc za premjestanje, barem ne u solo varijanti). Stvar je relativno jednostavna - dobra filtracija i redovita parcijalna promjena vode.

Dakle, vodu kroz filter koji sam negdje gore opisao, pumpaju 2 pumpe (one za vrt), svaka 600l/h. Kako u akvariju ima otprilike 130l vode, cjelokupna voda (teoretski) svakih sat vremena prodje jedno 10x kroz njega sto je i vise nego dovoljno da pokupi vecinu krupnih otpadaka. Nadalje, spuzva koja sluzi kao medij, se ispire svakih 2-3 dana cime se smanjuje mogucnost raspadanja tih krupnih otpadaka i njihovo topljenje u vodi (najveci dio krupnih otpadaka su naravno - fekalije), cime se otklanja potreba za mijenjanjem vode.

U filteru je, uz spuzvu, jos i sloj keramike koji sluzi kao bioloski filter (mijenja se djelomicno svakih mjesec-dva) te povremeno aktivni ugljen (relativno mala kolicina koja se mijenja svakih tjedan dana).

Alge koje se povremeno nakupe na staklu jednostavno sastruzem, a filter pokupi ostatke.

Sto se suncanja tice, ugradio sam 2 UV lampe tako da se prema zeljama, kvarcaju do mile volje. Postavljanje akvarija na sunce je opasno ukoliko se ne osigura mogucnost da se kornjace sklone u sjenu, a osim toga, suncanje kroz staklo - nije suncanje, to valjda svi znamo. Kornjacama je nuzno sunce (a ne samo svjetlo) jer tako sintetiziraju vitamin D koji je nuzan za apsorbciju kalcija.

Voda se mijenja parcijalno svakih 1-2 tjedna (otprilike 1/3 vode ide van.

Svakih tjedan dana mjerim parametre vode (pH, KH, amonijak, NO2, NO3 i povremeno Cl) i jedino sto sam povremeno morao "namjestati" je kiselost ode koja zna otici dosta u luznato. Tada to korigiram gotovim pripravcima za smanjivanje pH i to je sve - nikakvih akrobacija sa ciscenjem akvarija, sokova za kornjace zbog promjene vode, promjene temperature vode i ambijenta... sve 5. Rastu i debljaju se, a jednom je jedna cak i jaja slegla.
Dav is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 13:12   #29
Uranus, oprosti, ali ja te nisam izbrisla. Valjda se netko uspio ulogirati ne znam kako kao ja i izbrisao te . Oprosti. Stvarno, ali ja te nisam izbrisala. Dobrodošla si na ovom forumu, ako ti se nije teško ponovno registrirati. Sorry, ne znam što se desilo.
Pepito is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 13:48   #30
Ma znam da me nisi ti...osim možda slučajno...valjda nešto nije radilo kako treba....a možda sam ja samo sanjala da sam postala
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 14:06   #31
You have mail! Nitko te nije izbrisao, još si član foruma. Da, postala jesi. . Nego sam je topić Kornjača zvana Sebastijan preselila pod Osobne strnice kornjača. Objsnila sam ti u mailu koji sam ti poslala. Još si član i pridruži nam se, nešto je življe ovih dana.
Pepito is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 16:51   #32
Mala vodena kornjača, što s njom?

Sasavi zoloski vrt koji imam doma od danas ima 1 novog clana.
Mali zabac je dobio vodenu kornjacu za poklon za rodjendan od kolegice iz razreda.

Donesla ju je u vrecici kipuce vode jer da kornjaca mora biti na toplom,tako da smo skoro dobili juhu a ne kornjacu,ali dobro

Bezimeni zeleni preslatki gmaz ceka na prigodno staniste i prehranu.

Nekako mi je sumnjivo drzat ga u onoj plastikici s palmom gore,a ni on se ne cini sretan

Sta da radim s njim#njom.

I usput-kako da objasnim macama da je mali novi clan obitelji a ne svjezi obrok
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 21:42   #33
Re: Mala vodena kornjaca,sta s njom???

Quote:
Noemi kaže:
[B
Bezimeni zeleni preslatki gmaz ceka na prigodno staniste i prehranu.

Nekako mi je sumnjivo drzat ga u onoj plastikici s palmom gore,a ni on se ne cini sretan

Sta da radim s njim#njom.

I usput-kako da objasnim macama da je mali novi clan obitelji a ne svjezi obrok [/B]
Ostaviti ga prvo vrijeme u tom "bubregu" sa palmom dok ne vidite kako će napredovati.
Mijenjati mu vodu prema potrebi, svaki drugi dan, imati u rezervi uvijek odstajale vode, nikako ne ulijevati direktno iz vodovoda.
Kupiti crviće u pet shopu za male bebe kornjačice i to je to za prvo vrijeme..

Naše dvije su 1 godinu stare, imaju akvarij od 80 litara, i sve moguće potrebne gluposti u njemu..Jedu i dalje crviće, svježu piletinu, salatu, muhe, komarce....
I sada su velike kao moja (odrasla) šaka...

A mačak ćini sve moguće ne bi li se uvalio među njih...
Primijenili smo sva moguća sredstva zaštite, prepreke različitih vrsta...i stalno smo na oprezu, pogotovo kada mačak ostaje sam kod kuće..
Nas više muči mogući ugriz njegove šapice koju umoči u vodu, jer kornjače nisu ni malo zainteresirane za igru s njim, a dobrano znaju zagristi...pogotovo meso...
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2004., 21:47   #34
U bubregu kazes.Ali citala sam da nam treba grijac i filter i mjesto za suncanje i svasta jos.

Hoce li mu biti strasno u tome?Ne izgleda mi bas zivahno,samo stoji na dnu i tu i tamo gurne nosic van iz vode.

Koliko vode mora biti u bubregu?Moram li mu staviti nesto da se moze popesti i sakriti?

Mali je ima niti 3cm u promjeru.Beba.

Bas sam ljuta na ljude koji poklanjaju zivotinje djeci
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 09:49   #35
Quote:
Noemi kaže:
Ali citala sam da nam treba grijac i filter i mjesto za suncanje i svasta jos.
Hoce li mu biti strasno u tome?Ne izgleda mi bas zivahno,samo stoji na dnu i tu i tamo gurne nosic van iz vode.
Koliko vode mora biti u bubregu?Moram li mu staviti nesto da se moze popesti i sakriti?
Mali je ima niti 3cm u promjeru.Beba.
I naše kornjačice su bile male, male mrvice kad su stigle u vrećici ...sin je proučavao na netu stranice o njima pa smo ih brzo prebacili iz bubrega u veću posudu, isto plastičnu kadicu, ali sa više vode da mogu plivati..one vole puno vode...
Pod pritiskom sina (koji je preko noći postao zaljubljen u kornjače)brzo smo kupili i ovaj veći akvarij, grijač, filtere za pročišćavanje vode, termometar, ukrasni panj za penjanje, ukrasnu travu, kamenčiće, ma hrpa toga....što ni malo nije jeftino...lampu nismo kupovali, ali stolna - obična, stalno im je upaljena i namještena da osvjetljava kamen i panj na koji se popnu i sunčaju...
Ako imate od koga da posudite pojedine stvari radije posudite, pa će te vidjeti kako će se to razvijati...to su slične stvari koje imaju i ljubitelji akvarijskih ribica, pa se prvo raspitajte..
Znam i neke koji su ostavili kornjačice stalno u tom malom bubregu, i nisu se razvijale (rasle) tako kao ove naše...ostale su male...
Vole puno plivati, vole puno vode, i bez obzira što su malecke, same će se popeti na "suho" ako im napravite tako nešto...npr veći kamen ravne površine i sl. improvizacija...
Naš sin je preuzeo na sebe odmah svu brigu oko njih , nije na sreću mali da to ne može ili se brzo zasiti, tako da mi ne moramo i o tome brinuti...
Inaće, kada se akvarij uredi izgleda jako zgodno i lijepo..
A kornjačice, s vremenom, nauče koješta, mislio bi čovjek da nema povratne informacije od njih, ali sina baš prepoznaju, i on s njima ima komunikaciju koju ja npr. nemam...

I sretno sa novom zanimacijom !!!( ali i još jednim opterećenjem novčanika)

zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 10:33   #36
Koliko veliki prostor joj treba,odnosno koliko litara mora imati akvarij?

Strah me ni pitati koliko to sve kosta
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 15:47   #37
www.kornjace.net pa idi na forum!Ekipa je jako aktivna i uvijek spremna pomoći!

Akvarij uvijek što veči to bolji!Naravno uz to ide grijać i filter!
Planiraj oko 1000 kuna potrošiti

SRETNO


pozdrav zubi!
Matej-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 18:18   #38
Obavezno kupiti veći akvarij i grijač to ti je sada najvažnije. Mora imati i kopno di može sama izaći i osušiti se, hraniti je uvijek u vodi u protivnom se uguši. Na stranici koja je preporučena ima puno toga. Meni je nedavno uginula jedna kornjača ( Krešo) od upale očiju, a imao je sve uvjete za normalan život . Sada je ostao još Nemo i on je veseli i zdravi zelenko sa svom mogućom opremom .
__________________
moj blog
freakusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 18:23   #39
Nema sanse da izdvojim 1000 kn

Kakav grijac mi treba,i kakvo svijetlo?Mislim da ce se korny morati zadovoljiti skromnijim smestajem,barem na pocetku.

Brine me,danas nista nije jeo.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2004., 18:32   #40
Kornjača može izdržati koji dan bez hrane. Siroče možda mu je zima . Drži ga negdje na toplome. Stavi mu bar običnu stolnu lampu da ga koliko toliko grije i to je bolje nego ništa.
__________________
moj blog
freakusha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.