Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2007., 10:02   #81
Ja to volim ovak

Skuhati žgance ( pura ..palenta...kak oćete ) posoliti !, ostaviti da se prohladi
umiksati 2-3 jaja i 1 vrećicu parmezana. Rukama oblikovati valjuške i staviti u namašćenu tepsiju , posipati sa sezamom i parmezanom i zapeći u rerni. Može se služiti uz bilo koji saft , a valja i hladno uz pivo
__________________
ah..i dalje...ah
krpica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 14:05   #82
sa ladnim mlikom ili salsom
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 15:29   #83
s mileramom
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 18:37   #84
ja volim ukuhati u palentu ribani parmezan ...to onda kad znam da će se sva pojesti topla sa :
- jetrica na saft
- gulaš od mješanih gljiva
- gulaš od janjetine sa lučicama
- lignje na buzaru
- brudet od škarpine

ako mislim da će je ostati, onda je manje posoljena, malo tvrđa (žganci) i bez parmezana; pa se ono kaj ostane za večeru pošečeri i prelije kipučim mlijekom (bijelom kavom, čokoladnim mlijekom ...)


nego - jel' netko probao umjesto grisa na mlijeku ukuhati kukuruznu krupicu ??
:mljac:
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2007., 22:26   #85
Volim ju sa svim i svačim, ali najviše volim slijedeće kombinacije:

1. Rijetko kuhana palenta, pomiješana sa bijelom kavom tako da čine jednoličnu kašu (to obično za večeru)
2. Tvrđe kuhana palenta prelivena pomiješanim domaćom ličkom 'kiselinom' (naglasak je na prvom slogu! - domaće kiselo mlijeko) i "krvi" od palente (vrlo, vrlo rijetko skuhana palenta, neki to nazivaju i "juhom od palente"). U nedostatku domaće kiseline poslužit će i kupovno kiselo mlijeko ili pomiješani jogurt i kiselo vrhnje u omjeru 1:1. (ovo je puno hranjivije i teže, pa nije preporučljivo za večeru)
3. Sa tripicama
4. Sa gljivama
5. "Zamašćena" - još jedan lički recept: prelivena masnoćom sa preprženim čvarcima i komadićima slanine....
__________________
...rasipam korake k'o pijan dinare...
Jean is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 00:38   #86
na zgancima sam odrasla....
al, ozbac... ko maloj su mi ih stalno kuhali.....

......s vrhnjem su mi najbolji...
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 00:42   #87
ja podinstam luk i paradajz i tim prelijem palentu. to mi je fino.
ili ubacim u palentu dok se kuha puno sira i to radim ko prilog uz gulaše.
KAELA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 00:59   #88
A niko ne voli masnu seljačku hranu.

Žganci se skuhaju slani. Onda se ostave na protvanu da se stvrdnu. Sutra se izrežu na kocke i zapeku na masti + kiselo zelje + krvavice.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 01:14   #89
evo ja i sa bijelom kavom... ali Divkom, Biankom, a bio bi još bolji Kneipp
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 01:58   #90
Quote:
RobiKa kaže: Pogledaj post
evo ja i sa bijelom kavom... ali Divkom, Biankom, a bio bi još bolji Kneipp
e, za ovo stvarno nisam cula...jel' čemu? a, bome, nisam dugo cula ni da netko Divku i Bianku spominje...
OT:
kad sam na materinoj spizi, palentu jedemo samo sa brudetom. ajme, mljac.
kad ja kuvan, onda ju jedem sa vrhnjem, mlikom(ledenim) i sa dinstanim snicelima
bistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 02:42   #91
Quote:
Neirich kaže: Pogledaj post
Ma jutros sam za dorucak jela palentu, pa se nisam mogla odlucit sa cime bi jela: vrhnjem, mlijekom.... Pa napisite sata je najbolje!!!
kiselo vrhnje il rastopim margarin i polijem po puri
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 12:07   #92
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
to je ono sa putrom/margarinom kad se onak ispece, pa se zasmedji i polije po palenti, jelda?

ak je, aj pitaj mamu, ja pokusavam vec godinama saznat kak se to TOCNO radi i nitko mi ne zna rec



Misliš možda ovo:

skuhanu palentu još vrelu staviti u tanjur i posuti sjeckanim češnjakom. Rastopiti maslac i preliti preko palente i češnjaka, moš čuti ono "ššššššššš".

Pričekati da se mrvicu hladne, pa obilato posuti kiselim vrhnjem.
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 12:08   #93
Jedan zaboravljeni način:

Jedna stara susjeda bi zacvrljila čvarke, pa njih preko palente. nisam nikad probala, jer ne volim tople čvarke. Al' ko voli, nek proba !!!
__________________
Sunce žarko! !
maglica0624 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 13:16   #94
Ono kaj ostane od jucer, onak hladno iz frizidera s vrucom slatkom bijelom kavom

Obozavam to
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 13:27   #95
Quote:
maglica0624 kaže: Pogledaj post

Jedna stara susjeda bi zacvrljila čvarke, pa njih preko palente. nisam nikad probala, jer ne volim tople čvarke. Al' ko voli, nek proba !!!
zaboravljen? ja ga nisam spomenuo samo zato što bih izazvao kojekakva povraćanja i rigoletta! zapravo, spomenuo sam da mi žgance s grahom i zeljem jedemo (obično kad graha i zelja ostane za drugi dan). e, ali se prvo preliju tim čvarcima i masti i onda ide grah i zelje na to
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 14:34   #96
sa mljevenim mesom. ja sam je još u vrtiću tako jela i obooooožavam to!
__________________
Dlanovi se moji zbog tebe znoje, lice k'o u curice mijenja boje...
ljubimteucelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 14:40   #97
1. sa saftom
2. s jogurtom
3. s vrhnjem
4. sa preprzenim špekom
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 12:59   #98
@kemik

daklem, prvo trebaš kupit kukuruzni griz a ne instant palentu.

u osoljenu vodu u koju staviš maslaca i margarina i čekaš da voda zavri, a onda na sredinu sipaš kukuruzni griz al tako da bude brdašce koje izviruje iz vode, a ne da se raspe po padeli. i onda uzmeš tu vodu koja je okolo i poliješ malo to brdašce da ne bude suho, ali i dalje da izviruje. i onda to pustiš tako da lagano krčka pol sata - 45 minuta (što duže to bolje), i onda maksimum vode koliko možeš izliješ van (u drugu padelu). što više vode izliješ palenta će biti zrnatija. onda napraviš laganu zapršku, ne pretamnu, od jedne žlice brašna, sipaš u tu vodu koju si prije odlila (ako je pregusta tj. ako se puno kukuruzne krupice odlilo s vodom dodaš još malo vode), soliš prema ukusu (al tek kad probaš jer je ta voda već bila soljena, onda kad si tek počela kuhat) i kad prokuha dodaš vrhnje (za kuhanje al kaže mama da se njoj više sviđa kiselo). a ako imaš blizu kravu možeš staviti i škorup umjesto vrhnja.

i onda palentu moraš miješat pa pustit malo pa opet miješat (što će reć: povremeno), još nekih do pol sata. (ona nikad ne gleda na sat pa ne zna točno)


i onda to jedeš i onda je to fino i dobro i super.

e sad ja ne znam jel to ovo što bi ti, al to je ono što bih ja.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 14:35   #99
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
... a ako imaš blizu kravu možeš staviti i škorup umjesto vrhnja.

i onda palentu moraš miješat pa pustit malo pa opet miješat (što će reć: povremeno), još nekih do pol sata. (ona nikad ne gleda na sat pa ne zna točno)


i onda to jedeš i onda je to fino i dobro i super.

e sad ja ne znam jel to ovo što bi ti, al to je ono što bih ja.


alexxx draga, hvala ti puno, majci za recept, ali to nazalost nije ono kaj bih ja... nema veze, potraga se nastavlja, ak cekam deset godina, mogu jos i koju...

btw, na boldano, kako da ne, eto u garazi do moje susjed ima kravu
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 14:41   #100
s jogurtom
kendi_99 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:23.