Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2007., 00:15   #1
Pothranjenost

od kojih bolesti moze oboljeti pothranjena osoba? znam samo da je veci rizik za osteoporozu, ali za sto jos? tko zna?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:29   #2
a od kojih ne moze?

evo krenimo od najosnovnijeg, pri dnu stranice imas linkove: http://en.wikipedia.org/wiki/Malnutrition

e sad ovisi sta ti fali, jel' odredjeni nutritiv (recimo skorbut ako fali askorb.kis. ili beriberi ako fali b3) ili sve zivo, kol'ko dugo je trajala pothranjenost, u kolikoj mjeri je prisutna. moze djelovati na sintezu hormona, a to opet uzrokovati hrpu problema. rast, koza, neuroloske smetnje, you name it...
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:31   #3
neće li i imunitet biti oslabljen?

a onda samo čekaj da se primi nešto s ulice..
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:39   #4
Quote:
gottcha kaže: Pogledaj post
neće li i imunitet biti oslabljen?

a onda samo čekaj da se primi nešto s ulice..
da dodam i maligne promjene.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:40   #5
al' ne daj se zaplasit', nije to uvijek ireverzibilno. tko je pothranjen?
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 01:47   #6
možeš izgubiti menstruaciju
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 15:55   #7
Quote:
jezebel_brave kaže: Pogledaj post
tko je pothranjen?
moj sef. brinem se za njega. ali bar znam da nece izgubiti menstruaciju.
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 15:59   #8
ako gledamo bmi, pothranjena je osoba svaka koja ima bmi manji od 18.5. sto moze biti osobi koja ima bmi 17.5 npr?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2007., 19:35   #9
tumori u pothranjenosti su posljedica oslabljenog imunosnog sustava...a samo mala opaska,malnutricija(svi oblici) je samo jedan od uzroka pothranjenosti
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 16:21   #10
naravno a uz povećani rizik za druge bolesti i pothranjenost je sama po sebi bolest(ne simptom)
druge bolesti vezane uz pothranjenost su povećan katabolizam bjelančevina i sve njegove posljedice:hipoproteinemije,edemi i transudacije tekućine u transcelularna tkiva, slabost mišića pa sve do slabosti dišnih mišića koji preko resepiracijske insuficijencije dovodi do smrti
povećani lipidi u krvi...oštećenja mnogih organa i njihovih funkcija
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 19:57   #11
super, ante, takav odgovor sam cekala!
buduci da je pothranjenost bolest, koji su njezini simptomi? kako se moze otkriti? analizom krvi mozda?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 20:45   #12
pa eto simptomi su jelte gubitak tjelesne težine, smanjena mišićna masa, spontana krvarenja zbog slabosti krvnih žila i pomanjkanja faktora zgrušavanja, hipovitaminoze i sva simptomatologija koja uz njih ide, proljevi i steatoreja, učestale infekcije,infestacije, ako je stanje subletalno u konačnici mogu nastat raznorazni tumori.
posebni oblici su kwashiorkor-gubitak proteina,marazam-teška opća pothranjenost te kaheksija koja se uglavnom veže za tumore-terminalna stanja
nemaš specifičnog nalaza, ali u procjeni stanja se radi diferencijalna krvna slika,standardni biokemijski testovi,albumini,globini,lipidni profil,koagulogram,elektroliti
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 10:49   #13
ma meni cijeli zivot govore da sam pothranjena pa ja ziva i zdrava,jednostavno imam malo kila 175cm/53kg!
__________________
I guess I thought you had the flavour!
tallulagirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 13:19   #14
e pa cijeli ti život lažu
ako si imala uvijek takvu kilažu
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2007., 16:12   #15
Ja sam doživjela malnutraciju (pothranjenost) organizma, imala sam 48 kg na 180 cm..

Izgubila sam menstruaciju na 6 mj..
otpala mi je kosa....nisam mogla sjediti zbog izraženih kostiju, afte u ustima
Razlog: 40 dana nisam jela skoro ništa, čokolino i pila čaj
Dg: Crohnova bolest.
Koliko se sjećam dosta opasno stanje organizma, oporavila sam se i sad sam previše "uhranjena"
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 19:05   #16
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
e pa cijeli ti život lažu
ako si imala uvijek takvu kilažu
pa s bmi-om 17.3 je pothranjena. ili nam svima lazu?

to je bas ono sto me zanimalo. ponavljam:povecava li blaga pothranjenost rizik od neke bolesti? ili: treba li se tallulagirl bojati da ce zbog svoje male tezine imati zdravstvenih problema?
carre is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 01:59   #17
da bi netko bio proglašen mora imat niz simptoma koji idu kao posljedica smanjene tjelesne mase, a ne samo smanjen bmi,jer netko može biti po svim parametrima zdrav a svejedno mu može falit 10 kg jer je takve konstitucije, teško da te ljude možemo smatrat bolesnim, ali da imaju povećan rizik od određenih bolesti stoji
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 02:34   #18
Pozdrav.
Visoka sam 165 cm i imam 45 kg, imam 23 godine, oduvijek sam tako mršava i kad god sam išla vaditi krv, nalazi su bili u redu. Muku mučim pokušavajući se udebljati, sad me još uhvatila i anksioznost i PA i gastritis. Da li netko ima kakav savjet kako da se uz sve to udebljam? hvala
micamacazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 17:25   #19
ja imam taj problem ali sam muški.

ja sam ti uveo obavezni doručak sa mlijekom.

do objeda pojedem voća još.

najedem sa za objed i popijem vitamine.

oko 4-5 SATI još jedan obrok.

onda idem svaki drugi dan u teretanu i pijem neke proteine za iza treninga.

u dane kada ne idem u teretanu trčim.

nešto si još sprčkam za večeru i prije spavanja kakao.


za mjesec dana 3 kila sam dobio.

ali se osječam zdravije i ufuro sam se totalno u to.

bjež od cigara!!!
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 18:29   #20
Pozdrav, nova sam
Dakle imam 15 godina, 16 za mjesec dana, i oduvijek sam bila malo bucka, na prijelazu iz 7. u 8. razred sam se udebljala dosta, imala sam 62 kg na visinu 157-158 cm, probavala sam sve i svakakve dijete, ali nista nije uspjevalo. Od kad sam krenula u srednju me ta tezina uzasno pocela smetat i bas sam bila nezadovoljna sa svojim izgledom. Oduvijek sam osoba s nisikim samopouzadnjem, i ta tezina ga je dodatno srozala. U drugom polugodistu 1. srednje odlucila sam se sredit prehranu i smrsavit. Nisam bila na odredenoj dijeti vec sam samo pazila sta jedem. S vremenom sam pocela sve manje i manje jest i kile su stvarno isle dolje. To je krenulo sredinom 1.mjeseca, a evo sad je 7. i uspjela sam skinuti 17 kila otprilike. Trenutno imam 45kg, svi mi kazu da je to mozda malo previse mrsavo, ali ja sebe i dalje ne vidim kao neki mrsavicu. S tim da imam dosa problema sto se tice odabira prehrane, bojim se uzasno jest neke namirnice i pogotovo slatko, kruh i sve ono sto ajmo rec deblja. Bojim se da sam stupila u neki odredeni stupanj podhranjenosti jer mi je bmi ispod 18.5, ne znam kako da unormaliziram prehranu a da se ne udebljam.. Trebala bih pomoc, ako itko zna kako sredit ovo?
Dora154 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.