Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2017., 21:19   #41
Jednostavno.
Nikako.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 21:39   #42
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
http://www.vecernji.hr/hrvatska/redo...icarka-1158919


Posjetiti (9.4.2017.) će nas žena koja je ujedno vjernica i ljevičarka, što eto u Španjolskoj ne mora biti "zločudna bolest" kako bi je je strogo hrvatski desni "liječnici" dijagnosticirali na vlastitom nacionalnom tlu.


Da li je uopće moguća pomirdba dva načina razmišljanja, i to onih koji su često oprečni jedna drugome u stvarnosti i stoga ljuti neprijatelji

Može li snaga katekizma KC i onoga što očito tu osobu bode u oči svojom nepravdom, učiniti ratnikom/com za neki bolji svijet?
Moguće je, dapače lijeve opcije bi vjernicima trebale biti prirodnije od desnih jer vjere transcendiraju nacionalne prepreke. No u stvarnosti ljudi imaju potrebu za identifikacijom po nacionalnoj i vjerskoj osnovi, pa se često dogodi miješanje to dvoje. Recimo, tko je vidio biti hrvat, ali ne katolik. (Yours truly)
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 21:48   #43
Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post
Može li ko dati definiciju ljevičara i desničara? Danas je to sasvim nejasan pojam.
Lakše je definirat ljevičare no desničare. Ljevičari uvijek idu protiv ljudske prirode. Ljudi vole posjedovati, ljevičari vole nasrtati na privatno vlasništvo. Ljudi su imaju različite sposobnosti, zato neki zarađuju više, neki manje, ljevičari vole uravnilovku, u ekstremnim slučajevima nagrađuju lijenčine i neradnike, a kažnjavaju produktivce. Žene su prirodno žene, muškarci su prirodno muškarci, a ljevičari potiču porobljavanje muškaraca od strane države, a žene žele pretvoriti u muškarce, namećući im osjećaj krivnje ako ne žele biti "uspješne" i žele samo obitelj i djecu. Ljevičari su za dekonstrukciju svih stupova društva, morala, religije, nacije, obitelji i spolnosti. Ljevičari podržavaju političnu korektnost, tojest progresivni teror nad slobodom misli i govora.





Desničari su valjda svi ostali.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.03.2017., 22:05   #44
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Žene su prirodno žene, muškarci su prirodno muškarci,
Sto reci na ovo...nego da nema veze s vezom. Ti bi htio da tome bude tako, ali ti tvrdnja jednostavno ne drzi vodu u stvarnom zivotu. Ne samo kad se govori o kompleksnosti rodnih uloga i identiteta, vec i medju zenama i muskarcima koji se osjecaju takvima, ali ne podlijezu rodnom stereotipu, ili onome sto ti nazivas "prirodna zena" i "prirodni muskarac".
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 23:13   #45
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Vjernik ljevicar uopce nije oksimoron. Jednakost, bratstvo i briga za drugoga su i krscanske i ljevicarske vrijednosti.
Nije oksimoron. Problem kolizija vrijednosti može nastati što se tiče primjene nasilja.
Sa željom za ispravljanje nepravdi vezan je u okviru kršćanskih vrijednosti nenasilni otpor, prije svega.

No, "teologija oslobođenja", raširena prije svega u Južnoj Americi od II. Koncila do 80-tih godina, u praksi opravdava revolucionarno nasilje i isprepletena je sa marksističkim idejama.

Quote:
tzipiripi kaže: Pogledaj post
Može li ko dati definiciju ljevičara i desničara? Danas je to sasvim nejasan pojam.
Zapravo jest nejasan, zbog brzine društvenih promjena.


Općenito, ljevičari se lože na slobodu, jednakost, bratstvo, ljudska prava, progres i reforme...
... a desničari na autoritet, hijerarhiju, poredak, dužnosti, tradiciju, konzervativnost.

Pozivanje na individualizam i kolektivizam može varirati između dviju strana.

Po meni, u društvu je potrebna ravnoteža te dvije političke filozofije, koja ne treba previše odstupati od sredine.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 23:33   #46
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Moguće je, dapače lijeve opcije bi vjernicima trebale biti prirodnije od desnih jer vjere transcendiraju nacionalne prepreke.
Univerzalizam ? Da, ali uz povijesno postojeću podjelu na vjernike i nevjernike, koja je u slučaju islama i kršćanstva, "misionarskih" religija, "riješena" širenjem, barem u njihovoj izrazito ekspanzivnoj fazi.

No, kolektivizam i tradicija pretežu ipak na "desnu" stranu, tako da je pitanje što je "prirodnije".
Imajući u vidu spisak ideologija sa atributom "kršćanski" i "islamski", nema prevage niti na jednu stranu, po meni... što je zapravo dobro, inače bi zaista moglo doći do izjednačenja religije sa ideologijom.
A to se ne bi smjelo dogoditi.

Quote:
No u stvarnosti ljudi imaju potrebu za identifikacijom po nacionalnoj i vjerskoj osnovi[/B], pa se često dogodi miješanje to dvoje. Recimo, tko je vidio biti hrvat, ali ne katolik. (Yours truly)
Takva potreba za identifikacijom često je plod "bliskih susreta u povijesti" sa dominantnijom nacijom.
(Relativno) maloj naciji u pravilu je jedina obrana homogenizacija po svim osnovama.
Naravno da je to dvosjekli mač, jer kasnije sužava mogućnosti vlastitog razvoja i stvara "prave" i "manje prave" pripadnike nacije.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 00:11   #47
Često se u istraživanjima kulturnih, religioznih i političkih vrijednosti koristi Singelis-Triandis-Gelfand skala (horizontalno-vertikalno i individualno-kolektivno)...

Primjer istraživanja primjenjenog na studente katoličkih sveučilišta u Poljskoj...

The Interplay between Religiosity and Horizontal and Vertical Individualism-Collectivism among Polish Catholic Students

Quote:
Beata Zarzycka*
Anna Tychmanowicz**
Agata Goździewicz-Rostankowska***

Sažetak:

Individualizam-kolektivizam se javlja kao jedna od najvažnijih konstrukcija za opisivanje kulturalnih različitosti i sličnosti. Standardno se individualizam i kolektivizam ispituju kroz usporedbu kultura Zapada i Istoka ili usporedbom različitih religijskih tradicija, npr. kršćanstvo je viđeno kroz zapadnjačko individualističko poimanje svijeta, dok je budizam izvor istočnjačkog kolektivističkog poimanja.
Istraživanje predstavljeno u ovom članku razrađuje povezanost individualizma/kolektivizma i religioznosti u poljskoj katoličkoj kulturi.
Iako je društveni okoliš Poljske tradicionalno katolički usmjeren, uočen je postepen rast sekularizacijskih procesa.
U dvije odvojene studije istražujemo povezanost individualizma/kolektivizma i religioznosti definiranima u tradicionalnom (1. studija) i sekulariziranom kontekstu (2. studija).


* The John Paul II Catholic University of Lublin, Department of Social Psychology and Psychology of Religion
** Institute of Psychology, Maria Curie-Sklodowska University in Lublin
*** University of Gdańsk, Institute of Psychology
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 08:15   #48
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Vjernik i desničar.
Moje saučešće...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 13:15   #49
Terry Eagleton (britanski knjizevni kriticar i teoreticar), u svojoj knjizi Razum, vjera i revolucija upravo govori o tome kako je Isusova zrtva cin solidarnosti s onima na dnu drustvene ljestvice. S druge strane, razvijena zapadna kapitalisticka drustva koja se temelje na racionalizmu su po svojoj prirodi agnosticka.
Odlomak iz intervjua s njim:

Imate li problema pomiriti kršćanstvo i marksizam?

- Nemam. Dobronamjerno često kažem da ih je lako pomiriti jer su oba - totalitarna. Tako odmah i naglasim da sam svjestan svega negativnog i spriječim suvišne rasprave. Nešto pametnijima dodam i da je lako ujedno biti katolik i marksist jer se tako barem poštedite faze liberalizma. Pristaša sam onoga što nazivam tragičkim humanizmom, nisam sklon liberalnom humanizmu, za što se zalažu Dawkins i kompanija, a koji polazi od pretpostavke da ćemo biti slobodni tek nakon što se riješimo mitova i praznovjerja. Skloniji sam vjerovati da ćemo se slobodno razvijati tek kad se suočimo s najgorim, i potom se radikalno obnovimo. Ta vrsta humanizma, premda polaze s različitih pozicija, u srži je i marksizma i kršćanstva, a ja je kao takvu mogu prepoznati i prihvatiti kao nešto sebi blisko. Nešto za što se isplati zalagati i boriti.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 21:24   #50
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nije tacno da je covek duhovno bice,evo ja sam apsolutno neduhovan.To nije u nasoj prirodi.
Inteligencija nije isto što i duhovnost, tako bar kažu.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Lijeve ideje počivaju na zabludama, moglo bi se reći na pomanjkanju životnog iskustva. Jedan od glavnih začetnika je bio Marx, koji iz principa nije želio radit, dvoje djece je umrlo od gladi, a neki potomci su se ubili iz očaja. Njegova žena je govorila da bi mu bilo puno bolje da stvori nešto kapitala nego da piše "Kapital". Je li moglo išta dobro proizać iz takvog probisvjeta? Pametnom dovoljno.

Apropos moje malenkosti, nekoliko godina sam bio vjernik i ljevičar.
Zanimljivo, tom istom Marxu ja mogu zahvaliti što sam radio svega osam sati dnevno i imao slobodne vikende.
A da se tebe pita, radio bih svaki dan dvanaest sati i krepao od iscrpljenosti prije četrdesete, pedesete?
Koliko si ti djece othranio kad već držiš da imaš pravo predbacivati Marxu? Što si ti učunio za čovječanstvo?

Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Joj, pa nisu svi vjernici vjernici od rodjenja jer su odgajani u vjerskom okruzenju. Ja nisam odgojena u vjerskom okruzenju, stovise moj tata je zesci ateist, pa sam se u zrelijoj zivotnoj dobi okrenula vjeri, na temelju vlastitih unutarnjih osjecaja, stremljenja i iskustva. Ja sam, naime, morala nadrasti okove ateizma i otpora prema vjeri i religiji. A bili su vrlo snazni...

Vjernik ljevicar uopce nije oksimoron. Jednakost, bratstvo i briga za drugoga su i krscanske i ljevicarske vrijednosti.
Nitko nije rođen kao vjernik, za vjeru je potrebna indoktrinacija.

Ti si vjerojatno starija gospođa ako su te maltretirali ateizmom.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ovo ozbiljno misliš ?

Duhovnost nikako nije samo fensi riječ, iako se netko može osjećati posebnijim jer je, eto, rabi kao alternativu etabliranim religijama.

Već sam spomenuo kako duhovnost ne vidim odvojenu od religije, jedna bez druge propada.

Samo, također imaš i "novokomponovane" vjernike... ili pripadnike ovog ili onog političkog usmjerenja.
E pa ja mislim da jest šmensi-fensi riječ jer nitko mi nikada nije pružio suvislu definiciju te famozne "duhovnosti".

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Vjernik i desničar.
Što misliš o klerofašistima?

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Lakše je definirat ljevičare no desničare. Ljevičari uvijek idu protiv ljudske prirode. Ljudi vole posjedovati, ljevičari vole nasrtati na privatno vlasništvo. Ljudi su imaju različite sposobnosti, zato neki zarađuju više, neki manje, ljevičari vole uravnilovku, u ekstremnim slučajevima nagrađuju lijenčine i neradnike, a kažnjavaju produktivce. Žene su prirodno žene, muškarci su prirodno muškarci, a ljevičari potiču porobljavanje muškaraca od strane države, a žene žele pretvoriti u muškarce, namećući im osjećaj krivnje ako ne žele biti "uspješne" i žele samo obitelj i djecu. Ljevičari su za dekonstrukciju svih stupova društva, morala, religije, nacije, obitelji i spolnosti. Ljevičari podržavaju političnu korektnost, tojest progresivni teror nad slobodom misli i govora.





Desničari su valjda svi ostali.
Baš me zanima po čemu bi se definicija ljevičara koju bi izrekao neki klerofašist razlikovala od tvoje?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 21:29   #51
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post


Nitko nije rođen kao vjernik, za vjeru je potrebna indoktrinacija.

Ti si vjerojatno starija gospođa ako su te maltretirali ateizmom.
Za vjeru nije potrebna indokrinacija. Nitko nije rodjen kao vjernik, ali to moze postati bez obzira na indoktrinaciju. Evo ja sam ti primjer.

Pa ako pod starija smatras osobu u kasnim 30ima, onda jesam .
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 23:28   #52
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Što si ti učunio za čovječanstvo?
Ništa. Moje proizvode koriste milijuni ljudi u Hrvatskoj i inozemstvu. Ne šalim se.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Što misliš o klerofašistima?
Imaginarni prijatelji, kao Spaghetti Monster.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”

Zadnje uređivanje Basta : 01.04.2017. at 23:42.
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 23:37   #53
Judolino za ovom malicioznom opaskom nije bilo potrebe jer mi je tvoja mrznja poznata,ali to je normalno za tako leve komuniste.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 23:50   #54
Samo da napomenem, nije mene nitko maltretirao ateizmom. Govorim samo o okruzenju. Kao djeca usvajamo vjerovanja i ponasanja koja vidimo kod roditelja kao svoja, ali kad malo sazrijemo imamo mogucnost stvaranja vlastitih sustava verovanja na temelju vlastitog iskustva.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 23:53   #55
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Judolino za ovom malicioznom opaskom nije bilo potrebe jer mi je tvoja mrznja poznata,ali to je normalno za tako leve komuniste.
Nisam primijetio da sam te nešto pitao, ali kad si već tu, samo da ti kažem da nisam komunist. Kako svaki vjernik nije religiozna budaletina koja vjeruje u ravnu Zemlju staru par tisuća godina, tako ni svaki ljevičar nije komunist.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 00:04   #56
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Samo da napomenem, nije mene nitko maltretirao ateizmom. Govorim samo o okruzenju. Kao djeca usvajamo vjerovanja i ponasanja koja vidimo kod roditelja kao svoja, ali kad malo sazrijemo imamo mogucnost stvaranja vlastitih sustava verovanja na temelju vlastitog iskustva.
Moj je stari bio ateist, a stara i njezina strana familije su me pokušavali indoktrinirati vjerom. Međutim, ja sam počeo čitati kao vrlo malo dijete, a kad na raspolaganju imaš razne enciklopedije teško da ti netko može prodati priču da djecu donose rode ili da neki bradati čiča sjedi na oblaku i jako se ljuti ako navlačiš veseljka.

Izgleda da sam prerastao intelektualnu razinu potrebnu za novačenje u vjerske postrojbe.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 00:07   #57
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Moj je stari bio ateist, a stara i njezina strana familije su me pokušavali indoktrinirati vjerom. Međutim, ja sam počeo čitati kao vrlo malo dijete, a kad na raspolaganju imaš razne enciklopedije teško da ti netko može prodati priču da djecu donose rode ili da neki bradati čiča sjedi na oblaku i jako se ljuti ako navlačiš veseljka.

Izgleda da sam prerastao intelektualnu razinu potrebnu za novačenje u vjerske postrojbe.
Ma nema duboka vjera veze s intelektom. Tek toliko. Ali svatko ima svoj put i svoju istinu...
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 00:26   #58
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Humanost, osjećaj za pravednost, je svima urođen.

Religije kao veliki otimači, otimaju da je to njihova zasluga, izum, donio njihov vjerski osnivač uz pomoć lokalnoga Boga. Počelo od Isusa Krista.

Religije se prekrivaju ovčjim runom "zalaganja za dobrotu, milosrđe i pravdu", skrb za gladne i nemoćne, a zapravo su strogo dogmatska organizacija, koja ima neke čudnovate skupove ideja opisane npr. u katekizmu, socijala im je krinka, a glavni cilj vrbovanje za svoju "ideologiju obećavanja života poslije smrti na njima specifičan način". Ego mem.

Tako da je sličnost samo varka.
Djelomično se slažem ali samo djelomično.
Postoji više perspektiva religije. Ne može se procjenjivat isključivo po njenim korjenima. Ako kršćanstvom smatraš isključivo sadržajem Biblije onda tu stvarno ima svega i svačega. Od razvratnog klanja žena i djece, ropstva, nagovještanja pedofilije pa sve do praštanja, ljubavi prema neprijatelju itd.

Ali izvan Biblije ono što čini vjeru stvarnom su ljudi koji ju održavaju živom.
E sad, danas češ teško nać kršćana koji u skladu sa Biblijom kamenuje svoju neposlušnu djecu, otima djevice, prodaje svoje kćeri njihovim silovateljima itd.
Većina kršćana u zapadnom svijetu su normalni obični ljudi kao ti i ja. Prilagodili su vjeru današnjim standardima moralnosti pa ih nema razloga napadati u ime njihove svete knjige. Mislim, dobro im je skrenuti pozornost na kontradiktornost njihove svete knjige i njihovog osobnog osjećaja morala ali ih ne treba poistovjećivati jer nema razloga za to.

Činjenica je da današnji vjernik jednostavno mora ignorirati ili "interpretirati" dijelove svojih svetih spisa da bi opravdao svoju vjeru. Na takav način vjera evoluira. Otpušta primitivizam i usklađuje se sa sekularnim vrijednostima.
Treba im dozvoliti tu promijenu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 01:42   #59
Ako se pod ljevičarem smatra osoba koja se vrijednosno zalaže i za homoseksualni način života i pravo na pobačaj, onda je takva osoba i njezina vjera u koliziji s onim što jest katolički nauk i vjera.

Nema tu velike filozofije.

Iz katoličkog kuta, pobačaj je ubojstvo i nema tih okolnosti koji mogu umanjiti ili ublažiti moralnu odgovornost osobe koja svjesno, slobodno i namjerno prekida život drugomu biću.

Bivša redovnica Forcades se može baviti politikom, ali ono što govori u suprotnosti je s naukom KC.

Mnogi će joj možda, pljeskati, ali vodim se mišlju kako Isusu i nisu baš pljeskali (ako i jesu to je bilo vrlo kratko kad je svečano ušao u Jeruzalem na magarcu), pa kod Forcades tu popularnost i ne vidim kao neku osobitu prednost.

Kroz povijest bilo je mnogo hereza, ovo s Forcades nije ništa novo. Kruha i igara.
Danas je mnogo teže naći istinskih i iz ljubavi poniznih žena koje žele graditi zajedništvo, nego ovakvih koji žele rušiti.
(Rušiti zajednice, prekidati živote već u utrobama...itd. Mnogo ih je, mnogo...abortusi, razvodi, ljubavnici,...To može postati credo svijeta, ali credo katoličke vjere - ne. Pa i onda kada i sami vjernici koji se deklariraju katolicima padaju na ispitu.)

Uzalud vam trud svirači.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 01:53   #60
Bivsa?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:05.