Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2017., 07:37   #61
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Na temu: meni je ovo ne pozivanje zena ili muzeva cudno. Ne bi mi bas bilo drago da netko zove muza i kaze mu da dode bez mene a isto bi mi bilo i obrnuto. Uopce ne kuzim kak to ljudi naprave. Kaj vele "e cuj, ajd dodi bez zene" 😕
Ja tu ne vidim nikakav problem. Ne morate doc i problem rjesen.
Najludji su mi oni koji to ignoriraju i pojave se oboje.

.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:53   #62
Quote:
Flat kaže: Pogledaj post
Uvijek se vikne: "muskarci za krizem" kad kolica sa sandukom krenu prema grobu.
Ja nisam bio na drugacijem.
To jako ovisi od kraja do kraja. Odakle sam ja, idu kolica s lijesom, rodbina, a dalje kako tko stigne. U ZG i Zagorju sam se jako iznenadila kada sam čula 'muškarci za križem'.

Jedno od objašnjenja koje sam dobila je i da se nekad lijesovi nisu radili kao danas, pa je znalo biti svega kad bi grunuo dolje na pod (čitaj: raspao bi se i tijelo izletilo van), pa kao to nije prizor za žene i djecu.

Što se tiče problema autorice, planira li njen muž ići bez nje ili samo ona vidi problem?
VeronaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:25   #63
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Ovo za sprovod prvi put čujem, kod nas prvo ide isključivo obitelj pokojnika neovisno o spolu, a svi ostali iza što je i najlogičnije.
Isto kod mene. Kvarner.
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Muslimani vanka ne smatraju bosance i turke 'pravim' muslimanima (sta god to znacilo). Cuo sam dosta puta takve i sl. komentare.
Koji muslimani vanka? S Bliskog Istoka?


OT: Vjenčanja su mi više tlaka, a ne neki super provod pa bi mi bilo totalno svejedno. Mladenci znaju što žele, možda i srezati troškove, možda da su uzvanici samo prijatelji i obitelj bez dodataka.
Jedino mi ne bi bilo ok da, recimo 10 zajedničkih frendova mene i mladenaca dobije +1 pozivnicu, a ja ne.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:40   #64
Quote:
Nyameria kaže: Pogledaj post
Na temu: meni je ovo ne pozivanje zena ili muzeva cudno. Ne bi mi bas bilo drago da netko zove muza i kaze mu da dode bez mene a isto bi mi bilo i obrnuto. Uopce ne kuzim kak to ljudi naprave. Kaj vele "e cuj, ajd dodi bez zene" 😕
Da ne pozove samo neke onda svakako, ali ako ne zove ničije partnerice koga briga, njegova svadba, njegova stvar, možda su se dogovorili da on zove prijatelje, a ona prijateljice. Ili nešto deseto.
Bezobrazno je ako je netko izdvojen. Ako zove 50 prijatelja bez partnerica to je njegova stvar.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:56   #65
Ja bih bila presretna da ne moram ići i napravila bih si doma mini zabavicu povodom toga.
__________________

“I regret nothing. The end.”
Ron Swanson
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 11:27   #66
Quote:
Violently happy kaže: Pogledaj post
Ja bih bila presretna da ne moram ići i napravila bih si doma mini zabavicu povodom toga.
Nekako naslućujem da pokretačica teme nema takvih želja
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 11:38   #67
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Nekako naslućujem da pokretačica teme nema takvih želja
Pa normalno, inače ne bi otvorila temu.
__________________

“I regret nothing. The end.”
Ron Swanson
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 12:11   #68
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Jedino mi ne bi bilo ok da, recimo 10 zajedničkih frendova mene i mladenaca dobije +1 pozivnicu, a ja ne.
To ni meni baš ne bi bilo okej, ali ako je većina pozvana bez partnerica, ne vidim neki problem.

I što se sprovoda tiče, iz Zagorja sam, nisam bila ni na jednom sprovodu gdje žene nisu bile odvojene od muškaraca (jedino se obitelj ne odvaja).
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 13:44   #69
Quote:
VeronaM kaže: Pogledaj post
To jako ovisi od kraja do kraja. Odakle sam ja, idu kolica s lijesom, rodbina, a dalje kako tko stigne. U ZG i Zagorju sam se jako iznenadila kada sam čula 'muškarci za križem'.

Jedno od objašnjenja koje sam dobila je i da se nekad lijesovi nisu radili kao danas, pa je znalo biti svega kad bi grunuo dolje na pod (čitaj: raspao bi se i tijelo izletilo van), pa kao to nije prizor za žene i djecu.

Što se tiče problema autorice, planira li njen muž ići bez nje ili samo ona vidi problem?
Pa muz je rekao da nece ici ako vidim problem,a blizak mu je drug pa sam rekla neka ide...svima je tako dao pozivnice,znaci nisam samo ja,,samo mi je bilo cudno

kao sto sam rekla zene idu uvijek i na vjerski dio svadbe,tako da nije to do toga..na sahrane zene ne idu kod muslimanu,ostaju u kuci pokojnika i obavljaju molitve(al to je offtopic).Naricanje i sl na sahrani je protiv vjerskih obicaja u islamu ,radi toga
sarajka89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 13:46   #70
Quote:
Violently happy kaže: Pogledaj post
Pa normalno, inače ne bi otvorila temu.
a nije da ludim za tim da odem na svadbu ,ali mi je cudno cisto zato sam otvorila
sarajka89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 14:28   #71
Ljudi se danas vrijeđaju za svaku pizdariju. Generalno kad gledam u nazad ljudi koji su radili malu svadbu su imali ograničen budžet pa su i pazili da zovu samo najbliže i najdraže ljude. To mi zbilja nije za naljutiti se. Da je svatko od tih malo ljudi još zvao svoje partnere to više nebi bilo malo vjenčanje. Nebi se ljutila na tako nešto.

Via Tapatalk
__________________
Faith rarelly calls up on us in the moment of our choosing!
Lady_Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 14:44   #72
Quote:
sarajka89 kaže: Pogledaj post
a nije da ludim za tim da odem na svadbu ,ali mi je cudno cisto zato sam otvorila
Btk, pozovi svoje babe i napijte se ko krmad.
__________________

“I regret nothing. The end.”
Ron Swanson
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 16:58   #73
Njihova svadba, pa mogu odlučiti koga će zvati.
Mužev kolega s posla je pozvao samo muza na svadbu i meni je to bilo potpuno normalno. Vidjela sam ga jednom u životu.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 18:37   #74
Quote:
VeronaM kaže: Pogledaj post
To jako ovisi od kraja do kraja. Odakle sam ja, idu kolica s lijesom, rodbina, a dalje kako tko stigne. U ZG i Zagorju sam se jako iznenadila kada sam čula 'muškarci za križem'.

Jedno od objašnjenja koje sam dobila je i da se nekad lijesovi nisu radili kao danas, pa je znalo biti svega kad bi grunuo dolje na pod (čitaj: raspao bi se i tijelo izletilo van), pa kao to nije prizor za žene i djecu.

Što se tiče problema autorice, planira li njen muž ići bez nje ili samo ona vidi problem?


ja pak mislim da je to radi katoličke nadvrijednosti muškaraca. iako ovo objašnjenje s lijesom
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 21:11   #75
zanimljivo mi je ovo kako se povukla priča o vjenčanju i sprovodu...nije to slučajno

uglavnom, i ja sam od onih koja bi bila presretna da me se ne pozove na vjenčanje. štoviše, ima već koja godina da sam rekla da više ne idem na nikakva vjenčanja, sve dok mi se sin ne bude ženio. ipak, znam da bi muž odbio otići bez mene.

što se same teme tiče, ovdje je jasno naznačeno da nikome žena nije pozvana. znači, nema se tu što puno misliti. nije to nešto osobno prema sarajki, već želja mladoženje. po meni bi bilo u redu poštovati takvu želju, ali fala bogu, uvijek se može eskivirati ako se ni njenom mužu ne ide....
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 22:20   #76
jel mladozenja ima zavracene hlace?
nosi li bradu?
jesi li ti sarajka isto muslimanka?


nisi odg jel to onaj frend sto te nevoli?
jeste li kupili zavjese?
auto?

sad znas sta frend od muza misli o tebi...neovisno sto i druge zene nisu pozvane...

i kako to izgleda onda...mladenka i 300 muskaraca...ili kako...i sta su druge zene vrijednije od tebe ako su na toj svadbi?

ej pogotovo zakonita supruga od kuma da nije pozvana na svadbu...to mi nije normalno...
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 22:34   #77
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post

i kako to izgleda onda...mladenka i 300 muskaraca...ili kako...i sta su druge zene vrijednije od tebe ako su na toj svadbi?

ej pogotovo zakonita supruga od kuma da nije pozvana na svadbu...to mi nije normalno...
To je muslimansko vjencanje. Svatko ima svoje svatove.
A na sam cin vjencanja su prisutna 2 svjedoka (obicno 2 muskarca). Ako zena hoce zenu svjedoka onda trebaju biti dvije zene umjesto tog jednog muskarca.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 22:41   #78
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Koji muslimani vanka? S Bliskog Istoka?
Ne samo iskljucivo zemlje bliskog istoka. Tu su zemlje sjeverne afrrike... Somalija, Indija(pogotovo Banglades)...azijske drzave itd
Nevjerovatno je vidit njihovu 2gu-3cu generaciju rodjenih u zapadnoj europi koliko jako drze (maximalno) do tih religiozno-kulturoloskih obicaja.
S jedne strane postoji socialno uklapanje zapadnom drustvu, a s druge strane totalno odbacivanje bilo kakve intergracije. Zvuci paradoksalno.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 08:50   #79
Meni je ova tema SF cisti.

Evo zasto:

Svojedobno smo bili u nezavidnoj situaciji muz i ja vjencati se prije nego sto smo htjeli i planirali.

Dakle u stranoj drzavi u kojoj smo se odlucili skuciti i gdje sam ja stranac smo tek na salteru opcine skuzili da vrijeme JE problem. Mi smo se htjeli vjencati za kojih godinu i pol dana, dosli ubosti termin po zelji i mislili polako pripremati svadbu. Akad ono corak: veli sluzbenik vi sa vasim dokumentima morate paziti da ne zatrudnite umedjuvremenu. Koji sad to klinac ima veze: ima, ima, jer mi u podvrdi da nisam udata na internacionalnom dokumentu i s apostilom pise da nemam djece. Ako u medjuvremenu rodim, to postaje problem. Svi dokumenti su automatski nevazeci. Takodjer ako se dijete rodi prije sklapanja braka je stranac kao i ja i podlijeze drugom setu zakona. A ja sam taman koji tjedan ranije isfarbala plusic na trakici .

Koja zavrzlama iz nicega.

I sta sad? Vjencanje je puno novca. Internacionalno vjencanje jos i vise. S obzirom na situaciju, nedostarak vremena i nedostatak uopce sanse za financijski se pripremiti mi smo se odlucili vjencati sami. Jedan od razloga je upravo (poznajuci hrvatski mentalitet) da krivim izborom uzvanika na vrat na nos sklepane svadbe ne uvrijedimo nikoga. I ne navucemo na sebe bijes pravednika kod kojih smo mi pirovali. Ovako radije nitko. Osim toga aj probaj nekom objasniti da zivis vani a nemas para (krenuli od nule).

Meni je kuma bila neutralna nova prijateljica, Indonezanka s kojom sam setala psa. Muz je svog svjedoka 'iznajmio' za 50 guldena. Najozbiljnije. Citav trosak svadbe je bio 160 ondasnjih nlg : 50 svjedok, 100 maticar i 10 parking ). To je negdje red velicine danasnjih 75€. No tak i tak nam je cio brak nekonvencionalan i .... hmmm.... relaxed , pa je valjda i to bilo u liniji

Nakon vjencanja smo zavrsili na kavi. Zatim u krevetu. A nakon toga na veceri. To je bilo malo drugacije nego uobicajeni stres za mladence. Nikome nismo ni zucnuli.

Dvije godine nakon toga toga poslali smo svim prijateljima i rodbini 'kartusu' da smo se vjencali. A mijesanoj domace-stranjskoj uzoj familiji platili tjedan dana spancirunga po Jadranu. Da se ljudi upoznaju. I to je to.

Jel se netko durio, ne cujem na ovoj udaljenosti #selectivedeaf, a i ne zanima me. Mislim da smo ucinili najbolje sto smo mogli u datoj situaciji, a kome nije pravo - nije bio u mojoj kozi da sudi.

Udovoljiti svima je nemoguce. A niti to da je pir sve po PSu, velik, bogat, svi prisutni svejedno ne garantira uspjeh braka.

Pustite paru koji se zeni da sam odlucuje sto hoce. To je njihov dan. Razlozi zasto ne pozivaju sve mogu biti razliciti: od financijski, prostornih, grupno-dinamicnih (osobe koje se ne slazu), tko ce ga znati zasto donose odluke koje donose.

Cinjenicno pak stoji da ih uzvanici u nastavku zivota nece ni financirati ni hraniti ni oblaciti, kao ni sto nisu financirali svadbu, pa ako nista drugo, a onda u tom kontekstu nemaju sta ni odlucivati.

Zadnje uređivanje Marica Carica : 13.04.2017. at 09:11.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 09:20   #80
U sustini nema veze gdje zivis, koje si nacionalnosti, kulture, vjeroispovjesti, zivotnog uvjerenja.

Sve se svodi na to da su 'okovi' ocekivanja i obicaja koji postoje oko vjencanja, sprovoda i sl., zapravo samo oni koji iz raznoraznih razloga namecemo sami sebi.

Jedini izuzetak od ovoga su istospolne zajednice. Jer budimo iskreni nije svuda moguce sklopiti istospolni brak, tako da je i pojam 'mogucnosti izbora' zapravo nepostojeci u tom kontekstu. Na zalost.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.