Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2007., 15:11   #1
Pitanje crkvenog vjenčanja

Može jedno pitanjce, za upućene? Naime, dugo sam sa curom i pasti će svadba 100%, ali nešto me interesira. Ona je vjernica katolkinja (ne zadrta, nasreću), a ja zakleti ateist (ja sam prilično zadrt i radikalan što se toga tiče).

Što ako ću morati na crkveno vjenčanje (a izgleda da ću morati)? Pristao bih na to pošto ju volim, i isključivo zbog toga. No pomisao da će mi se pri tom možda nešto nametati od strane popova.....izaziva u meni samo najgore porive.

Može li biti kakvih problema, jer ako mi pop počne popovati i tjerati me na prihvaćanje IKAKVIH kršćanskih sakramenata ili dogmi, dobit ću želju da ga na licu mjesta odalamim backhand po čubi, bitch slapping style.

Da budem precizniji, može li Crkveno vjenčanje moći proći bezbolno i za mene i za nju, kakva su pravila za vjenčanje vjernice i ateista?

Svima upućenima hvala unaprijed na informacijama!
__________________
...Deep space is my dwelling place,
The stars my destination...
BobbyZero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 15:15   #2
Koliko ja znam, morat ćeš izjaviti da pristaješ da vam se djeca odgajaju u duhu vjere (razlog zbog kojeg se mene pred oltar može dobiti jedino mrtvog).

Ipak... ako nešto malo zašuška u đepu, možda bi se mogao taj dio zaboraviti
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 15:28   #3
Uzmi apaurin ili neki drugi lokalni anestetik i operacija crkvenog vjenčanja proći se koliko-toliko bezbolno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 15:54   #4
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, morat ćeš izjaviti da pristaješ da vam se djeca odgajaju u duhu vjere (razlog zbog kojeg se mene pred oltar može dobiti jedino mrtvog).

Ipak... ako nešto malo zašuška u đepu, možda bi se mogao taj dio zaboraviti
Ako ih ona želi odgajati u kršćanskom duhu, načelno sam OK, makar nisam baš siguran da će to proći tako glatko.....ja ću im svakako nastojati objasniti zašto sam ja protiv toga, ali na njima je da odluče.

Ako će željeti biti ponizni kršćani, njihova stvar. Nadam se samo da će dobro promisliti svojom glavom prije nego što povjeruju u vjerske......dogme.
__________________
...Deep space is my dwelling place,
The stars my destination...
BobbyZero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 15:55   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Uzmi apaurin ili neki drugi lokalni anestetik i operacija crkvenog vjenčanja proći se koliko-toliko bezbolno.
Ma, cijelu bočicu ako treba
__________________
...Deep space is my dwelling place,
The stars my destination...
BobbyZero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 15:59   #6
Da bi se vjenčao u Crkvi obavezno moraš biti i Kršten i morati imati sakramenat potvrde + malo bla,bla....
Ja pagan...vjenčao se u crkvi i preživio. Dansa je sve ok. Što se djece tiče, silio ti njih na nešto ili ne, oni će na kraju sami odabrati put. Na tebi kao budućem roditelju je da ih uputiš da baš ne sj....u stvar totalno.

P.S. E da, i solit će ti pamet naravno...
Aries Firewind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 16:54   #7
ako istinski ne mozes nimalo prihvatit krstenje,pricest, krizmu....nego si tamo "reda-radi" nema smisla.
vedraica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:16   #8
Quote:
vedraica kaže: Pogledaj post
ako istinski ne mozes nimalo prihvatit krstenje,pricest, krizmu....nego si tamo "reda-radi" nema smisla.

Ma ne mogu prihvatiti, i zaista nema smisla...zato razmišljam što i kako ako do toga dođe.

Ali, pošto je Aries preživio, pa valjda ću i ja nekako
__________________
...Deep space is my dwelling place,
The stars my destination...
BobbyZero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:19   #9
Quote:
Aries Firewind kaže: Pogledaj post
Da bi se vjenčao u Crkvi obavezno moraš biti i Kršten i morati imati sakramenat potvrde
Netočno. U Crkvi postoji obred između vjernika i nevjernika, u slučaju kojeg nevjernik mora pristati da se nad njima obavi takav obred (važan zbog toga da 'druga strana' može na ispovijed i pričest), mora pristati da će djeca primiti sakramente u Crkvi i naravno, mora na zaručnički tečaj.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:26   #10
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
i naravno, mora na zaručnički tečaj.
A što se radi na zaručničkom tečaju?
__________________
...Deep space is my dwelling place,
The stars my destination...
BobbyZero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:29   #11
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanjce, za upućene? Naime, dugo sam sa curom i pasti će svadba 100%, ali nešto me interesira. Ona je vjernica katolkinja (ne zadrta, nasreću), a ja zakleti ateist (ja sam prilično zadrt i radikalan što se toga tiče).

Što ako ću morati na crkveno vjenčanje (a izgleda da ću morati)? Pristao bih na to pošto ju volim, i isključivo zbog toga. No pomisao da će mi se pri tom možda nešto nametati od strane popova.....izaziva u meni samo najgore porive.

Može li biti kakvih problema, jer ako mi pop počne popovati i tjerati me na prihvaćanje IKAKVIH kršćanskih sakramenata ili dogmi, dobit ću želju da ga na licu mjesta odalamim backhand po čubi, bitch slapping style.

Da budem precizniji, može li Crkveno vjenčanje moći proći bezbolno i za mene i za nju, kakva su pravila za vjenčanje vjernice i ateista?

Svima upućenima hvala unaprijed na informacijama!
jedina tvoja obaveza je da obećaš da nećeš njoj braniti da živi i prakticira svoju vjeru i da nećeš braniti da odgaja djecu u duhu katoličke crkve.

na samoj ceremoniji vjenčanja......to je za tebe obred kao i svaki drugi gdje ti kažeš DA pred svjedocima...za nju će taj obred biti sakrament i ona će da reći i PRED BOGOM. ona će se pričestiti-ti nećeš.

vrlo je lako moguće da će te svećenik pitati želiš li se krstiti ili nešto slično tog tipa..... ti lijepo i kategorično reci ne,al reci i da ćeš njopj pustit svu slobodu kad je u pitanju njena vjera. (nadam se da hoćeš....)
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:31   #12
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
A što se radi na zaručničkom tečaju?
Sluša... Uči... Ulaže u budući brak.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:32   #13
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
A što se radi na zaručničkom tečaju?
zaručnički tečaj...ili "priprema za brak"
radionice i predavanja koja se odvijaju kroz 3-4 večeri i gdje ćeš čuti razne stvari i od već vjenčanih parova (njihova iskustva), od svećenika, psihologa i slično.

uglavnom ti se teme vrte oko odgovornog roditeljestva, planiranja obitelji, psihološki aspekt braka-komunikacija, život u zajedničkom kućanstvu s roditeljima, odgoj djece i slično. (tako je bar ovdje u rijeci)
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:36   #14
Quote:
A što se radi na zaručničkom tečaju?
Šuplje propovjedanje o braku od ljudi koji nemaju veze s brakom i obitelji.
Uglavnom, gubljenje vremena.
Nego ako je već ta tvoja mlada toliko zapela za crkveno vjenčanje (valjda iz filmova) pretrpi to i gotovo.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:48   #15
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Šuplje propovjedanje ....bla, bla
sva sreća pa ti znaš prepoznati šta je šuplje.....!





(svoj svoga valjda prepoznaje.....)
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:49   #16
Quote:
sva sreća pa ti znaš prepoznati šta je šuplje
Nisam ja. Brat mi je to prošao pa mi rekao.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 17:54   #17
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Nisam ja. Brat mi je to prošao pa mi rekao.
prošla sam i ja "zaručnički tečaj" i mogu ti reći da je meni bio sve samo ne ŠUPALJ. imali smo odlične predavače, prije svega psihologe i teologe.


dakle, zaključit ćemo....tvom bratu je bilo šuplje (ne tebi, ti nisi bio pa ne znaš), meni nije bilo šuplje a ni mom mužu.....stoga, ergo, dakle....nemoj generalizirat - sve ovisi o tome kakvi su ti predavači i kakav je tvoj osobni dojam o svemu.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 18:04   #18
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
Ma ne mogu prihvatiti, i zaista nema smisla...zato razmišljam što i kako ako do toga dođe.

Ali, pošto je Aries preživio, pa valjda ću i ja nekako

iskreno.... da si moj, ja te ni bi htjela tamo "reda-radi"
a mislim da dalje u zivotu, ono nakon 10-15god.kad ova ljubav prodje ostanu urodjeni stavovi koji su jako-jako razliciti pa treba dobra volja oba partnera da kontinuirano traje posteni balans izmedju "mog" i "tvog" uvjerenja
ne znam ...
vedraica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 18:08   #19
Quote:
Aries Firewind kaže: Pogledaj post
Da bi se vjenčao u Crkvi obavezno moraš biti i Kršten i morati imati sakramenat potvrde + malo bla,bla....
Ja pagan...vjenčao se u crkvi i preživio. Dansa je sve ok. Što se djece tiče, silio ti njih na nešto ili ne, oni će na kraju sami odabrati put. Na tebi kao budućem roditelju je da ih uputiš da baš ne sj....u stvar totalno.

P.S. E da, i solit će ti pamet naravno...
Hm... mislim da sam čitao da se možeš vjenčati i ako si deklarirani nevjernik, tj. onda se računa kao da je onaj koji nije nevjernik prihvača jednostrano sve bračne obveze...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 19:33   #20
Ako kažeš da je voliš, onda to i pokaži. Ako je kršćanka, vjerojatno joj crkveno vjenčanje puno znači. Tebe nitko neće objesiti, ništa te ne košta, možda jedino malo ponosa. I na kraju, možda spoznaš nešto dobro. A vaš brak...samo može dobiti blagoslov, ništa loše.

Sretno i s blagoslovom!
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:25.