Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2007., 19:44   #21
Quote:
Maranatha kaže: Pogledaj post
Ako kažeš da je voliš, onda to i pokaži. Ako je kršćanka, vjerojatno joj crkveno vjenčanje puno znači. Tebe nitko neće objesiti, ništa te ne košta, možda jedino malo ponosa. I na kraju, možda spoznaš nešto dobro. A vaš brak...samo može dobiti blagoslov, ništa loše.

Sretno i s blagoslovom!
Ti bi se pristala recimo odreči svoje vjere u Boga da si u takvoj poziciji?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 19:51   #22
Ali on se ne odriče svoje vjere, koliko sam shvatila, nije musliman, židov ni budist. On je jednostavno ateist. Ne odriče se ničega, samo može dobiti.
Ali, s sruge strane njoj ovo znači puno, a njemu ništa. Pitam te ko bi napravio veću 'žrtvu'? Na kraju krajeva, onaj ko je napravi, možda bi se moglo reći da više voli.
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 19:59   #23
Čuj... biti ateist nije baš tako jednostavno kako možda tebi izgleda...

Ne znam kako on rezonira, ali meni je je riječ svetinja. Odreči se riječi svjedočeći javno vjeru do koje držim, bila bi JAAKO velika žrtva...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 20:07   #24
Ej, bila sam ateist. Znam sve i razumijem ga. Voljela bih da mu mogu objasniti ovu drugu stranu.
Maranatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 22:04   #25
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Čuj... biti ateist nije baš tako jednostavno kako možda tebi izgleda...

Ne znam kako on rezonira, ali meni je je riječ svetinja. Odreči se riječi svjedočeći javno vjeru do koje držim, bila bi JAAKO velika žrtva...
Prihvatiti išta kršćansko/katoličko je meni zaista žrtva i odricanje od vlastitih principa....

Ali kad promislim, ipak ostaje činjenica da ju volim, i da ako ona to bude željela jer joj to puno znači, onda će biti u Crkvi.

Neću krepat, to je sigurno Možda malo zabazdim na sumpor

Ma u biti ovaj post sam nabacio zato što su mi jednom rekli da ću morati pristajati na sve i svašta, uključujući da me se krsti i što ja znam što, i tu sam poludio.

Ako je, dakle, pri vjenčanju u pitanju isključivo njena vjera (ne bih joj zabranio prakticiranje vjere ni u ludilu) ili odgoj djece (tu sam već teži, ali ajde...), onda pristajem. Dokle god mene ne budu škropili.
__________________
...Deep space is my dwelling place,
The stars my destination...
BobbyZero is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 08:31   #26
Činjenica je da će svakako pokušati još jednu ovčicu dovesti u stado, svaka čast iskrenim kršćanima. Jedino s čime se slažem da ženi moraš dozvoliti da sama odabere svoj duhovni put. Isto mislim i za djete. Svaka osoba ima pravo da sama odabere svoj duhovni put. Nitko nam nema pravo to nametati, pa čak niti djeci, ustvari posebno ne djeci. Kada za to dođe vrijeme i moje djete će odabrati vjeru koju ono želi i koja će joj biti bliska, ja ću se samo potruditi da joj objektivno postavim izbor. Meni su nametnuli vjeru i mislim da je to velika pogreška.

No sorry na offtopic, da rezimiram, drži se svojih principa, ako postoji obred ateist-vjernik, to će ti biti onda najbolja varijanta. Pristankom na obred ćeš pokazati ženi da poštuješ njen izbor, a ona će pokazati time da poštuje i tvoj. Što se odgoja djeteta tiće i kojekakvih obaveza crkvi, to su samo pričice pred oltarom. Ja osobno djetetu nebih nametao vjeru, no svakako bi ih s vremenom uputio da sam može izabrati svoju vjeru.
Aries Firewind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 12:04   #27
da li se mogu katolik/katolikinja vjencati u crkvi sa muslimanon/muslimankom
phoebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 14:21   #28
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
A što se radi na zaručničkom tečaju?
Po onome što sam čula, rikaje od smija!
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:30   #29
Quote:
phoebe kaže: Pogledaj post
da li se mogu katolik/katolikinja vjencati u crkvi sa muslimanon/muslimankom
ja mislim da mogu...al ista je shema...musliman/muslimanka mora obećati da neće supružniku braniti prakticiranje vjere i da će djeca biti odgajana u katoličkom duhu....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:31   #30
Quote:
NekaNovaJa kaže: Pogledaj post
Po onome što sam čula, rikaje od smija!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 21:57   #31
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanjce, za upućene? Naime, dugo sam sa curom i pasti će svadba 100%, ali nešto me interesira. Ona je vjernica katolkinja (ne zadrta, nasreću), a ja zakleti ateist (ja sam prilično zadrt i radikalan što se toga tiče).

Što ako ću morati na crkveno vjenčanje (a izgleda da ću morati)? Pristao bih na to pošto ju volim, i isključivo zbog toga. No pomisao da će mi se pri tom možda nešto nametati od strane popova.....izaziva u meni samo najgore porive.

Može li biti kakvih problema, jer ako mi pop počne popovati i tjerati me na prihvaćanje IKAKVIH kršćanskih sakramenata ili dogmi, dobit ću želju da ga na licu mjesta odalamim backhand po čubi, bitch slapping style.

Da budem precizniji, može li Crkveno vjenčanje moći proći bezbolno i za mene i za nju, kakva su pravila za vjenčanje vjernice i ateista?

Svima upućenima hvala unaprijed na informacijama!
Pa ako ti se tako gade kršćanske dogme, sakramenti, odnosno sam Bog što ćeš tamo uopće tražiti?

Curi to učiniti iz ljubavi?

Ne, to je licemjerstvo. To je prijevara u samome početku nečega što u Crkvi ima sakramentalnost, prema tome svetost!

A s obzirom da ti ni djevojka, odnosno buduća supruga, nije neka praktična vjernica (s čime si ti dakako sretan ) koji smisao može imati vaše vjenčanje pred Bogom? Očito da je tradicionalni vjernik koji drži do ispunjavanja onih vanjskih obreda. Ako i kod nje nema vjere onda se ništa više ne trebaš pitati!

Zapravo, to će vam biti samo prepreka u braku. Ako si ateist onda to i budi! Jer već unaprijed ne samo da omalovažavaš sakrament vjenčanja nego i svijesno želiš glumiti pred ljudima nekakvu spremnost na vjerske kompromise.

Dakle, lijepo ti objasni curi što je po srijedi, a ona bi trebala odustati od licemjerstva (biti folklorni vjernik je upravo licemjerstvo!). A kako ti zazireš od primisli na "dogmatiziranje" vjerujem da ćeš je znati uvjeriti kako čini krivo što želi vjenčanje u crkvi.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 21:59   #32
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, morat ćeš izjaviti da pristaješ da vam se djeca odgajaju u duhu vjere (razlog zbog kojeg se mene pred oltar može dobiti jedino mrtvog).

Ipak... ako nešto malo zašuška u đepu, možda bi se mogao taj dio zaboraviti
Žalosno je kada jedno ljudsko biće ima takav antagonizam prema vjeri.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 22:05   #33
Quote:
BobbyZero kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanjce, za upućene? Naime, dugo sam sa curom i pasti će svadba 100%, ali nešto me interesira. Ona je vjernica katolkinja (ne zadrta, nasreću), a ja zakleti ateist (ja sam prilično zadrt i radikalan što se toga tiče).

Što ako ću morati na crkveno vjenčanje (a izgleda da ću morati)? Pristao bih na to pošto ju volim, i isključivo zbog toga. No pomisao da će mi se pri tom možda nešto nametati od strane popova.....izaziva u meni samo najgore porive.

Može li biti kakvih problema, jer ako mi pop počne popovati i tjerati me na prihvaćanje IKAKVIH kršćanskih sakramenata ili dogmi, dobit ću želju da ga na licu mjesta odalamim backhand po čubi, bitch slapping style.

Da budem precizniji, može li Crkveno vjenčanje moći proći bezbolno i za mene i za nju, kakva su pravila za vjenčanje vjernice i ateista?

Svima upućenima hvala unaprijed na informacijama!
Gle inace pravi "pop" vas nebi vjencao. Nebi ni ja, ipak kaj nije glupavo da vas vjenca "pop", ako si ateista onda nisi krscanin i tocka.

Ja sam krscanin i nebi se htio vjencati recimo u Dzamiji.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 22:07   #34
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Dakle, lijepo ti objasni curi što je po srijedi, a ona bi trebala odustati od licemjerstva (biti folklorni vjernik je upravo licemjerstvo!). A kako ti zazireš od primisli na "dogmatiziranje" vjerujem da ćeš je znati uvjeriti kako čini krivo što želi vjenčanje u crkvi.
upravo suprotno, licemjerno bi bilo prihvatiti vjerske sakramente prije braka i sakrament braka s figom u dzepu, ne znajuci sto oni nose.

za slucajeve kao sto je BobbyZerov i postoji ceremonija u kojoj sakrament braka vrijedi samo za jednu stranu, a druga se, kao sto je vec ovdje receno obavezuje dopustiti supruzi zivjeti vjernicki zivot i odgajati djecu u tom duhu.

BobbyZ, to je pravi ispit tolerancije i prihvacanja razlicitosti u braku i ako u tome uspijete vjerojatno cete i kod buducih zivotnih odluka nalaziti zajednicka rjesenja.

s druge strane, pun si negativnosti i gorcine, tako da razmisli zelis li to unijeti u brak. ceremonija postoji, smiri se i vidi mozes li u ljubavi i iz ljubavi prema sadasnjoj curi mirno stajati u crkvi, znajuci da cinis nesto samo iz tog razloga.

zelim vam srecu
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 23:06   #35
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
upravo suprotno, licemjerno bi bilo prihvatiti vjerske sakramente prije braka i sakrament braka s figom u dzepu, ne znajuci sto oni nose.

za slucajeve kao sto je BobbyZerov i postoji ceremonija u kojoj sakrament braka vrijedi samo za jednu stranu, a druga se, kao sto je vec ovdje receno obavezuje dopustiti supruzi zivjeti vjernicki zivot i odgajati djecu u tom duhu.
Kanon 1086. govori da je ženidba između krštene osobe i nekrštene nevaljna.

Čini mi se, e da vidjeh, da on nije kršten.

Mora se prvo krstiti.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 14:20   #36
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Kanon 1086. govori da je ženidba između krštene osobe i nekrštene nevaljna.

Čini mi se, e da vidjeh, da on nije kršten.

Mora se prvo krstiti.
za kanon 1086 je točno što si napisao ali zadnja rečenica u TOM kanonu se nadovezuje na kanon 1125- po kojem je onda ženidba između katolika i ne krštene osobe ne samo muguća nego i valjana:pogledaj
skrolaj do kanona br. 1125
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 15:23   #37
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Žalosno je kada jedno ljudsko biće ima takav antagonizam prema vjeri.
Čekaj, zar treba neki poseban antagonizam biti u igri da bi netko odbio stati pred svjedoke izjaviti nešto čega se ne kani držati?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 08:50   #38
Brak je skoro uvijek kompromis. Imam osjećaj da skoro nitko ovdje nije u braku jer o tome nema pojma. Ako sada neće naći zajednički jezik onda neće nikada.
Bobby, ako voliš svoju djevojku, onda i poštuj njezinu vjeru. Ona mora i tvoj odabir poštovati također. Što se tiče odgoja djece u "kršćanskom duhu", tu ionako nemaš izbora jer se to nameće svoj djeci u školi. No mislim da bi za vas oboje bilo dobro da ne solite djetetu pamet niti da ateizmom niti sa kršćanstvom. Ono će samo odabrati svoj put.
Što se tiće zaručničkog tečaja, to je totalni promašaj. Tjedan dana slušaš uglavnom crkvene dogme i njihov odnos prema braku, seksu i o djeci. Ništa konkretno ili zanimljivo ja tamo nisam čuo. Sve su to bile riječi nekoga tko nikada nije bio u braku. No da budem iskren, naš se župnik trudio barem biti realan. Nisu svi takvi.
Aries Firewind is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 09:37   #39
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Kanon 1086. govori da je ženidba između krštene osobe i nekrštene nevaljna.

Čini mi se, e da vidjeh, da on nije kršten.

Mora se prvo krstiti.
Valjda su na taj kanon već nalipili par anexa!
NekaNovaJa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 09:37   #40
Quote:
Aries Firewind kaže: Pogledaj post
Brak je skoro uvijek kompromis. Imam osjećaj da skoro nitko ovdje nije u braku jer o tome nema pojma.
ja sam u braku.....
Quote:
Aries Firewind kaže: Pogledaj post
Što se tiče odgoja djece u "kršćanskom duhu", tu ionako nemaš izbora jer se to nameće svoj djeci u školi.
šta zbilja??? ja to nisam primjetila...
Quote:
Aries Firewind kaže: Pogledaj post
Što se tiće zaručničkog tečaja, to je totalni promašaj. Tjedan dana slušaš uglavnom crkvene dogme i njihov odnos prema braku, seksu i o djeci. Ništa konkretno ili zanimljivo ja tamo nisam čuo. Sve su to bile riječi nekoga tko nikada nije bio u braku..
šta ozbiljno?? kod nas u rijeci samo početno predavanje vodi svećenik, sve ostalo su psiholozi i teolozi koji jesu u braku. evo npr, i moj muž baš ovaj tjedan vodi taj "tečaj". a on je u braku....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.