Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2007., 11:18   #41
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Da, vidiš to je to jednoumlje ima i svoje dobre strane, naime sve je uniformirano i previdljivo a tko puca na visoku modu pada nisko...u strahu od Velikog brata sa najgornjeg Kaptol kata.
A sad si brate počela nerazumljivo brljat.
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 11:24   #42
Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
A sad si brate počela nerazumljivo brljat.
Polako sestro slatka...
misliš li da ta žena laže???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 11:53   #43
Ja nisam čito kolumne pa ne znam baš ništa o toj ženi. A sad me baš zanima što je pisala. Onak, između redova - koji duh ju vodi. Ako je samo opanjkavala crkvu i vjeru zbog senzacionalizma i čitanosti onda mi je nije žao. A ako je, kao vjernica, ukazivala na loše stvari kojima Crkva obiluje (zbog ljudskog faktora), e onda mi je žao.
motorcycleboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 11:56   #44
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Polako sestro slatka...
misliš li da ta žena laže???
Čik pogodi!

A i ti si faca. Šta ti sad misliš da ću ja, zato što si ti stavila tri upitnika, počet se izmotavat u stilu 'paaa, ne znam...'. Naravno da mislim da laže. Ništa konkretno nije rekla. Sve u stilu 'ima puno lipih stvari ali ne ne smin kazat', i to još posve nebulozno. Kao prijeti joj se, i tko zna što će od nje bit ako nastavi pisat protiv crkve, ali to je ne smeta da o svemu tome (što je opet protiv crkve) piše na naslovnoj strani slobodne. I onda me još pitaš jel mislim da laže. Pa nisam ja toliko naivna da u to povjerujem.
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:05   #45
Quote:
motorcycleboy kaže: Pogledaj post
Ja nisam čito kolumne pa ne znam baš ništa o toj ženi. A sad me baš zanima što je pisala. Onak, između redova - koji duh ju vodi. Ako je samo opanjkavala crkvu i vjeru zbog senzacionalizma i čitanosti onda mi je nije žao. A ako je, kao vjernica, ukazivala na loše stvari kojima Crkva obiluje (zbog ljudskog faktora), e onda mi je žao.
Ja jesam čitala, ali pamćenje mi nije jača strana, pa da se sad mogu sjetit što točno i na koju temu. Mogu ti samo reć koji je moj dojam ostao o njoj nakon tog čitanja. Mislim da je ona iskreno ogorčena na crkvu. Ona ti, po mom, spada u kategoriju onih teologa koji se ne mogu pomirit da je službeni nauk i stav crkve suprotan onome što oni misle. Previše cijene sami sebe. Otprilike kao i don Ivan Grubišić.
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:14   #46
Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
Ja jesam čitala, ali pamćenje mi nije jača strana, pa da se sad mogu sjetit što točno i na koju temu. Mogu ti samo reć koji je moj dojam ostao o njoj nakon tog čitanja. Mislim da je ona iskreno ogorčena na crkvu. Ona ti, po mom, spada u kategoriju onih teologa koji se ne mogu pomirit da je službeni nauk i stav crkve suprotan onome što oni misle. Previše cijene sami sebe. Otprilike kao i don Ivan Grubišić.
Ona, kao i don Grubišić, piše o onom što zna - KC u Hrvata. Pri čemu su oboje teološki potkovani, kao malo tko. I zato imaju pravo izreći svoje mišljenje koje nije u sukobu sa niti jednom dogmom jer bi u protivnom imali već određenih problema. Gđa Grunfelder predaje i na isusovačkom teološkom fakultetu u Zagrebu, ako me sjećanje ne vara. Provjerit ću ovaj podatak. Mislim, meni ovo ipak nešto govori o njenom "pravu" da kaže koju o materiji. Rađe ću nju čitati po novinama, no Beškera i njemu slične, koji doista namjerno lažu o mnogim stvarima u KC.

Ako taj spomenuti svećenik, kojeg ti nisi čitala, ali znaš da piše istinu, može kritizirati ljude oko sebe, u i izvan crkve, zašto to ne mogu ovih dvoje ljudi?

Iskreno, sramota je za crkvu imati pastvu koja je teološki nepotkovana i koju umjesto da se obrazuje, razdiru razni sukobi osobne prirode jer se eto neki "Božji ljudi" ne libe ni fizičkih prijetnji.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:16   #47
Quote:
motorcycleboy kaže: Pogledaj post
Ja nisam čito kolumne pa ne znam baš ništa o toj ženi. A sad me baš zanima što je pisala. Onak, između redova - koji duh ju vodi. Ako je samo opanjkavala crkvu i vjeru zbog senzacionalizma i čitanosti onda mi je nije žao. A ako je, kao vjernica, ukazivala na loše stvari kojima Crkva obiluje (zbog ljudskog faktora), e onda mi je žao.
Teologinja je a ne visažistkinja i sa te pozicije treba gledati na tu stvar, usto je i žena, još i strankinja pa nije nacionalno opterećena, to daje jedan drugi kut gledanja.
Senzacionalno je to u svemu tome da se netko s te pozicije usudi progovoriti o pojavama u našem društvu a vezano za KC.
A sad vidimo da je organizacija potegla svoje pipke i da ona popušta pritiscima kao da se tu radi o trećoj ligi i nogometnom klubu a ne o crkvi u rvata.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:23   #48
Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
Čik pogodi!

A i ti si faca. Šta ti sad misliš da ću ja, zato što si ti stavila tri upitnika, počet se izmotavat u stilu 'paaa, ne znam...'. Naravno da mislim da laže. Ništa konkretno nije rekla. Sve u stilu 'ima puno lipih stvari ali ne ne smin kazat', i to još posve nebulozno. Kao prijeti joj se, i tko zna što će od nje bit ako nastavi pisat protiv crkve, ali to je ne smeta da o svemu tome (što je opet protiv crkve) piše na naslovnoj strani slobodne. I onda me još pitaš jel mislim da laže. Pa nisam ja toliko naivna da u to povjerujem.
Dakle misliš da žena laže...laže li ona kao žena ili kao teologinja, vjernica, Austrijanka ili kao loš čovjek?
Namjerno plasira neistine da bi svoju organizaciju dovela do toga da je njeni križari brane svim siliom svoji tustih tjelesa i blagoglagoljivih riječi njihove a ne njene istine...?

Samodopadnost i nedodirljivost draga moja stanuje u župnom dvoru, a naivnost se smjestila u stadu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:28   #49
Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
Previše cijene sami sebe. Otprilike kao i don Ivan Grubišić.
Strašno, imati svoje mišljenje koje za razilku od drugih ima u sebi i kritiku a ne samo povlađivanje i smjer kretanju uz dlaku, ravno je tebi zločinu.

Tko je čuo još za pluralizam mišljenja
mi mislimo isto i sve je u nas čisto
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:30   #50
Nemruth, ti se poistovjećuješ s gđom Grunfelder? Ono, ti i ona ste borci protiv vjetrenjača u ovom društvu? Malo skromnosti ti ne bih škodilo.

Za početak, gđa Grunfelder poznaje materiju o kojoj piše, za razliku od tebe.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:30   #51
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Ona, kao i don Grubišić, piše o onom što zna - KC u Hrvata. Pri čemu su oboje teološki potkovani, kao malo tko. I zato imaju pravo izreći svoje mišljenje koje nije u sukobu sa niti jednom dogmom jer bi u protivnom imali već određenih problema. Gđa Grunfelder predaje i na isusovačkom teološkom fakultetu u Zagrebu, ako me sjećanje ne vara. Provjerit ću ovaj podatak. Mislim, meni ovo ipak nešto govori o njenom "pravu" da kaže koju o materiji. Rađe ću nju čitati po novinama, no Beškera i njemu slične, koji doista namjerno lažu o mnogim stvarima u KC.

Ako taj spomenuti svećenik, kojeg ti nisi čitala, ali znaš da piše istinu, može kritizirati ljude oko sebe, u i izvan crkve, zašto to ne mogu ovih dvoje ljudi?

Iskreno, sramota je za crkvu imati pastvu koja je teološki nepotkovana i koju umjesto da se obrazuje, razdiru razni sukobi osobne prirode jer se eto neki "Božji ljudi" ne libe ni fizičkih prijetnji.
JAO....pa ja se slažem sa ....crticom...mora da će noćas zasniježiti Sljeme.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:42   #52
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Nemruth, ti se poistovjećuješ s gđom Grunfelder? Ono, ti i ona ste borci protiv vjetrenjača u ovom društvu? Malo skromnosti ti ne bih škodilo.

Za početak, gđa Grunfelder poznaje materiju o kojoj piše, za razliku od tebe.
Ona je pametna, načitana žena te uvijek pogađa tamo gdje je oklop najtanji, pogađa tamo gdje ne štima, mada pripada klubu na kojeg ja ne gledam blagonaklono. Njeni stavovi su stavovi koji izražava osoba koja nije opterećena svojom teologijom pa vidi kakva je stavrnost u kojoj bi teologija trebala funkcionirati, a govori kako ona ne funkcionira ili djelujuje balansirajući između trebalo bi i jeste.
Da je više takvih a pogotovo političara bilo bi bolje svima.

Naravno da poznaje, pa ona je to studirala i posvetila svoj život tome, ne očekuješ li valjda da upišem Bogoslovni zato što se ne slažem sa devijacijom zvanom religijska svijest pa da mogu još bolje tebi i sličnima praštiti tur ovdje na religiji?

No way... imam život barem od 16 sati i vikendom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:55   #53
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ona je pametna, načitana žena te uvijek pogađa tamo gdje je oklop najtanji, pogađa tamo gdje ne štima, mada pripada klubu na kojeg ja ne gledam blagonaklono. Njeni stavovi su stavovi koji izražava osoba koja nije opterećena svojom teologijom pa vidi kakva je stavrnost u kojoj bi teologija trebala funkcionirati, a govori kako ona ne funkcionira ili djelujuje balansirajući između trebalo bi i jeste.
Da je više takvih a pogotovo političara bilo bi bolje svima.

Naravno da poznaje, pa ona je to studirala i posvetila svoj život tome, ne očekuješ li valjda da upišem Bogoslovni zato što se ne slažem sa devijacijom zvanom religijska svijest pa da mogu još bolje tebi i sličnima praštiti tur ovdje na religiji?

No way... imam život barem od 16 sati i vikendom.
Ne mora se imati baš toliko teološko znanje, kao njeno, da se može raspravljati. Ključna riječ je raspravljati. Ti, kao i većina kritičara KC na ovom podforumu, ne raspravljate, već pišete pamflete u kojima je KC apsolutno zlo na ovom svijetu, pa čak je i kriva za krvave ritualne žrtve naroda Južne Amerike (jedan od tvojih postova je išao čak i tako daleko).

I time je sve obezvrijeđeno. Pogotovu kad to začinjavaš primitivnim vrijeđanjem sugovornika.

Kritika je dobrodošla, no ne i histerija, kao tvoja.

Gđa Grunfelder puno puta piše stvari s kojima se ne slažem, no ima ih pravo izreći, baš kao i njeni "protivnici". Naravno, sve dok je u granicama kršćanskog morala, zakonskih regula.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 12:58   #54
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Ona, kao i don Grubišić, piše o onom što zna - KC u Hrvata. Pri čemu su oboje teološki potkovani, kao malo tko. I zato imaju pravo izreći svoje mišljenje koje nije u sukobu sa niti jednom dogmom jer bi u protivnom imali već određenih problema.
I gdje cijela ova linija rasprave vodi? Tko je njima osporio pravo da nešto kažu?

Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Gđa Grunfelder predaje i na isusovačkom teološkom fakultetu u Zagrebu, ako me sjećanje ne vara. Provjerit ću ovaj podatak.
I kakve veze to ima s ičim? Jel zbog toga što ona predaje, ili ne predaje, na isusovačkom teološkom fakultetu u Zagrebu ovaj članak u slobodnoj postaje išta utemeljeniji?
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Mislim, meni ovo ipak nešto govori o njenom "pravu" da kaže koju o materiji.
Opet ti o pravu! Jel njima itko osporio to pravo? Rekla je ona i sad poprilično toga. Samo što je moje mišljenje da se samo sramoti. Ili reci šta imaš ili muči!

Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Rađe ću nju čitati po novinama, no Beškera i njemu slične, koji doista namjerno lažu o mnogim stvarima u KC.
Nemam pojma ko je taj Bešker. Taj ne piše u slobodnoj. Doduše, ni slobodnu više ne čitam tako redovito.
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Ako taj spomenuti svećenik, kojeg ti nisi čitala, ali znaš da piše istinu, može kritizirati ljude oko sebe, u i izvan crkve, zašto to ne mogu ovih dvoje ljudi?
A faca si! Ma kako si ti samo uspjela pokopčat da ja mislim da Čorić piše istinu, to mi nikako nije jasno. Nemam ja pojma ni što je napisao, a kamoli je li to istina!

Inače, situacija je komična za poludit. Ja se sjećam puno više tekstova u slobodnoj koje je ova Grunenfeld pisala o crkvi, nego što ih je crkva pisala o Grunenfeld. I u toj situaciji ti meni počneš pisat da crkva ne podnosi kritiku, dok se nju jadnu kritizira i ne da joj se pravo da piše? I to crkva skoro nikad nije odgovarala na njene kritike, a ona sad na 'ne smin kazat koju' (nepostojeću ?!) kritiku crkve diže ovakvu buku! Komedija!
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:01   #55
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Strašno, imati svoje mišljenje koje za razilku od drugih ima u sebi i kritiku a ne samo povlađivanje i smjer kretanju uz dlaku, ravno je tebi zločinu.

Tko je čuo još za pluralizam mišljenja
mi mislimo isto i sve je u nas čisto
Nije njen problem što ima svoje mišljenje, već je njen problem što se ne može pomiriti s tim da drugi ne cijene njeno mišljenje. Bar ja tako mislim. A i ja imam valjda 'pravo' na kritiku.


PS. A, vas dvije ste se pokačile vidim, ajd ja ću vas onda lagano pozdravit jer moram za poslom!

PPS. A, krivo sam vidila, složile ste se. Ali svejedno moram ić!
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:18   #56
[QUOTE=crtica;8705687]
Quote:
Ne mora se imati baš toliko teološko znanje, kao njeno, da se može raspravljati. Ključna riječ je raspravljati. Ti, kao i većina kritičara KC na ovom podforumu, ne raspravljate, već pišete pamflete u kojima je KC apsolutno zlo na ovom svijetu, pa čak je i kriva za krvave ritualne žrtve naroda Južne Amerike (jedan od tvojih postova je išao čak i tako daleko).
Pogreška, jedno je vatreno klicati teoligiji ili neodobravati tu istu teologiju a drugo je prokušati u sugovorniku pobuditi osjećaj revalorizacije vlastite poziciju unutar softvera zvanog vjerovanje. Prvo pripada kriticizmu religije ili gorljivom misonarenju, a ovo drugo namjeri izazivanja preispitivanja svih stavova koje smo usvojili.... Ništa nije dovijeka i za vijeka, a pogotovo ne dogme.

Quote:
I time je sve obezvrijeđeno. Pogotovu kad to začinjavaš primitivnim vrijeđanjem sugovornika.

Kritika je dobrodošla, no ne i histerija, kao tvoja.
Onda kolegice dajte mi vašu ruku jer sve što si ti napisala o meni vrijedi za tebe samo je u pitanju druga vjera; islam.


Quote:
Gđa Grunfelder puno puta piše stvari s kojima se ne slažem, no ima ih pravo izreći, baš kao i njeni "protivnici". Naravno, sve dok je u granicama kršćanskog morala, zakonskih regula.
Kršćanski je ukazivati na probleme u kršćanstvu ili onome što se tako samo naziva jer je licemjerno javno vrline pokazivati a tajne poroke skrivati.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:22   #57
Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
Nije njen problem što ima svoje mišljenje, već je njen problem što se ne može pomiriti s tim da drugi ne cijene njeno mišljenje. Bar ja tako mislim. A i ja imam valjda 'pravo' na kritiku.

Svašta ti napriča, žena teologinjja pa tako pati za sjajem svojeg mišljenja, kao zvijezdom vodiljom... nova Vlatka Pokos, ili Sopekica.
Ne, može se pomiriti jer se sve po dobrom običaju stavlja pod tepih. Psi laju karavane prolaze, miris licemjerja za njima samo ostaje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:39   #58
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A da za sve nije kriv kao i opet komunizam kojeg ovdje nije niti bilo?

1945-1990???


Quote:
Treba imati alibi za učinjene vlastite greške i prokleto biti samouvjeren da se istina može prešutiti...čak i ako se vrši pritisak na one koji su spremni o tome javno progovoriti.
naprimjer koje greške?
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:46   #59
[QUOTE=-mobyXXL-;8706526]1945-1990???


Ti jedva da si se rodio prije 1990...i to u Njemačkoj
A komunizma ovdje nije bilo već socijalizma na balkanski način.


Quote:
naprimjer koje greške?
One o kojima ti teta Grunfelder piše.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 13:52   #60
@Plavi Duh
Meni, za razliku od tebe nije ništa komično. Pogotovu lov na vještice, na što ovo sve više počinje ličiti. I to zato jer smo u ovih zadnjih desetljeća dobro naučili kako je to biti defamiran.

Za KC bi bilo puno bolje da istraži sve navode i Grunfelder i ostalih, kad je riječ o ovako ozbiljnim stvarima.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.