Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2007., 16:26   #1
αποκαλυψα

Pozdrav svim diskutantima!

Pokrenuo bih ovu temu (ako vec ne postoji slicna?) najpre sa pitanjem:

sto u vama izaziva rec 'apokalipsa' (αποκαλυψα)? Na sto vas najpre asocira grcka rec 'apokalipsa'? Da li na nesto dobro, na nesto lose, ili na nesto trece...?

Prijatno.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 16:36   #2
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim diskutantima!

Pokrenuo bih ovu temu (ako vec ne postoji slicna?) najpre sa pitanjem:

sto u vama izaziva rec 'apokalipsa' (αποκαλυψα)? Na sto vas najpre asocira grcka rec 'apokalipsa'? Da li na nesto dobro, na nesto lose, ili na nesto trece...?

Prijatno.
Pa, meni osobno zvuči otprilike kao i riječ - smrt. Iz perspektive pojedinca ionako nema prevelike razlike. Smrt (tjelesna) je možda kraj svega, a možda početak nečeg nezamislivo dobrog. Nadam se i vjerujem - ovo drugo.
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 16:42   #3
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Pa, meni osobno zvuči otprilike kao i riječ - smrt. Iz perspektive pojedinca ionako nema prevelike razlike. Smrt (tjelesna) je možda je kraj svega, a možda početak nečeg nezamislivo dobrog. Nadam se i vjerujem - ovo drugo.
U....pa nisam bas u startu ocekivao takav komentar, no bar je iskren!

Pa na osnovu cega jedno takvo misljenje, ako smem da pitam?

Prijatno.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 16:45   #4
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Na sto vas najpre asocira grcka rec 'apokalipsa'? Da li na nesto dobro, na nesto lose, ili na nesto trece...?
Na promjenu, otkrivanje istine, skidanje vela tajne. Za trenutnu paradigmu to je sigurno lose.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 16:52   #5
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Na promjenu, otkrivanje istine, skidanje vela tajne. Za trenutnu paradigmu to je sigurno lose.
Da, skidanje vela tajne, jako zanimljiva ideja, samo podpitanje: sto podrazumevas pod terminom "tajna", posto i tu postoji dva osnovna misljenja?

Quote:
Za trenutnu paradigmu to je sigurno lose.
Kako to?

Prijatno.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 16:56   #6
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pa na osnovu cega jedno takvo misljenje, ako smem da pitam?
Da ti odgovorim citatom s kraja Otkrivenja-Apokalipse:

Evo Šatora Božjeg s ljudima!
On će prebivati s njima:
oni će biti narod njegov,
a on će biti Bog s njima.
I otrt će im svaku suzu s očiju
te smrti više neće biti,
ni tuge, ni jauka, ni boli više neće biti
jer - prijašnje uminu."
Tada Onaj što sjedi na prijestolju reče:
"Evo, sve činim novo!"
I doda: "Napiši: Ove su riječi
vjerne i istinite." I još mi reče:
"Svršeno je!
Ja sam Alfa i Omega,
Početak i Svršetak!
Ja ću žednomu dati
s izvora vode života zabadava.
To će biti baština pobjednikova.
I ja ću njemu biti Bog,
a on meni sin.
(Otk 21, 3-7)

Mislim da je ta vizija kojoj se kršćani nadaju, nešto vrlo dobro, nezamislivo dobro za čovjeka kao biće. Ali, dok nisam imao nekih drugih razloga za vjeru u Boga, mislio sam da je ta vizija, ta nada - čisti wishful thinking. Zato posve razumijem one koji još uvijek tako misle, one koji ne mogu ili ne žele vjerovati...
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 17:11   #7
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Da ti odgovorim citatom s kraja Otkrivenja-Apokalipse:

Evo Šatora Božjeg s ljudima!
On će prebivati s njima:
oni će biti narod njegov,
a on će biti Bog s njima.
I otrt će im svaku suzu s očiju
te smrti više neće biti,
ni tuge, ni jauka, ni boli više neće biti
jer - prijašnje uminu."
Tada Onaj što sjedi na prijestolju reče:
"Evo, sve činim novo!"
I doda: "Napiši: Ove su riječi
vjerne i istinite." I još mi reče:
"Svršeno je!
Ja sam Alfa i Omega,
Početak i Svršetak!
Ja ću žednomu dati
s izvora vode života zabadava.
To će biti baština pobjednikova.
I ja ću njemu biti Bog,
a on meni sin.
(Otk 21, 3-7)

Mislim da je ta vizija kojoj se kršćani nadaju, nešto vrlo dobro, nezamislivo dobro za čovjeka kao biće. Ali, dok nisam imao nekih drugih razloga za vjeru u Boga, mislio sam da je ta vizija, ta nada - čisti wishful thinking. Zato posve razumijem one koji još uvijek tako misle, one koji ne mogu ili ne žele vjerovati...
Cekaj...da li mi pricamo o istoj temi, sa istim osobama...? Mislim, pitam iz razloga jer si gore kazao:

Quote:
Pa, meni osobno zvuči otprilike kao i riječ - smrt.
valjda te nisam najbolje razumio...?

Prijatno.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 17:52   #8
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Da, skidanje vela tajne, jako zanimljiva ideja, samo podpitanje: sto podrazumevas pod terminom "tajna", posto i tu postoji dva osnovna misljenja?
Neznam koja konkretna misljenja imas na umu, ali ja mislim na otkrivanje neceg sto je bilo sakriveno (da ipak ne kazem okultno bez obzira sto ima isto znacenje).


Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Kako to?
Paradigme koje su se oslanjale na skrivene parametre, u novom ciklusu u kojem se Sunce opet u zoru pojavi i otjera mrak jednostavno ne drze vodu.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare

Zadnje uređivanje r0nin : 30.05.2007. at 18:36.
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 17:56   #9
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
valjda te nisam najbolje razumio...?
Apokalipsa je vizija kraja ovog našeg svijeta i vremena, i početka novog. (Evo, sve činim novo!) Umrijevši, svaki pojedinac je već tamo, na kraju svijeta i vremena. Što tu nije jasno? U svemu tome ionako je bitan samo konačan izbor svakoga od nas.
Longin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 18:37   #10
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim diskutantima!

Pokrenuo bih ovu temu (ako vec ne postoji slicna?) najpre sa pitanjem:

sto u vama izaziva rec 'apokalipsa' (?????????)? Na sto vas najpre asocira grcka rec 'apokalipsa'? Da li na nesto dobro, na nesto lose, ili na nesto trece...?

Prijatno.
Na Coppolin film.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 20:45   #11
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Neznam koja konkretna misljenja imas na umu, ali ja mislim na otkrivanje neceg sto je bilo sakriveno (da ipak ne kazem okultno bez obzira sto ima isto znacenje).



Paradigme koje su se oslanjale na skrivene parametre, u novom ciklusu u kojem se Sunce opet u zoru pojavi i otjera mrak jednostavno ne drze vodu.
Da, u sustini se slazem-apokalipsa stvarno znaci otkriti nesto sto je prethodno bilo sakriveno, da i ja ne kazem okultno.

Opet ovo posl. ne razumem bas, ali ok, sto ja moram sve razumet?

Quote:
longin: Apokalipsa je vizija kraja ovog našeg svijeta i vremena, i početka novog. (Evo, sve činim novo!) Umrijevši, svaki pojedinac je već tamo, na kraju svijeta i vremena. Što tu nije jasno? U svemu tome ionako je bitan samo konačan izbor svakoga od nas.
Da, ja uvek pomislim na Ivanovu knjigu koja nosi taj naslov.

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 08:28   #12
Quote:
sto u vama izaziva rec 'apokalipsa'
Hollywood.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 09:16   #13
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Opet ovo posl. ne razumem bas, ali ok, sto ja moram sve razumet?
Da ti probam to nekako pribliziti...

Paradigma oznacava skup nekih pretpostavki, pravila ili obrazaca koje uzimamo zdravo za gotovo u cilju shvacanja stvarnosti. Ona stvara mentalni filter kroz koji um propušta samo one informacije koje mu se uklapaju u postojeću sliku svijeta. Recimo netko ti je nesto servirao a usput sakrio cinjenice tako da ti ne mozes na temelju cega formirati svoje vlastito misljenje, vec moras prihvatiti servirano. U slucaju da dodjes do podataka (da uspijes maknuti veo obmane), shvatis pravu istinu o serviranom i "prezivis" udarac na ego, konkretna paradigma prestaje biti.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 10:00   #14
Dobri stari GOOGLE

Apocalypse (Greek: Aποκάλυψις -translit. APOKALYPSIS, literally: the lifting of the veil), is a term applied to the disclosure to certain privileged persons of something hidden from the mass of humankind. Today the term is often used to mean "end of the world", which may be a shortening of the phrase apokalupsis eschaton which literally means "revelation at the end of the world".
Valja razlikovati "APOKALYPSIS" kao poslijednju knjigu Biblije ("Biblia" znači knjige)
od "apokalupsis eschaton" što se odnosi na smak (kraj) svijeta.
Apocalypse, from the verb apokalypto, to reveal, is the name given
to the last book in the Bible. It is also called the Book of Revelation.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 15:36   #15
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Da ti probam to nekako pribliziti...

Paradigma oznacava skup nekih pretpostavki, pravila ili obrazaca koje uzimamo zdravo za gotovo u cilju shvacanja stvarnosti. Ona stvara mentalni filter kroz koji um propušta samo one informacije koje mu se uklapaju u postojeću sliku svijeta. Recimo netko ti je nesto servirao a usput sakrio cinjenice tako da ti ne mozes na temelju cega formirati svoje vlastito misljenje, vec moras prihvatiti servirano. U slucaju da dodjes do podataka (da uspijes maknuti veo obmane), shvatis pravu istinu o serviranom i "prezivis" udarac na ego, konkretna paradigma prestaje biti.
Super, ja pod paradigmom smatram jednostavno 'pogled na svet', tako da kada si kazao:

Quote:
Za trenutnu paradigmu to je sigurno lose.
ispada da apokalispa lose utice na trenutnu paradigmu?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 15:42   #16
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Apocalypse (Greek: Aποκάλυψις -translit. APOKALYPSIS, literally: the lifting of the veil), is a term applied to the disclosure to certain privileged persons of something hidden from the mass of humankind. Today the term is often used to mean "end of the world", which may be a shortening of the phrase apokalupsis eschaton which literally means "revelation at the end of the world".
Valja razlikovati "APOKALYPSIS" kao poslijednju knjigu Biblije ("Biblia" znači knjige)
od "apokalupsis eschaton" što se odnosi na smak (kraj) svijeta.
Apocalypse, from the verb apokalypto, to reveal, is the name given
to the last book in the Bible. It is also called the Book of Revelation.

Pa da, ovo je u sustini tacno. Medjutim, svejedno i sama knjiga 'Apokalipsa' ima za isti cilj-otkriti ono sto je sakriveno. U stvari je to najotvorenija knjiga, ako je tako mogu nazvati, iz cele Biblije (usput, 'biblia' je deminutiv mnozina u grckom jeziku) mada je za mnoge danas to ne 'otkrivenje' nego 'pokrivenje'. Zato mnogi je smatraju 'kataklizmom' i slicno, sto nije tacno, jer to nije apokalipsa (rec koja dolazi od dve reci, da sad ne preterujem).

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 11:07   #17
No Nick mene apokalipsa podsjeca na nesto ali ti necu iz inata reci na sta. Necu, pati No Nick necuuuu. Sto god da recem ti ces reci nije tako ili ces podbadati pitanjima. E neka sam ti ga reko!
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 11:56   #18
Quote:
Mabuss kaže: Pogledaj post
No Nick mene apokalipsa podsjeca na nesto ali ti necu iz inata reci na sta. Necu, pati No Nick necuuuu. Sto god da recem ti ces reci nije tako ili ces podbadati pitanjima. E neka sam ti ga reko!
Ne brini se, necu se naljutit na tebe, opusti se.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 13:07   #19
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Super, ja pod paradigmom smatram jednostavno 'pogled na svet', tako da kada si kazao:

ispada da apokalispa lose utice na trenutnu paradigmu?
Mislim da si krivo shvatio.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2007., 22:17   #20
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Mislim da si krivo shvatio.
Moguce. Daj se objasnit ako ti nije problem.

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.