Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2014., 09:36   #141
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ti si bila sretne ruke. Ja znam dvoje koji imaju hoteljerski fakultet. Oboje su rođeni 1959.
Gospođa sada na crno pere tanjure u nekoj piceriji u Njemačkoj.
A kolega joj je mornar na jednoj jahtici u kod nas.

Dakle, fakultet im se nije baš posrećio.

Oni bi sada trebali tražiti ovakav posao: http://www.moj-posao.net/Posao/23017...tor-hotela-mz/

A ne prati tanjure i glancati brodske rukohvate.
Da. Imaš pravo, to je sreća u jednu ruku jer sam rođena s ovakvim sposobnostima. S druge strane nije sreća već je skup dobrih odluka. Znači nakon par godina provedenih na jednom fakultetu (vrlo laganom), shvatila sam da neću imati dobar posao kad ga završim. Odlučila sam upisati bolji fakultet, razmislila sam koje su moje sposobnosti. Upisala sam fakultet za kojim ima potražnje na tržištu rada, a koji je u skladu s mojim sposobnostima i interesima. Naravno da to ne bi uspjela da nisam inteligentna i vrijedna, ali ono namučila se jesam. I sad sam na istom nivou kao ljudi koji su i do 5 godina mlađi od mene, ali mi je i dalje odlično i zadovoljna sam sa sobom. Naravno, da mi je žao ljudi koji nisu radili tako dobre odluke. Voljela bi da ima posla za sve. Ja bi mogla možda obavljati taj posao i bez tog fakulteta, ali mi ga nitko ne bi dao jer bi vidjeli kako izgledam. Ovako imam dokaz da sam sposobna, pametna i vrijedna. S druge strane, sigurno da sam na fakultetu stekla dosta toga i razvila svoje sposobnosti.
__________________
Ti ništa ne znaš Jone Snow.
Pink Freud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 22:40   #142
Mnogi stručnjaci koji proučavaju ekonomiku rada smatraju da faks nije sredstvo uspjeha, već samo posljedica. Pametni i ambiciozni pojedinci najvjerojatnije bi uspjeli u životu i bez faksa.
odile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 02:23   #143
Quote:
Pink Freud kaže: Pogledaj post
Da. Imaš pravo, to je sreća u jednu ruku jer sam rođena s ovakvim sposobnostima. S druge strane nije sreća već je skup dobrih odluka. Znači nakon par godina provedenih na jednom fakultetu (vrlo laganom), shvatila sam da neću imati dobar posao kad ga završim. Odlučila sam upisati bolji fakultet, razmislila sam koje su moje sposobnosti. Upisala sam fakultet za kojim ima potražnje na tržištu rada, a koji je u skladu s mojim sposobnostima i interesima. Naravno da to ne bi uspjela da nisam inteligentna i vrijedna, ali ono namučila se jesam. I sad sam na istom nivou kao ljudi koji su i do 5 godina mlađi od mene, ali mi je i dalje odlično i zadovoljna sam sa sobom. Naravno, da mi je žao ljudi koji nisu radili tako dobre odluke. Voljela bi da ima posla za sve. Ja bi mogla možda obavljati taj posao i bez tog fakulteta, ali mi ga nitko ne bi dao jer bi vidjeli kako izgledam. Ovako imam dokaz da sam sposobna, pametna i vrijedna. S druge strane, sigurno da sam na fakultetu stekla dosta toga i razvila svoje sposobnosti.
O koja se dva fakulteta radilo?

Quote:
odile kaže: Pogledaj post
Mnogi stručnjaci koji proučavaju ekonomiku rada smatraju da faks nije sredstvo uspjeha, već samo posljedica. Pametni i ambiciozni pojedinci najvjerojatnije bi uspjeli u životu i bez faksa.
Prva rečenica nije baš posve logična; vezano za drugu, pametne i ambiciozne fakultet i studiranje redovito privlače sami po sebi. Nije 100% isključivo, ali jest redovito.

Quote:
remus0 kaže: Pogledaj post
Sam sam visoko školovan (3 faksa), i radim odličan posao.
Ali način školovanja jedini koji je ispravan je:
Ukoliko ti treba diploma zbog posla, završi uz što manji trud i dođi do papira, a ukoliko na ikoji drugi način možeš izbjeći školovanje i raditi šta voliš, ne idi nikad na fakultet.

Fakultet je jedna velika prevara, kao i samo školstvo od osnovne nadalje, i izgodine u godinu bit će sve veča prevara.
"Veća", IMO; ali nije veća, nego su ovo nebuloze.

Nakon što si navodno završio tri faksa odgovaraš ljude od upisivanja. Nisi to skužio nakon prve 4 godine, niti nakon prvih 8?

Osnovno školstvo je tek početak, širina koja se dobiva kasnije je nezamjenjiva.

Jedna od stvari koje su mi uvijek bile smiješne su kukanja o tome da klinci "bezveze bubaju podatke, bla bla bla, kompetentnost vs reprodukcija informacija trkelj trkelj". Bez osnovnih znanja ne postoje niti osnovne vještine, niti "kreativnost", niti bilo što treće.
Neka klinci lijepo sjednu i nauče. Ako im baš tako jako budu smetali podaci iz tih par predmeta iz kojih se i rade više podaci (a to su ionako jedino zemljopis i povijest), uvijek ih stignu zaboraviti.

Meni baš nikad nije bilo žao što sam nešto naučio ili što nešto dobro znam.

Quote:
Pink Freud kaže: Pogledaj post
Ja znam samo jednu plaću osobe bez fakulteta. 3200 tisuće kuna. Radno vrijeme: 13-21. Radi i subotom i nedjeljom, nikakvi prekovremeni plaćeni, dosadan posao.
Podaci o tipičnim razlikama u plaćama osoba s različitim razinama obrazovanja su posve očekivani i nije ih teško ni pronaći.

Logika je jednostavna. Želiš honorare kakve netko drugi ne dobiva? Onda izvoli i nauči ili budi sposoban za nešto što taj netko ne zna.


-Stipe

Zadnje uređivanje Stipe23 : 13.01.2014. at 02:31.
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 11:35   #144
pitanje u temi je preopcenito, naravno da za dostojanstven zivot ma sto god mislio/mislila po time, faks nije uvijet
Ali isplati ga se zavrsiti ako si ikako u mogucnosti.Imati ces puno vise otvorenih opcija u buducnosti a ako izaberes ono sto te zanima posao ti moze biti i hobi i zadovoljstvo a ne samo sredstvo za stjecanje zivotnih prihoda kao kod nekakvog jednostavnog manuelnog posla.. Uglavnom, puno je veca vjerojatnost da ce ti zivot biti interesantniji i ugodniji.. Naravno, za vrijedne stvari u zivotu se treba malo zrtvovati a ne izabrati put koji ti se mozda cini laksim.. A sto se financija tice nemoj samo slusati one koji vele da nista ne vrijedi faks, da Joza zaradjuje 2 puta vise nego Stef sa faksom itd... Mozda jos uvijek ima takvih primjera u HR, vanka tesko.. Daleko od toga da je vrijeme na faksu potroseno samo na mucenje i ucenje. Imas prilike upoznati dosta frendova/frendica a i partija se Treba samo uskladiti obveze i slobodno vrijeme i studiranje ti moze biti ugodno..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 21:09   #145
Hehehe, pa sve zavisi od toga koju srednju školu i/ili faks čovjek završi. Dođe mi da nabijem svakoga tko počne s pričom kako se mora završiti faks da bi se uspjelo u životu i živjelo dostojanstveno jer sam se bezbroj puta uvjerila kako tome nije tako... Dok frend soboslikar zarađuje fantastično, za frendicu sa sociologije je pitanje hoće li ikada uopće pronaći posao.
Kamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 21:27   #146
Ja sam završila nesretni FFZG.
Našamarala bih sve koji sad kukaju kako je država u kurcu jer oni ne mogu naći sebi posla.
Sinko, upisao si i svjesno nekoliko godina studirao sociologiju/etnologiju/povijest umjetnosti/filozofiju/arheologiju/antropologiju/lingvistiku... Ako nisi imao plan šta poslije, kakva kurčeva država, a pogotovo ako govorimo o RH, bi trebala generirati poslove slične struci tolikoj količini ljudi s takvim tipom struka?
Aj bježi
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 21:48   #147
Quote:
ivandee kaže: Pogledaj post
dali je danas uopće moguće, živjeti dostojno bez fakultetskog obrazovanja?
Ja sam odustao od faksa na 2 godini(iz privatnih razloga), to je bilo prije 3 godine. Nažalost se nisam uspio zaposliti, i zanima me dali je razlog mog neuspjeha u zaposlenju to što nemam faks?
Neki od vas će me sigurno optužiti da se nisam dovoljno trudio oko pronalaska posla, ali to nije istina. Redovito sam se javljao na zavodu za zaposljavanje, ali mi nisu uspijeli naći dostojan posao.
Slažem se s tobom glede boldanog.

Kontaktirao sam s jedno 20+ manjih firmi (jer su me tako savjetovali) kako bih ugovorio za sebe neki posao vezan uz marketing, s time da bi me plačali po učinku, a jedan mali dio troškova vezanih uz taj neki moj marketing, koji su fiksni bi plaćala firma s kojom započnem suradnjnu. Međutim, porezna je sezona što će reči da se sad ljudi iz takvih firmi gnjave završinim računima i knjigovodstvima, te su me samo dvije firme primile na razgovor. Inače je odziv bio 45%.

Eto kako, i kad se nekome nudiš za proviziju, i ne tražiš fiksnu plaću, osim naplate malih fiksnih troškova vezanih uz marketiinške usluge, kako se može dogoditi da te ne prime.

A kamoli kad tražiš fiksnu plaću. Stoga vjerujem u ovo što sam poboldao u tvojem postu. Teško je naći posao. I samo traženje posla je skoro neka vrsta zaposlenja.

Besplatnog zaposlenja, jer se moraš užasno dobro pripremit, znat svaku sitnicu, koja je firma likvidna koja nije, kako se predstavit u najboljem svjetlu, itd. itd. itd.

Što se faksa tiče - da, ne-završavanje faksa je jedan od uznačajnijih razloga ne-dobivanja posla.

Da si basrem završio neku VŠS, smjer menađmenta, informatike ili prodaje/marketinga. Mislim da bi se bolje snašao.

Opet, ne fakultet poput FFZG, osim ako nije u pitanju prevodilaštvo za neki svjetski jezik, te psihologija.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10

Zadnje uređivanje piskavac : 05.02.2014. at 21:58.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 14:26   #148
Najlakše se zapošljavalju osobe s trogodišnjim srednjim školama, to što je mnoge sramota da idu u takve škole to je već druga stvar
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 18:41   #149
Quote:
moloko* kaže: Pogledaj post
ima jedan zanimljivi filmic koji sam bas danas pogledala mozda se nekom jos bude svidjao.

http://www.youtube.com/watch?v=A75KERKwEQM
Quote:
"THE COLLEGE..." Račun usluge YouTube povezan s ovim videozapisom ukinut je zbog uzastopnih obavijesti trećih strana o kršenju autorskih prava.
Link dakle ne radi. O'š makar na brzinu otipkat o čemu se radi?

Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
ostali su nažalost ništa i moraju se boriti za posao kao i varioc ili kozmetičarka
Varioc će ipak prije dobit posao i biti bolje plačen nego kozmetičarka.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Posljedica toga je da šira tvoja zajednica i društvo imaju od tvoga znanja koristi jer i ti sam imaš koristi i zadovoljstvo zbog toga.
Kakve kroisti ima šira zajednica u Hrvatskoj, ako je netko završio npr. lignvistiku? Pretpostavljam da će zahvaljujući njoj moći lakše prevoditi nešto s ne-indoeuropskih jezika, ali postoji li zaista potreba da se u Hrvatskoj prevodi nešto sa tamilskog jezika drito na hrvatski?

Eventualno s turskog, a i to sasvim malo.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10

Zadnje uređivanje piskavac : 07.02.2014. at 19:03.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 19:13   #150
Quote:
BRAB-STON kaže: Pogledaj post
Studiram tehnički fakultet ali mi instantno dižu tlak izjave tipa: "Povijest? Šta će nekom to? Šta će predavat povijest možda?"
I ja se pitam ćemu studiranje povijesti? Ona je hrpa laži, a pravo znanje povijesti je zacjelo dostupno samo relativno malom broju odabranih.

... koji se potom sližu s pobjednicima trenutnih političkih zbivanja i falsificiranu povijest predaju naivnima.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 19:19   #151
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
I ja se pitam ćemu studiranje povijesti? Ona je hrpa laži, a pravo znanje povijesti je zacjelo dostupno samo relativno malom broju odabranih.

... koji se potom sližu s pobjednicima trenutnih političkih zbivanja i falsificiranu povijest predaju naivnima.
Povijest se valjda studira da se izbjegne ovo što ti pišeš
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 21:55   #152
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
I ja se pitam ćemu studiranje povijesti? Ona je hrpa laži, a pravo znanje povijesti je zacjelo dostupno samo relativno malom broju odabranih.

... koji se potom sližu s pobjednicima trenutnih političkih zbivanja i falsificiranu povijest predaju naivnima.
Tu skoro da se slažem s tobom.
No opet da bi mogao istraživati iza te službene povijesti,moraš i nju dobro,čak štoviše,odlično poznavati
batler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 23:39   #153
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Najlakše se zapošljavalju osobe s trogodišnjim srednjim školama, to što je mnoge sramota da idu u takve škole to je već druga stvar
Ne znam na koja zanimanja misliš jer sve vezanu uz građevinu ja malo stalo i večina jačih firmi krpa se na sve strane i preživljavaju a drkeci koji su mislili na obrtima okrenuti milijune ti su odavno na burzi

Što se tiće same teme fax DA ili NE
Zavisi kaj čovjek hoče od života ja imam SSS metalna struka i od 14g kad sam krenuo sa praksom i dalje poslom rintam ko konj plaća je prosjek onak da se živjeti.
Luksuz zaboravim imam sreće kaj su mi starci bili normalni pa luvu nisu spizdili na gluposti nego su napravili viksu na moru pa bar to ne moram plačati kad odem na GO
Žena mi ima fax i ima istu plaču kao i ja samo je razlika kaj ja sam prijavljen na minimalac pa ostatak love na crno, a ona ima državnu plaću tak da se krpamo.

Dok recimo imam frenda nije radio u struci gotovo nikad (nešto sa informatikom) radio je po građevini i tak sad kad smo ušli u EU pojavila se neka firma i zaposlila ga ali jeb ga morao odseliti u austriju sad za godinu dana zaradi ono kaj ja moram potegnuti bar 5g
U ovom slučaju fax se isplati ali treba imati sreće a bez faxa jeb ga osuđen si na prosjek i rintanje

Ali kak ide to u životu bolje se roditi bez pimpeka nego bez sreće jer ako imaš sreće i pimpek ti bude narastao
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 15:10   #154
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ja sam završila nesretni FFZG.
Našamarala bih sve koji sad kukaju kako je država u kurcu jer oni ne mogu naći sebi posla.
Sinko, upisao si i svjesno nekoliko godina studirao sociologiju/etnologiju/povijest umjetnosti/filozofiju/arheologiju/antropologiju/lingvistiku... Ako nisi imao plan šta poslije, kakva kurčeva država, a pogotovo ako govorimo o RH, bi trebala generirati poslove slične struci tolikoj količini ljudi s takvim tipom struka?
Aj bježi
Primjer: u bolnicama fali medicinskih sestara/tehničara te bi se trebala otvoriti radna mjesta i raspisivati se pripravnički staževi ali država nema novca da ih otvori. Znači netko ima završen fakultet koji je tražen ali ne može raditi jer država nema love da mu isplati plaću. I ne, takvo stanje nije baš bilo prije 3-4 godine kada sam ja upisao. Ali inače se slažem sa ovim dijelom di spominješ pravnike i povjesničare, treba se pratiti tko je trenutno tražen prije upisivanja.

B1: "Imam završen fakultet sa kojim imam zagarantirano radno mjesto, ali nemam radno mjesto."
B2: o.O

NeČu.
Ass Violator is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 18:48   #155
Moze se zivjeti dostojanstveno i bez zavrsenog faxa ,u to nema nikakve dileme .Ako je osoba pametna ,vrijedna i snalazljiva ,uvijek ce si moci naci nekakav posao i pronalaziti nove mogucnosti na trzistu rada .

Samo ,sa zavrsenim faksom ,veca je mogucnost da ces jednog dana raditi ono sta uistinu volis ,naravno pod uvjetom da si studirao ono sta te uistinu zanima .
Ali nitko mi ne moze reci da je fax nuzan za dobar uspjeh/posao u zivotu .
__________________
“Niti jedna životinja nema više slobode od mačke…mačka je najveći anarhist.” – Ernest Hemingway
Vrag Jedan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 10:39   #156
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Sve ovisi o mnogo vaktora i o sretnim ili nesretnim okolnostima. Ja sam se jadan veekend vraćao brodom sa rodnog otoka. Samnom su sjedili 4 diplomirana strojarska inženjera i jedan kuhar.
1. Inženjer star 60 godina je bivši direktor firme koja je imala u doba socijalizma 200 radnika. On sada radi kao tokar u vlastitom obrtu: zarađuje oko 5000 kuna
2. Inženjer star 53 godina radi kao profesor na selu i putuje svaki dan 30 km i zarađuje oko 6000 kn
3. Inženjer radi , 50 godina u firmi i ima plaću 5000 kn
4. Inženejr 54 godine, nezaposlen, radi kao ribar na crno i zradi oko 3000 kn
Kuhar ima 3 razreda srednje škole, 52 godine. Nakon srednje je otišao kuhati mornarima na jednu jahtu na azurnu obalu. Nije mu išla škola da bi studirao. Nakon toga je završio neke kurseve ( 2 puta po 4 mjeseca ) i počeo sam voziti jahte. Najprije male, a onda do 20 metara. Sada je kapetančić sa 2 mornara na jahti. Ima plaću 5000 eura

Moja je malenkost isto dipl. inž. strojarstva i ima 5500 kn u firmi koja je u doba socijalizma imala partijski limitirane plaće: 3 republička prosjeka.
A mogao sam sa srednjom pomorskom ići navigavat. Ali me je zajebao direktor pomorske škole. Natjerao me je da moram studirati jer sam prošao sve godine sa 5. A uz to sam sin jedinac kome su roditelji u inozemstvu. Da sam išao putem mojih kolega, sada bih bio prvi časnik stroja sa oko 3000 eura plaće. A sa višom pomorskom bi bio upravitelj stroja i imao bih 5000 eura. A tu višu pomorsku je završila svaka pizda nakon 3 - 4 godine navigacije uz studij.

p.s. Moj ti je ujak isto kapetančić na Azurnoj obali. Ima 58 godina i 3000 eura na mjesec. Ali je završio samo osnovnu. A u Francuskoj neke kurseve od par mjeseci večernje škole.
Ja sam nema dugo razgovarao s inžinjerom strojarstva blizu 50 godina koji uči njemački, ima posao kod nas, ali se sprema za Njemačku raditi kao CNC operater, kaže plaća 2 do 2,5 tisuće eura.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 00:24   #157
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Sve ovisi o mnogo vaktora i o sretnim ili nesretnim okolnostima. Ja sam se jadan veekend vraćao brodom sa rodnog otoka. Samnom su sjedili 4 diplomirana strojarska inženjera i jedan kuhar.
1. Inženjer star 60 godina je bivši direktor firme koja je imala u doba socijalizma 200 radnika. On sada radi kao tokar u vlastitom obrtu: zarađuje oko 5000 kuna
2. Inženjer star 53 godina radi kao profesor na selu i putuje svaki dan 30 km i zarađuje oko 6000 kn
3. Inženjer radi , 50 godina u firmi i ima plaću 5000 kn
4. Inženejr 54 godine, nezaposlen, radi kao ribar na crno i zradi oko 3000 kn
Kuhar ima 3 razreda srednje škole, 52 godine. Nakon srednje je otišao kuhati mornarima na jednu jahtu na azurnu obalu. Nije mu išla škola da bi studirao. Nakon toga je završio neke kurseve ( 2 puta po 4 mjeseca ) i počeo sam voziti jahte. Najprije male, a onda do 20 metara. Sada je kapetančić sa 2 mornara na jahti. Ima plaću 5000 eura

Moja je malenkost isto dipl. inž. strojarstva i ima 5500 kn u firmi koja je u doba socijalizma imala partijski limitirane plaće: 3 republička prosjeka.
A mogao sam sa srednjom pomorskom ići navigavat. Ali me je zajebao direktor pomorske škole. Natjerao me je da moram studirati jer sam prošao sve godine sa 5. A uz to sam sin jedinac kome su roditelji u inozemstvu. Da sam išao putem mojih kolega, sada bih bio prvi časnik stroja sa oko 3000 eura plaće. A sa višom pomorskom bi bio upravitelj stroja i imao bih 5000 eura. A tu višu pomorsku je završila svaka pizda nakon 3 - 4 godine navigacije uz studij.

p.s. Moj ti je ujak isto kapetančić na Azurnoj obali. Ima 58 godina i 3000 eura na mjesec. Ali je završio samo osnovnu. A u Francuskoj neke kurseve od par mjeseci večernje škole.
ja znam da moji bivši kolege, valjda svi do jednog, sa FSB-a u ZG, imaju dobru poziciju i dobro plaćen posao, a neki su otišli van i mlate dobre pare ali rade i na visokim pozicijama ili istraživanjima u Njemačkoj ili Americi.

i ovi tu što su i ostali u HR, svi na nekim šefovskim pozicijama po firmama i ne mogu reći sa 100% sigurnosti ali plaća im je barem dupla od ovih tvojih inženjera gore.

dakle sve je na tebi, hoćeš li se pokrenuti ili ne, hoćeš li pristajati na žabokrečinu ili ne.

čak i ja sa "pola" faksa tj SSS-om mlatim 50% više od ovih tvojih inženjera gore, makar je to sa prekovremenima kojih imam ohoh, ali opet, dobijem i plaćen smještaj uz plaću...pa i da nije opet moram bit zadovoljan.

dakle može se.

i u maloj sredini i u maloj firmi, može se.
samo treba pošteno radit, ne treba se nikom ulizivat niti prodavat kožu za pare, jer s time nikad ne bih mogao živjeti, treba samo raditi pošteno, pokazati ideju i volju i voljeti posao.

super se slažem s kolegama, van posla smo isto dobri i izlazimo zajedno, siguran sam da nitko od njih ne misli da sam ovakav ili onakav i da mi nešto priča iza leđa, iako sam u startu dobio skoro duplu plaću od njihove a s prekovremenima još i više, ali nisam birao poslove, nisam pokazivao da mi je ikakav posao ispod časti, čak sam napravio neke stvari u smislu održavanja strojeva i alata koje ni oni nisu, nije mi problem primit metlu i mest, ali ni uzet knjigu pa proučavat pola dana kako nešto na stroju ostvarit što nitko nije skužio, nije mi problem odnest posao doma i proučavat ga ili programirat da se stignu ispoštovat neki rokovi i to bez ičije sugestije da to napravim, radim to besplatno zato jer želim da budemo bolji od drugih firmi i zato jer ja želim naučiti što više a to mogu samo ako što više radim taj posao i skupljam što više iskustva u njemu u što kraćem vremenu.

nisam idealan, griješim, radim škartove, potrgam ovo ili ono, lomim alate itd, ali po meni, bitan je trud i zalaganje, bitna je volja i želja za učenjem, ako to pokažeš, sve ti se greške opraštaju ili ne naplaćuju skupo, a čak i ako ne dobiješ nagradu za neki posao koji odradiš, trebao bi biti zadovoljan jer si dobio neko novo iskustvo kroz to. barem ja to tako gledam.

ovi tvoji inženjeri su vjerojatno zapeli u krivim firmama, letargija ih je naviknula na takav život i tretman, nisu prstom maknuli da im bude bolje a kamoli razmislili o selidbi ili pokazali kakvu ambiciju.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2016., 19:21   #158
A jedno konkretno pitanje jer ima i takvih. Prvo, da li je znanje najbitnija stvar ili institucije? Hocu reci, institucije kao faks, nastale su zasto? Zbog znanja, jel tako? Dakle, znanje bi trebalo biti prvo, bez ikakvog elitizma, zar ne?

Danas zahvaljujuci internetu, znanje je dostupno svima, ne samo onima koji idu na faks. Sto znaci znanje i rad na sebi ne mora zavrsiti srednjom skolom. Sva literatura za studente od prve do zadnje godine je dostupna, kao i niz ostale literature. Sve to se moze procitati milju puta i jako dobro nauciti. Sto znaci da takva osoba posjeduje sve znanje kao i naj sa diplomom, a ako ta osoba dugi nz godina guta sve vece kolicine znanja znat ce i vise nego onaj sa diplomom. A strasno je da neki balavac koji je tek dipomirao i nema toliko znanja kao doticna osoba u opisu, ce gledati sa visoka ovog od kog moze puno toga nauciti. To je taj elitizam, tzv klase ako hoces, koji ima veze sa svim ali nema veze sa znanjem i postivanjem onog koji to znanje ima. Tu nastaje mrznja i rat izmedju tih ljudi automatski, vidio puno puta.

Takva osoba radi neki drugi posao, ali recimo detaljnoo je proucila, povijest, sociologiju ili filozofiju na ovaj nacin. Moja poanta je da se diploma moze kupiti, ali znanje se ne moze lazirati. Dakle, ovakvoj osobi se mora priznati to znanje. To u drzavi moramo promjeniti. Onaj tko je zavrsio faks, ima tu potvrdu diplomu, ali ima ljudi koji su dosli do istog i veceg znanja alternativnim putem, znaci ne preko institucije koju zovemo faks. Takva osoba se moze testirati i on znanje moze dokazati. Takvoj osobi treba priznati znanje isto kao da ima diplomu.

Imanje diplome je pocelo biti kao neki ukras, "dokaz pameti", iako znamo da je ucenje skup upamcenih podataka, a da bi se manipuliralo tim podacima potrebna je inteligencija sa kojom si se rodio, znaci koju ti je dala majka priroda. To ti ne moze dati nikakav faks. Inteligencija je kao motor, a faks (skup informacija) kao gorivo. Badava ti informacije ako ih ne znas iskoristiti.

Uglavnom, elitizam u smislu da se ne priznaje znanje ljudima koji ga imaju jer su do tog znanja dosli drugim putem a ne preko faksa je skandalozno. Takodjer, pokusaj pametovanja da ako ti ljudi imaju znanje nek idu polagati ispite pa ce ih poloziti bez problema ne prolazi, jer sumnjam da ce jedan covjek od 45 godina ici na prijemni i sjecat se sto je ucio u osnovnoj i srednjoj skoli, ili da ce mu klinci asistenti predavati i drzati lekcije o zivotu i milja drugih stvari. Dakle ne ide. I zasto bi uopce to morali raditi? Te ljude treba samo testirati prije zaposlenja na odredjeno radno mjesto, ako imaju znanje i uspjesno zavrse test, trebaju ih tretirati kao i one sa diplomom, jer i oni su se mucili za to znanje pa nije im to s marsa palo. Dakle poanta je da zaista ima ljudi koji imaju to visoko znanje u glavi ali nemaju diplomu jer su do njega dosli drugim putem. Ako je poanta znanje, a ne komad papira diploma koja se moze kupiti, onda ne vidim problem zasto takvima se to znanje nebi priznalo. Ostalo je sve elitizam, kao oni koji imaju diplome su elita, ostali su retardirani i nikad na sebi nisu radili, sve njihovo obrazovanje je zavrsilo srednjom skolom itd.. To treba mjenjati. U njemackoj, prvo te pita sto znas raditi a tek onda sto si zavrsio. To je upravo to o cemu pricam. Tako bi trebali i mi, a ne drzati se sfrj komunistickog doba gdjje je sve bilo strogo unaprijed odredjeno, toga vise nema. I seljacina ako je sposoban u nekom biznisu moze okretati milione, dok onaj sa faksom radi u konzumu.
VirgilM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 11:52   #159
Pomorske srednje škole smjerovi nautičar, brodski strojar. Elektrotehnička srednja. Zubotehničar.
Sve zanimanja koja imaju perspektivu i može se živjeti dostojanstveno. Pogotovo ako se nakon nekog vremena ode van.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 12:49   #160
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Najlakše se zapošljavalju osobe s trogodišnjim srednjim školama, to što je mnoge sramota da idu u takve škole to je već druga stvar
Istina.

Danas je jako velika potražnja za zidarima, stolarima, konobarima i ostalim trogodišnjim zanimanjima a to što je nekomu ispod časti raditi taj posao eno slobodno neka ode na faks i muči se sa pronalaženjem posla nakon što ga, ako ga završi.
-.Toni.- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.