Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2017., 22:10   #181
Kod mene u firmi početna plaća za stolara montera je trenutno 4800 kn ( sa terenskim dnevnicama oko 5500).
Prije godinu dana bila je 4000 kn.
Tendencija rasta plaća je dalje prisutna jer je dobre djelatnike teško za naći i zadržati kada nauče posao i postanu majstori.
Najiskusniji majstori zarađuju oko 7000 kn mjesečno i plaće će im sigurno još morati rasti...
U konkurentskim i kooperantskim firmama je slično i svi se žale na manjak kvalitetnog kadra.
Naravno radi se o Zagrebu i okolici.

Poslano sa mog SM-T710 koristeći Tapatalk
volum is offline  
Old 16.09.2017., 10:23   #182
plaća neto: 7500+ prijevoz 270 kn
zanimanje: liječnica na specijalizaciji, VSS
mjesto rada: kbc
fond sati: nominalno tjedno 40, ostaje se duže kad treba
staž: 4 godine
trenutno na doktoratu koji sama plaćam.
Loiislane is offline  
Old 16.09.2017., 17:19   #183
Quote:
Faust_Paladin kaže: Pogledaj post
Radim niskogradnju, ove ceste kaj vidite da se sporo rade pa se pitate zasto se tako sporo rade e sad cete znat, od ponedjeljka do petka za 3600kn brutto sto mi 15. u mjesecu ispadne 2600 kuna. Na tih 2600 kuna mi sjedne ovrha i meni ostane 15. na racunu 1600kn, zapravo nikada nije bilo preko 1600 uvijek je oko 1540, 1560 kuna.

Ja radim za 100 kuna dnevno. To je 15 eura. Dnevno. Netto.

Mogu vam odmah reci i place iz ostalih sektora.
Evo sada Ledo trazi skladistare na rad na -18 stupnjeva. Radi se od 16h do 00h, subotom od 16 do 01h.
Placa je 6500 brutto, tj 4500 netto. 1. u mjesecu vam sjedne 2200kn a 15. 2400kn.


Ako se zaposlite kao radnik visokogradnje, imat cete satnicu od 20 do 22 kune netto ali s time da vam na racun sjeda 4500kn brutto tj 3600kn netto a ostatak dobivate na ruke jer je mjesecni fond sati oko 220 tako na ruke, na crno, dobijete jos 1200kn.

Ako se zaposlite kao cistac/cistacica, imat cete brutto primanja 3400kn tj 2600 netto.

Svi NKV poslovi se vrte oko minimalca a PKV poslovi (poput radnika na gradevini) je za 1000 kuna vise.

NKV poslovi ne prelaze neto isplatu od 400 eura a PKV poslovi ne prelaze 500 eura.

Ne mogu za ostale poslove ništa tvrditi, ali imam rodbinu u ovome i ova plaća je 100% istinita u kunu i lipu. Jedini dobar dio je da primaju plaće u dva dijela što je po meni bolje i što se posao dobije čak i bez srednje škole. Ali nažalost bez veze nisam siguran da li je moguće na ikoji način ga i dobiti.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 16.09.2017., 20:18   #184
Danas si bez fakulteta kao prije 50 godina bez srednje škole. Možeš naći posao ali ti je često dead end za neku sitnu lovu. Ima par iznimaka u deficitarnim zanimanjima, ali u globalu je to srednja žalost, nedostatno za normalan život.
_Mystical_ is offline  
Old 16.09.2017., 20:30   #185
Sa SSS nisam dobio niti 3000 Kn neto,sad zadnje što sam doživio je kaos,radio dva praznika (Velika gospa,Dan pobjede) i na to dobio 100Kn u državnoj firmi ali na konkurentnom zanimanju kao sezonac KV. Inače se ne poštuje zakon 2400 se daje minimalac a on je 2600,oni meni sole pamet da to ovisi o satnici pa satnica je 8 sati normalno,čak sam morao raditi i 14 sati za taj sitniš,zadnje dobio 2600 sa tim praznicima. Nema sad to niti toliko veze sa faksom jer realno jako malo ljudi završi faks baš za poslove koje trebaju ili upisuju fakseve za pranje love. Najveća plača mi je bila na NKV poslu 2800 i to u stranoj privatnoj firmi na našem području. Da bi se zaposlio u struci što nisam do sad,trebam iamti debelu vezu jer je to područje iako jako potrebno na državnim jaslama u pravilu a za to je natječaj samo formalnost,trebaš vezu čak i za najniži posao. Ono što sam primjetio je da ljudi previše pate od kompleksa papira čak i zanimanja koja nisu vezana uz struku a obrazovanje katastrofa jer i tu predaju ljudi preko veze i takvi nam pišu obrazovne programe.
Detektor is offline  
Old 16.09.2017., 21:30   #186
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Danas si bez fakulteta kao prije 50 godina bez srednje škole. Možeš naći posao ali ti je često dead end za neku sitnu lovu. Ima par iznimaka u deficitarnim zanimanjima, ali u globalu je to srednja žalost, nedostatno za normalan život.
ako si dobar u nekom zanatu - stolar, bravar, elektricar - vani mozes zaradit vise nego neki sa fakultetom
doncafenovi is offline  
Old 16.09.2017., 22:21   #187
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Danas si bez fakulteta kao prije 50 godina bez srednje škole. Možeš naći posao ali ti je često dead end za neku sitnu lovu. Ima par iznimaka u deficitarnim zanimanjima, ali u globalu je to srednja žalost, nedostatno za normalan život.
Ne slažem se. Bolje završiti dobar i tražen zanat, nego žnj fakultet, toliko da se ima diploma.

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Sa SSS nisam dobio niti 3000 Kn neto,sad zadnje što sam doživio je kaos,radio dva praznika (Velika gospa,Dan pobjede) i na to dobio 100Kn u državnoj firmi ali na konkurentnom zanimanju kao sezonac KV.
A da se možda prekvalificiraš u nešto malo traženije i plaćenije? Ili baš ustraješ u zanimanju koje se plaća do 3000kn?

Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
ako si dobar u nekom zanatu - stolar, bravar, elektricar - vani mozes zaradit vise nego neki sa fakultetom
točno to. ni nemoraš ići vani. Može se i tu okrenit koja parica .
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 17.09.2017., 00:21   #188
često ljudi koji nemaju diplomu podcjenjuju društvene fakultete, tj. kako ovdje neki kažu "završiti žnj fakultet ili fakultete za pranje love"
Meni je to na razini onoga "jebote kakav to kramp voziš" a to ti kaže osoba koja nema ni bicikl.

imati fakultet ne znači ništa osim da dobivaš ulaznicu u svijet boljih/finijih i više plaćenih poslova. Koliko će to biti dobri i više plaćeni poslovi ovisi o mnogo stvari, međutim bez fakulteta ne možeš niti konkurirati.
_Mystical_ is offline  
Old 17.09.2017., 00:31   #189
Ako je bitno za raspravu, završio sam tehnički fakultet.
A pod žnj fakultetima sam prvenstveno mislio razna Veleučilišta iz Mrduše donje.
Realnom sektoru su ti ljudi manje-više nepotrebni. Proizvodnja viskokvalificiranih uhljeba.

S druge strane, moja plaća je nadprosječna. Samnom u firmi radi i autoelektričar. Za prosječnu Hr plaću. A razliku do moje plaće zaradi u petak popodne i subotu. Jer je majstor koji zna posao a posla ima.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 17.09.2017., 00:33   #190
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Danas si bez fakulteta kao prije 50 godina bez srednje škole. Možeš naći posao ali ti je često dead end za neku sitnu lovu. Ima par iznimaka u deficitarnim zanimanjima, ali u globalu je to srednja žalost, nedostatno za normalan život.
Ovisi koja zemlja. Ako govorimo o Hrvatskoj onda se ne slažem. Hrvatska je zemlja niskoobrazovanih, ugostiteljska i turistička zemlja i fakulteti osim par njih su ovdje manje više nebitni i sredstvo uhljebljivanja. Ja za svoj fakultet(ekonomski) sad sa povećim iskustvom intervjua za posao i razgovorima sa ljudima koji rade u stranim firmama u Beču, Bratislavi, Budimpešti i Munchenu smatram da je puno kvalitetniji nego se čini i daje vrlo dobru podlogu za posao u struci. Ali ne u Hrvatskoj, u Hrvatskoj je bilo kakav smjer na ekonomiji od prve do zadnje godine suvišan. S obzirom da je većina profesora uhljeba (nebitno koji fakultet ili sveučilište), kvaliteta nam je začuđujuće visoka, tj. nudi vrlo solidnu teoretsku podlogu. Tj. ne znam mogu reć za samo svoj fakultet jer o drugima nemam pojma.
Ali problem je što osoba recimo završi računovodstvo ili analiza poslovnog planiranja (to su financije na mom faksu, jer su financije glupost ko i menadžment, trgovina i slično) i onda radi u salesu ili marketingu ili u najboljem slučaju na šalteru. Zašto se to dešava ? Zato jer nema boljeg posla. Za postati poduzetnikom moraš biti lud ili imati brutalne žnore jer država potiče nerad i od rada jedino ugostiteljstvo i hoteljerstvo kroz niži PDV. Ostalo je oporezovano gore od Neronovog Rima. Ostalo posla nema ili ga je jako teško dobiti jer je strašno ograničen broj radnih mjesta.

Ali uglavnom želim reći da fakultet kod nas nema smisla nikakvog u debeloj većini slučajeva i kvotu na ekonomiji prije svega treba srezat za bar 70-80%. Ne radi nekvalitete ( doduše mogu pričat samo za svoj faks, ponavljam), nego jer nismo potrebni. Potrebni su konobari, kuhari i kurve prije svega (copyright by Kerefek), s tim da ne bi htio da zvuči kao da uspoređujem kuhare i konobare sa prostitutkama, nego samo kažem kakva se kod nas zanimanja traže.
Filozofski fakultet primjerice ima problem što proizvodi kadar učitelja koji su primorani radi katastrofalne politike pod utjecajem Crkve voditi još gore obrazovanje. I uz to proizvode suficitaran kadar učitelja jer djece nema i sve ih je manje.

Vani fakultet itekako mnogo znači, ali nekad i tu ovisi o zemlji, stanju tržišta rada i slično. Recimo u Austriji se puno lakše ljudi probijaju čak i bez fakulteta nego u Njemačkoj po informacijama koje imam (primjerice baš ako rade u financijama ili računovodstvu i slično). Ako pak živiš u gradu punoj multinacionalki(London, Pariz, Budimpešta, Bratislava, Munchen...) niti se ne ulazi bez fakulteta. Tak da to sve ovisi.

Ne znam u detalje plaće zanatlija, ali po ovoj temi oni bolji imaju 6-7 000 kn. Naglašavam malo bolji. To je recimo oke plaća (nažalost), ali je realno drek jer to nemaju svi nego oni koji nisu završili srednju školu jer su im starci rekli da moraju ju završit (a nisu mogli bolje upisat), nego nekakva manjina. Bar takav dojam imam. Pretpostavljam da se najviše zaradi na crno, ali i to jako ovisi o zemlji gdje je to manje, a gdje više regulirano.
Iskreno kad vidim ljude da rade na nekoj zgradi (popularna bauštela) i ubijaju se na suncu na plus 40, volio bi da oni imaju bar plaću poput većine u uredima jer ju i više nego zaslužuju koliko god su vjerojatno klošarili u srednjoj. A realno ne, nažalost nemaju takve plaće u prosjeku. Zato se i gleda prosjek, a ne individualan slučaj. Nama se čini da je 2000 eura sasvim oke plaća za nekog bauštelca u Njemačkoj, ali po čemu kad će ljudi u uredu kojeg on radi za sjedenje u klimatiziranom uredu na ugodnoj temperaturi dobivati bar nekoliko desetaka posto više. Druga je stvar što je lakše postati bauštelac nego radit u uredu dobre firme i što je u kapitalizmu to naprosto tako.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 17.09.2017., 00:38   #191
Kod nas su plaće zanatlija uglavnom loše. Al znam samo jednog iz te KV skupine koji ne radi doma na crno nakon posla.

Malo si se zabunio za Filozofski, on ne proizvodi učitelje.
Ima tamo jako dobro naplativih smjerova(jezici) a ima i onih koji nikome ne trebaju.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 17.09.2017., 01:36   #192
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
A da se možda prekvalificiraš u nešto malo traženije i plaćenije? Ili baš ustraješ u zanimanju koje se plaća do 3000kn?
Ja nikad nisam radio u struci,radio sam ono za što nisam išao u školu,da bi radio taj posao morao bi završiti faks + veza. Te prekvalifikacije su zbog nedovoljne liberalizacije često glupost i napravljene tako da se pere novac. Oćeš za vožnju običnog elektropalenog viličara (za što trebaš vozačku) ili klasičnog,oćeš kategoriju za prijevozno sredstvo ako si već položio B ili oćeš glupost ne znam sad je li zbog državnih zakona ili politika firme gdje bi ja trebao dati 7000 Kn da uđem u konkurenciju stalnog zaposlenja za 3000 za jedan drugi SSS. Nemam ništa protiv prekvalifikacije ali je ona čista glupost ako nešto možeš naučiti u vrlo kratkom roku bez papira koji je tu da opere novac. Onda zašto sam uopće išao u školu 4 god i čemu država to financira ako iz moje generacije to radi samo jedna osoba?

Na žalost,ne živimo u slobodnotržišnoj bajci,ono je zatvoreno brojnim državnim regulacijama pa onda moraš da ne promašiš ceo fudbal. Do nedavno nisam ni znao da postoji poticaj od 50% na bruto randičku zaradu valjda na 1 god. Pa onda radiš za duplo manje tipa imaš minimalac 2600,radiš za 1300 a normalno bi bilo da ti se na poticaj plaća poveća za taj iznos tj. da dobiš 3900. Crony kapitalisti ne igraju po pravilima slobodne trgovine pa sad ti igraj po takvim pravilima. Kroneri imaju vezu sa državom,država ima vezu sa ulizicama,ti kao radnik bez veze možeš proći jako teško. Fora je u tome da ti od poticaja koji oni dobe za tebe ne dobiš ništa,pa ja radio u firmi gdje se državna firma ne drži zakona a ugledni državni činovnici ju posjećuju,suce nam isto politika postavlja.

Zadnje uređivanje Detektor : 17.09.2017. at 01:48.
Detektor is offline  
Old 17.09.2017., 08:12   #193
Meni je smiješno kad vidim preseravanja poslodavaca kod traženja zaposlenika kad postavljaju uvjete VSS za poslove tipa administrativni službenik, šalterski službenik, komercijalist pa čak i za tajnice/tajnike i slično.

Vani se puno manje gleda struka a više se gleda stvarno znanje i kvaliteta radnika. Tu ponajprije mislim na Njemačku.
Kod nas je bitnije imati što više parenih papira da si završio ovo ili ono a to što te institucije izbacuju ljude koji ne znaju misliti vlastitom glavom već su napamet kroz godine nabubali hrpu beskorisnih informacija manje je bitno.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 17.09.2017., 10:05   #194
Ja sam konkurirao za mjesto prodajnog managera\inzenjera Yamahe za jugoistocnu Europu, sveukupno 13 zemalja .
Od skole su trazili samo srednju ili visu koja ima veze sa radnim mjestom kao prednost ali ne uvjet.
Znaci zivo im se hebe za tvoje skolovanje, bitno im je sto si radio, gdje i kako.
Ali zato u ovoj debilani ovdje ne mozes aplicirati za mjesto sekretarice ako nemas Vss.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 17.09.2017., 12:22   #195
da, i to je jedino područje gdje te ni vani ni kod nas neće tražiti diplomu. PRODAJA. Jer je bitno znati prodati, a to iako se donekle može naučiti ipak treba određena doza urođenosti.

Takve uvjete zasigurno neće tražiti za CFO-a, CEO-a, HR managera, doktora, voditelja ili običnog inženjera na izgradnji termolektrane, odnosno gdje treba konkretno znanje za koje dokazuješ da možeš naučiti završetkom fakulteta i kasnije iskustvom u toj struci da ga možeš dalje razvijati i primjeniti.

Kod nas traže VSS za tipove poslova administrativni službenik, šalterski službenik, komercijalis, tajnice zato što se nalazimo na tržištu poslodavca, a ne na tržištu radnika kao što je u Njemačkoj. A također za navedena radna mjesta trebaš dobro vladanje hrvatskim/engleskim jezikom i kompjuterom, a mnogi koji imaju SSS (pa i VSS) padaju već na hrvatskom jeziku.
_Mystical_ is offline  
Old 21.09.2017., 20:39   #196
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Danas si bez fakulteta kao prije 50 godina bez srednje škole. Možeš naći posao ali ti je često dead end za neku sitnu lovu. Ima par iznimaka u deficitarnim zanimanjima, ali u globalu je to srednja žalost, nedostatno za normalan život.
Ne slažem se, koga god znam od stolara, vodoinstalatera, električara, mehaničara i sličnih zanimanja, živi poprilično dobro, pogotovo oni koji su se odvažili u poduzetničke vode. Ali čak i ovi sa sitnim obrtima i firmicama mjesečno bez problema zarade 10-ak tisuća kuna netto.

U građevinskom sektoru je priča malo lošija, moleri, zidari, tesari, bravari i slično su u lošijoj poziciji, ali i to ide na bolje. Knauferi imaju posla preko glave, a cijene su solidne.
frANZi50 is offline  
Old 23.09.2017., 22:15   #197
Koje je vozilo(vrijednost) razumno za kupiti ovisno o primanjima?
Neko općenito mišljenje je da vrijednost novog vozila bude maksimalno onoliko kolika su godišnja primanja.

Po meni je čak i to rizično ako je riječ o kreditu.

Što mislite?
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Old 23.09.2017., 22:37   #198
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post
Koje je vozilo(vrijednost) razumno za kupiti ovisno o primanjima?
Neko općenito mišljenje je da vrijednost novog vozila bude maksimalno onoliko kolika su godišnja primanja.

Po meni je čak i to rizično ako je riječ o kreditu.

Što mislite?
To ovisi o tome koliko ti je bitan auto i koliko ti nije žao dati.
Ja imam poznanika koji ima oko 5000 kn plaću i svakih 5 godina promijeni auto, kupi auto za cca 200 000 kn.

Osobno ne bih dala više od 100 000 kn svakih 10 godina za auto da imam i 50 000 kn mjesečno na raspolaganju jer mi auto nije opće bitan.
Meni je sve više od toga nerazumno, al ono, ak nekog veseli nek da.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Old 23.09.2017., 23:36   #199
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
da, i to je jedino područje gdje te ni vani ni kod nas neće tražiti diplomu. PRODAJA. Jer je bitno znati prodati, a to iako se donekle može naučiti ipak treba određena doza urođenosti.

Takve uvjete zasigurno neće tražiti za CFO-a, CEO-a, HR managera, doktora, voditelja ili običnog inženjera na izgradnji termolektrane, odnosno gdje treba konkretno znanje za koje dokazuješ da možeš naučiti završetkom fakulteta i kasnije iskustvom u toj struci da ga možeš dalje razvijati i primjeniti.
Nažalost točno. Zato mi se i predavanje bilo kakvog marketinga čini baš gubitkom vremena na fakultetima i prodavanjem magle.

Ja sam odavno shvatio na recimo svojem faksu da ono što ljudi najviše mrze je uglavnom najprofitabilnije i isplativije. A to sam da sam bio pametniji trebao skužiti još za vrijeme srednje kad su svi mrzili matematiku
Inžinjer ekonom is offline  
Old 24.09.2017., 00:28   #200
ALI samo na balkanu....

Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Danas si bez fakulteta kao prije 50 godina bez srednje škole. Možeš naći posao ali ti je često dead end za neku sitnu lovu. Ima par iznimaka u deficitarnim zanimanjima, ali u globalu je to srednja žalost, nedostatno za normalan život.
Na zalost ovo je totalno tocno,al ne u smislu u kojem si vjerovatno mislio vec dijametralo suprotno od toga...

Naime,danas svaka susa od poslodavca si daje za pravo da za poslove u kojima je evidentno maksimalno potrebno SSS,
u pravilu izdrkavaju se nad radnom snagom jer im to trziste rada nazalost kod nas dopusta(cast iznimkama)
na nacin da za svaki kurac trazi se VSS,ali to je vec odavno preslo granicu zdravog razuma...
Cekam samo kada ce bit oglas za spremacicu/sobaricu ili vozaca taksija da ce bit nuzan (pred)uvjet VSS,
a uz to pozeljno medunarodni certifikati,iskustvo,mladost,nekoliko fluentnih stranih jezika te tocna na na kraju,rad za minmalac ili SO.:klap:
Pracenje specijalziranih poratala za rad je u zadnjih nekoliko godina popirmilo onu surovost,pracenja crne kronike...
neznas jel bi se vise smijao ili plakao..

Da ovo SO,nije zajebancija...
nedavno sam vidio oglas gdje traze covjeka na SO(strucno osposobljavanje) sa 2-3 godine iskustva u struci...
a takodjer sampion u tome je firma koja trazi pazi ovo kasirera/blagajnika na SO,
a uvjet su da poznaje nekoliko stranih jezika te vrhunsko znanje MS ofisa...

Svijet,europa,amerikanci...sirotnja neskolovana...
nerazivjena...
nezna kak se treba zaposljavat...
daju svima sve da rade....
ono doslovno gotovo...
ono dojdes na aerodrom,uzmes avion i laganini pilotiras...
a kod nas za sobaricu moras ici na prekvalifikaciju dok za tajnicu moras bit prof.dr.sc...

zemljo otvori se vec jednom...:klap:

tako da je tu problem,svi smo mi "bez fakulteta"...ma kolko u stvarnosti ih mozda imali i vise od jednoga...
a i ovi VSS koji se provuku kroz mrezu surovosti bakanskog HRa,su isto na kraju samo jedni obicni dead end jobovci...
sa gotovo nikakvim mogucnostima micanja,dapace....sretni su uopce da su "usli"...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.